שנת 1996 היתה שנה בה הבלאק מטאל התפרץ על העולם כמו הר געש, נכון שאלבומי מפתח של Mayhem, Emperor ו Samael ודומיהן יצאו שנתיים ושלוש קודם, אך ב 1996 קרה דבר אחר: הבאז שיצרו אלבומי מפתח מ 1993-1995 יחד עם שרשרת אלבומי מפתח שיצאו בבת אחת, הביאו את הבלאק מטאל לכל פינה, לפתע זה היה הז`אנר שכולם מדברים עליו במטאל, במכה אחת מדברים הרבה פחות על Sepultura ו Megadeth והרבה יותר על Emperor/Cradle Of Filth/Marduk/Dissection/Immortal ועל אלבום הסטודיו הראשון של Dark Funeral עם השם המתבקש Secrets Of The Black Arts.

מעבר למאות המגזינים של ה Underground ששלטו במטאל הקיצוני והגיעו לכל חור, אחד ממקורות החשיפה ואולי מוקד הכוח העוצמתי ביותר היה ה Headbangers Ball, תכנית המטאל של MTV שהיה השער לעולם, כל יום א מ 23:00 עד שתיים בלילה, אם הצלחת להכניס קליפ שיוקרן שם – כל עולם המטאל יראה אותך ומכירות מיידיות של כמה עשרות אלפי עותקים מהאלבום מובטחות לך.

מעטות להקות הבלאק מטאל שהצליחו להכנס לתכנית שהיתה מלאה בד"כ באיירון מיידן, מטאליקה, ג`ודאס פריסט, פנטרה, מאשין הד וכיו"ב, זה קרה ל Samael, קרה ל Bathory, קרה ל Immortal, וקרה ל Dark Funeral עם שיר הנושא של האלבום ההוא שהקפיץ את מכירות האלבום במיידי וחשף את הלהקה בכל בית מטאליסטי.

האלבום יצא במקור בחברת No Fashion Records השוודית, בה יצאו באותה תקופה אלבומים של Dissection, Lord Belial, Marduk ואפילו Katatonia הראשון, האלבום של Dark Funeral הפך לרב המכר הגדול ביותר של החברה שמצאה לעצמה שנתיים קודם גם מפיץ בישראל, אני, שהייתי בשלבי ההקמה הראשונים של מה שהפך בעבר למפעל חיי, הייתי מייבא מהם אלבומים באופן קבוע ומוכר כאן בישראל, וכך גם האלבום של Dark Funeral מצא דרכו לישראל, מכרתי להערכתי 500 עותקים ממנו באזור 1996-1997, כאן נטעו השורשים לקשר עם הלהקה ולהצלחה שלהם בישראל.

עוד נדבך חשוב שכדאי להזכיר היה החולצות, ל Dark Funeral היו חולצות יפות עם לוגו חזק מקדימה, ותמיד בגווני כחל כהה כמו העטיפות, יבוא החולצות הגיע גם לישראל וחנויות כמו "תומר" בדיזינגוף סנטר, "כאוס" בראשון לציון, "לאונרדו" גם בראשון לציון ו "הג`אנק" בחיפה החלו מביאות בכמויות גדולות מאד מאות חולצות של הלהקה השבדית.

באותן שנים התקדמתי עם חברת ההפצה שלי שהתמקדה בעיקר בבלאק מטאל מסקנדינביה, חלק גדול מה"הימור" שלי שמתי על Dark Funeral, עד כמה? עד לכך ששנה לאחר מכאן כשיצא האלבום Vobiscum Satanas והציפייה היתה בשיא, ארגנתי ללהקה ערב השמעה והשקה של האלבום בתל אביב בו יושמע לראשונה האלבום לקהל ויימכרו ממנו עותקים, למי היו עושים ערב השקה כזה ב 1997 בארץ? למטאליקה, לגאנז אנד רוזס, לפנטרה, אני עשיתי ל Dark Funeral.

ואז יצא אלבום הסטודיו השני Vobiscum Satanas.
מה שמייחד בעיני את Vobiscum Satanas מאלבומים דומים בתחום שיצאו באותה התקופה הוא הקור המקפיא לאורך כל האלבום שמועבר באופן מדוייק ומוקפד בסאונד ובהפקה, ההפקה היתה נקיה יותר מאשר באלבום הקודם, המעורבות של פיטר טגטגרן, איש Hypocrisy ו Abyss Studio התגברה ועמה הגיעה הפקה מלוטשת וטובה יותר שהופכת את הבלאק מטאל של Dark Funeral ללא פחות קטלני אבל יותר שמיע לאוזן מטאליסטית שאינה רגילה להפקות צורמניות כמיטב המסורת באולד סקול, Vobiscum Satanas כבר לא היה הפקת אולד סקול, הוא היה הפקה מאד מתקדמת לזמנו והביא לראשונה סאונד קר ומקפיא שהקביל אולי רק ל Storm Of The Light's Bane של Dissection, סאונד של מרחבים קפואים.

האלבום נפתח במכה אחת עם Ravenna Strigoi Mortii ולא משאיר ספק לגבי מה שמצפה לנו ב 35 הדקות הבאות, אצל Dark Funeral המלודיות מורכבות על ריפים מהירים וחותכים בבשר החי, Enriched By Evil שמגיע מיד אחריו היה השיר שהכי דחפנו מהאלבום ועד היום אחד מהאהובים עלי של Dark Funeral, אם אתם מחפשים שיר שמייצג את הלהה בשנים ההן ובכלל את התפוצצות הגל של הבלאק מטאל ב 1996 – זה השיר.

האלבום עצמו יצא ב 1997 וזכה לביקורות מעולות, לא מעט הודות להפקה המהודקת והמרשימה ולנגינה המדויקת כפי שבאה לידי ביטוי בשירים כמו Thy Legions Come (שקרץ מעט לדת` מטאל) או Evil Prevail שהיה בלאק מטאל By The Book, בהשוואה ללא מעט הרכבים מוכרים ואהובים בבלאק מטאל Dark Funeral נשמעו יותר מלוטשים, אבל בלי לאבד את הקיצוניות ואת רוח הבלאק מטאל שבהם.

אלו היו שנים מעולות להרכב, הז`אנר היה חם וצמא ללהקות שיובילו אותו, Mayhem לא פעלו, Emperor עשו קולות של חזרה לפעילות, Dissection הפסיקו פעילות עקב המאסר של ג`ון, ולמעשה Marduk, Satyricon, Immortal ו Dark Funeral היו חוד החנית של הבלאק מטאל, יחד עם Cradle Of Filth הבריטים שהיו אחרי צאת אלבום בכורה, זה היה דקה לפני ההתפוצצות של Dimmu Borgir על העולם והחזרה לפעילות של Emperor ו Mayhem אך גם אלו לא עצרו את Dark Funeral מלהמשיך ולהוביל את הבלאק מטאל באותו עשור ושירים נוספים מהאלבום כגון The Black Winged Horde או שיר הנושא Vobiscum Satanas נחשבים עד היום פייבוריטים אצל הקהל.

אפשר לומר ש Vobiscum Satanas היה האלבום שהפך את Dark Funeral מלהקה שחווה הצלחת ענק באלבום הראשון ללהקה שתוקעת יתד וממשיכה להיות חלק חשוב ואינטגרלי באקסטרים מטאל ככלל ובבלאק מטאל בפרט ומביאה עמה גם סטנדרט חדש לתקופה של הפקה נגינה ואווירה, כזו שמחזיקה עד היום.