אחד העמים העתיקים שתמיד ריתקו את ההיסטוריונים האירופאים, היו הקלטים, עם שבתקופת השיא שלו היווה את הרוב באירופה, והתפצל והפך להיות העם המייסד של לא מעט מדינות אירופאיות עכשוויות. באותו עידן זהב של הקלטים, אדמתם השתרעה מהאיים הבריטים ועד גאליה הקדומה, כשגם בשוליים הייתה נוכחות חזקה שלהם. פירוש השם קלטי הוא מהמילה קלטין, שפירושה: "ברברי".

הקלטים

התיעוד הראשוני של מפגש עם הקלטים נעשה בשנת 400 לפני הספירה כשצבא שלהם ירד מהרי האלפים וכבש את עמק הפו הפורה שבאיטליה, תוך שהם דוחקים החוצה את העמים האטרוסקים ששלטו עד אז באזור, זה גם היה המפגש הראשון של האימפריה הרומית, שהייתה עדיין בחיתוליה עם העם הברברי הבלתי מוכר, והם שלחו שליחים לאטרוקסים כדי ללמוד את האויב החדש. לאחר מספר בריתות, הפרו הרומים את השלום עם הקלטים ונלחמו בהם לצד האטרוקסים, כנקמה, צעד צבא קלטי עצום לכיוון רומא, לאחר שבעה חודשי מצור על עיר הבירה של האימפריה, נקנתה הפסקת לחימה בבצע זהב ששולם ע"י האימפריה כדי למנוע את כיבושה.

התיאוריה הרווחת לגבי מדינות המוצא של הקלטים היא כי הם באו מהאזור הכספי, ממדינות כמו יוגוסלביה ובולגריה. לאחר איטליה, הקלטים התיישבו בעיקר במערב אירופה, בעיקר בבריטניה ובצרפת, אבל גם בגבולות גרמניה. על פי מרבית המדענים, התחלת התפשטותם הייתה החל משנת 1200 לפני הספירה לערך. הרוב הגדול והבולט ביותר של הקלטים התיישב בבריטניה, שם הם שלטו ביד רמה ובזרוע נטויה עד פלישת הרומאים, שרק בניסיון שני צלחו לכבוש את המדינה.

הקלטים נשלטו ע"י הדרואידים, כהני הדת שלהם, ששימשו גם כמנהיגים פוליטים. לאחר פלישת הרומאים התיישבו מרבית אלו באיי מאן ומשם שלטו על האוכלוסייה הקלטית הגדולה. אחד הצעדים החשובים של הרומאים בניסיונם לדכא מרידות קלטיות היה בטבח המוני שארגנו באותם דרואידים תושבי האי. לאחר שנדחקו ונטמעו מבריטניה, השלב הבא היה דחיקתם מאזור גרמניה, מה שבוצע ע"י עם ברברי אחר, ההונים. במדינות אחרות הם נעלמו או נטמעו בעמים המקומיים, בבלגיה למשל התערבו הקלטים בתרבות הגרמאנית המקומית.

הדת הקלטית

הדת הקלטית התבססה בגדול על קרבה לאדמה ולטבע, את הערצת האלים שלהם עשו הקלטים בחורשות ביער, הקלטים העריצו עצים עתיקים וראו בהם התגלמות אלוהית. אותם דרואידים שהנהיגו אותם היו משהו בסגנון של הרופאים ובעלי המקצועות של היום, אנשים מלומדים לפי הסטנדרטים הקלטים שהיו גם בעלי מקצועות ספציפיים בקרבם. אלי הקלטים היו מזוהים עם עצים ובעלי חיים, ולכן גם נקראו על שמם. כמו כן, נהגו הקלטים לסמן את האלוהים שלהם כאלים בעלי זהות משולשת. אל אחד היה "האמהות של בריטניה", ברבים. כמה דמויות היו קבועות בקרב הקלטים בכל העמים, האל שנקרא "לו" בקרב האירים, נקרא בשם דומה בווילס שבבריטניה, ו-"לוג" בפי הקלטים ההיברים.

בין הקרבה לטבע התפתחו גם כמה מנהגים פחות חביבים, הקלטים נהגו להקריב קורבנות אדם לאלים שלהם. בבריטניה נמצא אדם שהוקרב על ידם כשהוא משומר בשלמותו, אפילו תווי פניו עטוי הזקן ברורים, והוא משומר בתוך הבוץ שבו נמצא במוזיאון הבריטי בלונדון. מלבד כך הם גם נהגו לערוף את ראשי אויביהם ולשמור אותם כפרס, את הראשים הערופים הם נהגו לקשור לצוואר סוסיהם, בשלב מסוים אף נהגו כאינדיאנים של אמריקה וקרקפו את אלו שהרגו בקרב. כל ההרגלים המגונים הללו הם חלק מהסיבה שהקלטים נחשבו לעם מעורר אימה בקרב התושבים המתורבים יותר של אירופה.

איפה הם היום?

הקלטים לא נעלמו בקרב, הם הזריעו את עצמם לתוך אוכלוסיות מקומיות ופשוט נשארו כחלק מהן. אחת המכות הגדולות שהונחתה על הקלטים תושבי בריטניה הייתה המרד הידוע של המלכה בודאיקיה. הרומאים, במה שבהחלט לא היה צעד חכם, שלחו חיילים להשפיל את המלכה, ששלטה בשבט האייקני הקלטי. החיילים הרומאים ביצעו אונס קבוצתי בשני בנותיה הצעירות של המלכה, וחשבו שבכך ישברו את הרוח הקלטית המקומית. טעות חמורה. המלכה אספה תחתיה צבא קלטי המורכב מעשרות השבטים המקומיים, ויצאה לקולצ'סטר, הבירה הרומית של בריטניה בתקופה ההיא.

לאחר טבח של מאות רומאים, הצבא צר על המקדש המקומי, בו הסתתרו מאות תושבים רומאים מבוהלים, במקום לדחוק בהם לצאת, הצבא הקלטי פשוט שרף את המקדש על מאות הרומאים שבו. מסע הטבח נמשך, עד שהמושל הרומאי המקומי אסף את הלגיון הכובש, ובקרב אדירים של צבא רומאי קטן ומאומן נגד מאסה אדירה של לוחמים קלטים, הובסו הקלטים ושלטונם בבריטניה בעצם נגמר. שרידים מהם המשיכו לשלוט בסקוטלנד, אבל גם הם נעלמו בסופו של דבר.

הקלטים עדיין איתנו כיום, בצורה אחרת. מבני הדת שלהם נשמרו במקומות רבים, הידוע שבהם הוא הסטונהנג' שבאנגליה, אבל גם היום דוברים בווילס, בסקוטלנד ובאירלנד שפות שכמעט וזהות לשפה הקלטית הקדומה – המורשת שנותרה מאותם עמים ברברים שפעם שלטו באירופה.