אורון
כמעט שנה עברה לה מאז נולד אתר Metalist.
מדיי חודש צבר לו המגזין יותר ויותר קוראים חדשים ממה שאי פעם האמנו שאפשר למשוך לתחום המוזיקה הקיצוני הזה. נכון לחודש האחרון מספר המשתמשים שגולשים באתר גבוה מ 17,000 , נתון שלמעשה מאשר את קיומם של לפחות 17,000 אנשים המתעניינים במוזיקת המטאל לסוגיה.

השנה צמחו להקות רבות מכל סגנונות המטאל אל תודעת הקהל הישראלי ויצרו "צפיפות" חיובית בלוח אירועי המטאל השנתי. יותר ויותר להקות מתייחסות למטאל באופן מקצועני לחלוטין ומשקיעות רבות באולפני הקלטה איכותיים ועבודה עם אנשי מקצוע בעלי נסיון עשיר.

השנה גם ביקרו בישראל 5 הרכבים מפולין, אנגליה, בלגיה ושבדיה ויצאו מכאן עם תחושת סיפוק אדירה בעקבות ההפקות המקצועיות והקהל הרב והאנרגטי. הלהקות הללו מתקשות לשמור הכל בבטן ומספרות את מה שחוו כאן גם להרכבים אחרים שמגלים התעניינות.

גם התקשורת לא נותרה אדישה להתעוררות המעניינת וגילתה הבנה מרובה. ציטוט מתוך עיתון תל אביב: "תחת התדמית הקשוחה מסתתרים אנשים טובים ואינטיליגנטים במיוחד. אם כך נראים הצעירים של ימינו כשהם מורדים במוסכמות – שימרדו"

תודה רבה לכל הגולשים המסורים – בלעדיכם לא הינו מגיעים למה שהגענו , תודה ענקית לקטלין מהונגריה שתיאמה את רוב הראיונות שבוצעו באתר עם להקות מטאל גדולות מהעולם. תודה לצוות הכתבים\מעצבים\יחצנים שעובדים מאד קשה כדי שהכל יתפקד בצורה טובה. אני מאחל לכולם שנה פוריה נטולת פיגועים ועמוסה באירועים. מי יתן ומה שהשגנו השנה , יוכפל בשנה הבאה!

יונתן
אל צוות "מטאליסט" הצטרפתי זמן קצר מאד לאחר פתיחת האתר, והנה בלי לשים לב עברו כבר עשרה חודשים, ובחלקי נופלת הזכות לחגוג עם האתר שנה עברית חדשה. השנה האחרונה במטאל היתה עמוסה בהחלט ברחבי העולם, אך כאן בישראל זו היתה השנה העמוסה ביותר שהיתה לנו מזה כעשור. אבורטד, ויידר, לנג צ'ה, אמון אמארת' ודארקיין באו לבקר אותנו לראשונה, להבות' ונייל וית'ין הוציאו אלבומי בכורה בחו"ל, נפתחה לנו חנות המטאל הראשונה בארץ (בתל אביב), יש לנו לפחות שני ערבי מטאל גדולים כל חודש, ונראה שהשנה הבאה מבטיחה אפילו יותר. בעולם היה לנו את רוב האלפורד שחזר לג'ודאס פריסט, את פיליפ אנסלמו שנפרד סופית (כנראה) מפאנטרה, את מטאליקה באלבום אולפן חדש, ועוד התרחשויות רבות. בתחום הבלאק מטאל, בו אני עוסק לרוב, היתה לנו מצד אחד את התפרקותה המרעישה של אימורטל, מלהקות הבלאק הגדולות של כל הזמנים, ומצד שני מגוון מרשים במיוחד של אלבומים חדשים ומשובחים מלהקות כגון דימו בורגיר, דארקת'רון, מארדוק, קריידל, אינסלייבד, 1349 החדשים והמרתקים, ועוד. אין לי אלא לאחל לכולנו עוד שנת מטאל נהדרת ומטורפת לפחות כמו זו החולפת. נתראה בפסטיבל מטאליסט 2003!

אופיר
היתה לנו שנה רבת פעילות במיוחד בכל הנוגע לסצינת המטאל בארץ. מגזין המטאל הישראלי "מטאליסט" החל לפעול ולאחר זמן מה הצטרפתי לשורותיו על מנת לתרום את חלקי לתחום שאני כל-כך אוהב. דרך יחצנות לערבי המחווה המוצלחים ועד למופעים רבים וגדולים שהיו לנו פה, ביניהם של להקות מחו"ל כמו Labrat, Vader, Amon Amarth ו-Darkane, יצא לי להכיר קהל נפלא של אנשים, אשר לכולנו יש את המכנה המשותף של האהבה למוזיקה זו.

גם ברחבי העולם הייתה שנה לא רעה כלל וכלל. סצינת המטאל הפינית האהובה עלי במיוחד הפציצה כל חודש באלבומים מעולים, ואף יצא לי להפתח לאזור אמריקה הדרומית בה לא חסרות להקות מטאל שוות. נוסף על כך, הכרתי מגוון סגנונות חדשים והרבה להקות טובות שהחלו את דרכן השנה. אך גם הלהקות היותר ותיקות ואהובות עלי החלו להתעורר מהשינה שלהן, ובתקווה נוכל לראותן בהופעה מתישו השנה. ואם כבר מדברים על השנה החדשה, מה נאחל לה? שיהיה רק טוב לכולם, שימשיכו להיות כאן הופעות רבות ואדירות, שיגיעו לארץ להקות משלל הסגנונות, ושתהיה לנו פאקינג שנת מטאל תותחית! יאללה בלגן!

אוראל רייך
שנה רועשת עברה על כוחותינו. ניסינותיי למצוא זוויות מוזיקליות בהרס ובהרג שהקיפו אספקטים רבים של חיינו בשנה החולפת לא תמיד עלו יפה-נסיונות ההדחקה שלי המתייחסים לפיגועים כארועי גור מתוקשרים, של המדינה שלנו כאלבום נויז בלתי נגמר ושל דיבורי מנהיגנו האומללים משהו כווקלז מילטנטים לא צלחו במיוחד, שכן הכל התנגש לי תמיד עם ההומאניות הארורה שאני נושא איתי, חוסר החיבה שלי לרעש אמיתי שאינו נויזקור או הארש-נויז או משהו, וההשלמה המצערת שלי עם המציאות- הדיבורים של נבחרי העם הכושלים שלנו הינם מיליטנטיים בהחלט, אבל קשורים לווקלז באופן רופף עד בלתי קיים.

להקות ישראליות "מגריינדרות" מבטיחות נולדו, וותיקות פרצו לגבולות בארצות ניכר, ונראה שסגנון המוזיקה החביב עליי משגשג לו, ואני התשדלתי ללוות חלק על דפי מטאליסט, תוהה האם מישהו באמת מתעניין. גם בעולם הכל על מי מנוחות- אגורפוביק נוזבליד אינם נחים על זרי הדפנה, אלא שורפים אותם, ולייבלים מכובדים כמו relapse מוציאים דיסקים ללהקות הפרשות כגון Prosthetic Cunt. עוד לא אבדה תקוותינו. אך האמת עדיין נותרה איומה , והשלטון האמיתי נשאר בידיים לא מתאימות. היום, כמו אז -הבי מטאל, הוא עדיין החוק. עד מתי, אני שואל, ותשובה אין.

קארן
שנה נוספת עברה חלפה לה.
שנה עם מטאל , אירועים , דיסקים מעולים וחשוב מהכל קהל נהדר ותומך! סצינת המטאל שלנה גדלה ומתחזקת מיום ליום וזה הזמן להודות לכולכם על שנה נפלאה ולאחל שנה טובה לכל אחד ואחד מכם. מי יתן ויתגשמו כל חלומותיכם ותזכו להצלחה בכל אשר תפנו. תשמרו על להבת המטאל בוערת ותבורכו!
מוושינגטון הגשומה , קארן.

יותם Defiler
מה היה לנו השנה ?
וובכן, תשס"ג הייתה בהחלט שנה שמיוצגת בפריחה נרחבת.
להקות מחו"ל שבו לחזור לארצנו (אחרי דיבורים רבים על להקות שלא ברור עדיין מה נסגר עימן) עם יריית פתיחה מצד Aborted ו- Aeba , ואז עם בוא הגלות גם Labrat, Vader, Amon Amarth,Leng Tche Darkane ועוד רבים וטובים מובטחים לנו ממש עוד מספר ימים.

אז התאוששות בארץ כן הייתה ? זכינו לשמוע אלבומים ישראלים חדשים (אחרי ההפצצות של Eternal gray ו-Salem) כמו אלבום הברוטאל החולני של Lehavoth או האלבום המצופה של Nail within (שמאז הלכה וכמעט נעלמה) – זכינו גם לשמוע דור חדש של להקות, שהמובילות בהן הן ללא ספק Solitary שעלתה על הגל הנכון (והוכחה לכך היא ההופעה שלהם עם השוודים והבלגים) או WhoreXcore שהולכת וצוברת תאוצה. להקות מבטיחות אחרות הן Stone of tears שמבהיקות בהבי מטאל מלודי שנשמע כל כך טוב, והגיע הזמן שיצאו מהגומחה הירושלמית שלהם, וכמו כן Hangman שללא ספק לקחו דבר מה מייצג בשנה הזו כלהקה שמחזירה אותנו שני עשורים אחורה עם רטרו-ת'ראש מטאל מלוכלך ונוסטלגי.

גם בחו"ל המצב נראה מרומם רוח. החל מענקי המטאל לשעבר, מטאליקה – שחזרו לפעילות ואיתם העירו את כל המודעות הציבורית למוזיקת רוק כבד (להוציא את הקשר שמטאליקה כיום, אגרסיבים ככל שיהיו – לא ינחלו עוד הצלחה מלאה בלב המטאליסטים). הייתה זו שנה של הרבה אבל כמו אסון השרפה של הלהקה Great white שהרוגיה מונים יותר מ90 או המוות בטרם עת של המתופף של Gorguts הקנדים אשר התאבד בתלייה, ומות הגיטריסט של Finntrol הפינים,
אך כמו כן גם התעוררות מחדש. Nevermore, The Haunted, Arch enemy ועוד רבים וטובים הוציאו אלבומים מבטיחים במיוחד השנה – כבדים יותר או כבדים פחות – הם ללא ספק בעלי אקו חזק מקודמיהם.

וממש כעת, לקראת סוף השנה, שב אל המטאל רוב האלפורד ללהקה האם – Judas priest מה שללא ספק יביא לסיבוב ההופעות המוצלח ביותר של להקת ההבי מטאל הותיקה של תשס"ד, מאוים רק על ידי סיבוב ההופעות המובטח בעקבות האלבום החדש של Iron maiden אשר אחרי קאמבק רעוע חזרו למסלול הטוב והבריא של הבי מטאל ישן כבד וטוב.

אז לא אינתיפאדה, לא מלחמה בעיראק, לא העלמותן של להקות מספר מהארץ (איפה Sitra, Decayed soul, Fatal ?) שהיו עמוד טווח במטאל של שנה שעברה – המטאל בארץ ובעולם חי ונושם, חס ושלום – נושם כבד.

טל רודס
ביקשו ממני לסכם את השנה ב 10 שורות, והאמת שיש לי הרבה מה לרשום, אז אני אנסה להיות תמציתי. זאת הייתה שנה גרועה מאד למדינת ישראל, במישור הפוליטי, כלכלי, מדיני, חברתי…. אך כל זאת לא השפיע על שנה מצויינת לסצינת המטאל המשוסעת בארץ הקודש. שנה בא הוקם הפורטל המצויין "מטאליסט" שמרכז את אירועי וחדשות המטאל, ומפיק אירועים, וגרם לכך שלהקות מחו"ל יתחילו להגיע לארץ יגיעו לארץ, גם בתקופה לא קלה למדינה. שנה בה רייבן מיוזיק חוגגים 5 שנות הצלחה כלייבל מטאל וכחנות דיסקים מצליחה בתחום המטאל. שנה בה להקות צעירות כמו אקרופוליס, סוליטארי ועוד ,עשו התקדמות מצויינת בעוד הותיקות כמו
סיילם,להבות' ואיטרנל גריי הוציאו אלבומים ונתנו הופעות סוחפות שמילאו עד אפס מקום את המועדונים. שנה בה סצינת הפרוגרסיב עשתה צעד גדול, בארגון ערבי פרוגרסיב מטאל וערבי מחווה לדרים ת'יאטר, ולהקות כמו אנטרופיה ומורפיאוס נחשפו לקהל גדול של מאזינים. שנה שבה סוף סוף להקת אורפנד לנד המפורסמת מקליטה את האלבום עליו מדובר כבר שנים , הלא הוא המבול. ולא שכחתי כמובן את ערבי המחווה המצויינים לאיירון מיידן ומטאליקה.

לסיכום, נותר לי וגם לכם לקוות שהשנה הקרובה תהיה לא פחות טובה ואף יותר, כי כעת יש פוטנציאל ענק של להקות מחו"ל שירצו לבוא להופיע בישראל. כמובן, תמיד יהיו את הקטנוניים ואת אלו שלא מפרגנים, אך בלעדיהם היה לנו משעמם נכון?

שנה טובה ומוצלחת לכולכם בכל מה שתעשו
שנת מטאל מצויינת!
Carpe diem, Sieze The Day

אלון מיאסניקוב
זהו,אחיי לדרך חיים.
שנה עברית נוספת באה אל סיומה,ולהלן מספר מילות סיכום :
המטאל קם לתחייה בארצנו הקטנה ומוכת התחלואים.
למרות שעברנו פיגועים, חמסינים, פרשיות שוחד ומרמה,למרות שהפער בין המעמדות גדל, למרות שהישראלית העשירה בעולם עוזבת כי בעלה הוא סוטה והעיזו לכתוב על כך, למרות שכל משפחת שרון עברה להתגורר בחדר החקירות של משטרת ישראל ולמרות שוויקי כנפו חוזרת הביתה ועוד לפוליטיקה, למרות כל זאת: המטאל קם לתחייה.

להקות מטאל טובות הגיעו מגיעות ויגיעו לארצנו. אורפנד לנד עובדת על מה שנראה כרגע כתקליט המטאל הגדול ביותר שהונפק בתחומי מדינתנו, נפתחה חנות למטאל בתל אביב.
יש קהל לשם שינוי לערבי תיקלוט המטאל המשובחים.

Metalist , המגזין, מתרחב, ונפתח גם אתר ל Metalist הפקות. בקיצור – Metal Revival.
אני נושא תפילה לאל שאיני מאמין בקיומו, אבל אם הוא במקרה כן שם,ואני טועה ובגדול , אז – שלא נדע עוד צער, ושהשנה הבאה עלינו לטובה תהיה שמחה,רועשת, ומטאליסטית ככל האפשר!

ונסיים בציטוט מ Skyclad:

Why must brother kill his brother – when united they should stand?
Men by swords and words divided in our broken promised land