מטאליקה היו שער הכניסה שלי אל המטאל המודרני זה התחיל מהעוצמה שבצליל שלהם. אני זוכר את התחושה שהייתה לי כששמעתי את הסאונד הכבד והאיטי הזה,היה שם משהו חדש שלא שמעתי לפני כן And Justice For All. היה השער שלי לטקסטים של מטאליקה ו One הפך להיות אחד מהשירים הכי משמעותיים שיצא לי לשמוע.

One הוא אחד מהיצירות המוזיקליות שיותר מזוהות עם הלהקה, הוא גם היה השיר הראשון שזכה לקליפ אמיתי, מה שעורר גם לא מעט ביקורות על "התמסחרות" מצד הלהקה (בגלל הקליפ, כן?) השיר, אגב,נכתב בהשראת הרומן האנטי מלחמתי של דאלטון טרמבו "ג`וני שב משדה הקרב" דאלטון כתב את הספר הזה ממש מזמן, ב 1938 הוא יצא לאור לראשונה.

הוא נכתב בעקבות הזעזוע של דאלטון ממלחמת העולם הראשונה ויצא לאור במהדורות חדשות אחרי מלחמת השניה, מלחמת ויאטנם ועוד כמה פעמים. הסופר נרדף בארה"ב בתקופת צייד המכשפות, הוא הואשם בסיוע לקומוניסטים עם עוד כמה וכמה סופרים ואנשי רוח אמריקאים. בארץ,אגב, הספר נאסר לפרסום בסוף שנות ה'70 של המאה הקודמת.וכשחיפשתי אותו יצאתי לחיפוש נרחב בחנויות ברחבי הארץ, שם הבנתי מאחד המוכרים שלא אמצא את הספר בחנות רגילה, ואצטרך לחפש בחנויות לספרים מיד שניה. נרשמתי לכמה אתרים שמתיימרים להשיג כל ספר שאני מחפש. גם זה לא עזר, ובסוף מצאתי אותו בביקור אקראי בחנות ספרים עתיקים בתל אביב. אני מחזיק היום ביד ספר שהודפס בשנה שנולדתי -1978 .ואחרי שקראתי את הספר אני יכול להגיד לכם שאני לא יודע אם דלטון היה קומוניסט או לא ,אבל בטוח שהוא היה פציפיסט.

"הבני זונות האלה תמיד מצאו משהו להלחם בשבילו. ואם מישהו מעז להגיד שכל המלחמות האלה, ילכו לכל הרוחות, הן כולן אותו הדבר,מאף אחת מהן לא יוצא שום דבר,אז צועקים עליו שהוא מוג לב.כשלא נלחמים למען החופש נלחמים למען עצמאות מדינית או למען הדמוקרטיה או השחרור או הכבוד או המולדת או כל מיני דברים אחרים שאין להם שום משמעות"

(מתוך ג'וני שב משדה הקרב, הוצאת תמוז)

הקטע הזה מתאר את גישתו האנטי מלחמתית והלא מתפשרת של טראמבון בצורה טובה ממש,אבל כמובן שהוא לא אומר אותו בעצמו, אלא דרך ג'ו דנהאם. השיר והספר מספרים את סיפורו של ג'ו דנהאם והספר הוא גאוני ופשוט,כל מה שהוא מתאר זה את המחשבות והזכרונות של ג'ו. פשוט כמו שזה נשמע ומתעתע פי מיליון-חייל אמריקאי שנפצע במלחמה. פגז פוגע בו והופך אותו לעיסה מדממת. הוא מאבד את הידיים והרגליים,הוא לא מסוגל לראות,לשמוע או לדבר כי הפגז מעניק לו מכתש קטן במקום פנים. או כמו שמטאליקה מתארים את זה :

"Landmine has taken my sight
Taken my speech
Taken my hearing
Taken my arms
Taken my legs
Taken my soul
Left me with life in hell"

ג'ו טובע בתוך נהר של זכרונות שמתערבבים לו בזרם שוטף של מחשבות, בגלל שהוא פשוט שוכב לו בבית החולים בלי אפשרות לתקשר עם הסביבה שלו הוא מתחיל לערבב בין חלומות למציאות,ג'ו מרגיש עכברוש מטפס עליו,הוא מבין שהעכברוש הגיע אליו כי הריח את הרקבון שעולה מפצע פתוח שלו שעוד לא החלים .הוא לא יכול לגרש אותו כי אין לו ידיים או רגליים,הוא לא יכול לקרוא לעזרה כי אין לו פה .הוא מפרפר במיטה ומנסה לגרש אותו, אבל העכברוש נוגס בו עוד ועוד, ג'ו הוזה ומדמיין, לאט לאט הוא מבין שאם הוא רואה משהו, כנראה שזה חלום, כי הרי אין לו עיניים! הוא נע על הקו הדק (עבורו) בין דמיון ומציאות.

"הוא ראה את עצמו מתרוצץ במסדרונות בית החולים.הוא ראה עצמו ניגש לאחות,תופס בגרונה,מכופף את ראשה לחור שבצידו,למקום שהעכברוש צמוד לבשרו וגוער בה,זונה בלה ומלוכלכת למה את לא באה לגרש את העכברוש מהחולה שלך?"

(מתוך ג'וני שב משדה הקרב, הוצאת תמוז)

או כמו שמטאליקה כתבו את זה:

"I can't remember anything
Can't tell if this is true or dream
Deep down inside I feel to scream
This terrible silence stops me"

היופי האמיתי בכתיבה של השיר הזה היא היכולת של הטפילד וחבריו לכווץ טקסט ארוך ומפורט לרעיון נקודתי וחד שמעביר את המסר כל כך טוב. וזה משהו שלא הייתי מבין אם לא היתי קורא את הספר,ככל שצוללים יותר לעומקים שבו ככה נופלות המילים של השיר למקום . בכל פרק ופרק אתה מסיים ב : "אה,עכשיו הבנתי". מה שאני הכי אוהב במסר של הספר הזה הוא החשיבות המרכזית שהוא מעניק לחיים.למרות הטקסטים המורבידים ותיאורי הזוועה,הספר הזה חוגג את החיים בצורה מפוארת ולא מתפשרת בניגוד לשיר שנושא מסר בודד ,אפל ואישי . מכאן השם , One , מתוך המשפט המצויין :

"Now the world is gone,i'm just one"

משפט שמתאר את ההרגשה הנוראית של אדם שנשאר לבד בתוך עצמו,בלי יכולת לתקשר עם הסביבה. משפט גאוני ועצוב, שמעביר בצורה כל כך טובה את החשיבות של העולם והסביבה עבורנו, ברגע שהוא איבד את היכולת לתקשר עם הסביבה, העולם נעלם, והוא נשאר לבד עם עצמו.

אבל למה אני מדכא אתכם שוב, הבטחתי חגיגה של חיים, הנה עוד ציטוט שאי אפשר לוותר עליו:

"הוא יכול לומר להם, אין בעולם דבר שכדאי למות עבורו…הייתי מעדיף לעבוד במכרה פחם כל ימי,במעבה האדמה ולא לראות לעולם את עין השמש ולחיות על לחם צר ומים לחץ ולעבוד עשרים וארבע שעות בימממה ורק לא להיות מת. הייתי מוכר את הדמוקרטיה בעבור חיים. הייתי סוחר בכבוד וביושר ובעצמאות ובהגינות עבור חיי. בבקשה, קחו ממני כל זאת ורק תנו לי בתמורה יכולת ללכת, ולשמוע ולראות ולנשום ולטעום את אוכלי, קחו לכם את המילים. השיבו לי את חיי. אני לא מבקש חיים מאושרים, חיים של כבוד, חיים ישרים, חיים חופשיים, אני מעבר לכל זה, אני מת לכן אני מבקש רק לחיות ,לחיות ולהרגיש. להיות משהו שנע על האדמה ולא להיות קבור תחתיה. אני יודע מה זה חיים"

(מתוך ג'וני שב משדה הקרב, הוצאת תמוז)

ג'ו טוען שהוא הדבר הכי קרוב למת שיש, הוא מת שחושב,הרי הוא לא יכול ללכת או למשש, הוא לא רואה, לא שומע ולא יכול לדבר, העור שלו מלא כויות ולכן גם איבד תחושה כמעט בכל חלקי גופו, הוא באמת הדבר הכי קרוב למת שיש וככזה הוא מגיע למסקנה שנמצאת בקטע המדהים שציטטתי פה.


השיר ארוך והספר ארוך עוד יותר, והיריעה פה לא מספקת לניתוח כל פיפס ושביב של השיר, אז נסיים כאן ואספר לכם שהספר הזה או "ג'וני" כמו שאני קורא לו בחיבה, הוא הספר ששינה את הדרך בה אני חושב. הראיה המדהימה שלו גרמה לי לתפוס את החיים בצורה בריאה שונה וטובה יותר. חפשו עותק שלו בחנויות יד שניה, או באמאזון, אם אתם בסדר עם ספרות באנגלית, אבל בשום פנים ואופן אל תוותרו עליו. (בעיקר לא כש And Justice For All מתנגן במלואו ברקע)