ואוו! אם יש דבר אחד שמצער אותי בשפע המדהים שזכה לו עולם הבלאק בשנה הזו היא שלפחות מבחינת אלבומים, אני בספק אם השנה הבאה תוכל להגיע לכזה מספר
מדהים.

Marduk, Enslaved, 1349, Aborym, Akercocke, Melechesh, Darkthrone, Impaled Nazarene, Dimmu Borgir ו Cradle of Filth, הן רק כחצי מהלהקות
שהוציאו השנה אלבומי בלאק מטאל שהשאירו את חותמם בסצינה העולמית.

אז אילו אלבומים הפתיעו וריגשו אותי השנה, אילו אירועים זיעזעו אותי ואת שאר עולם הבלאק, מה היה השנה בבלאק של ארץ הקודש, ומה לעזאזל מחכה לנו בשנת 2004?
בואו נראה:

אלבומי הבלאק יוצאי הדופן לשנת 2003:


1349 – Liberation
————————
הרבה אלבומים טובים יצאו השנה, אבל אני לא חושב שיש מישהו שהצליח להתעלם מיצירת המופת המטורפת העונה לשם Liberation. ארבעה נורווגים כמעט אלמוניים, ועוד מתופף אגדי אחד (Frost הדגול), שלפני אלבום זה הוציאו רק מיני אלבום מחתרתי אחד, הצליחו לשחרר לאוויר העולם ללא אזהרה מוקדמת את אחת מפיסות הבלאק המלוכלכות, מהירות ואגרסיביות ביותר מאז Pure Holocaust של אימורטל. אל תבינו מכך שזה משתווה לאותו האלבום, כי שום דבר לא משתווה לאותו אלבום, אבל 1349 הצליחו איכשהו ליצור אלבום שבעת שהוא שומר על המסורת הקרה והאפלה של הבלאק הנורווגי הוא מצליח ליצור צליל חדש ומרהיב. אין כאן קלידים, אין כאן נגיעות אלקטרוניות, אין כאן חוכמות. ההפקה יותר מלוכלכת מהחדר שלי, המוזיקה יותר אגרסיבית מהחתול שלי. לכל מי שמרגיש שמאז אמצע שנות התשעים הוא כבר לא מוצא בלאק טהור וטוב שמצליח לרגש אותו, Liberation הוא האלבום בשבילכם.


Aborym – With No Human Intervention
—————————————————-
בקצה השני של הספקטרום אנחנו מוצאים את אבורים, הלהקה שגם אם בגישתה המרושעת והקרה היא נאמנה ככל האפשר לרוח הבלאק, המוזיקה שלה היא אחת הווריאציות הכי מטורפות שמישהו עשה לאותו הז'אנר אי פעם. כבר היו הרבה להקות שניסו לשלב בין הבלאק לתחום המוזיקה התעשייתית/אלקטרונית, אבל אבורים היא למעשה הלהקה היחידה שמצליחה להחיות בשיריה את שני הז'אנרים בו זמנית, בהרמוניה מוחלטת. זה כל כך מקורי שקשה לי לכתוב על זה, זה כל כך מבריק שחבל על התיאורים. אתם חייבים לשמוע את זה בעצמכם.

אבורים מצליחים ליצור בלאק מטאל תעשייתי בהתגלמותו, והתוצאה כל כך מרושעת, כל כך קרה, אבל כל כך חכמה באותו הזמן. זהו אולי אחד הכיוונים הכי מרתקים שהבלאק יכול להתפתח בהם עם תחילת המאה ה-21, אבל ליצור אותו ככה שהוא יישמע מוצלח ולא כמו חיקוי בלאקי ל-Ministry זו משימה קשה. אבורים עומדים בה ובגדול. כל מילה מיותרת, והמעורבות האנושית באלבום הזה לא קיימת. חובה לשמוע, עכשיו.


Akercocke – Choronzon
———————————
אקרקוק נבדלים משתי הלהקות הנ"ל בכך שבעוד שהם שטניסטים מוצהרים, הגישה והמוזיקה שלהם באמת לא נשמרות לשום עיקרון מעולם הבלאק מטאל. זה לא בדיוק בלאק, למען האמת, זה מוגדר הרבה יותר טוב כבלאק-דת' מטאל, אבל המוזיקה שלהם כל כך קיצונית וכל כך שטנית שבהתלבטות איפה בדיוק למקם את הלהקה בעולם המטאל הקיצוני, הבחירה הבלתי-נמנעת היא הבלאק. חבל להרחיב במילים, שכן הסקירה המלאה על האלבום פורסמה מעל שורות אתר זה רק לפני כחודש ימים, אך הנה סיכום קצר שלה בכל זאת.

זהו אלבומה השלישי של הלהקה המדהימה הזו, והוא מהווה את פריצתה הגדולה בזכות חתימתה של הלהקה בחברת Earache. המוזיקה של אקרקוק לא נשמעת כמו שום דבר ששמעתם כבר, וזו הבטחה.
שילוב הבלאק והדת' הקיצוניים מאד, יחד עם אלמנטים מלודיים רבים, ואווירה שטנית המעיקה על הכל, כל זה יוצר אלבום הנשמע יותר כמו תזמורת השאול מאשר חמישה בריטים
מעורערים בנפשם. שוב, דבר כזה עוד לא שמעתם.

המלצות נוספות מטעמי היותר אישי בתחום הבלאק מהשנה האחרונה:

Cradle of Filth – Damnation and a Day – הערפדים הממוסחרים חוזרים עם אלבום מצויין שסוף סוף מהווה כפרה על Midian המביך וכל מה שבא אחריו.

Dimmu Borgir – Death Cult Armageddon – להקת הבלאק המביכה בעולם מביאה אותה באלבום הראשון שלהם שהצלחתי לשמוע בלי לרוץ לאסלה הקרובה, והופעות האורח של אבאת' מאימורטל פשוט מחממות את הלב.

Darkthrone – Hate Them – הרבה יחשיבו אותי לכופר, אני מודע לכך, אבל מבחינתי זהו האלבום הכי טוב שהוציא הרכב היערות הזה אי פעם. אגרסיבי ואווירתי. מומלץ בחום.

Melechesh – Sphynx – מסופוטמיה!! ואאאההה!!! המטורפים האוריינטליים שהתחילו בישראל שבים להכות עם פיסת מטאל כוחנית מהגיהנום. כל הכבוד.

Enslaved – Below The Lights – פרוגרסיבי, מלנכולי ונהדר. אינסלייבד הצליחו לעשות זאת שוב.

The Legion – Unseen to Creation – הרכב חדש בעל צליל בלאק שוודי טיפוסי, אבל הרבה יותר מוצלח מרוב מה ששמענו בתחום הזה (ע"ע דארק פיונראל).

האירועים שזיעזעו את עולם הבלאק בשנה האחרונה:

אימורטל מתפרקים!
———————–
ללא ספק, הידיעה העצובה ביותר בתחום הבלאק השנה, שכאבה לליבם של רבים מאוהדי הסגנון, הגיעה באמצע חודש יולי, כאשר חברי אימורטל, מבין הלהקות האגדיות ביותר
בתחום, הודיעו על התפרקותם. 13 שנים, 7 אלבומים, מי יודע כמה מתופפים. כל כך עצוב. לאחר שאיבדנו לפני שנה או שנתיים את אמפרור, שהיו ללא ספק תמיד בתפקיד החלוצים בבלאק, אנחנו מאבדים את אימורטל, ששמרו תמיד על תפקיד יוצרי הבלאק המהיר, הצפוני והקר. אני לא יודע מה איתכם, אבל למרות הופעת האורח הנפלאה בדימו בורגיר, אני לא יודע כמה זמן עוד אחזיק מעמד בלי שירתו של אבאת'. חיזרו אליי, אימורטל, בבקשה!

בורזום מוכיח שוב עד כמה הוא יצור!
——————————————
וזה סיפור מטורף לגמרי. במהלך יממה אחת הצליח וארג ויקרנס להפוך את כל נורווגיה. כאשר מצית הכנסיות ושולח מעטפות הנפץ הזה שיושב בכלא על רצח יורונימוס, מנהיגה לשעבר של
מייהם האלופה בושש לחזור לכלא לאחר חופשה קצרה, נשלחה חצי ממשטרת נורווגיה לחפש אחריו. הנאצי הקטן נתפס בסופו של דבר לאחר מרדף מכוניות, ומסתבר שאת המכונית בה נהג הוא גנב ממשפחה שטוענת שעשה זאת באיומי אקדח. היצור המעפן הזה מכחיש בתוקף. אז מה הסיפור? אתה מנסה לברוח, שוקל לברוח לשוודיה, או להצטרף לאיזה ליגיון בצרפת, מוותר על זה, סתם נוסע לך ברכב גנוב ברחבי נורווגיה, ואז עוד מתפלא שתופסים אותך? כל מי שציפה מאיזושהי סיבה לפרוייקט החדש שהיה אמור לצאת תחת השם "בורזום" יכול לשכוח מזה ומהר, מכיוון שהמעפן הזה נזרק עכשיו בחזרה לכלא בביטחון מקסימלי. אין מוזיקה, אין חופשות, אין חיים. אני מקווה רק שאני לא היחיד שחושב שזה מה שמגיע לאנטישמי דפוק ששולח מעטפות נפץ למנהיג להקה אחת, רוצח מנהיג להקה אחרת, ושורף את המבנים העתיקים ביותר של מדינתו.

ליג'יון עף ממארדוק!
———————–
החדשות הטריות ביותר של השנה הזו – Legion, סולנה הוותיק של Marduk השוודית, עזב את הלהקה מסיבות בלתי ידועות. אין הרבה מה לומר, במיוחד מכיוון שאני מעולם לא נמנתי על מעריצי אותה הלהקה, אבל בכל זאת מדובר בחבר'ה וותיקים, וזוהי עוד תהפוכה שמתרחשת בעולם הבלאק המעורער תמיד. החבר'ה השוודים טוענים, עם זאת, שהמחליף כבר נמצא ושהוא יוכרז בקרוב. מעריצי הלהקה מאד לא מבוסטים, בלשון המעטה. קשה להאשים אותם.

בלאק במדינת ישראל, שנת 2003:

טוב, לא קרה כאן המון בתחום הבלאק השנה, אבל כן יש כמה דברים ששווה להזכיר. בראש ובראשונה, Survival, המיני-אלבום המבריק של Bartholomeus Night, עם סאונד רשע ומרושע, ומקוריות מרשימה בהחלט, מהווה את פסגת סצינת הבלאק הישראלית בשנה האחרונה, מבחינתי.
כמו כן, Arafel מכרו בינתיים כבר מעל 1000 עותקים בחו"ל מאלבומם החדש והפולקי, The Way of Defender, ו-Arallu, השטן היהודי, הוציאו את הדי-וי-די הראשון של להקת מטאל ישראלית, אם איני טועה.

הרבה להקות קטנות כמו Nature's Elements מתחילות לעשות גלים, ועכשיו אני חושב שבעיקר כולנו מחכים לקצת חדשות מ-Sitra Achra, הלהקה שהצליחה לעניין את כולם
בהופעותיה המועטות יחסית. גיטריסט הלהקה, ניב, הוציא בינתיים אלבום סולו בהוצאה עצמית, תחת השם Infernal Nature. האלבום זוכה לשם Satan is Within Me ומכיל
בלאק מחוספס ומטורף, שמראה שגם כאן כנראה מסתתרת איפשהו מחתרת בלאק מעניינת.

בקיצור, אני מחכה לעוד הופעה של סיטרא אחרא, ואינשאללה קצת חומר מוקלט. עוד הופעה של ברתולומיוס נייט וגם עוד קצת חומר מוקלט מהם, יתקבלו בברכה בהחלט.
נקווה שמוטי מאראללו יחזור אלינו בקרוב יחד עם אחיו, בני, שאין איש בסצינה הזו שלא כואב את חטיפתו בקולומביה.
יאללה, בואו נשליט קצת בלאק על במות ארצינו!

מה מצפה לנו בבלאק העולמי לשנת 2004?

– 1349 מתעתדים להוציא עוד אלבום כבר בשנה הבאה, ומזהירים אותנו שהפעם יש לצפות ל"משהו שונה".

– Mayhem מקווים להוציא לקראת אפריל את אלבומם החדש העונה לשם Chimera, ומבטיחים קצת חזרה לצליל הישן. אני יכול רק לקוות כך.

– Nattefrost, סולן קארפאת'יאן פורסט, מוציא בקרוב את אלבום הסולו שלו, Blood and Vomit.

– Khold, הנורווגים הכי שקטים (לא מבחינת המוזיקה, כי אם התדמית) שקיימים, מתכוננים להוציא אלבום שלישי בקרוב.

– מארדוק כנראה יחשפו לנו בקרוב את סולנם החדש.

– לא מופרך להניח שבטח גם יצפה לנו מתישהו אלבום חדש של דארקת'רון. זה בדרך כלל קורה מתישהו במהלך השנה.

רשימת ציפיות נאה בתור התחלה, ללא ספק, ולפי התנהלות השנה האחרונה, אני בטוח שהרשימה הזו עוד תתרחב פי כמה.
שנת 2003 היתה שנה עמוסה מאד לעולם הבלאק. מרבית להקות הבלאק העולמיות הפגינו את נוכחותן השנה, ואין לי אלא לייחל לכך שהשנה הבאה תספק גם היא כמות מרשימה כזו של אלבומים מוצלחים ואירועים מעניינים.

בברכת Grim and frostbitten happy new year,

יונתן.