את דמותו של צ'ה גאוורה ראיתי בפעם הראשונוה בחדר הגזבר בקיבוץ.

היינו לקראת סוף שנות ה 90 ואני הייתי בן גרעין ערכי ונלהב מכל דבר שקשור בסוציאליזם ובקיבוץ, מיגל, הגזבר של הקיבוץ תלה תמונה של צ'ה במשרד. לי לא היה מושג מי האיש בתמונה. מתוך נימוס שאלתי אותו מי האיש ?, חשבתי שהוא יגיד לי שמדובר בקרוב משפחה שלו. אבל מיגל שעלה לארץ מאורגוואי אמר לי : "זה צ'ה". הוא סיפר לי עליו קצת.על איך צ'ה עזב בית בורגני טוב ונסע לטייל בדרום אמריקה, פגש את האנשים האמיתיים של היבשת והחליט שהוא רוצה לעזור לכולם, איך הוא הצטרף לפידל קסטרו ויחד איתו גרם להפיכה בקובה וניסה במשך שנים לעזור לכל עם מדוכא למרוד בדיקטטור המנצל שלו.

באותה התקופה השימוש באינטרנט היה קצת פחות נפוץ אז לא ממש חקרתי לעומק.כמה חודשים לאחר מכן Rage הופיעו בסינרמה, והדמות של צ'ה גאוורה הופיעה על הרמקולים שלהם, אדום עם צל שחור, הדמות שלו גרמה לי להעמיק ולהקשיב למילים שלהם.

Rage against the machine הם להקת המטאל הראשונה שחיברה לי יחד את עולם הערכים שלי עם המוזיקה האהובה עלי, התחלתי לחפור בטקסטים שלהם. קראתי כל מה שיכולתי על צ'ה גאוורה ודומים לו. וכל כך התלהבתי מהחיבור הפוליטי\אידיאולוגי של Rage ,סוף סוף פגשתי מטאל שנוגע בלי פשרות בנושאים חברתיים ופוליטיים ולא רק בנושאים האישיים והאפלים שהכרתי עד היום. Rage יעשו הופעה בכניסה לבורסה בוולסטריט, ויחסמו אותה ליום שלם, משתקים את המסחר. Rage יפעלו לשחרור פעילי זכויות אדם שנויים במחלוקת. (על mumia abu-jamal שמעתם?)

System of A Down גם הם אבירי זכויות אדם ופעילים פוליטיים, הם ארמנים במוצאם ודואגים להזכיר את זה בלא מעט הזדמנויות ,הם מתעסקים הרבה בשואה הארמנית ובחוסר ההכרה שסובל פריט היסטורי זה מהצד התורכי. הם אנטי מלחמתיים, אנטי ממסדיים ואנטי קפיטליסטיים, פועלים נגד גופים כלכליים גדולים ומדברים הרבה בשירים שלהם נגד מלחמות ונגד שלטון הכסף.

Sepultura מכירים? הלהקה הברזילאית היא עוד להקה שמתמודדת עם סוגיות מהצד השמאלי של המפה הפוליטית: שבטיות ואתניות, אלימות וכיבוש,הנדסה ביולוגית ועוד ועוד נושאים. ספלטורה בחרו גם להתעסק במציאות הלא פשוטה שלנו כאן בישראל (בשיר Territory מתוך אלבומם המעולה Chaos A.D), כן, ספלטורה בחרו להתמודד ולהתעסק בביקורת על ישראל והמאבק שלנו מול הפלסטינים ולא הסתפקו רק בביקורת מקומית על אלימות המשטרה הברזילאית.

מטאל בבסיסו הוא ז'אנר מוזיקלי שמתמקד בצדדים הבעיתיים של החברה האנושית: מוות, מלחמה,אלימות, ניצול,דיכוי וכמובן פוליטיקה.

אני אנסה לחדד,מטאל ערכי אמיתי הוא שמאלני ומי שלא מבין את זה כנראה שלא ישב אף פעם מול הטקסטים של האלבומים שהוא אוהב. שמאל בניגוד לדעה הרווחת לא מדבר רק על היחסים עם הפלסטינים, שמאל מתעסק בספטקרום רחב מאוד ונוגע בכל תחומי החיים כמעט, הוא מתעסק בכלכלה, חברה, מלחמה, יחסים אנושיים, עונש מוות וכו' וכו'. הרבה מאוד שירי מטאל מתעסקים ומציגים דיעות שמשוייכות שמאלה.

כמובן שה thrash הוא החלוץ בעניין הזה, הז'אנר הזה הוא זה שמאז ומתמיד הוביל נושאים פוליטיים כבדים וביקורת על פוליטיקאים אל המאזין. מטאל טוב הוא כזה שנושא מסר מעבר למוזיקה הטובה, מעבר לבייס דראמים או לגיטרות מכסחות, מסר הוא כלי נגינה נוסף, וקשה מאוד בלעדיו. ארבע הלהקות הגדולות של ה Thrash הלא הן וMegadeth, Metallica ,Anthrax Slayer התעסקו ועדיין מתעסקות הרבה בנושאים פוליטיים.

לכן אני סולד מלהקות גלאם למיניהן וגם מלהקות בלאק מטאל. כן אני יודע, בלאק מטאל הוא True, סבבה, טקסטים מקאבריים שמבטאים שנאה לחיים ולתרבות האנושית בכלל הם גרועים בעיניי כמו שירים על ציצים, מכוניות וכמה כסף יש לזמר. נושאים אלו הם מיטב הנושאים של הגלאם, למקרה שלא הסברתי את עצמי כמו שצריך. שלא תבינו אותי לא נכון, אני בהחלט נהנה מכמה להקות בלאק ואפילו מאיזה מוטלי קרו אחת או שתיים, אבל בשירים שלי אני מחפש קצת יותר עומק ורצוי הרבה יותר אקטיביזם, לא מספיק לי לבטא שנאה אל הטבע האנושי.

השמאל הפוליטי הוא זה שמתעסק ביום יום בדברים שמטאלסיטים שרים עליהם, הגישות הן מאותו סולם ערכים הומני וברור. אם אתם מגדירים את עצמכם כמטאליסטים אבל חושבים שהערבים צריכים להודות לנו על כך שאנחנו נותנים להם לחיות כאן. אז תרשו לי להפנות אותכם אל השיר Disciples of the Sacred Oath II של Orphaned land:

"Shall we see the end of war, blood brothers?
Or shall we fill another grave, for ourselves we couldn't save

Weapon of mass obstruction, our hate does blind us all
To the grief of a widow's tears, to the sum of all our fears
Throughout these blood-red years
For land, for faith"

או אם אתם תומכים בעונש מוות, אז תראו מה מטאליקה אומרים על זה: (מתוך Ride the lightning, שיר שמתעסק בעונש המוות):

" Who made you God to say?,
I'll take your life from you"

חושבים שהתאגדות ושמחאה זה רע, ושבעצם המפגינים פרזיטים?, אז זה מה שיש לRatm להגיד לכם, מתוךTake the power back:

" The rage is relentless
We need a movement with a quickness
You are the witness of change
And to counteract
We gotta take the power back "

נראה לכם שצריך להגדיל את תקציב הביטחון? אז לSystem of a down יש מה להגיד על זה ב BOOM!:

" 4000 hungry children
Leave us per hour from starvation
While billions are spent on bombs
Creating death showers"

חושבים שלמות על קידוש השם או על שלמות הארץ זה משהו נעלה? System of a down רוצים להגיד על זה משהו ב Soldiers side:

"Young men standing on the top of their own graves
Wondering when Jesus comes
Are they gonna be saved

Cruelty to the winner, Bishop tells the King his lies
Maybe you're a mourner, maybe you deserve die
They were crying when their sons left
God is wearing black"

זה רק על קצה המזלג ויש פה דוגמאות מהלהקות היותר פופלוריות ומהטקסטים היותר מוכרים, ככל שתחפרו יותר לעומק, תגלו עוד ועוד.והמלצה אישית שלי :כדאי שתבדקו מה הלהקות שאתם אוהבים חושבות על הנושאים החשובים לכם.

אני זוכר שב 2010, בהופעה האחרונה של מטאליקה פה, עמדתי מתרגש עוד לפני פתיחת השערים, כל כך חיכיתי לראות את הלהקה האהובה עלי בסצינה המקומית באותה התקופה – Orphaned land מחממים את מטאליקה,הלהקה האהובה עלי בכלל. כש Orphaned land עלו להופיע לא חלפו יותר מ 3 דקות ואחד האנשים שעמד לפני וראה אותי עם חולצה של Orphaned land שאל אותי:


"אתה מכיר אותם?"
"כן"- עניתי לו.
"מה זה, למה הם שרים בערבית?"
"זו לא ערבית, זה ניגון עתיק של יהדות תימן, הם משלבים אלמנטים מוזיקליים מכל מני ניגונים מארצות המזרח"
"אה, אז למה הוא עם כאפיה, מה הוא ערבי?"
“לא אחי, הם להקה כזו שמתעסקת בחיבור בין כל הדתות, יש להם טקסטים יהודיים, קטעי שירה נוצרים וגם קטעים בערבית"
"טוב, טוב,אין לי כח לשמאלנים האלה, יאללה, שיעלו כבר מטאליקה"

אני די בטוח שאם הבחור הזה היה טורח להקשיב למילים של מטאליקה, הוא היה מחליט לא לשמוע אותם יותר, כי הם גם "שמאלנים". אני יודע שזו לא דיעה פופולרית במיוחד אבל לדעתי חרם אומנתי הוא משהו לגיטימי, אם להקה היא להקה שעולם ערכים מסויים מניע אותה, אני מבין למה הם יכולים לסרב להופיע במקום כזה או אחר שמנוגד לעולם הערכים שלהם.

לא רק שאני מבין, אני אפילו מצפה מהם לפעולה כזו או אחרת, לא, אני לא תומך בחרם על ישראל, אני ציוני גאה. אני גם מתנגד ללהקות שקובעות הופעה, ואז מבטלות אותה תוך כך שהם גורמים לנזק כלכלי משמעותי למארגנים וגורמים לפגיעה במעריצים רק בגלל לחץ כזה או אחר שהופעל עליהם, אם אתם כאלה מודעים פוליטית תדאגו מראש לדעת לאיפה אתם לא מוכנים להגיע. אבל בלי ספק, אני מתנגד לאמירה הזו שמוזיקה לא צריכה להיות מעורבת בפוליטיקה, זו שטות בעיניי, מוזיקה היא חלק מהפוליטיקה.

לסיכום, שלוש נקודות חשובות, למניעת טוקבקים מיותרים:

1.אני יודע שיש גם להקות שמציגות צדדים שונים של הפוליטיקה, הן מיעוט , רובן לא ממש מוכרות ודי הזויות (כל מני להקות בלאק מטאל נאציות וכאלה).

2.אני יודע שיש טקסטים שאפשר לפרש בכל מני דרכים, ואם אתם חושבים שלא פירשתי אותם נכון, ובכן, אתם מוזמנים לכתוב ללהקות ולשאול את חבריהן מה הם חושבים.

3.אני יודע שאין פה חלוקה דיכוטומית בין הז'אנרים ושיכולים להיות גם טקסטים עמוקים ואקטיביים בבלאק, או שירי כלום בThrash, אני מדבר על הכלל, על הרוב, לא על היוצא מן הכלל.

לסיכום, תקראו את הטקסטים,תקשיבו למילים ותעמיקו במוזיקה שלכם, זה הדבר הכי חשוב.