להקת הדארק גותיק DIORAMA תגיע מגרמניה להופעה אחת בבארבי ת"א ביום חמישי ה 23 לפברואר. DIORAMA היא לא להקת מטאל אבל הסאונד האפל והקודר של מחבר אליה חובבי מטאל רבים בנוסף לקהל הטבעי של ההרכב. מגזין מטאליסט חפר ומצא שגיטריסט הלהקה Sash Fiddler הוא "אחד משלנו" ושמע ממנו על השפעות המטאל שלו, האלבומים האהובים עליו, והמסע שלו בעולם המטאל, הפעם בפורמט קצת שונה של מדור "המוזיקה שעשתה אותנו"
אהלן Sash, האם יש ל DIORAMA השפעות מעולם המטאל וכיצד זה בא לידי ביטוי?

אנחנו לא להקת מטאל אבל יש לנו סאונד מכני אפל ועם המון אווירה ועומק, דבר שמאפיין להקות רבות בתחום המטאל, הלהקה מורכבת מארבעה אנשים שכל אחד מהם מביא את ההשפעות שלו פנימה ובאופן טבעי דברים נכנסים, קשה לי להגדיר את המוסיקה שלנו ולשים את האצבע על מה אנחנו מנגנים, זה בעיני דבר טוב כי אנחנו מתפתחים ויוצרים חותמת סאונד ייחודית או לפחות מנסים. כותב השירים העיקרי בלהקה הוא הסולן שלנו טורבן אבל כל אחד מאיתנו מביא את ההשפעות והנגיעה שלו.

אז אתה בעצם ה"צד המטאלי" של הלהקה?

הסולן שלנו טורבן מאד אוהב את The Gathering אבל כן, אני המטאליסט בלהקה הזו, זה מתבטא חזק בנגינת הגיטרה שלי, ובכך שאני מנסה ליצור אמירה ייחודית, דבר שאני מביא מעולם המטאל, המוסיקה של DIORAMA מורכבת והמורכבות הזו היא דבר שאני מביא ומחבר אותי לעולם המטאל כיוצר וכמאזין.

אז על מה גדלת? מה הוא המסע המוסיקלי שלך?

התחלתי להקשיב למטאל בשנות השמונים כנער, גדלתי על זה, המסע הזה התחיל עם להקות כמוAC/DC, Judas Priest, Iron Maiden וכל הרכבי ההאבי מטאל הקלאסיים של האייטיז, אחר כך גיליתי את Slayer, Megadeth ומטאליקה ונכנסתי בתחילת שנות התשעים חזק מאד ל Thrash Metal שאני מאד אוהב, וזמן קצר לאחר מכן התאהבתי ב Death Metal שבדיוק פרץ החוצה באותה תקופה והלכתי לכיוון של מוסיקה כבדה יותר כשהפייבוריטס שלי הם להקות כמו Morbid Angel, Death, Entombed ועוד, אני מוקסם מהאנרגיה והכח של הלהקות האלו ומהעוצמה שהן מעבירות, זה מתבטא באופן מאד חזק בהופעות שלהם, ואני רוצה לקחת את האנרגיה הזו לDIORAMA ולהעביר עוצמה זהה בהופעות שלנו, כוחניות שסוחפת את הקהל.

מה המאפיין העיקרי של המטאל לדעתך?

מטאל זו מוסיקה מאד כנה וישירה, היא עדיין לא מקבלת את ההכרה הראויה לה בעיני בעולם, הגבולות המוסיקלים במטאל פתוחים הרבה יותר מאשר בסגנונות אחרים ויש הרבה מקום להתנסויות והתחדשויות כל הזמן, דבר שהופך את התחום למאד מעניין בעיני, קח למשל להקות כמו Paradise Lost או למשל Samael ותראה את הדרך המוסיקלית שהן עוברות עם השנים, זה טיול מוסיקלי בין ז`אנרים והשפעות שאפשרי באופן כזה רק במטאל.

אתה מכיר להקות מטאל מישראל?

כן, אני אוהב גם את Orphaned Land וגם את Melechesh, ראיתי אותם בהופעה והם מאד הרשימו אותי, מקווה להכיר עוד כשאגיע לישראל בסוף החודש להופעה.

בוא נגיע לאלבומים שהשפיעו עליך הכי הרבה:


Metallica – Ride the lightning


Slayer – Hell awaits


Morbid Angel – Blessed are the sick


Melechesh – The epigenesis


Samael – Lux Mundi


Paradise Lost – Icon


Entombed – Clandestine


Death – Spiritual healing


Rotting Christ – Aealo