ז'אנר המטאל הוא כה רחב, שופע בתתי-ז'אנרים ובלהקות מ-Amaranthe ועד Anal Cult. כל דבר, מפופ עם קצת גיטרות ועד לגרעפסים של השטן – נכנס לכותרת הזו. באתר "מטאליסט" אנחנו מספרים לכם על כל מה שחדש בתחום, על מה שמעניין, על מה שקורה בארץ, על הדבר הבא ועל גיבורי עבר. כשארבעים שנה עברו מאז תקופת הענקים של Deep Purple ו-Black Sabbath והיד נטויה, הגיבורים האלו נפגשו לא אחת, לא רק על הבמות – אלא גם באולפן. בכתבה זו ובכתבה הבאה בסדרה, נספר לכם על המפגשים האלו: הצפויים, האהובים, החשובים וגם המיותרים שבהם.

בחלק הראשון של הכתבה הבאנו לכם את מפגשי הפסגה – שירי מטאל שהפגישו להקות חשובות בתחום עם סולנים אורחים בעלי שיעור קומה דומה. בחלק זה נביא לכם מפגשים מסוג אחר – גם את אלו שלא הייתם צופים מראש בשום מצב וגם את אלו שהעולם יסתדר הרבה יותר טוב בלעדיהם..
פרק א': המפתיעים – אורחים לא קרואים

Saxon – Party ‘til You Puke

מתוך האלבום: 1986 Rock the Nations
האורח: Elton John

ב-1986 המטאל עדיין היה בשנותיו הראשונות, באופן יחסי. כאחת הלהקות הותיקות, שחררה Saxon באותה השנה את האלבום השמיני במספר, שהיה הראשון ללא הבסיסט Steve Dawson, כותב שירים עיקרי. רצה הגורל ובאולפני Wisseloord ההולנדיים נכח באותו הזמן מוזיקאי דגול מתחום אחר.

לשמיעת השיר

Black Sabbath – The Illusion of Power
מתוך האלבום: 1995 Forbidden
האורח: Ice T (אמן סולו, לשעבר מ-Body Count)

בסופו של יום, השנים היטיבו עם הקריירה של Black Sabbath, עם Ronnie James Dio המנוח עםOzzy Osbourne כאחד בשני אלבומי האיחוד. באלבום האחרון לפני הפירוק שנמשך למעלה מעשור, שיתפה הלהקה פעולה עם Body Count בהפקה ובתפקיד אורח נוסף, מוזר במיוחד.

לשמיעת השיר

Absu – Stone of Destiny
מתוך האלבום: 2001 Tara
האורח: King Diamond (אמן סולו, לשעבר מ-Mercyful Fate)

באלבום הנחשב לאהוב על מעריציה של Absu, הידועה בזכות זן מסוים של בלאק פראי, התארחו מספר מוזיקאים מובילים. הידוע שבהם הוא סולן המטאל הדני האגדי עם הקול הגבוה והמובחן. באופן מצער למדי, על תפקידו לא קיבל קרדיט פורמלי מסיבות ביורוקרטיות.

לשמיעת השיר

Anthrax – Taking the Music Back
מתוך האלבום: 2003 We’ve Come for You All
האורח: Roger Daltrey (מ-The Who)

כמה שנים לפני שחזר לתמונה Joey Belladonna, הסולן המזוהה עם Anthrax, הלהקה עדיין דשדשה מאחור עם John Bush. ב-2003 שחררה אלבום שלא החזיר אותה לתודעה אולם היה צעד בכיוון הנכון, בין היתר בזכות הופעת אורח של סולן להקת הרוק הקלאסית.

לשמיעת השיר

Hammerfall – Knights of the 21st Century
מתוך האלבום: 2005 Chapter V: Unbent, Unbowed, Unbroken
האורח: Cronos (מ-Venom)

בואו נודה בזה, כולנו גיחכנו מתישהו על Hammerfall, בצחוק או ברצינות, עם כל העניין של “Farts on Fire”. באלבום החמישי במספר, שנכתב תחת השפעת "משחקי הכס" לפני שזה היה מגניב, נכללו הלהיט “Blood Bound” ויצירה אפית עם הופעת אורח מהגיהנום.

לשמיעת השיר

Strapping Young Lad – Far Beyond Metal
מתוך האלבום: 2006 The New Black
האורח: Oderus Urungus ז"ל (מ-GWAR)

הכתבה הזו החלה להתגבש לפני שבועות רבים. בחיפוש אחר אנשים בעלי נוכחות שאירחו או התארחו, די מהר הגענו ל-Devin Townsend. האיש בעל אלף הפרצופים והגופים המוזיקליים הקרויים על שמו אירח באלבום האחרון של להקתו את הסולן שהלך לעולמו אך לאחרונה.

לשמיעת השיר

Nocturnal Rites – Pain & Pleasure
מתוך האלבום: 2007 The 8th Sin
האורח: Jens Kidman (מ-Meshuggah)

Nocturnal Rites, מעבר להיותה להקת פאוור חביבה, ידועה כמי שקיבלה מתופף מ-Ancient וייצאה אחד (כגיטריסט) ל-Therion, כמו גם את הגיטריסט הנוכחי שלה ל-Sabaton. באלבום האחרון (נכון להיום) שאג לו הסולן שהבעות הפנים שלו הקנו לו לא פחות פרסום מצבע קולו.

לשמיעת השיר

Volbeat – Evelyn
מתוך האלבום: 2010 Beyond Hell/Above Heaven
האורח: Mark “Barney” Greenway (מ-Napalm Death)

מה יש במשותף לשתי אלו: להקה שהייתה שיאנית גינס באורך הקצר ביותר של שיר ולהקה אחרת, שהובילה בשנים האחרונות את השילוב של קאנטרי ומטאל עד כדי כך, שהפכה לחביבה עד מאוד על הרדנק הידוע Jon Schaffer מ-Iced Earth? זו התשובה.

לשמיעת השיר

Delain – Where Is the Blood?
מתוך האלבום: 2012 We Are the Others
האורח: Burton C. Bell (מ-Fear Factory)

ושוב שני עולמות נפגשים: הלהקה שפרצה את משולש Nightwish/Within Temptation/Epica והגיעה להכרה לא מבוטלת בתחומי הז'אנר המקובע שלה, כשלצידה סולן להקה הפוכה בתכלית, שהולכת עד הסוף עם הפקה תעשייתית ומפוצצת. שימו את השניים באולפן וקבלו את היצירה משביעת הרצון שלפניכם.

לשמיעת השיר

Amon Amarth – Hel
מתוך האלבום: 2013 Deceiver of the Gods
האורח: Messiah Marcolin (לשעבר מ-Candlemass)

אולי השילוב הכי מפתיע ברשימה: להקת הויקינגים שעושה חיל כשבראשה הענק בעל הקול הנמוך ואורח מצד אחר של הקשת המוזיקלית – הסולן שליווה בשנותיה הטובות את ענקית הדום במשקל כבד. הדת' המלודי השוודי האימתני השתלב באופן מפתיע עם הקול הגבוה והמרשים.

לשמיעת השיר
פרק ב': המיותרים – מי חשב על זה בכלל?

Fear Factory – Back the Fuck Up
מתוך האלבום: 2011 Digimortal
האורח: B-Real (מ-Cypress Hill)

נכון, Fear Factory הם לא בדיוק המטאל הקלאסי אלא גלגול מודרני מתחילת שנות התשעים, שהלהקה הייתה בין הראשונות שלו. מצד שני, זאת עדיין לא הצדקה לקטע ראפ חסר פשר, איזשהו סדר מוזיקלי או היגיון באלבום שהיה לא רע בסך הכל.

לשמיעת השיר

Napalm Death – In Deference
מתוך האלבום: 2003 Smear Campaign
האורחת: Anneke van Giersbergen (אמנית סולו, לשעבר מ-The Gathering)

Napalm Death מככבת איכשהו בכל חלקי הכתבה באשר הם, גם בהיבט השלילי: עד שהחליטה הלהקה לעשות מעשה ולארח סולנית לקטע ייחודי, עד שבחרה באחת הסולניות עם הקול הכי צלול שיש במטאל… זה פשוט לא נשמע טוב, לא מסתדר ומציק באוזן.

לשמיעת השיר

Caliban – Moment of Clarity
מתוך האלבום: 2006 The Undying Darkness
האורח: Mille Petrozza (מ-Kreator)

ללהקות גרמניות יש קטע עם אחווה. בת'ראש ארבע הגדולות שומרות על קשרים טובים באופן יחסי, Helloween ו-Gamma Ray מופיעות לאחרונה בסיבובים משותפים. Caliban ידועה בקשריה ההדוקים עם Heaven Shall Burn, אבל מה להם ול-Kreator? כנראה שמעט מאוד והתוצאה מיותרת בהתאם.

לשמיעת השיר

Megadeth – À Tout le Monde 2007
מתוך האלבום: 2007 United Abominations
האורחת: Cristina Scabbia (מ-Lacuna Coil)

אחד השירים הפשוטים והחרושים ובכל זאת האהובים ומעוררי המחלוקת של הלהקה, הוקלט מחדש עם סולנית הלהקה שהפכה לאורך השנים סמל לפופ-מטאל. כרגיל, שני כשרונות גדולים (ואני עומד מאחורי הדעה הזו) מתקשים לעבוד יחד והביצוע מוציא את הרע משניהם – חבל מאוד.

לשמיעת השיר

All Shall Perish – Black Gold Reign
מתוך האלבום: 2008 Awaken the Dreamers
האורח: Cam Pipes (מ-3 Inches of Blood)

ל-All Shall Perish יש קטע וגם מי שלא מחבב אותם בוודאי יבחין במקצועיות שלהם – לא לחינם נבחר הסולן שלהם להחליף את זה של Suicide Silence. חבל רק שלפני מספר שנים, חברה הלהקה לסולן אחת מלהקות ההבי-מטאל הצעירות והמבטיחות – לגמרי לחינם.

לשמיעת השיר

Scorpions – The Good Die Young
מתוך האלבום: 2010 Sting in the Tail
האורחת: Tarja Turunen (אמנית סולו, לשעבר מ-Nightwish)

אם היה פרס על סיבוב ההופעות הכי ארוך לפני פירוק להקה, או לחלופין על הודעת הפירוק הכי שקרית, ה-Scorpions היו זוכים בשניהם ללא תחרות. אצל מי שמזמן לא צריכים להוכיח את עצמם, התארחה זו שמנסה להוכיח את עצמה כמעט בכוח.

לשמיעת השיר

Watain – Waters of Ain
מתוך האלבום: 2010 Lawless Darkness
האורח: Carl McCoy (מ-Fields of the Nephilim)

מהדואט הזה ציפיתי להמון. Watain סיגלה לעצמה אופי מיסטי ולא כל-כך ברור ככל שהתקדמה ו-Fields of the Nephilim היא מהלהקות המצטיינות באווירה כזו מחוץ לז'אנר המטאל. השיר הזה טוב ואין בו באמת פישולים ומנגד, לא הייתם מצפים לעוד?

לשמיעת השיר

Suicide Silence – Smashed
מתוך האלבום: 2011 The Black Crown
האורח: Frank Mullen (מ-Suffocation)

ונחזור לחביבת הנוער: בהקלטה האחרונה (נכון להיום) של הסולן Mitch Lucker שהלך לעולמו בנובמבר 2012, התארח הסולן של אחת מהלהקות החדשניות בברוטאל דת' הטכני הפועלת כבר כשני עשורים וחצי. הוא לא הצליח להפיח בהם עניין והם רק הזיקו לו. למה?

לשמיעת השיר

Tankard – The Metal Ladyboy
מתוך האלבום: 2012 A Girl Called Cerveza
האורחת: Doro Pesch (אמנית סולו, לשעבר מ-Warlock)

עוד הוכחה לכך שבמטאל הגרמני, החבר'ה קצת מגזימים עם השיתוף. הלהקה הרביעית בשלוש הגדולות של הת'ראש במדינה, חברה באלבום החמישה-עשר שלה למלכת המטאל הבלתי מעורערת במהלך שלא השאיר אחריו משהו ששווה יותר מהאזנה אחת בשביל הפרוטוקול – למרות שהציפיות היו בשמיים.

לשמיעת השיר

Megadeth – Dance in the Rain
מתוך האלבום: 2013 Super Collider
האורח: David Draiman (מ-Device ואולי עדיין מ-Disturbed)

איך אפשר לסיים בלי ה-St. Anger החדש? נכון, “Kingmaker” היה אחלה, גם הקאבר ל-“Cold Sweat” היה שווה מאמץ. זה עדיין לא מסביר מדוע Megadeth הפיקו אלבום אצל גיבור הנו-מטאל והצליחו למצוא עוד מקום בארון הקבורה שלהם כדי לתקוע בו מסמר.

לשמיעת השיר