חלק ראשון: מטאל, דם ותהילה.

להקת המטאל הישראלית Hammercult ממשיכה במסע מעיכת הפוזרים העולמי שלה. לאחר שחתמה עם חברת התקליטים האגדית SPV, ההרכב יצא לסיבוב הופעות אירופאי נרחב עם ענקית המטאל הברזילאית Seputura, וצפוי להופיע עוד שבועיים במפגש פסגה של הרכבי מטאל ישראלים לצד Desert ו Dim Aura. עם כל זה במורד השרוול, ישב סולן הלהקה יקיר שוחט ועדכן אותנו על כמה מהחוויות שחוותה הלהקה במסגרת הופעתה לצד האגדות מברזיל

אנחנו בדרכים! שוב! אנחנו חוזרים לגרמניה מאז ההופעה האחרונה (והענקית) שהייתה לנו באוגוסט 2012 בפסטיבל WACKEN, והפעם שוב בסיבוב הופעות עם החברים מSEPULTURA, רק שהפעם הטריטוריות שונות, וסיבוב ההופעות עצמו גדול יותר. לשמחתנו ההופעה הראשונה היא במועדון "הבקסטייג'" שבמינכן. למעשה זאת הפעם השלישית שאנחנו מופיעים במועדון הזה, כאשר כבר הספקנו להופיע כאן כבר כהדליינרים וגם בטור הראשון שלנו לפני כשנתיים עם DRI, אך הפעם אנחנו מדברים על הופעה גדולה בהרבה. בנימה אישית, מועדון "הבקסטייג'" במינכן הוא אחד המועדונים האהובים ביותר אלי, ולדעתי גם אחד הטובים ביותר – ואני שמח שאנחנו פותחים כאן את הסיבוב הופעות הזה.

הערב מצטרפים אלינו כלהקה פותחת הרכב ת'ראש בשם GUMO MANIACS שמנגנים ת'ראש מצויין ובחירה ממש טובה בשביל לפתוח את הערב וקנחים בקאבר של RUNNING WILD האגדתיים. אנחנו עוד נפגוש את הלהקה הזאת בהמשך. אחריהם עולים HAMMERCULT. אנחנו רעבים. אנחנו תמיד רעבים, והערב לא שונה – אם פותחים סיבוב הופעות כאן, במועדון האהוב אלינו, זה רק סימן טוב – ובאמת אנחנו מתפוצצים על הבמה והמקום מתמלא היטב במטאליסטים משוגעים. איזה הרגשה נפלאה לחזור לפה.

כמובן האגדה SEPULTURA עולה בסוף. המקום מתמלא כמעט עד אפס מקום – וכבר בשיר הראשון TROOPS OF DOOM כל המועדון באוויר. אגדה.אנחנו פורשים לישון מרוצים מאוד – מחר נסיעה ארוכה לטריטוריה חדשה שטרם ניגנו בה עדיין: הונגריה.

אחרי נסיעה ארוכה אנחנו מגיעים לעיר בשם זומבת'אלי בהונגריה. הקהל ההונגרי ברובו לא דובר אנגלית – אבל משוגע ביותר. זאת הפעם הראשונה שלנו בהונגריה ואנחנו מתכוונים לשאיר את החותם שלנו כאן היטב. המקום שנראה כמו תיאטרון ענק שהוסב להערב במיוחד להופעת מטאל, הינו מקום מרשים ביותר. האקוסטיקה מרשימה ויש אפילו מושבים עליונים לצפיה. כשSEPLUTURA עולים לבמה, למרות הרעש שהקהל האדיר יוצר, עדיין ניתן לשמוע את הסאונד בצורה מדהימה. אלעד ואני לא ביזבזנו זמן והתיישבנו במושבים העליונים – ממש first class לצפות במופע. אחרי קרוב ל-100 הופעות בשנתיים האחרונות, שרובן הגדול הוא בחו"ל, לא חסר ארצות באירופה שבהן HAMMERCULT לא ניגנה, ואנחנו שמחים לכסות כל חלק במפה. אז מטריטוריה חדשה אחת לטריטוריה חדשה אחרת, והפעם אוסטריה בעיר Aigen שהיא עיר יפיפייה ופשוטה, הבתים מעצובים היטב בסגנון אוסטרי מיושן, כאילו יצאה מאלבום תמונות.

במרכז העיר ישנה כנסייה ענקית ומרהיבה ביופייה. אחרי שאנחנו מתבדחים האם להצית או להשתין על השערים שלה (ובסוף מחליטים להצטלם בכל אחת מהפוזיציות) אנחנו עוברים למלון. הרחובות השקטים בקרוב מאוד יתמלאו במטאליסטים שבאים לחגוג הלילה. שוברים את המקום. מאוסטריה חוזרים לגרמניה, הפעם בעיר וורזבורג במועדון הפוסטהל. המועדון כלכך גדול שהלכתי לאיבוד לפחות 3 פעמים עוד לפני שההופעה התחילה. המועדון הענקי התמלא היטב בקרוב ל-1000 מטאליסטים עוד לפני שעלינו לבמה. אין לא יודע אם זה משהו שבמים או שהאנשים בעיר הזאת משוגעים, אבל הקהל חם הערב יותר מהרגיל, ובמיוחד למדינה כמו גרמניה שיש להם 50 הופעות מטאל מהשורה הראשונה בכל יום. ובכן, כשהקהל כלכך חם, המועדון ענקי והבמה מפלצתית – אין לנו ברירה אחרת. מפרקים את המקום! אחרי השיר השלישי מתחילים מעגלי פוגו ענקיים בכל מקום. נזכור את ההופעה הזאת כאחת הטובות ביותר שבסיבוב ההופעות הזה.

בסוף ההופעה, אחרי שנתנו הכל – כולנו, על הבמה ומחוץ לה מותשים – אבל אם חשבנו שהתשנו את הקהל – טעינו בגדול. אחרי הפסקה של כחצי שעה SEPULTURA עולים לבמה, והמקום כולו הופך למעגל פוגו אחד ע-נ-ק-י. כשהם מתחילים לנגן את אחת מהון הלהיטים שלהם, ARISE הייתי בטוח שמרוב העומס והאנרציה שבתנועה המעגלית עד מעט הרצפה תקרוס תחתינו ואנחנו ניפול לגיהינום, או לפחות לסין. מדהים.

למחרת מתחיל מסע אדיר של חוויות במדינה מדהימה וענקית אחרת – צרפת.

הסיבוב הופעות יכלול 5 הופעות בצרפת, ועצירה ראשונה היא בעיר מונטבילארד (תנסו להגיד את זה עם מבטא צרפתי פלצני ותפסתם את זה!) כאן לראשונה אנחנו עדים ל-3 דברים עיקריים.

1. הצרפתים לא יודעים אנגלית, ואלה שכן יודעים – מסרבים לשוחח בשפה הזאת
2. הם קהל משוגע ברמות שלא היו מביישות את ישראל
3.האוכל שלהם איום ונורא

הסעיף ה-3 הוא זה שהכי מפריע. בכל ערב ב-5 הופעות הקרובות מגישים לנו מזון שאין מילים לתאר אותו מלבד בלתי אכיל. אחרי אלימינציה של מה שכן גוף האדם מסוגל לעכל בלי אפקט הקאה מיידי, הבנתי שהתזונה שלי מעכשיו מורכבת מבגטים (כן, בגטים, זה אמיתי) וקופסאות טונה. הערב המועדון מפוצץ עד אפס מקום, ובקושי היה מקום לנשום בהופעה של HAMMERCULT. כאשר SEPULTURA עלו לבמה, הייתי בטוח שכמה מהמחסומים לחץ ייכשלו ויקרסו תחת העומס. יחד עם זאת אני חייב לציין, הקהל הצרפתי הוא קהל מצוין! האנשים האלה חיים בשביל מטאל לא פחות מהגרמנים וזה פשוט מרגש להופיע במדינה הזאת.

משם מגיעים לעיר "Bourg En Bresse" להופעה בלתי נשכחת. במקם עצמו אני פוגש את Yves – באסיסט להקת NIGHTMARE שהגיע מוקדם במיוחד. אותו אנחנו נפגש בהופעה משותפת בעוד כמה ימים. המועדון עצמו כלכך ארוך שנראה כאילו הוא בלתי נגמר – כמו נהר ארוך, רק שבמקום מים הוא מלא אנשים. אנשים לובשי שחורים שצועקים בטירוף חושים. הקהל הגיע ברובו כשהם מכירים את רוב המילים של השירים שלנו. חלקם כבר הגיעו עם חולצות של הלהקה. הייתה חוויה מדהימה ביותר כ-1000 איש צועקים אליך את המילים של השירים שלך. יכולתי לוותר על המיקרופון באותו ערב. לפעמים גם אני צריך קצת מנוחה.

Eloy Casagrande הוא המתופף של SEPULTURA. הוא בחור צעיר ועדיין חדש בתעשייה, לכן כנראה רובכם לא שמעתם עליו. יחד עם זאת תזכרו מה אני אומר כאן ועכשיו – הוא כיום אחד המתופפים הכי טובים בעולם. כן, תקראו שוב מה שכתבתי. אחרי 2 סיבובי הופעות עם הלהקה הזאת אני אומר את זה בפה מלא. לראות אותו מנגן כל ערב זאת חוויה בשם עצמה.

אחרי ההופעה שלנו אנחנו עולים לנוח בחדר ההלבשה בזמן ש SPELUTURA עולים להופיע. כעבור שעה אנחנו שמים לב שהמוסיקה הרועשת מההופעה הפסיקה… בעוד אנחנו שואלים את עצמו מה לעזאזל יכל לקרות – פתאום מתפרץ בבהלה מישהו לחדר ההלבשה. הוא מזיע כולו והמילה היחידה שיוצאת מהפה שלו זה SHIT! זה דדה, טכנאי התופים של SEPULTURA. "מה קרה?" אנחנו שואלים. "אילוי נחתך! בצורה ממש רעה! הוא מדמם על המערכת תופים" עונה דדה בעודו מחפש תחבושות וערכת עזרה ראשונה.

הצצה על הבמה מגלה את המחזה שטרם ראיתי שכמותו. האצבע של אילוי כמעט נקרעה מהמקום. מקום החתך עמוק ביותר והוא מטפטף ולפעמים משפריץ דם על כל המערכת. מסתבר שבמהלך ההופעה הוא הכה בעוצמה על אצבעו וכמעט קטע אותה מן המקום. למעשה הוא אפילו סיים את השיר תוך כדי שהוא מדמם בכל עבר על המערכת תופים. למרבה ההפתעה אחרי חבישה מאולתרת הלהקה המשיכה את ההופעה תוך כדי זה שאילוי משאיר סימני דם בכל אזור התופים אכזרי ביותר, אם סיום ההופעה הוא הובהל לבית החולים.

למרות התצוגה ההרואית היה ברור לכולנו שזה חדשות רעות לכולנו ויתכן מאוד וסיבוב ההופעות הגיעו לסיימו.

למחרת נסענו לSIX FOURS LES PLAGES – בלי ידיעה של מה שהולך להיות. שם פגשנו את אילוי כשאצבעו חבושה לגמרי, מציג צילומי רנטגן של אצבע שכמעט נקטעה ממקומה. מסתבר שהוא הוביל עם סיום ההופעה לבית חולים – שם ביצעו לו תפרים בניסיון לחבר את האצבע. הרופא המליץ שהוא לא יתופף יותר בסיבוב ההופעות הזה וייקח תקופת מנוחה – אחרי האצבע שלו וכנראה גם הקריירה כמתופף שלו בסכנה. אנדראס קיסר, גיטריסט ומנהיג להקת SEPLUTURA נראה מודאג. הוא בוחן את האופציות שלו. האם טכנאי התופים של הלהקה, דדה, יכול לבצע את התפקידים במקום אילוי? אולי עדיף לחשוב על אופציות יצירתיות יותר.

"אתה יכול לנגן איתנו הלילה?" הוא פונה למעין, מתופף HAMMERCULT . כל הסיפור הזה תפס את מעין בהפתעה. הוא לא התכונן לתופף 2 הופעות רצוף, שלא לדבר על לנגן סט של חומר שלם שהוא לא מכיר… או ללמוד אותו במספר שעות. נראה כמו משימה בלתי אפשרית. "אני יודע לנגן את ARISE" מעין אומר – אבל אני מעולם לא ניגנתי חומר אחר שלכם".. עונה מן הסתם. מעין עולה עם SEPULTURA לבצע סאונדצ'ק עם השיר ARISE – אבל שיר אחד למרבה הצער לא מספיק בשביל לסחוב סט, מה גם שמחר יש לנו הופעה בהולנד.

בלי ברירה אנדראס מודיע למפיק על דחיית ההופעה ליום שני הקרוב (כ4 ימים מעכשיו) ומבקש שיודיעו לעיתונות המקומית וכל מי שקנה כרטיס – חשוב לציין שאנחנו עדיין בשעות הצהריים המוקדמות, הרבה לפני שאנשים מגיעים, למרות שמספר עיתונאים וצלמים כבר נמצאים במקום ומחכים לנציג הלהקה. מאיפה הם יביאו עכשיו מחליף? אנחנו באמצע צרפת. מנהל הטור מקבל טיפ מחברת ההפקות על מתופף בעל כשרון מדהים להפקות ולימוד שירים בפרק זמן קצר בשם קווין פולי (אתם מכירים אותו כשהוא ניגן כאן עם להקת BENIGHTED) שמתגורר בצרפת. מספר טלפונים מורמים והוא יוצא להביא אותו. יתכן וסיבוב ההופעות ינצל בכל זאת… אנחנו לא יודעים עוד.

אנחנו פורשים למלון אחרי שההופעה בוטלה, שם כאשר חשבנו שהיום לא יכול להיות גרוע יותר אנחנו מגלים שאגדת המטאל ג'ף הנמן מהלהקת SLAYER נפטר. אין לי מילים לתאר את השוק שהיה לנו באותו לילה. מחר יש לנו נסיעה ארוכה לפסטיבל המטאל הקיצוני מהגדולים באירופה בשם NEUROTIC DEATH FEST אשר בעיר טילבורג בהולנד. אנחנו נפרדים מSEPULTURA ומקווים שכאשר נפגש אותם שוב בעוד מספר ימים נגלה שהסיטואציה האיומה שנוצרה פשוט תעבור על הצד הטוב ביותר.

בהולנד אנחנו מגיעים לבניין (לא מועדון, בניין ענק) בעל 4 קומות ו3 במות (אחת בכל קומה ואחת כחדר הלבשה) – כאן מתקיים NEUROTIC DEATHFEST במשך ה-3 ימים הקרובים יופיעו פה אגדות מטאל קיצוני כמו VADER, CARCASS, POSSESSED, DEATH TO ALL ,IMMOLATION,ועוד רבים וטובים. בדיקה קצרה מראה שאנחנו להקת הTHRASH היחידה בפסטיבל. כשבתחילת הערב שאל אותי עיתונאי בלגי מה אני חושב על זה והאם אנחנו ההרכב הכי פחות כבד הערב, עניתי לו שHAMMERCUL אומנם הרכב ברובו מנגן THRASH, אבל אנחנו "יותר כבדים" מהרבה להקות דת' מטאל שמופיעים פה היום. הוא הרים גבה בפליאה ואני הזמנתי אותו להופעה ולהיווכח בעצמו.

בפסטיבל עצמו אנחנו פוגשים חבר יקר ואגדת גיטרה ישראלית, ערן סגל – והאמת? היה כיף לראות שוב חבר מישראל שבא לתת בראש בליבה של אירופה. ההופעה מרגישה לנו מצוין והקהל התמלאה באנשים שבאו לשמוע גם קצת ת'ראש בתוך כל הדת' מטאל בפסטיבל. בסוף ההופעה ניגש אלי העיתונאי הבלגי, הניח את ידו על כפתי ואמר 2 מילים: "אתה צודק".

הערב נגמר, אבל לא לפני שאנחנו מפנים את הכל והולכים לראות את CARCASS מופיעים. את זה לא התכוונו להפסיד.

מכאן נשאר לחזור לצרפת, בדרך הארוכה – שוב לSIX FOURS LES PLAGES ולקיים את ההופעה שנדחתה. מה יהיה עם הסיטואציה של SEPULTURA עם המתופף? אין לנו מושג – אבל המצב רוח שלנו טוב אחרי הפסטיבל הזה ואנחנו מקווים לטוב. הדרך חזרה לצד השני של צרפת היא ארוכה ומעייפת – כל הדרך מהולנד היא משהו שלא תכננו. הדרך היא הדבר הכי קשה הסיבובי הופעות. הדרך תלעס אותך ותירק אותך. אחרי שמתנתקים מכל הרומנטיקה של לוחמי מטאל בדרכים כל מה שנשאר זה חבורה של גברים, רחוק מהבית, מהחברים, מכל מה שיקר להם – הגלגלים הלא מפסיקים להסתובב והכביש. הדרך. זה לא משנה. התחייבנו להופעה ואנחנו מתכוונים לקיים אותה, ההופעה נדחתה להיום בשביל הפציעה הבלתי צפויה של אילוי ואנחנו לא מתכוונים לאכזב את הקהל שוב.

כשהערב מתחיל והקל נשטף פנימה לתוך המועדון אני מחייך ושמח שחזרנו. המקום עמוס עד אפס מקום. אנחנו עולים לבמה כשאינטרו שלנו מתנגן. אנחנו רעבים, נסענו 11 שעות להגיע לפה בשביל לתת לקהל הזה הופעה כמו שהתחייבנו ואנחנו לא מתכוונים לאכזב אותם. הקהל מכיר את המילים של HAMMERCULT ומעגל פוגו ענקי מתחיל! אנחנו לקראת סיום מנגנים שירים מהאלבום הבא שלנו שמתקבלים היטב על ידי הקהל שמתפרע! הם רוצים עוד. אנחנו עולים שוב להדרן ומקנחים בקאבר ל MOTORHEAD הלא הואACE OF SPADES מה התרגום הנכון לסיטואציה? אה כן – "FUCK THIS PLACE UP!". אופוריה.

השאלה שעלתה לכולנו בראש – איך SEPULTURAיופיעו הערב? איך קווין ימלא את עמדת המתופף? האורות כבים והלהקה פותחת בהפצצת ת'ראש – Beneath The Remains ומיד לאחר מכן Troops Of Doom – הם נשמעים מצוין! מיד לאחר מכן הם עוברים לArise והקהל ממשיך להשתגע. סיבוב ההופעות הזה ניצל. למחרת ממשיכים לעוד הופעה בצרפת בעיר Poitiers וכמו כל שאר ההופעות בצרפת – הקהל אדיר, האוכל איום והחוויות מדהימות. מקווה שזה לא יסתיים לעולם.

כעבור עוד יום אנחנו ממשיכים להופעה האחרונה במדינה הקסומה הזאת, הופעה שמאורגנת על ידי WACKEN כחלק מהFULL METAL CRUISE בעיר La Havre. בשיט עצמו מופיעים להקות כמו SABATON, SAXON ועוד, אבל הערב מדובר בהופעת חוף מיוחד בעיר הנמל La Havre, במועדון שמעוצב כולו כמספנה ענקית! ממש מדהים ומתאים לאווירה המרשימה! הערב בנוסף לSEPULTURA ו HAMMERCULT יצרפו גם להקת NIGHTMARE הצרפתית לערב מיוחד ומשובח בהחלט. אחרי שהמקום מלא עד אפס מקום (סה"כ מתוך ה2500 אנשים שעלו לשיט, רק 1000 הצליחו נכנסו להופעה מחוסר מקום) אז יש כאן אווירה מדהימה, שוק מטאל, להקות מצוינות והמון מטאליסטים שבאו לחגוג. מה צריך יותר? ההופעות מתחילות והכיף רק מתחיל. הערב במיוחד להקת NIGHTMARE מבצעים ערב מחווה לDIO עם המון קאברים ואורחים. בסיומן של ההופעות ישנו מופע חשפנות לכל הקהל שהעדיף להישאר לתוך הלילה על החוף, אבל אנחנו עייפים.

כשאני מהלך על החוף היפיפה של LA HAVRE אני נפרד בליבי מהמדינה המדהימה הזאת והקהל המדהים שחיבק אותנו לליבו. עד סיבוב ההופעות הבא. כבר 10 הופעות מאחורינו ואנו עייפים, אבל אנחנו רק באמצע (!) של סיבוב ההופעות. מחר חוזרים להולנד והמכונה שנקראת HAMMERCULT עדיין רעבה! הכיף רק מתחיל.

לחלק ב' של יומן המסע