אי שם בתחילת העשור כתבתי שיר בשם "רודנטס אמונג אס" – שיר שהופיע באלבום הראשון של להבות'. השיר נכתב בעקבות הלינץ' המפורסם שנעשה ברמאללה בשני חיילי מילואים. בעת כתיבת השיר הייתי כל כך מנופח מעצבים כך שבסופו של דבר השיר יצא מלוכלך,מעליב, מתנשא ואפילו קצת גזעני. כמובן שכשהגענו לשלב הקלטת השיר הוצאתי ממנו אלמנטים שזיהו אותו כשיר בעל קונוטציות ימניות. למה כמובן? פשוט מאד – מי שמתיימר לעסוק באומנות צריך להיות לדעת שעליו לעמוד מאחורי האג'נדה שלו. כשאתה מקים להקה ואומר אמירה מסוימת הרי שברור לך, או לפחות צריך להיות ברור לך, שבהיותך גוף "ציבורי" אתה חשוף לתגובות שלא תמיד תאהב ושלפעמים עדיף לשבת בצד ולשתוק. אם אתה לא מוכן לגבות את מה שאתה אומר בתור אומן אז פשוט בחר אמירה אחרת. עבורי אישית השיר היה מעין גחמה או לחילופין התקף עצבים שהובא לדפוס והיות ולא הייתי מוכן לעמוד מאחורי אמירה כמו שכתבתי מלכתחילה ולגבות אותה, בחרתי פשוט לשנות אותו ולשוות לו משמעות אחרת.

דוגמא טובה (או רעה-מה שתבחרו לנכון) מספקים לנו השבוע אראלו, שהקדישו בהופעה בירושלים בשבוע שעבר שיר לברוך הגבר, ברוך גולדשטיין, אימת ק.ארבע בעבר ומיתוס בהתהוות עבור ציבור שלם של עכברי אלוהים מסוממים מגמרא שלא מבינים ש"להקטיר קטורת על המזבח" פירושו בעצם "לעשות שאכטות בבית המקדש". האקט הזה תמוה בעיני היות והוא בעצם שמט בתנועה חדה את כל הבסיס האידיאולוגי מאחורי הלהקה שדוגלת במוות לכל הדתות בלי הבדלי גזע ומין – הרי הזדהות עם יהודי חרדי שרצח בשביל גדולת השם היא חילול הקודש במונחים של שטניזם, בדיוק כמו שמו עליהם כיפה בבית קברות-אתם באמת רואים קתולי שישים עליו צלב הפוך כדי לא לפגוע ברגשות אחרים? או יהודי דתי שישים על עצמו צלב הפוך או רגיל באותן נסיבות?

מה שלא תמוה אלא חמור היא האמירה עצמה ששמה את הלהקה במקום שכנראה שצדיקים גדולים עומדים בו, צדיקים כמו נועם פדרמן וברוך מרזל שהם בערך ה"מטאליסט" של הסצינה שלהם. לפי טענת גופי הבטחון בארץ, ה"פסטיבל" האחרון שהם ניסו לארגן כמעט נגמר בפיצוץ של בית ספר. צר לי, אבל המקום של אמירות כאלה הוא בחוגי בית שמארגנת לריסה עמיר ולא בינות הסצינה שלנו ובהחלט שם את אראלו באותו מקום מבחינה הצהרתית עם להקות כמו גרייבלנד, הרי בסוף היום, אם נפשט את האמירה של שניהם, הרי ששניהם תומכים, מתוך אידיאולוגיה ולא מתוך מניירות, בהרג של ציבור שלם. אמירה מלאת תאוות דם כזאת יוצאת בדרך כלל מלוחמים שבעי קרבות שהפכו אטומים או למי שמעולם לא חווה קרב.

בהטיה קלה של הנושא ,התברר השבוע שיש מי שלא רק נעמד מאחורי האג'נדה שלו אלא גם מצלצל להתלונן על מה שנכתב עליה. אני לא חושב ששידרתי שאני הכלבה של מישהו או שלחילופין אני ג.יפית או י.מולך שעושה כתבות תדמית. פעם אפיזודה כזאת הייתה נגמרת במריבת על. כל זאת לפני שפגשתי בחיים בינימיני-האיש, הזקן והבאס שממנו למדתי שסובלנות זה יופי. אז הנה אני סובלני-נכון,כתבתי דברים לא יפים ובאמת לא בסדר ולכן, על מנת למנוע תקלות נשנות בעתיד אני פשוט אמחק ממצבת הלהקות במוחי להקות מסוימות ולא אכתוב עליהן יותר. מי שמחשיב עצמו גדול מספיק כדי להרים את קולו בטח שלא צריך אותי כמליץ יושר. ולא, לא, לא, לא. זאת לא תוכנית לבקשתך. אני שמח שהבהרנו את זה.

בנימה שמחה יותר אני ממש שמח לגלות שצדקתי בשבוע שעבר. ביום שבת הייתי בהופעה של דה נל בתל אביב. כל שיר פנינה וחצי מכל שיר נשמע כמו סי פארט (למי שלא יודע, שיר מורכב מבתים ופזמונים-להלן איי ובי פארט. סי פירט זה הקטע הטוב שבשיר, העלייה הגדולה שבשיר של שלוש דקות תופיע בתחילת הדקה השנייה.), כאילו השיר רק עולה ועולה. מצד שני, ליטרשפיך שהופיעו איתם היו בעיקר מצגת אורקולית ורחוקים שנות אור ממוזיקה. מצגת אומנותית כן, דיסק לשמוע, מממ… לא כל כך.

ועכשיו למנהלה קצת. תודה לקורא יניב ביגו שהפנה את תשומת ליבי לעובדה שיש דיסלקטים בארץ וגם עולים חדשים שיש מצב שיעשו שגיאות בסיסיות. קיבלתי, צודק לחלוטין.

אחד הקוראים, איני זוכר את שמו, שלח לי קובלנה על כך שהביקורת שלי חמורה עד כדי כך שיש חשש בליבו שלהקות יתייאשו כתוצאה מהביקורת ויפסיקו לנגן. אז דבר ראשון: פחחחח (מתגלגל). כל מי שחושב כך מוזמן ללכת לכל להקה בארץ בצורה אקראית ולברר מהן דאגותיה. תגלו שהטור שלי עומד אי שם למטה במצעד הדאגות, אחרי דאגות אמיתיות כמו ציוד, כתיבת חומר, הופעות, מרצ'נדייז, שאיפות לצאת לחו"ל ונושאים אמיתיים שלהקות מודאגות מהם. מה עוד שמי שלא יודע להקשיב לביקורת מקומו לא בעולם המוזיקה.

ועכשיו שימו לב, שימו לב. המייל הבא מובא כלשונו ללא שום שינוי. שם הכותב: ואסיה צ'רניקוב. "שמע….. זה לא שהאגו שלך בשמיים…. זה נראה כאילו אתה מנסה להיות מתרומם השנה…. יציאות מפגרות שלא לדבר על הסקרים שלך….. תוריד הילוך…. לא ברור את מי אתה מנסה להרשים…. עוד זוכר את הרעיון איתך, יצאת מזה אפס לא נורמלי מתלהב לא קטן שחוץ מלצחוק עליך לא נשאר שום דבר אחר לעשות…… חופר קצת יותר מדיי…… חפש דברים טובים לא לייבש כל דבר שקורה….. ואם אתה כבר עושה את זה אז לפחות אל תצא מזה מתרומם".

אז ככה:
1. המכתב נפל בערך 30 מטר מכל הגיון.
2. "ראיון" כותבים ככה.
3. רעיון זה משהו שחסר במכתב לחלוטין.
4. פיסוק עושים בעזרת פסיק, שנראה ככה ",".
5. תתחדש, יצאת אידיוט החודש ויש לך חולצה חדשה של מטאליסט. צור איתנו קשר כדי לקבל אותה.

צאו, צאו לי מהמונית.