צילום: Paul Verhagen

כבר כמה שנים שבהן ככל שאנחנו מתקרבים לעונת הפסטיבלים אני נקרע בין ליינאפים שונים. אבל אחרי השנה שעברה, כשמיציתי קצת את החוויה המפוקפקת של לישון באוהל בכפרים באירופה לצד עשרות אלפי ילדים שיכורים והבנתי שכבר כמעט ונכנסתי למעגל הפסטיגלים שדי חוזר על עצמו. למעשה הגיעה ההבנה שאני עומד לראות שוב הופעות של להקות שכבר ראיתי ואין לי זמן וכסף לראות שוב – זה, ובעיקר הרצון בלהכיר מקומות ואופקים חדשים דחפו אותי לזרום עם חברי שחר וחברתי ולבדוק השנה את Roadburn למעשה עד שלא שמעתי על כך משחר וקראתי קצת באינטרנט לא שמעתי הרבה על הפסטיבל, בטח שלא כמו שאני שומע על Wacken, Hellfest, Brutal Assault או שאר פסטיבלי הענק שזוכים לרוב להרבה יותר תשומת לב תקשורתית בישראל ובפרט בעולם המטאל מיינסטרים. הסיבה שלא שמעתי עליו היא שמדובר בפסטיבל בקנה מידה קטן הרבה יותר ועם פרופיל נמוך מזה של אחיו הגדולים יותר, הפוקוס שלו הוא על הרכבים שלרוב לא נראה בפסטיבלי ענק או בהופעות בפורמט טיפה שונה שלהן.

פחות עניין אותי השם והמיקום וכמו כל פסטיבל, בסופו של דבר הכל נופל על הלהקות שבו ו Roadburn אירח עם השנים לא מעט הופעות של להקות שיצא לי להתחבר אליהן יותר ויותר בשנה האחרונה ובכלל הדגש ב Roadburn הוא על השונה, הקודר, האיטי והאפל. לכן הפסטיבל נודע עם השנים כבית חם לענקי Doom/Stoner/Drone/Noise/Black/Post Metal וכל מה שמשונה, מעניין ונהדר. הוא החל ב Tilburg, עבר ל Eindhoven וחזר ל Tilburg שם מתקיים באולם ההופעות הסגור 013. עם השנים הוא נשאר קטן, אך אסף סביבו את כל המשוגעים לדבר ואנשים המחפשים פסטיבל קצת אחר שמביא שמות גדולים מהשוליים של המיינסטרים. כמה קטן הוא? אם בפסטיבלים כמו Wacken ו Hellfest מתכנסים להם בין 100 ל150 אלף איש כאן מדובר על סה"כ 3,250 איש כולל הצוות. הפסטיבל היה קטן ונשאר כזה כי זה חלק מהקסם שלו. במסגרת הזאת הלהקות והקהל הרבה יותר קרובים ולדברי מי שהיה שם, יש אוירה שונה מפסטיבלי ענק אחרים באירופה. עקב הכמויות הקטנות של הכרטיסים הפסטיבל גם ידוע שהוא Sold Out מהר מאוד. כמה מהר? לפסטיבל של 2009 נמכרו כל הכרטיסים כ 45 דק' מהרגע שבו המכירה נפתחה.

בנוסף בשנים האחרונות החלה מסורת שבמהלכה מי שעוזר לעצב את ה Line Up של הפסטיבל הוא מוזיקאי מטאל ידוע כזה או אחר שלוקח בו חלק. בשנה שעברה זה היה Mikael Åkerfeldt המוח מאחורי Opeth, ב 2013 היה זה Jus Oborn מ Electric Wizard, ב 2012 היו אלו להקת Voivod, בשנת 2011 היו אלו Sunn O))) ולצד השמות שמרכיבים את ה Line Up או ההרכבים שהשתתפו שם(יש עוד רבים וטובים כאלו ממליץ לכם לבדוק באינטרנט ולבכות על הפסטיבלים שפיספסתם בזמן שישנתם)ישנה מסורת מבורכת שכוללות הופעות חד פעמיות של להקות שבאות לבצע אלבומי עבר שלהן במלואן או הופעות מיוחדות שקרו רק בבמות שב Tilburg.

מי ניגנו שם אלבומי עבר שלהם במלואם? Celestial Season, Voivod, YOB, Neurosis, Candlemess, Godflesh, Alcest, High on Fire ועוד רבים וטובים, YOB ו Candlemess אגב עשו את זה יותר מפעמיים בהזדמנויות שונות. בנוסף לזה היו שם מחוות מעניינות, להקות כמו Corrosion of Confirmity שמופיעות בליין אפ שונה מהרגיל, הופעות הזויות כמו Enslaved ביחד עם Shining הנורבגים ועוד דברים מעניינים.

השנה הפסטיבל חוגג 20 שנה לקיומו ועל מלאכת הרכבת ה Line Up ניצב בגאון Ivar Bjørnson מ Enslaved יחד עם המוזיקאי Einar Kvitrafn מפרויקט המוזיקה הנורדי Wardruna שצפוי לשתף איתו פעולה גם על הבמה(בנוסף לסט נפרד של שתי הלהקות שלהם)הרכב הסלאדג' האינסטרומנטלי Bongripper צפוי לנגן את אלבומם האחרון בשלמותו גם כן וההרכבים Mugstar, Claudio Simonetti's Goblin ו Sólstafir צפוים לנגן פסקולים אהובים על ההרכבים ובנוסף להקת Anathema שמובילה את היום השלישי של הפסטיבל צפויה לנגן סט מיוחד החוגג את 25 שנות קיומה. בנוסף השנה צפויים להגיע להופעת קאמבק הרכב הדום-פאואר המיתולוגי ARGUS שהוציא אלבום בודד בתחילת שנות ה-90' והתאחד השנה לצד הפתעות נוספות שצפויות במסגרת חגיגות ה-20 לפסטיבל.

שמות נוספים שמככבים השנה הם: Tombs, Eyehategod, Goatwhore, Russian Circles,Fields of The Nephilim, Bast, Floor, Acid Witch, Zombi, Focus, Coltsblood, Ken Mode, Subrosa, Lazer/Wulf Fistula, Lo-Pan, Gnew Their Tounges, Mortals, Downfall of Gaia, Lucifer ועוד רבים וטובים.

לסיכומו של עניין אין לי ספק שמחכה לי חוויה מיוחדת, בפסטיבל שונה ממה שחוויתי עד כה באוירה אחרת עם זוית טיפה אחרת על מוזיקה ודגש על ההרכבים היותר פיקנטים שישנם כיום. מסיפורים ששמעתי ומחומר שקראתי עד כה ושבחים ממוזיקאים כמו MIke Schidet מ Yob ו Steve Von Till מ Neurosis. מניח שיחסרו לי הרגעים של הופעות הענק, אבל צפוי לי משהו אחר, מהנה גם הוא שאומנם יהיה ברובו עם להקות שאני פחות מכיר, עם המון עשן סמים ברקע ועם מוזיקה מהפנטת והמון הרכבים חדשים וחוויות לספר עליהן. אין לי ספק שיהיה מעניין ואהיה שם כדי לתפוס את כל הרגעים המעניינים עבור כל מי שלא יוכל להצטרף.