לקראת יום העצמאות הבא עלינו לטובה, ישבנו כאן במגזין מטאליסט וערכנו סוג של רשימת תקוות נאיבית של הרכבי מטאל שהיינו רוצים לראות פה מזיעים בחום הישראלי . אז נכון, Iron Maiden כבר היו פה – אבל בהרכב שלא כלל את Dickinson וגם לא את Smith, ומתופף Slayer נוחת כאן להופעה עוד שבועיים – אבל הרשימה כאן מייצגת את הפנטזיה הארוטית שלנו, ובפנטזיה שלנו הלהקות האלו כאן כמו שהיינו רוצים שיופיעו. הנה היא – רשימת הלהקות שהיינו רוצים לראות בישראל – כמה אנשים צריך כדי שזה יקרה, ומה הסיכוי שהן יגיעו:

הענקים

Iron Maiden
למה: כי הם להקת המטאל הכי טובה בעולם? מספיק? לא? אז אולי כי הם במהלכו של סיבוב ההופעות Maiden England, שידור חוזר של אחד מסיבובי ההופעות הגדולים של הלהקה אי פעם – זה של 1988 שהיה מוקדש לאלבום Seventh Son ואלו שקדמו לא. הלהקה גם מבוססת הפעם על Dickinson כסולן ולא על Bayley שהיה איתם במהלך ההופעה הבינונית שלהם בארץ, וגם Adrian Smith חזר להרכב אחרי שלא היה שם בהופעה הקודמת בארץ. בקיצור – מספיק?

למה לא: האמת שאין יותר מידי סיבות למה לא. אז נכון ש Dickinson כבר לא מסוגל למה שהיה פעם, ונכון שבאופן כללי חלק מחברי הלהקה מתנועעים על הבימה בכסאות גלגלים חורקים, אבל זה באמת לא מספיק כדי להיות סיבה למה לא.

הסיכוי שזה יקרה: קטן עד קטנטן. הלהקה גובה בערך מיליון דולר כשכר, וכוללת חתיכת סט בימה ענקי והוצאות נוספות. כדי לעשות הופעה שלה לרווחית יש צורך בארץ בקהל שקרוב ל 10 אלף איש, והמפיק שיביא אותה לכאן צריך להיות בעל ביצי ענק וארנק אפילו גדול יותר. אפשר רק לקוות שיש כזה.

Slayer
למה: כי הם להקת ה Thrash המפחידה ביותר בעולם, גם 30 שנה לאחר הקמתה. כי הם יעשו בארץ את War Ensemble, וזו פנטזיה שבזכות עצמה מספיקה כדי לראות אותם. וגם כי בכלל יהיה נחמד לראות להקה שלאורך שנים נחשדה במידה של נאציזים כשהיא מופיעה בישראל ומוכנה לקחת כסף יהודי בלי שמץ גזענות.

למה לא: כי כרגע Slayer זה King ו Araya, Hanneman מחוץ למשחק ויותר חשוב – Lombardo גם (למרות שהוא או טו טו אצלנו בלי שאר הלהקה). וכי מההופעות שראינו שלהם בשנים האחרונות הם נראים כמו צוות רובוטים זקן ושביר שעומד על הבימה בשעמום גדול ומבצע שירים מכנית, וגם כי King מזוהה בשנים האחרונות כסוג של גוש חרא קרח ושמן שלא ממש חושב על טובת הלהקה והמעריצים שלה. זה למה.

הסיכוי שזה יקרה: לא גדול במיוחד. הם להקה מאד יקרה, כנראה יקרה מידי לארץ. הם בטח יביאו משהו בסדר גודל של 3 אלף איש להופעה בארץ, וזה פשוט לא יהיה כלכלי כשיש צורך בלפחות 5 אלף כדי להרוויח עם העלויות שלהם. שוב, לכו תדעו. איחוד עם Lombardo ואלבום חדש שיפתיע לטובה עלולים להקפיץ את כמות הכרטיסים וכן לעשות את כל העניין למוצדק.

Black Sabbath
למה: כי הם פקינג בלק סאבאת'. הלהקה שהמציאה את המטאל. כי הם התאחדו עם אוזי ומוציאים בקרוב אלבום חדש שנשמע ממש טוב מהמעט שיכלנו לשמוע ממנו. כי מדובר ברגע דתי כמעט. כי אתה יכול לקרוא לעצמך מטאליסט אמיתי אחרי שראית אותם בהופעה. נראה לי מספק.

למה לא: כי שרון אוזבורן חזירה קפיטליסטית והם זרקו את המתופף האגדי שלהם לטובת זה של Rage Against The Macine, וכנראה רק בגלל כסף. אולי הם גם קצת זקנים מכדי לשרוד הופעה מלאה ומישהו מהם עלול למות אחרי כמה שירים – ונראה אתכם מקבלים את הכסף בחזרה.

הסיכוי שזה יקרה: כנראה הקטן מבין האופציות המבוקשות. הם יקרים בטירוף, לא יעשו עוד יותר מידי הופעות, ויעדיפו להביא קהלי ענק במקומות שקרובים מאד אחד לשני ולא קהל גדול (גם אם יגיעו 10 אלף איש) במקום שרחוק להם מבחינת טיסות. אני מניח שהם גם עשירים מכדי לרצות לסכן את החיים בלנחות ב "שדה הקרב" שקוראים לו ישראל.

Motorhead
למה: כי למי בלהקה. כי יש להם שירים כמו Motorhead ו Ace Of Spades. כי הם יעשו את העלייה לארץ לאירוע הרבה פחות טראומטי לפחות ל 2000 רוסים.

למה לא: כי מדינת ישראל לא תוכל לעמוד בצרחות של אלפיים רוסים, חלקם מתודלקים היטב – צורחים בקולי קולות Motor-Head! Motor-Head!.

הסיכוי שזה יקרה: יש סיכוי מסוים, אם כי הלהקה כמובן יקרה מבחינת שכר אמן. מצד שני – מערך הבימה שלה לא גדול במיוחד, הם סה"כ 3 מוזיקאים על הבימה, ולא מטיסים כמות גדולה של ציוד או אביזרים. המפיקים רק צריכים להבין את הביקוש להרכב ויש סיכוי שזה יקרה. 5000 רוכשי כרטיסים והכול אפשרי.

Tool
למה: כי ללהקת הפרוג מטאל הגדולה ביותר בעולם, גם יותר מ Dream Theater, יש אלפי מעריצים כאן בארץ – חלקם מעריצים קיצוניים ונאמנים במיוחד. כי הם חבורה של מוזיקאים ברמה מטורפת, שגם אם לא מאופיינים במהירות או הוירטואוזית של חברי Dream, הם אמני נגינה באופן אחר, כזה שגורם גם לנגנים וגם לחובבי מוזיקה רציניים אחרים לבהות בהם בהשתאות תוך כדי הזלת ריר.

למה לא: אנחנו די בטוחים שחברי ההרכב, הידוע כאומנותי ו "חושב" יותר מהרבה הרכבים אחרים, עלולים לשאת בדעות אנטי-ישראליות המאשימות אותנו בתחלואי העולם, ואם הכוונה היא לסגור איתם על הופעה – שתתבטל אחרי חודש כתוצאה מכך ממניעים אידיאולוגים – אולי עדיף שלא לסגור איתם בכלל..

הסיכוי שזה יקרה: נמוך מאד. לא רק בגלל הנסיבות שפירטנו קודם, אלא גם בגלל שהם מאד יקרים, להקה שמוכרת המוני עותקים בארה"ב – והם לא מופיעים הרבה. אם הם מופיעים – זה בדרך כלל בפסטיבלים ענקיים שיכולים גם לשלם להם שכר מפלצתי. איך שהוא קשה לנו לראות את זה קורה בישראל. האם יש 10 אלף מעריצי Tool בארץ שישלמו על כרטיס? אנחנו לא בטוחים.

את מי עוד היינו רוצים אנחנו לראות כאן?

אחרי שכיסינו את להקות הענק שהיינו רוצים לראות – ירדנו קצת לקרקע ורשמנו הרכבים קצת פחות ענקיים – שיש סיכוי מסוים שיגיעו אלינו, חלק כבר היו – ונותר רק לקוות שיגיעו שוב:

Blind Guardian

ההרכב הגרמני המלודי כבר היה בדרך לארץ בכל מיני תקופות זמן שונות, ואיך שהוא זה לא קרה. אז נכון – מי שיבוא להופעה שלהם יעשה זאת בעיקר בגלל תהילת עבר, אלבומי ענק שיצאו לפני עשר שנים ויותר, כי אלו שבאו אחרי היו מורכבים מידי, סימפונים מידי – ולא מספיק מעניינים. אבל בחייאת – אתם רוצים לומר לנו שלא ימצאו 700 מטאליסטים שיבואו לראות את הלהקה הזו עושה את Mirror, Mirror בהופעה? 700 כאלה – ואפשר להביא לכאן אותם.

Iced Earth

הם אחת מלהקות המטאל המלודי הטובות כבר שנים, הם הנפיקו אלבומי מופת כמו אלבום הבכורה, או The Dark Saga המופתי, ויש להם רשימה שלמה של אלבומים מעולים. אז נכון, הם כבר בלי הסולן Matt Barlow, אבל גם הסולן החדש Stu Block הוא ענק ווקאלי, שמסוגל לשלב בין השירה של Barlow לזו של Ripper שהחליף אותו לתקופה מסוימת. אז כדי לראות את ההרכב עושה את Burning Times ו Watching Over Me אנחנו נתן את אשך ימין (אלו מאיתנו שיש להם כזה). השאלה אם יש בנמצא 700-800 מטאליסטים שדרושים כדי להצדיק מאמץ של מפיק כל שהוא שירים את הכפפה.

Behemoth

ההרכב הפולני הזה היה אצלנו כבר כמה פעמים, ובכל פעם קרעו את הבימה באלימות אימתנית ונוכחות בימתית מתוכנתת היטב. עברו עליהם כמה שנות שקט בעקבות מחלת הסולן והסלבריטאי הפולני Nergal – אבל עכשיו יש אלבום חדש בדרך, שאנחנו מהמרים שיפוצץ אוזניים, ונשמח לראות אותם שוב כשהם מנופפים בדגי הקרפיון המושחזים שלהם (לא רמיזה מינית) על הבימה בישראל. 600-700 אוהבי Behemoth בארץ? אנחנו מהמרים שכן. בשקט.

Children Of Bodom

ההופעה האחרונה שלהם בישראל השאירה לא מעט מאוכזבים. לא בגלל ההופעה עצמה חס וחלילה, אלא בגלל שלפחות 200 איש נתקעו בחוץ בלי כרטיסים, תופעה נדירה בארצנו מועטת המטאליסטים. אפשר רק לקוות שיעשה תיקון ויבואו שוב, אנחנו די בטוחים ששוב ימצאו 1000 איש שבהחלט עושים את ההופעה הזו לאפשרות סבירה ואפילו בטוחה.

Candlemass

להקת הדום הענקית הזאת מוציאה אלבום מופת אחר אלבום מופת, ולמרות שהם החליפו כבר כמה סולני ענק גם זה הנוכחי שלהם – Mats Leven הוא ווקאליסט אדיר. אז מעבר לחומרים האחרונים הם יבצעו המנוני דום מטאל כמו Gallow's End, ורק זה שווה מבחינתנו מחיר כרטיס. 500-600 צופים ויש הופעה. יש סיכוי לכמות קהל כזו בארץ ללהקה הזו? אנחנו לא ממש בטוחים.

Coroner

Coroner הם סוג של סוד שמור של מי שמבין ב Thrash. הם לא הגיעו להצלחה של הענקיות האמריקאיות או אפילו הגרמניות, והם תמיד היו טכנים מידי בשביל אלו שרצו רק את המהירות והאגרסיביות של הז'אנר. מצד שני, הם נגני מופת, ומאז האיחוד המדובר שלהם לפני כמה שנים הם מופיעים לא מעט – בעיקר בפסטיבלים שונים באירופה. צריך לפחות 600 איש שיקנו כרטיס להופעה שלהם בארץ כדי שיתאפשר להביא אותם, סיכוי? ממש לא גדול. אולי כחלק מפסטיבל גדול יותר, וגם שם הם לא יעזרו למכור יותר מידי כרטיסים. כלומר דני אחירון איש מטאליסט יאלץ להמשיך לפנטז, או פשוט לראות אותם שוב באירופה.

Bloodbath

הרכב הדת' מטאל הזה אמנם לא מכיל יותר את Mikael Akerfeldt, וההרכבים שמהם מגיעים חבריו לא יעמיסו יותר מ 600 איש בארץ – אבל יש משהו בדת' השבדי של הח'ברה האלה שיפוצץ פה קהל, 800 איש בשקט. לצערנו כרגע הם ללא סולן, או יותר נכון – עם סולן, אבל הם לא מפרסמים מי זה. במידה ויהיה סולן, המפיק שיקח אותם יחד עם Katatonia, הרכב האם – ויביא את שתי הלהקות להופעה משולבת – יעשה צעד חכם מאד. תתפלאו, זה עוד עשוי לקרות.

Morbid Angel

קצת נחת לאולד-סקולרים? למה לא?? ההרכב הזה עשוי להביא לארץ 600 אנשי אולד-סקול ועוד כמה חובבי דת' מטאל צעירים. זה שהאלבום האחרון היה גוש חרא מהביל לא יפריע למי שירצה לראות את ההרכב מבצע את Chapel Of Ghouls או God Of Emptiness המופתיים, וזה שהם לא היו בארץ במהלך תור הזהב של הדת' מטאל בתחילת שנות התשעים גם עוזר לכך שדור שלם של מטאליסטים מקריחים ומזדקנים ישמח להשלים את החסר בהופעה שלהם. אנחנו מצביעים לכך שזה עלול לקרות.

Immortal

אנחנו רוצים לראות את ה Crab Walk על הבימה. בסדר? אפשר גם להתייחס לכך שהלהקה הזו היא אולי המעניינת מבין הדור הישן של להקות הבלאק, ושהיא מצליחה להגיע גם לאנשים שהם לא מעריצים ידועים של הז'אנר. מה הסיכוי ש 1000 איש לפחות יגיעו לראות את הלהקה מבצעת את One By One על הבימה בתל אביב? לא גדול מידי. אז לצערנו את ההופעה הזו נסווג כקצת חסרת סיכוי.

Annihilator

אנחנו מודים שהאלבומים האחרונים של ענקית המטאל הקנדית הזו לא היו ממש יצירות מופת, והסולן הנוכחי שמשמש גם כגיטריסט הוא סביר, אבל חסר ייחוד. אבל בחייאת, לראות את Alice In Hell בהופעה על הבימה בארץ? לראות את הגיטריסט הגאוני Jeff Waters עם הגיטרה האדומה האגדית שלו מרביץ את Set The World On Fire? הלהקה הזו כבר לא יקרה כמו שהייתה, 600-700 כרטיסים וזה קורה, במיוחד אם היא מגיעה מסיבוב הופעות באירופה, מה אתם אומרים? יכול לקרות?

Testament

שנים אנחנו פה במטאליסט מקווים ומתפללים למפיק שיעשה את הצעד הנכון ויביא את הלהקה הזו לכאן. ההצלחה של האלבום החדש – Dark Roots Of The Earth נראה שהייה צעד נכון בכיוון, ועכשיו רק צריך מישהו שיבין ש 1000 איש בשקט יגיעו, ויש סיכוי גם ל 1500 – חלקם אולד-סקולרים שמכירים את הלהקה מאז שנות השמונים, חלקם אוהבי Thrash צעירים, וחלקם פשוט מטאליסטים שיבינו שמדובר באחת הלהקות הטובות שפועלות בז'אנר.

Amon Amarth

אם למישהו יש שכל – הוא יבין שהלהקה הזו – שהייתה פה כשהם היו הרבה פחות מוכרים ומצליחים, תביא כאן 1000 כרטיס ויש סיכוי שעוד 300 יתקעו בחוץ. השילוב של המוזיקה הטובה, התדמית האימתנית, והגישה הויקינגית – זה מה שמוכר כרטיסים. אז הם יקרים מאד, מדובר בכל זאת בלהקה שהיום מוכרת מאות אלפי עותקים ומפגיזה קהל גם בארה"ב, אבל עדיין מדובר פה במשהו משתלם, פשוט כי גם בארץ יש מספיק חובבי ויקינגים כדי שהופעה שלהם תהיה Sold-Out לחלוטין ובמהירות.

Vektor

אנחנו מסיימים מתוך רצון להשביע שוב את דני אחירון שהתבאס קשות מ Coroner. רק שלצערנו הוא יתבאס שוב. הרכב ה Thrash הטכני הצעיר הזה זוכה לשבחים ברחבי העולם לאחרונה, וכאלו מוצדקים. אבל להופעה בארץ יגיעו בערך 100 מביני דבר, מה שכנראה יכסה את שכר האמן הזעום של להקה צעירה כזו – אבל לא את כרטיסי הטיסה מארה"ב. אז שוב, נקווה לפסטיבל מכובד שיוכל להוסיף אותם לרשימת האמנים אם יצא והם יופיעו באירופה באותו זמן, כי בכל קונסטלציה אחרת – זה פשוט לא יקרה.