ביום שלישי הקרוב, בשעה 20:00 בערב, יפתחו דלתות מועדון הסבליים בתל אביב והמרוץ לייצג את ישראל בתחרות ה Wacken Metal Battle 2011 תצא לדרך. 5 מתמודדות כל אחד מייצרת ז'אנר מטאלי שונה בתכליתו משל זו השנייה, במי יבחרו השופטים והקהל להיות הנציגה הרשמית של ישראל?
כדי להכין את הקהל לסדרת ההופעות, הכינו ליעד ג'ימי קלופשטוק ויותם דפיילר תעודות זהות ללהקות המשתתפות – דרכן נלמד להכיר במי ובמה מדובר.

לאחר ההופעות תספר גם הצבעת הקהל שתהווה אחוז גדול מהבחירה הסופית, ובין המצביעים גם תוגרל גיטרה חשמלית מדגם Washburn, מתנת חנות חלילית.
אז יאללה, בואו נראה במי מדובר:


PALLANEX


תעודת זהות:
סגנון: – Metalcore
להקות דומות: As I Lay Dying, Caliban, War Of Ages
עיר מוצא: באר שבע

הלהקה הוקמה בבאר שבע בשנת 2006. לאחר שסחפה את קהילת המטאל שהייתה דאז גדולה ומפוארת בעיר הדרומית – הצליחה אף להתברג בכמה הופעות מחוץ לפריפרייה המרוחקת וקנתה לעצמה מעמד של שם עולה בקרב המטאליסטים בארץ שזכו לראותה בהופעות. אך בשנת 2008 הכול דעך בפתאומיות. אחרי הופעה מסחררת עם Immaterial, Metal Scent והופעה חגיגית ומעולה בתור להקת החימום של Betzefer כאשר אלה צילמו את הופעת העשור שלהם ל-DVD הקרב ובא, Pallanex נעלמה מהשטח. היא סומנה בשנת 2010 כאחת הלהקות המבטיחות, ועבדה על EP בהפקתו של דניאל וורפולמיאוב גיטריסט להקת Acropolis, שהפיק גם את ה-EP המצליח The Hypocrite של Phantom Pain. כעת, אחרי שמההרכב המקורי נותרו רק ירון הסולן ויורי הבסיסט – הלהקה חוזרת לגבש את עצמה עם נגנים חדשים ומצוינים ומכיוון ששיריה ב-EP שהקליטה Proud To Be עשו רושם טוב כל כך על שופטי ה-Metal Battle, היא זכתה לעלות לחצי גמר ומשם הופעתה המנוסה והכובשת העלתה אותה לגמר. תפסנו אותם לשיחה קצרה אודות הלהקה, העבר ההווה והעתיד;

שלום לכם PallaneX! ספרו לנו בקצרה מי אתם, מה אתם מנגנים, ובגדול על עצמכם.

אנחנו מגיעים הישר מבאר-שבע. אנחנו לא מתעסקים יותר מדי בלתייג את עצמנו בז'אנר כזה או אחר, אנחנו מנגנים מטאל בשביל להעיף את הקהל. עקרונית אנחנו קיימים כבר ארבע וחצי שנים, אך לאחרונה התרחשו מספר שינויים בהרכב ואנחנו מרגישים כי ההרכב הנוכחי הוא ההרכב האולטימטיבי. לאחרונה שחררנו את E.P הבכורה שלנו תחת השם Proud To Be.

באם תנצחו בגמר ה-Metal Battle בישראל, מה לדעתכם הסיכוי שלכם לזכות בתחרות בגרמניה? ברפרוף מהיר בראשי על הזוכות מהשנים הקודמות אני לא מצליח להיזכר בלהקת מטאלקור שזכתה.

לדעתנו הסיכוי שלנו טוב. אנחנו מביאים משהו אחר, ואנחנו נעיף לגרמנים את הפרצוף וניקח איתנו כמה שיותר אנשים בדרך.

מה החלום הגדול ביותר שלכם בתור להקה?

להגיע לכל מקום. פשוט כך.

משפט לקהל שלכם?

אל תשמעו מוזיקה, תיצרו אותה.

מתוך חמשת המשתתפות בגמר, למה דווקא אתם צריכים להיות אלו שתטוסו לגרמניה?

קודם כל אלו לא חייבים להיות אנחנו. אם ישנה להקה יותר טובה מאיתנו אז מן הסתם היא זו שתטוס. בסופו של דבר אנחנו כאן בשביל ליהנות מהחוויה, ולגרום גם לאנשים אחרים ליהנות ממנה.

מה לדעתכם האירוע החשוב ביותר בחייה של PallaneX עד כה ?

זוהי שאלה קשה. אנחנו מתלבטים בין הופעת העשור של Betzefer לרגע בו עלינו לחצי גמר וחלקנו במה אחרי שנה וחצי של חוסר הופעות.

מה התוכניות שלכם במידה ותזכו בוואקן בתחרות ה-Metal Battle – וכמו כן במידה ולא תזכו ?

אנחנו נשמח לייצג את הבית, ישראל ובאר שבע, וללכת על כל הקופה כמו תמיד. במידה ולא נזכה, נעשה מה שאנחנו עושים תמיד. נמשיך לעבוד קשה, נחזור להופיע וכנראה זה הזמן לספר גם שאנחנו בעיצומו של תהליך עבודה על הקלטות חומר חדש.

לפני שנה וחצי, בפעם האחרונה שהייתם על הבמה, ההרכב היה מאד שונה וממנו נשארו בעצם רק יורי וירון. מדוע היו חילופי ההרכב וכיצד נוצר ההרכב הנוכחי ?

PallaneX תמיד הייתה קודם כל משפחה ורק לאחר מכן להקה, ואנחנו עברנו המון חוויות ביחד כנגנים. לצערנו הטעם של האנשים השתנה, והמטרות בחיים מתחלפות, מי שנשאר רוצה לקחת את העסק הכי רחוק שאפשר ולהיות עם החברים הכי טובים שלו, מי שהלך כנראה שיש לו משהו טוב יותר לעשות בחיים… האמת היא שיותם הוא לא ממש חדש בלהקה, הוא חלק מאיתנו כבר תקופה ארוכה וזה היה הצעד הכי טבעי לעשות אחרי שנודע שאריק כבר לא בעניינים ועמוס בפרויקטים אחרים.

מה המרכיב הכי חשוב לדעתכם בהופעה- השואו או המוזיקה ?

המוזיקה מגיעה מהרגש והחיבור של הנגנים לשירים וזה נותנת לנגנים אופציה לפרוק את האנרגיות מהיום-יום, אם הנגנים מרגישים ומתחברים עם מה שהם מנגנים אז השואו בא לבד ומשלים את הנגינה..


LINKED


תעודת זהות:
סגנון: – Mathcore / Post-Hardcore
להקות דומות: Sikth, The Assure Accord, Textures
עיר מוצא: אזור השרון

למרות ש-Linked עדיין לא טעמה במה מול קהל, חברי הלהקה עמלו על הפרויקט הזה מאחורי הקלעים כבר שלוש שנים. ההרכב הוקם על ידי דניאל (גיטרה) וגיא (בס) והוא החל לצבור תאוצה רק בתקופה האחרונה. בהשפעות ברורות של מטאל מודרני בהחלט, אפילו Post-Metal בצורה מסוימת, Linked מעזה להכין מוסיקת רוק כבד מטאלית וחדשנית. הם מאמינים לחלוטין שזה משהו משלהם, והאנרגיות שלהם על הבמה בהחלט משכנעות שאכן כך הדבר. החדשנות והייחודיות שלהם בנוף המטאלי אולי לא כל כך תהלום את הספקטרום המוסיקלי של המטאליסט המסורתי, אך כפי שהשוק הבין לאומי במטאל וברוק מראה, חברות תקליטים גדולות קוטפות אומנים חדשניים ללא הפסקה ואולי Linked היא ה-The Dillinger Escape Plan או ה-Mastodon שלנו. הנה כמה מדבריהם לקראת ה-Metal Battle.

אהלן Linked ומזל טוב על ההשתתפות בגמר ה-Metal Battle הישראלי! שתפו אותנו בקצת פרטים עליכם, מה אתם מנגנים, מאיפה אתם בארץ, כמה זמן אתם כבר קיימים, וכו'.

אנחנו Linked ואנחנו באים מאזור השרון. אנחנו יחסית חדשים, פועלים שנה פחות או יותר. מבחינת המוזיקה שלנו, בגדול אנחנו עושים מת'מטאל, אך כמובן שאנחנו גם נוגעים בז'אנרים החופפים עם הרבה מטאל טכני, מת'קור, וכו'.

אם תהיו אלו אתם שתיבחרו לטוס לגרמניה, האם לדעתכם יש סיכוי לז'אנר שלכם לזכות בגרמניה?

לדעתנו הסיכוי שלנו מאוד גבוה. אנחנו יוצרים מוזיקה מאוד ייחודית, ויש לנו סאונד מאוד אישי. אנחנו חושבים שהסצנה בארץ ובעולם עוברת שינוי ומתפתחת לכיוונים האלו יותר ויותר, ולכן ייתכן שדווקא אנחנו נוכל להביא את המקוריות שלנו לידי ביטוי בתחרות.

מה החלום שלכם בתור להקה?

כמה שיותר סיבובי הופעות בעולם. לחתום בלייבל איכותי, להקליט אלבומים, וכמובן לזכות להפצה בינלאומית.

משפט לקהל שלכם?

Get Linked!

למה דווקא Linked צריכה להיות זו שתזכה להגיע לגרמניה?

יש לנו משהו מאוד ייחודי שאין לשאר הלהקות. כל אחד מאיתנו מגיע מתחום אחר עם השפעות אחרות, מה שיוצר את המוזיקה שלנו מגוונת מאוד וכזו שמאחדת בתוכה את כל הנקודות הטובות משלל הז'אנרים.

מה התוכניות שלכם לעתיד ?

אני חושב שאפשר לומר שמבחינת כולנו המצב שהיינו רוצים להגיע אליו כלהקה הוא שכל או לפחות רוב העיסוק שלנו יהיה כתיבת אלבומים וטורים. אני חושב שזו מטרה שמוגדרת מבחינתנו בלי קשר ל-Metal Battle, אבל ה- Metal Battle בהחלט יכול להביא אותנו לשם מוקדם יותר. תכננו להיכנס להקלטת דמו שיכיל 3 שירים בסביבות תחילת אפריל, ההשתתפות ב-Metal Battle חייבה אותנו לדחות את זה ולתת דגש על דברים אחרים אבל זה משהו שאנחנו מאוד מצפים לו ושנעשה בעתיד הקרוב, מעבר לזה – המון המון הופעות!!!

המוסיקה שלכם היא חדשנית למדי – ואינה בדיוק מה שמוגדר בלשון העם "Wacken Material". בנוסף היותכם הלהקה הצעירה והפחות מנוסה בחבורה, האם אתם מאמינים שתוכלו לכבוש את המטאליסטים המסורתיים יותר עם המוסיקה שלכם ?

תיראה, בכנות, מה שמעניין אותנו בשורה התחתונה זה שאנחנו עושים את מה שאנחנו אוהבים לעשות ושבסופו של דבר אנחנו מרוצים מהתוצר – המוזיקה. אנחנו לא מחפשים להגיע לכמה שיותר קהל או לרצות את מעריצי ה-Thrash או ה-Oldschool וה-Newschool, אנחנו עושים מוסיקה כי אנחנו אוהבים את זה, המטאל כשלעצמו הוא ז'אנר שהמהות שלו היא לומר את האמת בפנים ולא להתיפייף בשביל להגיע ליותר קהל יעד – אנחנו מאוד מאמינים בגישה הזו והמוסיקה שלנו היא האמת שלנו. לא איכפת לנו כמה גדול יהיה קהל היעד ואיזה מטאליסטים בדיוק יאכלו את זה. מעבר לזה, יש למוסיקה שלנו הרבה מה להציע ולמרות שיש לנו כיוון מוסיקלי די ברור אנחנו אף פעם לא כתבנו מוסיקה כדי להתאים למשבצת ז'אנר מסוים. כל העניין הזה של ז'אנרים בכללי לא מדבר אלינו, אנשים מייחסים לזה המון חשיבות ונותנים לזה להנחות אותם במקום לאוזן. תגיעו עם ראש פתוח ותשמעו את המוסיקה. היא כבר תדבר בשבילנו.

ומה יותר חשוב בסופו של דבר ? השואו או המוסיקה ?

התשובה המתחכמת – שניהם חשובים. אבל בסופו של יום מוסיקה, אין שאלה בכלל. יש המון להקות שנתנו לי פרספקטיבה אחרת על איך לתת שואו, Aborted היא ללא ספק אחת מהן ו-Slipknot ו-The Dillinger Escape Plan הן עוד דוגמאות טובות ללהקות עם מוסיקה ושואו טוב, אבל, המוסיקה באה קודם. מוסיקה חלולה תמיד תישאר חלולה לא משנה כמה יפה תגיש אותה לקהל שלך ואני חושב שאתה רואה את זה בבירור כשאתה שומע ורואה להקות שהגיעו רחוק. לא משנה כמה טוב הלהקה מופיעה, בסופו של דבר אתה חוזר הביתה ואתה בחדר לבד עם המוסיקה, ואם היא לא טובה מספיק, אתה לא תשמע אותה שוב.


SOUL TORTURE


תעודת זהות:
סגנון – Melodic Death Metal
להקות דומות: Arch Enemy, Dimmu Burgir, Hypocrisy
עיר מוצא: חיפה וכרמיאל

אחת הלהקות הוותיקות ביותר בתחרות השנה היא Soul Torture, שקיימת משנת 2005 ועומלת במרץ על תהליך הכתיבה והביצוע המוסיקלי. חמושה באנסמבל נגנים שכולל שתי גיטרות, מתופף, קלידים, גיטרת בס וסולנית אגרסיבית, הבליחה Soul Torture בפעם הראשונה לפני כמה שנים בהופעה עם Seek Irony בחיפה ומשם הלכה וגדלה, עד לעמדות חימום של להקות מחו"ל כמו The Rotted ו-Ensiferum. אין ספק שהעובדה שסשה, האחראית על השירה הקיצונית בהרכב, מספקת גראולים רעילים כחומצה ובעלת נוכחות בימתית חזקה מאד שדרגה את הלהקה מאז שהצטרפה אליה, אבל הלהקה למדה במרוצת הזמן להשתולל על הבמה ולהוציא החוצה מטאל עצבני ומלודי תוך כדי הופעה בימתית מרשימה שיוצאת מכל הנגנים, קשה להתנגד למופע המחשמל של Soul Torture.

שלום Soul Torture! לטובת אלו שעוד לא מכירים אתכם, ספרו לנו קצת על עצמכם:

אנחנו קיימים כבר שש שנים, ומגיעים מצפון הארץ, מכרמיאל ומחיפה. איך שלא תסובבו את זה, אנחנו מנגנים Melodic Death Metal. אבל כמובן שיש לנו לא מעט השפעות.

תוכלו לנקוב בלהקה או שתיים שהן המשפיעות ביותר?

Arch Enemy ו-Dimmu Borgir יכולות להיכנס במסגרת הזו.

במידה ותנצחו בארץ ותגיעו ל-Wacken, מה לדעתכם הסיכויים שלכם לזכות בתחרות העולמית?

אנחנו חושבים שיש לנו סיכויים טובים. אנחנו מאוד מאמינים בעצמנו ובמה שאנחנו עושים.

מה החלום שלכם כיום?

להופיע כמה שיותר, לחתום בלייבל, ולהתפרסם בעולם.

בהופעה של Ensiferum בארצנו במהלך 2010, אתם הייתם אחת מלהקות החימום באירוע. איך היה להופיע עם להקה בסדר גודל שכזה?

היה כיף חיים, אחת מנקודות השיא בקריירה שלנו. מגיע על זה המון תודה לישי שוורץ, ריספקט.

יש לכם משפט להגיד לקהל שלכם?

כל המעריצים: Horns Up! תגיעו לתמוך בנו בגמר!

מתוך חמשת הלהקות המשתתפות בגמר, למה אתם צריכים להיות אלו שתזכו להגיע לגרמניה ולהשתתף בתחרות העולמית?

אנחנו בטוחים שנייצג את ישראל בכבוד, ואנחנו מאמינים בעצמנו וחושבים שהמוזיקה שלנו מאוד מעניינת ויכולה להביא לנו את הניצחון. ובהצלחה לכולם כמובן.

מה לדעתכם האירוע המכונן ביותר עד כה בהיסטוריה של הלהקה ?

היסטוריה כותבים בדיעבד. עברו עלינו כמה וכמה אירועים שהשפיעו עלינו לטובה ולרעה, קשה להצביע על אחד ולהגיד "הו! הנה, מפה הדברים השתנו ללא היכר ודרך חזרה". הייתי רוצה לחשוב שאוכל לענות לך בוודאות על השאלה הזאת בתוך כשבוע.

מה התוכניות שלכם לעתיד ?

להשיק את האלבום שלנו, לכבוש את הבמה בוואקן, להופיע כמה שיותר. בקיצור לכבוש את העולם! במידה ולא נגיע לוואקן , התוכניות יישארו פחות או יותר אותו הדבר, רק קצת יותר מאוחר.

בתור להקה שמסמנת את Arch Enemy כאחת מהלהקות האהובות עליה, מה אתם אומרים על להקות מטאל שמובלות על ידי נשים ? מה דעתכם על ז'אנר ה-Goth Metal באופן כללי ?

טאראס: Arch Enemy מעולים וחלקנו אוהבים אותם מאוד, אבל מוסיקלית, לא הייתי קורא להם ההשפעה העיקרית שלנו. Hypocricy –Dimmu Burgir לדוגמא, השפיעו עלינו הרבה יותר כקולקטיב. סאשה שאבה הרבה השראה מ-Angella Gossow בהתחלה, אבל היא כבר מזמן פנתה לכיוון וסגנון משלה. Goth Metal ? לא יודע מה להגיד לך. הם… מתלבשים ממש יפה?

סאשה: אנחנו מאוד מעריכים להקות שמובלות ע"י נשים חזקות. Angella סללה את הדרך לז'אנר בשביל נשים והראתה שאפשר להוביל להקה שכזאת בדיוק כמו שגבר היה עושה. התופעה הפכה לנפוצה מספיק שזה לא נחשב לגימיק יותר, וטוב שכך. Goth Metal זה ממש לא בכיוון שלנו, אז קשה לי לשפוט. מעטים האנשים אצלנו שמאזינים למוסיקה כזאת ואנחנו לא מושפעים ממנה כלל.

מה יותר חשוב לדעתכם – המוסיקה או השואו על הבמה ?

כמו אוויר ומים, היסודות משותפים ואם חסר לך אחד מהם ולא משנה איזה, לא תשרוד הרבה זמן. כמובן שבמקרים של "או, או", המוסיקה מקבלת את העדיפות, האדם שיושב ומאזין לה בבית צריך לאהוב אותה קודם שהוא הולך להופעה. אבל אנחנו משתדלים לחפות על כל הבסיסים.


HAMMERCULT


תעודת זהות:
סגנון: Thrash Metal
להקות דומות: Kreator, Destruction, Sodom
עיר מוצא: איזור המרכז

אהלן HammerCult, מה שלומכם? למרות שאתם קיימים ממש לא הרבה זמן, הספקתם ליצור דיבור נרחב סביבכם בסצנה, שתפו אותנו קצת מי אתם ומה אתם עושים.

אז קודם כל שלומנו מעולה, זה קצת מוקדם בבוקר בשבילנו אבל אנחנו שורדים. ובלי יותר מידי להתפלסף, אנחנו HammerCult, ת'ראש מטאל אמיתי ואגרסיבי עם השפעות מכל ז'אנר אפשרי. ואנחנו פועלים יחד בסך הכל חמישה חודשים, ובהחלט הספקנו לעשות כבר כמה דברים. בין אם זה הופעות ברחבי הארץ, להוציא שירים, וכמובן עבודה על חומרים נוספים.

כולכם באים עם רזומה מכובד וניסיון של שנים, וחלקכם אף זכיתם כבר בתחרות בגרמניה עם The Fading לפני שלוש שנים. אם תגיעו לוואקן אתם חושבים שהדבר ישחק לטובתכם ותזכו במקום הראשון?

אי-אפשר לדעת, אבל אנחנו חושבים שהסיכוי שלנו גבוה. חוץ מהניסיון, אנחנו גם מנגנים סגנון שהוא מאוד פופולארי בגרמניה, ואם תסתכל על הלהקות שזכו בשנים האחרונות תמצא שם אחוז נכבד ביותר של להקות ת'ראש, אז אנחנו אופטימים.

מה החלום שלכם כיום בתור HammerCult?

להפיץ את המוזיקה שלנו לכמה שיותר אנשים, להגיע לכל פינה בעולם, ולצאת לטור ארוך שלא נגמר.

כפי שציינתי, למרות תקופת הפעילות הקצרה שלכם, הצלחתם למשוך הרבה תשומת לב ועקב כך גם גוש לא מבוטל של מעריצים. מה יש לכם להגיד להם?

תבואו לתמוך בנו ב-12 לאפריל בגמר המטאל באטל! כל הת'ראשרים שאוהבים מטאל אמיתי – להתפקד! זה הזמן של כל אוהבי הת'ראש במדינה שהרגישו קיפוח של הז'אנר, קיפוח בסטנדרטים ובאיכויות, תבואו לתמוך בנו ולא תצטערו! אנחנו מעריכים את זה מאוד.

מתוך חמשת הלהקות אשר ישתתפו בגמר הישראלי, למה HammerCult?

יקיר: אני הייתי ארבע שנים מחוץ לסצנה. ארבע שנים לא עשיתי מטאל, לא הייתי בהופעות, לא הכרתי אנשים. אני לא חזרתי עכשיו בשביל להפסיד, HammerCult באים, והם באים לנצח! INTO BATTLE WE RIDE!


GEVOLT


תעודת זהות:
סגנון: Industrial metal
להקות דומות: Rammstein
עיר מוצא: באר שבע

שלום לכם Gevolt! אתם הלהקה הכי וותיקה שמשתתפת בגמר המטאל באטל הישראלי. בכל זאת ספרו לנו קצת עליכם בשביל אלו שטרם שמעו אודותיכם.

אנחנו קיימים בערך עשר שנים ואנחנו מנגנים סגנון ייחודי שנקרא אינדסטריאל יידיש מטאל. ב-2006 הוצאנו את האלבום הראשון שלנו שנקרא Sidur אשר היה ברוסית, ולאחרונה שחררנו אלבום שני בשם Alef-Base ביידיש. האלבום זמין להורדה חינמית באתר הרשמי שלנו, אז למי שעוד לא שמע – תעופו לשמוע!

במידה ותזכו לטוס לוואקן ולהתחרות בתחרות העולמית, האם לדעתכם יש לכם סיכוי לזכות במקום הראשון?

בוודאי. אנחנו מנגנים סגנון שמאוד יאהבו בגרמניה, אנחנו עושים משהו מאוד מקורי שלא רואים באף מקום, ואנחנו חושבים שדווקא הקהל הגרמני והשופטים יידעו להעריך את זה.

יש לכם איזה חלום בתור להקה?

הדברים הרגילים, לא יודע אם זה "חלומות", נקרא לזה "שאיפות" הופעות באירופה, להקליט עוד אלבומים, ולהגיע לכמה שיותר אנשים עם המוזיקה שלנו.

כמה מילים לקהל שלכם?

זאי געזונט! תבואו עם סבתות!

למה דווקא אתם צריכים לזכות בגמר הישראלי ולטוס לייצג אותנו בגרמניה?

כי אנחנו קוּלים! ואת האמת, שכל הלהקות בגמר מדהימות, פשוט החלטנו שאנחנו רוצים לזכות ולנסות את מזלנו בתחרות בגרמניה. הגיע הזמן שה- Yiddish Metal Pioneers יגיעו לוואקן!