ז'אנר המטאל הוא כה רחב, שופע בתתי-ז'אנרים ובלהקות מ-Amaranthe ועד Anal Cult. כל דבר, מפופ עם קצת גיטרות ועד לגרעפסים של השטן – נכנס לכותרת הזו. באתר "מטאליסט" אנחנו מספרים לכם על כל מה שחדש בתחום, על מה שמעניין, על מה שקורה בארץ, על הדבר הבא ועל גיבורי עבר. כשארבעים שנה עברו מאז תקופת הענקים של Deep Purple ו-Black Sabbath והיד נטויה, הגיבורים האלו נפגשו לא אחת, לא רק על הבמות – אלא גם באולפן. בכתבה זו ובכתבה הבאה בסדרה, נספר לכם על המפגשים האלו: הצפויים, האהובים, החשובים וגם המיותרים שבהם.

בחלק זה של הכתבה נביא מפגשי פסגה – ההזדמנויות בהן הקליטו יחד הגדולים מכל ז'אנר. בכל ז'אנר נביא לכם מפגש מוכר ומפגש נוסף ששווה להכיר.
דת' מטאל

הצפוי: Cannibal Corpse – A Skull Full of Maggots

מתוך האלבום: 1990 Eaten Back to Life
האורח: Glen Benton (מ-Deicide)

האלבום שהתחיל את התופעה שעצבנה את גרמניה והגניבה את כל שאר העולם, והלהיט היחיד מתוכו שמבוצע בעקביות עד היום בהופעות. בנסיבות אלו לא היה אורח מתאים ממר Benton שונא הדת המושבע, שלהקתו החלה גם היא את דרכה באותה השנה ממש.

לשמיעת השיר

הנשכח: Vader – Whisper
מתוך האלבום: Revelations 2002
האורח: Nergal (מ-Behemoth)

פולין הקרה מהווה קרקע פורייה להיווצרות דת' מטאל מכסח משנות השמונים, והיא אף מהווה את מקום מושבם של אולפני Hertz המפיקים את הסאונד הפולני האופייני. ב-2002 רצה הגורל ושניים מטובי סולניה של פולין בז'אנר הקיצוני הקליטו במשותף שיר שייזכר לדורות.

לשמיעת השיר
הבי מטאל

הצפוי: Halford – The One You Love to Hate
מתוך האלבום: Resurrection 2000
האורח: Bruce Dickinson (מ-Iron Maiden)

באלבום הסולו הראשון בעקבות הפרידה מלהקת האם (שהסתברה כזמנית) והתפוררותה של Fight, כלל Rob Halford – האיש וגרון הפלדה – את הדואט האולטימטיבי. לא היה ולא יהיה מפגש מתבקש מזה שבין הקולות שמאחורי Judas Priest ו-Iron Maiden, כשגם התוצאה הינה משביעת רצון.

לשמיעת השיר

הנשכח: Motörhead– I Ain’t No Nice Guy
מתוך האלבום: March ör Die 1992
האורח: Ozzy Osbourne (מ-Black Sabbath ואמן סולו)

ברקע האלבום בעייתי-משהו של Motörhead מ-1992 היו סכסוך משפטי, חילופי מנהלים, היעדר קידום מצד הלייבל והקלטות אלבום בלוס אנג'לס כשכל העיר מסביב היא הפרת סדר מפלצתית. אלא שדווקא בו, נכלל שיר שהפגיש שניים מאבות ההבי-מטאל והמטאל בכלל בפעם הראשונה באולפן.

לשמיעת השיר
פאוור מטאל

הצפוי: Blind Guardian – Valhalla
מתוך האלבום: מתוך האלבום Follow the Blind 1988
האורח: Kai Hansen (מ-Gamma Ray, לשעבר מ-Helloweenׂ)

בעיני רבים, אין שיר שהוא פאוור מטאל יותר מהמנון זה: דיסטורשן עצבני, מיתולוגיה נורדית והפזמון מהקצרים והקולעים שיזדמן לכם לשמוע בחייכם. אם זה לא הספיק לכם, הצווחות מקפיאות הדם של סנדק הפאוור-מטאל Kai Hansen הופכות את השיר לנכס צאן ברזל.

לשמיעת השיר

הנשכח: Scheepers – Remission of Sin
מתוך האלבום: Scheepers 2011
האורח: FTim “Ripper” Owens (לשעבר מ-Judas Priest, Iced Earth וההרכב של Yngwie Malmsteen)

מפגש אירוני בין Scheepers, "הראש לשועלים", ששר באלבומים הראשונים של Gamma Ray מבית היוצר של Helloween וחיקה את Halford בלהקתו Primal Fear, לבין Owens, "הזנב לאריות", סולן מחונן מאין כמוהו שניסה מזלו, עלה לגדולות, היה בשלושה הרכבי-על, נגע בשמיים – והתרסק.

לשמיעת השיר
בלאק מטאל

הצפוי: Dimmu Borgir – Progenies (of the Great Apocalypse)
מתוך האלבום: Death Cult Armageddon 2003
האורח: Abbath (מ-Immortal)

ככה חרוש – ככה אהוב. מפגש בין Immortal, מאבות הגל השני והקלאסי של הבלאק מטאל, ל-Dimmu Borgir, שיצאה לדרך באיחור קל בלבד, אולם במרוצת השנים הפכה לסמל לבלאק מלודי ורווי קלידים. דווקא שיר פופולרי זה של Dimmu הוא שגישר על השוני.

לשמיעת השיר

הנשכח: Necrophobic – Nailing the Holy One
מתוך האלבום: Darkside 1997
האורח: Jon Nödveidt (מ-Dissection)

ומנורווגיה לשוודיה… מתוך סצינת הדת' מטאל המקומית צפה ועלתה Necrophobic, שעשתה הכל ברברי ומלוכלך. The Nocturnal Silence נתן יריית פתיחה אימתנית ו-Darkside הכיל שיתוף פעולה עם המוח המטורף של הז'אנר: המוח שמאחורי Dissection השטנית, המרושעת, התמהונית, המיזנטרופית – והגאונית.

לשמיעת השיר
נו-מטאל

הצפוי: Korn – All in the Family
מתוך האלבום: Follow the Leader 1998
האורח: Fred Durst (מ-Limp Bizkit)

הימים הם סוף שנות התשעים, ועם דעיכת המטאל והגראנג' במקביל, נסק הנו-מטאל – הז'אנר שניסה להפוך את העסק לקול. Korn, שהייתה ממובילות המהפכה, שיתפה באלבום המצליח שלה את סולן Limp Bizkit, שלאחר מכן השוותה ובהחלט זכתה גם היא לתהילה.

לשמיעת השיר

הנשכח: Deftones – Mein
מתוך האלבום: Saturday Night Wrist 2006
האורח: Serj Tankian (מ-System of a Down ואמן סולו)

קפיצה קדימה בזמן: Deftones, שתמיד הייתה נסיונית מהאחרות, שחררה אלבומים בקצב עקבי עד 2006. באלבום האחרון לפני התאונה שעבר הבסיסט Chi Cheng ז"ל, שבעקבותיה נפטר ב-2011, אירחה הלהקה את הג'וקר Serj Tankian – שלהקת האם שלו בדיוק תלתה את הגיטרות.

לשמיעת השיר
דת' מטאל מלודי

הצפוי: Amon Amarth – Guardians of Asgaard
מתוך האלבום: Twilight of the Thunder God 2008
האורח: L.G Petrov (מ-Entombed)

בשיר שמתמצת את המלודיות הפשוטות והקלילות המבריקה של Amon Amarth, מגיח L.G Petrov, הסולן האגדי שעשה את Entombed למה שהיא ושם את שוודיה על המפה. צמד השואגים נשמע למרחקים והשילוב ביניהם הוא הכי דת' מטאל שניתן להגיע אליו, בהפרש ניכר.

לשמיעת השיר

הצפוי: הנשכח: Dark Tranquillity – Hedon

מתוך האלבום: The Mind’s I 1996
האורח: Anders Friden (מ-In Flames)

שיר שמציף נשכחות: מסתבר שגם ל-In Flames היו איכויות בשנות התשעים. חוץ מזה, ל-DT יש אלבום שנקרא The Mind’s I, גם אם הלהקה מתעלמת ממנו כמעט כליל לאורך תקופה לא מבוטלת. הדואט הזה הוא תמצית ימי הזוהר החלוציים של גות'נבורג.

לשמיעת השיר
מטאלקור

הצפוי: Killswitch Engage – Take This Oath

מתוך האלבום: The End of Heartache 2004
האורח: Jesse Leech (מ-Killswitch Engage)

את הלהקה ליווה במשך עשור הסולן הייחודי Howard Jones, שהצטרף באלבום מונומנטלי זה. בשניים מהשירים נשמע קולו של Jesse Leech, הסולן שעזב את הלהקה שנתיים לפני כן (ומאז הוחזר). חיבור בין הרכבים כנראה שאין, אבל בין קולות כבירים – בוודאי שכן.

לשמיעת השיר

הנשכח: Bleeding Through – Savior, Saint, Salvation
מתוך האלבום: Portrait of the Goddess 2002
האורח: M. Shadows (מ-Avenged Sevenfold)

הרבה לפני שהואשמה על ידי Robb Flynn בפומבי בחיקוי של Metallica ואירחה את Mike Portnoy על התופים, הייתה A7X להקת מטאלקור משובחת. אי שם בתחילת העשור הקודם התארח סולן הלהקה באלבום השני של אחת הלהקות המקוריות והמרתקות בסגנון – Bleeding Through.

לשמיעת השיר
מטאל גותי

הצפוי: Moonspell – Scorpion Flower
מתוך האלבום: Night Eternal 2008
האורחת: Anneke van Giersbergen (אמנית סולו, לשעבר מ-The Gathering)

מאז ששמעתי את האלבום, אי שם בתיכון, ועד היום – השילוב בין קולותיהם של שני אלו מצמרר אותי בכל שמיעה ושמיעה. מצד אחד Ribeiro ונהמותיו הנמוכות, מצד שני van Giersbergen וקולה הצלול והגבוה להפליא. זו היא האווירה הגותית והקודרת בפסגת תפארתה.

לשמיעת השיר

הנשכח: Rotting Christ – Among Two Storms
מתוך האלבום: A Dead Poem 1997
האורח: Fernando Ribeiro (מ-Moonspell)

גם כאורח מזדמן, חולל Ribeiro פלאים. כשהאלבומים המופתיים Wolfheart ו-Irreligious של להקתו בחוץ כבר שנתיים, לא פלא שהיוונים הזמינו אותו לתרום מקולו לשיר שלהם כאשר החלו לפזול הצידה והחוצה מהבלאק הטהור. השיר הזה מסמל את הכיוון שלקח אז הז'אנר כולו.

לשמיעת השיר
דום מטאל

הצפוי: Katatonia – Murder
מתוך האלבום: Brave Murder Day 1996
האורח: Mikael Åkerfeldt (מ-Opeth)

בראשית דרכה, כשהייתה Katatonia להקה פחות אקלקטית, שיריה היו שונים בתכלית – כבדים, ארוכים, חדשניים ומפתיעים. כיאה לסצינה המרושתת-היטב של תחילת הדרך, הגראולר העיקרי באלבום היה מר Åkerfeldt – שעד אז יצאו כמה מהיצירות המפורסמות של להקתו, כגון “Under the Weeping Moon”.

לשמיעת השיר

הנשכח: Novembers Doom – When Desperation Fills the Void

מתוך האלבום: Into Night’s Requiem Infernal 2009
האורח: Thomas A.G Jensen (מ-Saturnus)

פנינה למיטיבי לכת: האלבום הספרותי-משהו Veronika Decides to Die הספיק לצבור ותק, ובהמשך, סולן Saturnus הדנית הפתיע בביקור קצר באלבום ששחררה הלהקה הוותיקה משיקגו. אותו אלבום לא השתווה לקודמו The Novella Reservoir וכלל בכל זאת את האיחוד בין הסולנים המוכשרים.

לשמיעת השיר
ת'ראש מטאל

הצפוי: Soulfly – Terrorist
מתוך האלבום: Primitive 2000
האורח: Tom Araya (מ-Slayer)

לא שיר ת'ראש קלאסי, אלא מפגש סמלי בין שני אנשים שהפכו לשם דבר בז'אנר במנותק לחלוטין זה מזה: Tom Araya שעומד בחזית הלהקה שהיא שם שני לת'ראש, ו-Max Cavalera שהיה לנציג המטאל הדרום-אמריקאי שנודע כנאיבי, פרוע ואינסטינקטיבי לעומת האמריקאים והאירופאים.

לשמיעת השיר

הנשכח: Forbidden – Overthrow
מתוך האלבום: Omega Wave 2010
האורח: Chuck Billy (מ-Testament)

בגלגוליה המוקדמים, הייתה Forbidden בית גידול לנגני Testament ול-Robb Flynn, מנהיג Machine Head. באלבום הקאמבק שהפך לשירת הברבור שלה בעל כורחו, השיבה ללהקה-האחות בהתפרצות מרעננת של כוח, אגרסיה ומהירות, כש-Billy והקול הכה-מזוהה עמו גורמים לנו לחשוב "מה היה קורה אם…".

לשמיעת השיר
פולק מטאל

הצפוי: Finntroll – Jaktens Tid

מתוך האלבום: Jaktens Tid 2001
האורח: Jonne Jarvela (מ-Korpiklaani)

פולק מטאל ופינלנד הן כמעט מילים נרדפות. המדינה הצפון-אירופאית ומעשיותיה העממיות נתנו אותותיהן בכל תת-ז'אנר במטאל ומטבע הדברים, כאן בפרט. הלהקה שיודעת לחגוג כאילו אין מחר והלהקה המשתייכת למיעוט דובר השפה השוודית, יצרו מפגן של קולות שבטיים וגרוניים שאין כמותם לאחרים.

לשמיעת השיר

הנשכח: Arkona – Skål!

מתוך האלבום: Stenka na Stenku 2011
האורח: Freki (מ-Varg)

הלהקה האותנטית Arkona שלא לגמרי פרצה בישראל, והלהקה הגרמנית Varg שרבים בארץ נרתעים משמה בגלל Burzum, שגורות שתיהן בפי מי שנבר אפילו מעט בנבכי הז'אנר. ב-2011 נפגשו סולני שתי הלהקות על מנת לסגוד למה שמחזיק את כל התחום הזה – אלכוהול.

לשמיעת השיר
גריינדקור

הצפוי: Rotten Sound – Agony

מתוך האלבום: Murderworks 2002
האורח: Mieszko Talarczyk ז"ל (מ-Nasum)

אסון הצונאמי המזעזע שהכה את תאילנד ב-2004 לא ריחם גם על הגריינדקור, ולקח איתו את הפרונטמן של Nasum. עם האיחוד הקצר, במלאות 20 שנה ללהקה, נכנס סולן Rotten Sound לנעליו העצומות. במבט לאחור, ביצוע זה מ-2002 מקבל משמעות אחרת לגמרי.

לשמיעת השיר

הנשכח: Lock Up – The Embodiment of Paradox and Chaos
מתוך האלבום: Necropolis Transparent 2011
האורח: Jeff Walker (מ-Carcass)

Tomas Lindberg מ-At the Gates תמיד היה מחובר לסצנת הפאנק וה D-Beat כך שחברותו ב-Lock Up אינה מפתיעה. ההרכב, שפעיל למעלה מ-15 שנה, מקבץ את מה שלהקות האם של כל אחד לא מסוגלות להכיל. עם תגבורת מהחזית הבריטית נוצר יופי של בלאגן מאורגן.

לשמיעת השיר

מטאל תעשייתי

הצפוי: Ministry – Die in a Crash

מתוך האלבום: The Last Sucker 2007
האורח: Burton C. Bell (מ-Fear Factory)

קשה לעמוד על טיבו של Al Jourgensen: קובני בעל שם משפחה נורווגי, ידיד קרוב של הבמאי Stanley Kubrick ומכור לסמים מכל המינים שתיעתע במוות שוב ושוב. האחווה עם Fear Factory, שסולנה חיפה עליו בהופעות של 2008, תועדה באלבום הידוע של הלהקה.

לשמיעת השיר

הנשכח: Samael – Suspended Time
מתוך האלבום: Solar Soul 2007
האורחת: Vibeke Stene (לשעבר מ-Tristania)

אולי אחת הלהקות ששינתה את פניה לבלי הכר באופן משמעותי במיוחד, כשהקשר בין אלבומים כמו Blood Ritual ו-Reign of Light רופף למדי. כשהמטמורפוזה הגיעה לשיא, החליטה הלהקה לעשות שיר עם סולנית והלכה עד הסוף עם זו שממנה אי אפשר להתעלם.

לשמיעת השיר
מטאל נשי

הצפוי: Within Temptation – Paradise (What About Us?)
מתוך האלבום: Hydra 2014
האורחת: Tarja Turunen (אמנית סולו, לשעבר מ-Nightwish)

אחרי שטעמה מהמיינסטרים עם קאבר ל-Bruno Mars, עלתה הלהקה ההולנדית חזרה למסלול באלבום החדש, הכולל אורחים מגוונים כשאחת מהם היא העמיתה הפינית למקצוע, שהאלבום השלישי שלה שוחרר אך לאחרונה. נותר רק להצר על כך שזה לא קרה בנקודה שונה בזמן.

לשמיעת השיר

הנשכח: Delain – See Me in Shadow
מתוך האלבום: Lucidity 2006
האורחת: Liv Kristine (מ-Leaves’ Eyes, לשעבר מ-Theatre of Tragedy)

ההארדקור של מטאל עם סולניות. גברת Kristine, מהראשונות שהחלו לשיר לצד גראולרים, עמדה באלבום זה בשורה אחת עם אורחים מ-Nightwish ו-Epica. אלבום הבכורה של יוצא Within Temptation הסתבר כסוג של פגישת מחזור, כששיר זה הצביע על ההצלחה העתידה לבוא.

לשמיעת השיר
דת' מטאל ברוטלי

הצפוי: Aborted – The Origin of Disease

מתוך האלבום:Global Flatline 2012
האורח: Julien Truchan (מ-Benighted)

הלהקה שקמה אי שם בבלגיה, הפכה לסוג-של ישראלית, במיוחד באלבום זה בו ניגן הגיטריסט ערן סגל – לשעבר מ-Whorecore. כיף לראות את סוללת האורחים פה ובפרט את סולן Benighted הצרפתית, שהופיע בארץ פחות משנה לפני כן, בפסטיבל ה-Deathfest השני בפברואר 2011.

לשמיעת השיר

הנשכח: Cattle Decapitation – Projectile Ovulation
מתוך האלבום:Monolith of Inhumanity 2012
האורח: Mike Majewski (מ-Devourment)

לסיום הכתבה הראשונה בסדרה, הדבר הכי מגעיל שמצאנו בשבילכם… שיר מלהקת המטאל שהביאה את הצמחונות לתודעה בדרך הכי מפורשת, גרפית ובוטה שיש והקול של הבסיסט-שנעשה-לסולן מהלהקה האמריקאית שהאלבומים שלה נקראים "מעשים מגונים בערופי ראש" ו-"לידה בביוב". תסיקו את המסקנות לבד!

לשמיעת השיר