מה הופך רוק כבד (או לא כבד) למטאל? מה הוא הדבר הזה שמגדיר את המוזיקה שאנחנו עושים כ"מוזיקת מטאל"? שמעתי בחיי הרבה תשובות, האווירה, הדינמיקה, התופים המהירים, אבל תשובה אחת תמיד מובילה ויש שיגידו שהיא היחידה שמשנה. גיטרות, חזקות, עמוסות דיסטורשן, שיוצרות את הבסיס לכל סגנון מטאל שהוא, מדת' הברוטאלי ביותר לסימפוניק העדין ביותר – גיטרות ודיסטורשן הן חובה, המינימום האולימפי כדי שתזכו לקרוא לעצמכם מטאל. לא?
לא.

כזמרת וחובבת מטאל פחות ברוטאלי מהרגיל, שוטטתי בעולם (ובארץ, אין מה לעשות, הרוב בארץ) בחיפוש אחר אלו שמייצרים בצורה מעניינת את הדברים שאני אוהבת לשמוע. קאברים היו מאז ומתמיד השריטה שלי, אבל לא הם לבדם. לעיתים קרובות ניסיתי לנתח ולפרק – מדוע אנחנו מרגישים או אומרים על משהו שהוא "מטאל" אפילו מבלי שבריר של מוזיקה מטאלית. בחרתי להתמקד ולספר לכם על כמה מהממצאים שלי, ועל מה שקורה כשמנגנים מטאל – בכוונה או שלא בכוונה – בלי גיטרות.

Apocalyptica

ההרכב הפיני המרתק הזה מלווה אותנו באלימות כבר משנת 93. זה כבר 24 שנים (יותר ממני) שההרכב הזה עושה מטאל מבלי לגעת בגיטרה. ההרכב המקסים הזה התחיל את דרכו כהרכב קאברים, הוסיף לאט לאט שירים מקוריים שהלכו והשתלטו על האלבומים. בהרכב ארבעה נגנים – צ'לו באס, צ'לו רית'ם, צ'לו ליד ותופים. לאחרונה, הצטרף אליהם גם הזמר Franky Perez והיום השירים כבר לא רק אינסטרומנטליים. במשך 8 אלבומי אולפן שהספיקו להוציא, לא הציגו אף לא גיטרה אחת. המון כלי מיתר אחרים, עם זאת, לא היה חסר.

לאורך כל האלבומים הציגה הלהקה שירים בכל קצוות הקשת המטאלית – משירים רגועים ונעימים עם זמרות פופ פיניות, דרך שירים אלטרנטיביים עם זמרים כמו Adam Gontier מThree Days Grace וVille Valo מHIM, ועד לתותחים הכבדים ביניהם מקס קבלרה, ג'ו דופלנטייר מGojira ואפילו הופעה אורחת של דייב לומברדו על התופים. השירים שלהם מתמקדים לרוב באזורים הכבדים יותר של המטאל המלודי ומתנהגים כלהקת מטאל מן המניין, לכל דבר ועניין.

צפו בשיר Repressed: https://www.youtube.com/watch?v=nC9iQo-5g1o

Lindsey Stirling

לינדזי סטירלינג מנגנת מוזיקה אלקטרונית. נכון. אבל כבר סיכמנו בהתחלה שמשהו לא חייב להיות מוזיקת מטאל כדי שנסכים שהוא מטאל. למי שלא מכיר, לינדזי סטירלינג היא כנרת ג'ינג'ית מטורפת שידועה בעיקר ביצירות שלה (ברובן מקוריות ואינסטרומנטליות, אך לא תמיד) שמלוות תמיד בקליפ שלה רוקדת בעודה מנגנת על כינור חשמלי. אז לינדזי סטירלינג היא בעצם כנרת מצוינת ורקדנית טובה לא פחות, שמשלבת יצירות בכלל הסגנונות ביניהן קאברים לכמעט כל דבר והמון המון חומרים מקוריים עם מוזיקה אלקטרונית ותחושה של מטאל מקפיץ וכיפי, או לכל הפחות רוק כבד, לפחות בחלק מהשירים.

הילדונת היא כוכבת יוטיוב, יותר ממופיעה, ועל אף שכנראה לא תשמעו אותה בגלגלצ, הסרטונים שלה עברו את מליוני הצפיות לפני המון זמן (למעשה, בחלקן עברו גם את מאות מיליוני הצפיות). דווקא אצלה מטרת הכתבה קצת תתפספס משתי סיבות עיקריות – היא לא מנגנת מטאל אלא בעלת אופי של מטאל, ובשיר הכי "מטאל" שלה – יש גיטרה. זהו בעצם קרב ענקים בין הכינור לגיטרה בעמקי שטח מערב פרוע. לזכותה יאמר, זוהי לא הגיטרה שהופכת את זה למטאל כמו הוספת הדיסטורשן לכינור החשמלי שמזכירה במידת מה את אפוקליפטיקה כאן למעלה. אגב, בקליפ, נראה כאילו הגיטרה מנצחת, אך למעשה זהו הכינור שמנגן את מה שמכריע את הקרב.

צפו בשיר Roundtable Rival:

10 Second Songs

מאושיית יוטיוב אחת לאחרת, גם כאן ארמה קצת. בשירים של הבחור המכונה 10 Second Songs Guy, או אנטוני וינסנט, תמיד יש גיטרות. למעשה, יש המון גיטרות, בכל מיני סוגים. אבל אין ספק שאצלו הדבר העיקרי שהופך את השיר למטאל הוא השירה לבדה. הבחור הזה שעבר גם הוא את מליוני הצפיות, מבצע שירים מוכרים ואהובים באין ספור סגנונות לפי תאוות נפשו. על אף שמדובר בעסק פופי אהוב על ידי כל, רובם המוחלט של הסגנונות המבוצעים בשיריו הוא רוק, וקרוב למחצית גובל או נוגע עמוק במטאל.

לרוב הבחור לא חוזר על להקות, וכאשר מחצית משיריו מבוצעים במטאל אפשר רק להסיק שמדובר בלהקות רבות ובסגנונות רבים – לרוב הגבולות הכבדים יותר של המטאל האלטרנטיבי (Avenged Sevefold, Disturbed) ולאזורים העדינים יותר של האקסטרים (Sepultura, וFaith No More לדוגמא), אך הוא לא באמת בוחל באמצעים. כמובן שהאבי מטאל דוגמת Iron Maiden, Judas Priest וBlack Sabbath וגראנג' הם דבר שבשגרה. למעשה, הסגנון היחידי שנראה שהוא אוהב כמעט כמו מטאל זה היפ הופ. הוא אפילו משתמש לפעמים בשירים מסרטים וסדרות כדי להמחיש, כמו The Nightmare Before Christmas שהוא סמל עבור ילדי המטאל, וBarney שהוא, חד משמעית, הכי מטאל שיש.

אגב, ממש לאחרונה, הבחור שחרר גרסה הפוכה – 10 שירים בסגנון מטאליקה. למי שהרגיש שחסר לו.

צפו בגרסה שלו לBad Blood של טיילור סוויפט:

Van Canto

ברור לי שאתם לא מופתעים, בטח שלא מי שמכיר אותי או שמע את התוכנית האחרונה של מטאליסט (אוי ואבוי) ברדיו "זה רוק", לא הייתה לי הרבה ברירה אלא לדבר על אחת הלהקות החשובות בתחום הזה של "מטאל נטול גיטרות" או כלי נגינה בכלל. Van Canto היא להקת פאוור מטאל גרמנית, רגילה לחלוטין, בדיוק כמו כל להקת פאוור מטאל אחרת, בהבדל אחד – כלי הנגינה היחיד שמוקלט בשיריה או עולה איתה על הבמה הוא תופים. למעשה הלהקה מורכבת מזמר באס, זמר גיטרה נמוכה, זמר גיטרה גבוהה, סולן, סולנית ומתופף. לעיתים קרובות מלווה אותם מקהלה גדולה ומפנקת, והם ממלאים ככה במות ענק.

למעשה, הם מצאו פתרון מצוין כדי לייצר מטאל אמיתי בקולותיהם בלבד – הם מבצעים את כלל התפקידים של גיטרת רית'ם וליד, כשהמיקרופונים מחוברים למגברים ומלאים דיסטורשן. כך יוצא שכשמקשיבים לשיר נשמע כמעט לא הגיוני להניח שאין שם גיטרה, ואין. Van Canto לכמה קאברים מוצלחים ומוכרים כמו קאבר אקפלה לMaster of Puppets של מטאליקה, Wishmaster של נייטוויש וFear of the Dark של איירון מיידן. בתקופה האחרונה ביצעו גם קאברי מטאל לכמה שירי פופ כמו I Need a Hero וThe Final Countdown. לאחרונה, הם אפילו הציגו בפנינו בשיר קצר את המכונה Voice Number 7, הזמר Hagen שיוסיף לאלבום הבא גם גראולים. הלהקה הזאת בוודאות סיפקה לא מעט השראה לחלק מההרכבים והמוזיקאים המוצגים פה.

צפו בשיר Badaboom: https://www.youtube.com/watch?v=Aeaz4s7q0Ag

Stimmgewalt

המקהלה הזאת חלקה את הבמה עם אורפנד לנד בברלין ממש לאחרונה, אך אני מכירה אותם כבר שנתיים לאחר שצפיתי בהם מופיעים בבר אפלולי בברלין יחד עם מורן מגל (הבאה בתור). סגנון המוזיקה שלהם הוא HardChor, שילוב מקסים בין המהקלה לאופי הכבד-אפל שלהם. מרבית או כל זמרי המקהלה (12 במספר) הם מטאליסטים, ובאופן מאוד בולט סעיף Bands we also like בעמוד הפייסבוק שלהם מלא באמנים ששמותיהם כבר הופיעו או יופיעו בכתבה הזאת כמו אורפנד לנד, מורן מגל וVan Canto. מדובר בקבוצת גרמנים שאוהבת מאוד את ישראל, את אורפנד לנד במיוחד כיוון שהם חברים קרובים, שמופיעה בביצועים בעלי אופי מטאלי אפל בכנסיות וברים ברחבי העולם.

המוזיקה שהם עושים היא לא מטאל בהווייתה, אבל היא מתכתבת עם המטאל הלוך וחזור – בהופעה שלהם, בקאברים שמבצעים לRammstein, בעובדה שזמר הבאס ומנהיג המקהלה יאן מוריץ הוא גם זמר הבאס החל מאלבומם האחרון של Van Canto ובבחירת שירים כמו "The Irish Ballad" שמתכתבים בצורה יפיפייה עם מה שהמטאל רוצה להגיד. מוזיקה אלימה בעדינות, מוזיקה עדינה שאוצרת בתוכה אלימות תוך הדהוד קולות של מקהלה בסנכרון מושלם.

האזינו לStimmgewalt: https://www.stimmgewalt.berlin/hardchor/media/?lang=en

מורן מגל

אחרי שעברנו את כל העולם ננסה לחזור מעט הביתה, אפילו שהיא כבר עזבה את הבית. מורן מגל הישראלית חיה כבר תקופה בברלין ומתפרנסת מהמוזיקה שלה. המוזיקה שלה, כפי שראינו במספר ההופעות שביצעה כאן והתארחה בהן, היא בחורה אנרגטית שמתופפת על הפסנתר ומלווה אותו בקולה העוצמתי בלי שום עזרה. למעשה, הופעה שלה בברלין לפני שנתיים בדיוק היא זו שגרמה לי לרצות לכתוב את הכתבה הזאת. מורן היא, היא הבחורה שהבהירה לי מעבר לכל ספק שמטאל לא מחייב גיטרות. גם לא תופים, אפילו לא דיסטורשן. לא להקה ולא כמעט שום דבר חוץ מאהבה למטאל ורצון להביע אותו בדרכך שלך.

מורן מנגנת לבד. היא מנגנת קאברים ושירים מקוריים. היא שרה. והיא עושה מטאל מכל הלב והנשמה. היא כבדה, אפלה, מהירה או איטית עד כמה שתבחר. היא כנה וכואבת עד דמעות, ובוחרת מה בא לה לעשות. למען האמת, העובדה שהיא לא חיה בארץ ולא מופיעה כאן מצערת אותי מאוד – בכוח הנשי שעולה בארץ, היא הייתה מובילה את הדרך. אך למזלנו היא מייצגת אותנו נאמנה בברלין הרחוקה, קופצת מדי פעם לביקור וממשיכה לעשות את המוזיקה שלה – זה מה שהכי חשוב.

צפו בשיר Short Time Happiness:

Hellscore:

אסייג בתחילת דברי שאני מאוד גאה להיות חלק מHellscore, לכן יתכן ודברי לא יהיו אובייקטיביים כפי שמצופה על אף שאני מאמינה בלב שלם בכל מילה שאגיד. Hellscore היא מקהלה, ישראלית, המורכבת מ(כיום, והמספר בעלייה) 17 סולנים וסולניות, מוכרים יותר או פחות, כולם אוהבי מטאל ושירה. המקהלה שפועלת בניצוחה של נועה גרומן, סולנית ומובילת הלהקה Scardust ואחת מהמורות לפיתוח קול המובילות בתחום השירה הקיצונית בארץ, מתמקדת בעיבודי אקפלה לשירי רוק ומטאל.

הייחודיות של המקהלה, מעבר להיותה "כמו Van Canto רק בגדול", היא הפעולה שלה ללא כל סיוע מבחוץ. במקום תופים יש ביטבוקס, במקום מגברי גיטרות זמרים ששרים דיסטורשן וגראולים כרקע, וזמרי באס עוצמתיים ומושקעים מאחורי שאר הקולות שמהווים קיר גיטרות שאין דומה לו. המקהלה לא מבצעת רק שירי אקפלה אלא גם משתתפת כמקהלה באלבומים של להקות גדולות כמו Orphaned Land, ובעתיד כנראה שתזכו לראות את השם Hellscore גם באלבומים של להקות גדולות יותר ברחבי העולם ואפילו בהופעה גדולה לקהל הרחב בקרוב מאוד.

צפו במחרוזת Iron Maiden של ההרכב:
https://www.youtube.com/watch?v=TDXWiTLSlys