Kawir – Adrasteia
יש משהו ביוון שעשה אותה למדינה שהיא לא מעצמת מטאל גדולה, אבל היא בהחלט הנפיקה כמה הרכבים ענקיים – לפחות מבחינה אומנותית. אם אלה Rotting Christ ו Septic Flesh, או Necromantia ו Varathron המיתולוגים, שתיהן להקות בעלות מעמד מיתולוגי בז'אנר הבלאק מטאל של תחילת שנות התשעים.
Kawir ממשיכים ישירות את הדרך הזו – עם אלבום בלאק/פולק מלודי, יווני מאד, כשגיטריסט הלהקה והכותב העיקרי שבה הוא Therthonax, מוזיקאי וותיק מהסצינה היוונית שהיה פעיל עם להקת Nocturnal Death עוד מ 1989.
האלבום כולו ביוונית, ומוזיקלית הוא נשמע כאילו נשלף ישירות מ 1992-3, מלודי, מופק היטב אך עם סאונד מיושן משהו (בקטע טוב), בהחלט אלבום שימצא חן בעיני אלו שגדלו על המטאל הקיצוני שבקע מארץ הסופלקי בשנות התשעים.


Infirmum – Walls Of Sorrow
עוד אלבום שמחזיר אותי לתקופה קודמת, אי שם בסוף ה 90 תחילת 2000 היה גל של להקות דום/גות' אירופאיות שעשו מטאל קודר מצד אחד, מלודי מהצד השני – ומלא רגש בכל הכיוונים.
Infirmum הפינים – או אם לדייק, טימו סולונן, הסולן, גיטריסט, בסיסט, מתופף שהוא Infirmum חזר פה לפרויקט בסגנון, מטאל כבד עם שירת גראול ניחרת מצד אחד, ושירים שנעים בין גות'-רוק רועם עם שיר הפתיחה ועד דום מטאל כבד ואיטי – אפילו סלאדג'י בהמשך.
הבחור יודע לכתוב, האלבום לא מורכב או מבריק באופן מיוחד, אבל הוא פשוט עשוי טוב וממצה יפה את ה Feel המוזיקלי של כל אותם הרכבים של לפני עשור או שניים.


Mindtech – The Journey
הרכב הפרוג מטאל הנורווגי הזה עושה פרוג כמו שאני אוהב אותו – כזה שהוא כבד, מלודי, ולא נשען בעיקר על קלידים או חפירות סולואים של שעות. הוא מבוסס על ריפים כבדים וטובים, שירה מלודית חזקה ולא קיטשית, ובעיקר שירים כתובים טוב – שיש להם גם פזמון בדרך כלל.
הסאונד כבד, אפילו מזכיר לפרקים דת' מלודי שבדי – ובשירים כמו The Big Question יש גם גראול שמשתלב עם השירה המלודית הטובה שלהם.


WITCHTOWER – Witches Domain
אם כבר עוסקים באלבומים שמחזירים אותנו לעבר, אז הנה הרכב ספרדי שמחזיר אותנו ישירות להבי מטאל של שנות השמונים, כולל הריפים, המלודיות והטקסטים הבנאלים שעשו את שנות השמונים לכל כך משמחות.
ההרכב שהח'ברה האלה, שעושים סוג של NWOBHM קלאסי – הכי הזכיר לי, הוא Grim Ripper הבריטים, כולל קול של הסולן שהזכיר לו אותו קצת (הוא לא מוצלח כמו סטיב גרימט המיתולוגי, אבל עדיין), ונגינה מצוינת של חברי ההרכב.


Deceiver – Wild Hunt
כל דבר בהרכב הזה הזה נראה כמו מנת פלאפל בשקל עשרים. החל מהעטיפה, דרך תמונת ההרכב ב Metal Archives, ועד ה 150 צפיות שיש להם ביו טיוב. לא מבטיח.
אבל באופן מפתיע זה אחלה הבי מטאל מלודי, תוצרת גרמניה, כולל סולן שנשמע טוב, מוזיקה מופקת היטב ומלודיות כבדות וחזקות.
זה לא אלבום שיזכה ביותר מידי פרסים, אבל תשמעו – הוא מגניב, מקפיץ, מנוגן טוב, מה עוד צריך בהבי מטאל גרמני?


Acid Mammoth – Under Acid Hoof
מה אמרתי לכם לגבי היוונים? הם לא השם הראשון שיעלה לכם בראש לגבי מעצמת מטאל, אבל וואלה – יש להם הברקות.
וה EP של הרכב הדום סטונר הזה זו אחלה הפתעה.
5 שירים שנשמעים כאילו הוקלטו ע"י בלאק סאבאת' אי שם בשנות השבעים, כולל שירה אוזי אוסבורנית להפליא של הסולן כריס באבליס (יש מצב שזה שמו האמיתי, הוא יווני). ההרכב הוציא כבר אלבום בכורה מלא ב 2017 שגם היה מוצלח, אבל ה EP הזה ממוקד היטב, מופק טוב (בהתאם לז'אנר הכוונה), ריפים סלדג'ים חזקים, ושירים שמגיעים גם לכמעט 20 דקות ונותנים בראש עם מקצבים איטיים עד בינונים.


Vananidr – Damnation
הרכב הבלאק מטאל השבדי Vananidr הוא בעצם פרויקט של הסולן – גיטריסט Anders Eriksson, בסיסט ובעל אולפן שבדי וותיק שהיה פעיל עם כל מיני הרכבים שפעלו שנים ולא ממש הצליחו אבל כן שחררו לא מעט אלבומים טובים, ביניהם Hydra ו General Surgery.
Vananidr הוא ההרכב העיקרי והפעיל ביותר שלו, וזה כבר אלבומו השלישי בשנתיים האחרונות. בלאק מטאל אווירתי, לא מלודי במיוחד אבל מופק היטב, עם סאונד שבדי קריר. למרות שלא מדובר בקלאסיקה של הז'אנר, עדיין מדובר בבלאק מטאל מנוגן ומופק היטב.