Wacken Open Air הוא פסטיבל המטאל הגדול ביותר בעולם. לא סתם נחשב הנ"ל ל"מֵכַּה" של המטאליסטים, כיוון שהוא ממש כך. מידי שנה בשנה, כבר 21 שנה, בסוף השבוע הראשון של חודש אוגוסט, נוהרים עשרות אלפי מטאליסטים מכל רחבי העולם אל עיירה ציורית בצפון גרמניה – Wacken. הפסטיבל אשר כפי שציינתי נחשב לגדול בעולם, נערך במשך שלושה ימי הופעות, עם למעלה ממאה להקות, ארבע במות, ומתחם גרנדיוזי במיוחד של מטאל-מרקט, קרקס, ושאר הפתעות. ברשותכם לא ארחיב בכלליות על הפסטיבל יתר על המידה, כיוון שבנישה מאוד מסוימת בו עסקינן. ואני מדבר כמובן על תחרות ה-Wacken Metal Battle. התחרות מתקיימת במסגרת הפסטיבל, אשר במסגרתה מופיעות הלהקות בתחרות על במת ה-W.E.T. Stage. כל מדינה אשר שולחת להקה לתחרות שולחת גם שופט מטעמה (שאינו משתתף כמובן בשיפוט של מדינתו), בנוסף ישנם שופטים אורחים מכובדים, ובסוף התחרות, אשר בדרך כלל נערכת במהלך היומיים הראשונים לפסטיבל, בוחרים את המנצחת הגדולה לאותה שנה, אשר זוכה בחוזה הקלטות עם הלייבל של הפסטיבל (הלא הוא Wacken Records), כלי נגינה, חסויות שונות, וכמובן לחשיפה תקשורתית רבה במגזיני מטאל בעולם. ישראל החלה לשלוח נציגות מקומיות לתחרות החל משנת 2008, אז שלחנו את The Fading אשר הביאו לנו הביתה את המקום הראשון. בשנת 2009 ישראל שלחה את Ferium אשר הגיעה למקום החמישי המכובד, ובשנה שעברה ייצגה אותנו להקת המטאלקור Missing In Action אשר סיפקה הופעה מרשימה בפסטיבל. בפסטיבל הקרוב התחרות צפויה להיות מושקעת הרבה יותר. אם בשנים קודמות התמודדו בין חמישה-עשר לעשרים להקות, השנה המספר מתקרב לשלושים, מה שגורם לכל העניין להיות קשה ומסובך אף יותר. למעט הזכייה יש כמובן את העניין של הכבוד והחשיפה המרובה. הלהקה שתישלח לתחרות תזכה לאירוח מלא במתחם הבקסטייג' ביום ההופעה, מה שאומר להתרועע עם שלל חברי להקות ומפיקי מטאל מהגדולים בעולם. ואחרי הכל, רק עצם המחשבה שתזכה לאכול ארוחת צהריים ולקיים שיחת חולין עם חברי Judas Priest או Blind Guardian היא כבר זכייה של ממש, לא?

אז מי תהיה הנציגה הישראלית השנה? ואיך בעצם אנחנו בוחרים את הנציגה המקומית? פה אנו מגיעים לענייננו – Metal Battle Israel. תחרות המטאל המקומית הנערכת במספר שלבים, אשר בסופה המנצחת זוכה להיות הנציגה הישראלית אשר תזכה לטוס ולהשתתף בפסטיבל Wacken. לפני כמעט חודש פורסמו הליכי ההשתתפות בתחרות המקומית, ומסגרת השלב הראשון כל להקה ישראלית אשר חבריה עברו את גיל 18 והיא אינה חתומה בחברת תקליטים, הייתה זכאית לשלוח שיר מקורי מטעמה אל שופטי התחרות, ואלו החליטו על שבעה להקות אשר עלו לחצי הגמר שנערך לפני מספר ימים, ב-28 למרץ, במועדון ה"סאבליים" בת"א במשך יום שלם. שלב חצי הגמר היה אירוע סגור לעיתונאים ולשופטים, וצולם כולו לאתר Ynet (הסרטונים של הלהקות אשר עלו לגמר יעלו לשם בקרוב). במסגרת חצי הגמר הופיעו כל שבע הלהקות, כל אחת עם שיר מקורי אותו ביצעה פעמיים רצופות. בכתבה שלהלן בחרנו לסקר אך ורק את חמשת הלהקות שעלו לגמר בכדי למנוע מבוכה ואי-נעימות מהלהקות אשר נפלו בשלב חצי הגמר. יש לציין כי הניקוד והשיפוט אשר ניתנו לכל להקה במסגרת כתבה זו, הם דעתו הסובייקטיבית של כותב מילים אלו, ואין להם כל קשר לניקוד והשיפוט אשר נתנו על-ידי שופטי התחרות הרשמיים.

אופן הניקוד של עבדכם הנאמן הוא כדלהלן:
מוזיקה – רמת ואיכות התוכן המוזיקלי של הלהקה בלבד.
נוכחות במה – איכות ההופעה של הלהקה, התנהלות על הבמה, כריזמתיות, וכו'.
סטייל – עד כמה הלהקה מקורית, מעניינת, "שטיקים" למיניהם. מקוריות במוזיקה או לחלופין ב"שואו".
סה"כ – שקלול הניקוד בפרמטרים הנ"ל לציון סופי.
כל הציונים הם בין 1 ל-10.

PallaneX

Pallanex קיימים כבר ארבע וחצי שנים בסצינת המטאל הישראלית, ומגיעים אלינו הישר מבאר-שבע שבדרום. לאחר שהלהקה הספיקה להופיע ברחבי הארץ, החל מבאר שבע, דרך תל אביב, ועד חיפה, מתפנה כיום הלהקה להוצאת E.P הבכורה שלה, תחת השם Proud To Be. את המוזיקה שלהם הם נמנעים מלתייג, אך אני יכול לספר לכם שמדובר במטאלקור, אולי מעט יותר כבד משאר להקות המטאלקור בארץ, אך אל תתפסו אותי במילה.

בחצי הגמר בחרו לבצע את שירם Operation Save Me. מטאלקור בנאלי לטעמי, הסקרימים של ירון אביטן סולן הלהקה עמוקים וטובים, אך התאכזבתי מעבודת הגיטרות הבנאלית שכבר חווינו כל כך הרבה ממנה בנוף המטאלקור המקומי. שלא תבינו לא נכון, מדובר בשיר מטאלקור טוב, ואף טוב מאוד. אך הוא בעייתי בעניין שהוא נופל למלכודת הרגילה של המטאלקור – לא מחדש דבר. מבחינת הופעה, לסולן יש נוכחות טובה מאוד על הבמה, והוא מפגין אנרגטיות והשתוללת רבה, אך היא נתפסת לעיתים כמוגזמת ומגוחכת לאור העובדה כי משני צידיו נמצאים גיטריסט ובסיסט אשר לא זזים מילימטר ממקומם, ועושים טובה ב"הדבאנג" שהם עושים אחת לדקה. לצערי הלהקה לא מתמזגת על הבמה, ואין חיבור טוב מבחינת ה"שואו" בין הסולן לבין שאר הלהקה. בין כה וכה, השיר הזה זיכה אותם להיות אחד מחמשת הלהקות שעלו לגמר, ונקווה ששם הם יצטיינו יותר.

מוזיקה: 7
נוכחות במה: 5
סטייל: 6
סה"כ: 6

HammerCult

HammerCult היא הלהקה הצעירה ביותר בתחרות, אך אל תתנו לנתון הזה לבלבל אתכם. הלהקה היא בעצם מעין סופר-גרופ, המורכב מחברי The Fading, Hangman, ו-Demented Sanity. בהתאם לעובדה הזו, כל אחד מחברי הלהקה מגיע עם קבלות וניסיון גדול מאחוריו. יש לציין כי אלעד מנור ואריה ארנוביץ', הינם במקביל חברי להקת The Fading אשר כבר זכו ב-Metal Battle העולמי לפני כשלוש שנים, אך כמובן שאין זה צריך להפריע כיום, כי מדובר בהרכב חדש לחלוטין, אשר כך מתייחסים אליו חברי הלהקה וכמובן חבר השופטים. HammerCult הספיקו להופיע כבר בתל אביב, רעננה, חיפה, ובקרוב יחנכו גם הופעה בירושלים. ללא ספק מדובר באחד ההרכבים העולים בארצנו, אשר מספקים Thrash Metal איכותי ברמה בינלאומית בכל קנה מידה אפשרי.

HammerCult בחרו לבצע את השיר הישן ביותר שלהם, Diabolic Overkill. שיר מעולה מכל הבחינות, Thrash מהיר ועצבני נוסח סן-פרנסיסקו של האייטיז, עם שילובים קצת יותר חדשים המזכירים את The Crown. עבודת הגיטרות היא יוצאת מן הכלל, אריה ארנוביץ' מספק סולו מרשים, מעיין בגזרת התופים לא מאכזב עם עבודה מהירה במיוחד אך מדויקת להפליא, ויקיר שוחט על המיקרופון לא מאכזב לרגע.

מבחינת הופעה, החבר'ה האלו בהחלט יודעים מה הם עושים על הבמה. כמויות הכריזמה שהולכות שמה הן אדירות ביחס ללהקה ישראלית, הנוכחות של כל חברי הלהקה מורגשת על הבמה והיא בהחלט כובשת את המתבונן מהקהל. יקיר שוחט שהיה מנותק זמן רב מידי מהבמות כנראה השתכלל במשך השנים וסיגל לעצמו תנועות מדויקות המקנות לו על הבמה התנהלות של אושיית ת'ראש אנרגטית במיוחד. נסכם את זה בכך שהפטישים הללו יודעים מה הם עושים, אין מילים.

מוזיקה: 9
נוכחות במה: 9
סטייל: 10
סה"כ: 9.3

Linked

הרכב המת'קור הצעיר הזה קיים קרוב לשנה ומגיע אלינו מאזור השרון. הלהקה מנגנת סגנון שנע סביב המת'קור אשר לעיתים נושק למטאלקור, אך גם אז נשאר מאוד טכני. רואים כי החבורה הזאת שואבת את רוב השראתה מהרכב המת'קור העולמי Sikth, אך מובן שיש להם עוד כברת דרך רבת מכשולים לעבור עד שיוכלו לנסות ולהגיע לדרגת הגאונות המוזיקלית של הנ"ל. הביצוע שהעביר את Linked לגמר ה-Metal Battle הוא שירם המקורי We Are But One Moment. מדובר בשיר מת'קור טוב כשלעצמו, עבודת גיטרות טכנית ברמה מספקת לז'אנר עם ברייקים מונוטוניים אך טובים, ואפילו מעין קטע "צ'יל-אאוט" נחמד עם שירת קלין באמצע השיר, שהחזרה ממנו לריף המקורי טובה מאוד. ללהקה יש שני סולנים, דבר שאמור אולי להוסיף ל"שואו", אך בפועל יוצר גם על הבמה וגם מבחינה מוזיקלית עומס וסרבול שמגיעים עד לכדי שעמום.

אנרגיות יש להם, אך הם לא לגמרי למדו איך להביא אותם לפועל על הבמה, וניכר כי חברי הלהקה לא השתפשפו מספיק על הבמה. אם אתם שואלים אותי – דוגמא קלאסית ללהקה טובה, אך לא בשלה מספיק.

מוזיקה: 8
נוכחות במה: 4
סטייל: 6
סה"כ: 6

Soul Torture

Soul Torture היא פחות או יותר התוצאה המתקבלת כאשר לוקחים את Arch Enemy מערבבים עם Satyricon (החדשים יותר), ומוסיפים נגיעות של Dimmu Borgir. ולא לשווא הזכרתי Arch Enemy, סולנית הלהקה, סשה, מזכירה את Angela Gossow במובנים רבים, ולא רק באיך שהיא נשמעת. במשך ששת שנות הקיום של Soul Torture, הספיקה הלהקה להוציא Demo ובקיץ הקרוב צפוי לצאת ה-E.P הראשון. לאחרונה חיממו את Ensiferum בישראל עם הופעת חימום משובחת.

בחצי הגמר ביצעה הלהקה את השיר Execution. שיר מלודת' מעולה עם הרבה השפעות גם מהבלאק מטאל. עבודת הקלידים באה בדיוק במקום הנכון ונותנת קו כללי יציב מאוד לאורך השיר ההופך אותו לקליט כבר לאחר שמיעה ראשונה. סשה מפתיעה בעמדת המיקרופון עם גרון יוצא מן הכלל, וטונים משתנים ואיכותיים, ומגזרת הגיטרות אנו מקבלים סולו ברמה גבוהה. חוץ מהאיכות המוזיקלית, הלהקה נראית מעולה על הבמה. היא יודעת להופיע, סשה מספקת המון עוצמה ואגרסיביות, מה שלא גורע ממנה את הנשיות שלה. יש שיגידו שהעובדה כי מדובר בסולנית היא כבר מתכון ל"להיראות טוב על הבמה". אך זהו שקר גס, להקות שמבוססות אך ורק על ה"שטיק" של בחורה מושכת בפרונט, לא מחזיקות מעמד הרבה זמן. ובמקרה שלנו, מדובר בלהקה שלמה שעובדת מצוין כגוף אחד על הבמה, כאשר על הקונצרט הזה מנצחת סולנית איכותית, אסרטיבית וכריזמטית אשר בהחלט יודעת את העבודה.

מוזיקה: 8
נוכחות במה: 9
סטייל: 9
סה"כ: 8.6

Gevolt

ammstein אתם מכירים? מכירים. Rammstein ששרים ביידיש אתם מכירים? לא? תכירו – Gevolt. הגרסא המקומית שלנו לענקי המטאל הגרמנים, אשר יוצרים בהצלחה רבה מוזיקה שנעה על מגוון ז'אנרים, איפשהו בין אינדסטריאל לפולק יהודי עם מטאל מודרני וכמובן גולת הכותרת – שירה ביידיש. Gevolt קיימים כבר לא מעט שנים, ולאחר אלבום ראשון ברוסית בשם Sidur, הוציאו לאחרונה אלבום חדש תחת השם AlefBase, אשר זמין להורדה בחינם באתר הרשמי של הלהקה, מומלץ.

כשלהקה מבצעת את Sha Shtil אי אפשר להישאר אדיש. הקול המרגש של הסולן בשילוב צלילי הכינור שמשתלבים במפתיע בהרמוניה מושלמת עם הסינת'יסייזר שמוסיף פן מודרני לכל העניין, מצליחים לגרום לך להיסחף אל תוך הצלילים תוך רגעים ספורים. האפקטים האלקטרוניים מופקים היטב ביחד עם שאר השיר, ומוסיפים לו רבות. מבחינת כריזמה, הלהקה הזו מתקרבת לשלמות בתחום. כל אחד מהלהקה כריזמתי וסוחף, אם אלו תנועותיו החלקות והכובשות של אנטולי סולן הלהקה, או ההתנהלות העדינה של אווה על הכינור, החבורה הזאת בהחלט יודעת לסחוף איתך איתם אל שיגעון היידיש. בקיצור, לגמר תגיעו עם סבתא.

מוזיקה: 9
נוכחות במה: 10
סטייל: 10
סה"כ: 9.6

גמר ה-Metal Battle המקומי ייערך ב-12 לאפריל במועדון ה"סאבליים" בתל אביב, אשר במסגרתו יופיעו חמשת הלהקות הנ"ל, ויטמון בחובו עוד הפתעות רבות. שלב הגמר יהיה כמובן פתוח לקהל הרחב, ולראשונה גם דעת הקהל תהווה חלק מניקוד השופטים ותוכל להכריע את הכף לכאן או לכאן, ועל כן חשוב במיוחד שתבואו לתמוך בלהקה האהובה עליכם! בנוסף, בין הנוכחים בקהל במהלך הערב תוגרל גיטרה חשמלית מסוג "וושברן", מתנת "חלילית"! שאר הפרטים המלאים יימסרו בקרוב.

תחרות "OnTour Metal Battle", מאורגנת על ידי חברת "OnTour", בשיתוף אתר "Metalist" ו-"זירת המטאל" של Ynet.