אני מניח שכל מי שאוהב מטאל מכיר את השמות הגדולים של הסולנים כמו, Bruce Dickinson, Ronny James Dio, Rob Halford, אבל האמת היא שבמהלך עשרות השנים שהז'אנר הזה פעיל היו כמה מאות ואלפי סולנים מצוינים שמעטים מאד מאיתנו שמעו את שמם. זה בלט במיוחד בשנות השמונים, עשור חזק מאד למטאל המלודי וזה שהרבה מאד להקות שפעלו בו נכחדו כשההצלחה של הז'אנר התחילה להידרדר בשנות התשעים. לכתבה הבאה ריכזתי עשרה סולנים מצוינים, חלקם מזוהים מאד עם להקה מסוימת, וחלקם הם כישרון להשכרה ששרו רק באלבומים בודדים של להקות, אבל כולם מצוינים, וכולם פחות מוכרים יחסית. מי שכבר מכיר אותם – יכול לסמן V ברזומה, ומי שלא – כדאי שיקרא, יקשיב ואולי יבין שכשרון הוא לאו דווקא ערובה להכרה או הצלחה, לצערנו…

Eirikur Hauksson (aka Eric Hawk) [Artch]
לעמוד ה-MySpace האישי

Eirikur Hauksson האיסלנדי התחיל דרכו בתחילת שנות השמונים כסולן של להקת ההארד-רוק המקומית Start, איתה הוא הוציא אלבום בשפה האיסלנדית. קולו החזק ורב העוצמה השיגו לו מקום בלהקה אחרת בשם Drysill זמן לא רב לאחר מכן, ועמה הוא הוציא את האלבום הראשון שלו בשפה האנגלית – Welcome To The Show ב-1985. השלב הבא בקריירה של Hauksson הייתה לעבור לנורבגיה, שם הצטרף ללהקת מטאל מקומית בשם Artch, שזכתה במשך כמה שנים להצלחה מכובדת בסצנת המטאל האירופאית, ושסולנה הקודם נהרג בתאונת דרכים ב-1985. הלהקה, שבמרכזה קולו של Hauksson (ששינה שמו ל-Eric Hawk), הוציאה שני אלבומי מופת ב-1988 וב-1991 לפני שהתפרקה, אבל איך שהוא היא שרדה בתודעה.

Hauksson הוציא אלבום סולו ראשון ב-1989, שוב בשפה האיסלנדית, ובינתיים עסק בחלטורות, כגון שירת התפקידים המלודים ב-Soulburn, האלבום השני והמצוין של להקת הדת' מטאל המלודי Gardenian. בשנת 2000, חברי Artch עשו איחוד לזמן קצר שהוביל גם ל-DVD, ובינתיים Hauksson הפך להיות איש האירוויזיון של איסלנד, תוך שהוא מייצג אותה גם כזמר וגם כשופט, מה שהוא ממשיך לעשות גם היום. Hauksson נבחר להיות סולנה של להקת הפרוג-רוק הוותיקה Magic Pie, והוא גם שר בהרכב הסולו של Ken Hensley, איש Uriah Heep. אך אני עדיין מחזיק בתקווה שהוא יחזור שוב כסולן בלהקת מטאל איכותית בזמן הקרוב.

Rick Hughes [Sword]
לעמוד ה-MySpace האישי \ לעמוד ה-MySpace של Sword

Rick Hughes הקנדי התחיל דרכו עם Sword, להקת מטאל מצוינת שהתחילה כלהקת קאברים ל-Kiss עוד ב-1980. הלהקה הוציאה שני אלבומים איכותיים במיוחד שיודעי דבר הספיקו לגלות מאז, ב-1986 וב-1988, ואז התפרקה כמו להקות רבות משנות השמונים שלא זכו להצלחה גדולה, למרות שהספיקה לחמם את Metallica במסגרת סיבוב ההופעות של Master Of Puppets, לאחר שנבחרה ע"י חברי Metallica בעצמם לעשות כך. Hughes הוא היום אמן סולו קנדי, שעושה רוק בצרפתית, הקול שלו עדיין רב עוצמה, אבל אני בספק אם יהווה תחליף מספיק לאלו שיכירו אותו מהעבודה עם Sword.

כמה מילים אישיות:

"Hello this is Rick Hughes, Sword's vocalist. After releasing "Metalized" in '86 and "Sweet Dreams" in '89, Sword members went there separate ways. Since then, I've recorded 2 solo album and I've been touring in Canada for the last 10 years. you can find some of my new stuff on my MySpace page. Thanks to the fans. Rick Hughes."

"הי, אני ריק יוז, סולן להקת Sword. אחרי שהוצאנו את Metalized ב-1986 ואת Sweet Dreams ב-1989 חברי הלהקה הלכו לדרכים נפרדות. מאז הקלטתי 2 אלבומי סולו והופעתי ברחבי קנדה ב-10 השנים האחרונות. אתם יכולים לשמוע את החומר החדש שלי בעמוד ה-Myspace שלי. תודה לכל המעריצים, ריק יוז."

Dan Bryant [Hexx]
לעמוד ה-MySpace האישי

Dan Bryant היה הסולן המקורי של להקת המטאל האמריקאית Hexx, להקה שעשתה שינוי קיצוני ולא ממש פופולרי באמצע הקריירה שלה. לאחר שני אלבומי פאוור מטאל מצוינים בשנות השמונים, הלהקה החליפה סולן, החליפה סגנון והפכה להיות להקת דת' מטאל לכל דבר עם EP בשם Quest For Sanity משנת 1988. Bryant היה הסולן המלודי השני והחזק של הלהקה, שאז הוחלף בגראוליסט עם השינוי שעבר על הלהקה. Bryant עצמו נעלם מהמפה לתקופה מסוימת, וצץ מחדש עם ההרכב המסורתי Hell N' Back עם הגיטריסט היפני Hideaki Nakama בשנת 2000, שאיתם הוציא שני אלבומים טובים.

Rick Mythiasin [Steel Prophet]
לעמוד ה-MySpace האישי

Rick Mythiasin התחיל דרכו כסולן לתקופה קצרה מאד ב-Pantera לפני הצטרפותו של Anselmo, אבל Mythiasin בעל הקול הגבוה והמרשים, שמזכיר מאד לפרקים את Bruce Dickinson הצעיר, נודע בעיקר כסולן של Steel Prophet, להקה אמריקאית שהתחילה דרכה עם האלבום The Goddess Principle ב-1996 וכזו שעושה הרבה כבוד ל-Iron Maiden. הוא שר בשישה אלבומים מעולים עם הלהקה, וגם עם Taraxacum, סוג של הרכב צד של חברי Edguy, וגם באלבום הבכורה של Redemption, הרכב הפרוג מטאל שבו שר היום Ray Alder מ-Fates Warning. הוא עזב \ הועזב מ-Steel Prophet בתחילת העשור, ושר באלבום אחד של New Eden לפני שהתחיל לעבוד בהרכב סולו. לאחרונה פורסם כי Mythiasin חזר ל-Steel Prophet, מה שאולי יציל את הלהקה מעשור חלש במיוחד בלעדיו.

כמה מילים אישיות:

"I'm back in the band [Steel Prophet] and we will record our 10th album and headline the "Sword Brothers Festival" in Germany this September. I will also be releasing my debut solo band album called "Mythiasin" – don't know which label will carry it, but just look for it! Take care and have a great summer! Rick Myhtiasin."

"חזרתי ל-Steel Prophet ונקליט את האלבום העשירי שלנו, וכן נהיה ההד-ליינרים של פסטיבל המטאל Sword Brothers בגרמניה בספטמבר הקרוב. אני גם מוציא אלבום סולו ראשון בשם Mythiasin, שאני עדיין לא יודע איזו חברת תקליטים תשחרר אותו, אבל תצפו לו! תשמרו על עצמכם ושיהיה לכם קיץ נהדר, ריק מתי'סיאן."

Daniel Heiman [Lost Horizon, Heed]
לעמוד ה-MySpace של Heed

Daniel Heiman ידוע ומוכר בקרב יודעי דבר בסצנת המטאל האירופאית כאחד הסולנים בעלי המנער הקולי הגדול ביותר בתחום, כשע"פ מדידות שנעשו נמצא כי הוא מגיע לכמה מהטונים הגבוהים ביותר שיכול אדם להגיע. Heiman שר בלא מעט להקות שבדיות במהלך הקריירה שלו, המוכרת ביניהן הן Destiny הוותיקה, אבל את שמו מי שמכיר מכיר בעיקר בזכות שני אלבומי המופת שעשה עם Lost Horizon, הרכב פאוור מטאל פולני \ שבדי שלצערי נעלם מהמפה לאחר עזיבתו של Heiman, למרות שעדיין לא התפרק רשמית. Heiman הספיק לשיר באלבום אחד של להקת הפאוור Crystal Eyes לפני שהקים את ההרכב Heed, עימו הוציא אלבום בכורה מעולה. מאז ההרכב נמצא בעבודה על אלבום שני, שמשום מה מתעכב כבר כמה שנים, בתקווה שיצא בזמן הקרוב.

Wade Black [Crimson Glory]
לעמוד ה-MySpace האישי

Wade Black הוא האקדח השכיר האולטימטיבי, כזה שיכול להגיע לגבהים של Rob Halford מ-Judas Priest וגם לשירת ביניים מלאת עוצמה. אני הכרתי אותו מ-Astronomica, אלבום הבכורה האחרון של Crimson Glory האמריקאים, שם הוא התחרה בהצלחה בהישגים של Midnight, סולן העבר של הלהקה, אבל הוא היה עסוק עוד לפני כן עם הרכב בשם Lucian Blaque. לאחר האלבום היחיד עם Crimson Glory הוא עבר לשיר ב-Seven Witches, עימם הוא הוציא אלבום אחד ומצוין. Black המשיך את מסורת ה-"אלבום אחד עם כל להקה" כששר ב-Leash Law לאלבום אחד, והמשיך לשיר באלבום החזרה של הרכב המטאל האמריקאי הוותיק Leatherwolf לפני שהודיע כי הוא מתחיל בקריירת סולו עם Pete Blakk, גיטריסט בעל קריירה ארוכת שנים ב-King Diamond.

Jacob Samuels [The Poodles]
לעמוד ה-MySpace של The Poodles

Jacob Samuels השבדי התחיל דרכו עם הרכב בשם Yale Bates, דווקא כמתופף, לפני שהתגלה כסולן ועבר לשיר עם Talisman השבדים. הוא זכה להכרה ראשונית עקב השירה שלו באלבום Gateway של הרכב המטאל הנוצרי Treasure Land ב-1998, ואז ב-2001 עשה אלבום מופת אמיתי בדמות Metal Machine עם ההרכב Midnight Sun של הגיטריסט השבדי Magnus Karlsson מההרכב Last Tribe, שכיום מנגן עם Primal Fear הגרמנים. משם הוא המשיך להרכב הסולו The Ring, שהוציא אלבום אחד ב-2004, והיום הוא ממקום לבטחה עם The Poodles, הרכב ההארד-רוק \ מטאל שנות השמונים שעימו הוציא שני אלבומים מצליחים למדי ושגם הגיע למקום הרביעי באירוויזיון של 2006…

Mike Tirelli [Holy Mother]
לעמוד ה-MySpace של Holy Mother

Mike Tirelli האמריקאי התחיל דרכו באלבום של להקה בשם Last Liks שהוציאה אלבום אחד ב-1986 לפני שהתחבר להרכב Jack Starr's Burning Star – הרכב הסולו של מי שהיה הגיטריסט המקורי של Virgin Steele. הוא שר לראשונה באלבום השני שלהם, No Turning Back ב-1986 והמשיך לעוד שני אלבומים נוספים לפני שההרכב בא אל קיצו. לאחר מכן Tirelli הוציא עוד אלבום עם Star והפעם תחת הרכב הארד-רוק בשם Strider, לפני שהקים את הרכב המטאל האיכותי Holy Mother. קולו רב העוצמה והכוחני הפכו את הביצוע שעשה עם ההרכב שלו ל-"Holy Diver" של Dio לאחד הקאברים היותר טובים שראה השיר הקלאסי. עם ההרכב הוא הוציא 5 אלבומים טובים לפני ששאר החברים עזבו, ואז הוא שיחרר אלבום שישי כשהוא בעצם עושה בו כמעט הכול. בשנים האחרונות Tirelli עסוק עם Messiah's Kiss, הרכב גרמני \ אנגלי \ אמריקאי שהוציא לאחרונה את אלבומו השלישי.

Jiri "Big Boss" Valter [Root]
לעמוד ה-MySpace של Root

להקה וותיקה מאד, ומשום מה כמעט ובלתי מוכרת מחוץ למזרח אירופה, היא Root הצ'כית – להקה שהוגדרה בעבר כלהקת דת' או בלאק מטאל, אבל כיום אין ממש דרך מסוימת להגדירה. בגדול מדובר בבלאק מטאל סימפוני מבחינה מוזיקלית, כשהשירה מבוצעת ע"י קול הבריטון המלודי, רב העוצמה והאופראי של Valter, שהקים את הלהקה ב-1987 בגיל מבוגר יחסית, וכיום הוא כבר בשנות ה-50 לחיו. הקול של Valter הפך כבר לסוג של אגדה בסצנת המטאל הקיצוני האירופאי, גם אם ההגשה שלו היא מלודית ורחוקה מסוגי השירה שמאפיינים בדרך כלל מטאל קיצוני כמו דת' או בלאק. לאחר קריירה של למעלה מ-20 שנה ושמונה אלבומים, זכה לאחרונה Valter להערכה והתארח באלבומים של להקות כמו Hellheim ו-Moonspell בין השאר.

Torben Askholm [Anubis Gate]
לעמוד ה-MySpace האישי

Torben Askholm הדני בעל הקול העבה והמרשים היה במקור הסולן של להקת המטאל הדנית Prophecy, שלאחר מכן שינתה שמה ל-Prophets Of Doom והוציאה את האלבום היחידי והמצוין Access To Wisdom ב-1989 לפני ששינתה שמה שוב, הפעם ל-Northern Empire ונעלמה. משם Askholm המשיך לקריירה קצרה עם הרכב בשם Rigid Domain שאיתו הוציא דמו אחד בלבד, לפני שהתחבר ללהקת הפרוג-פאוור המעולה Anubis Gate שעימה הוציא שני אלבומים חזקים. כיום Askholm פעיל עם הרכב מטאל-אוונגרדי בשם Stranger Tides שעימו הוא מתעד להוציא אלבום בכורה בקרוב.

כמה מילים אישיות:

"I've started out in the 80's with Danish heavy / thrash metal band Prophets Of Doom (1984-1989) makin' one album in '89. The band regrouped as Northern Empire playin' technical Thrash Metal, recording 1 album in 1991 that never saw the light of day. NE regrouped again turning more melodic, mixing '70 style hard rock with Prog Metal, but eventually folded in 1995. After that I did one year with a Def Leppard / Megadeth styled hard rock band called Sanction, but things wasn't really working out for us and I got a bit tired of the music bizz.

So from 1997 to 2003 I was just a music fan. In 2003 I joined Danish Prog / Power metal band Anubis Gate and we did two albums together, and I was in a gospel choir for two years. From 2006 till now I've been tryin' to get things working for my new band Stranger Tides, but members' engagements in other stuff and lack of time hasn't done the band any favors (maybe I'm a bit too lazy as well). Current status: ST is regrouping + during this summer I'm going into the studio to record some songs written by a good friend of mine. Musically it is on the Hard Rock / AOR side."

"התחלתי בסצנת ההבי \ ת'ראש הדנית בשנות השמונים עם הלהקה Prophets Of Doom (בשנים 1984-1989) עם אלבום אחד ב-1989. הלהקה שינתה שמה ל-Northern Empire וניגנה ת'ראש טכני והקלטנו אלבום אחד ב-1991 שמעולם לא יצא. אז הלהקה שוב שינתה צורה ללהקה יותר מלודית, שמשלבת הארד רוק שנות השבעים עם פרוג מטאל, אבל בסוף התפרקנו ב-1995. במהלך השנה שאחרי שרתי עם הרכב הארד רוק בסגנון Def Leppard ו-Megadeth בשם Sanction, אבל דברים לא הסתדרנו לנו ואז התעייפתי מעסקי המוזיקה.

מ-1997 ועד 2003 הייתי רק מאזין. ב-2003 הצטרפתי להרכב הפרוג \ פאוור Anubis Gate ועשינו שני אלבומים יחד, וגם שרתי במקהלת גוספל שנתיים. מ-2006 ועד עכשיו אני מנסה להזיז דברים עם להקה חדשה בשם Stranger Tides, אבל המחויביות של חברי הלהקה לדברים אחרים ומחסור בזמן לא עשו ללהקה יותר מידי טוב (אולי גם אני עצלן מידי). מצבי הנוכחי: Stranger Tides חוזרת, בקיץ הקרוב אני נכנס להקליט שירים שכתב חבר טוב שלי, מוזיקלית הם הארד-רוק \ AOR."