כמה פעמים יצא לכם לעמוד מול מדף הדיסקים (או אולי לבהות בתיקיית ה-MP3) שלכם, והתחשק לכם לשמוע משהו חדש? וכמה פעמים לא ידעתם מה יהיה הדבר החדש הזה? לי זה קורה הרבה, והפתרון בדרך כלל הוא לשאול חברים אם הם שמעו משהו טוב לאחרונה, או להוריד מ-Direct Connect להקות לא מוכרות מאנשים ששומעים באופן כללי את מה שאני שומעת. אבל עכשיו יש עוד דרך להכיר מוזיקה חדשה שדומה למה שאנחנו אוהבים. קוראים לזה פנדורה.

מדובר באתר אינטרנט המכיל נגן פלאש המבוסס על פרויייקט הגנום המוזיקלי. פרוייקט זה מנסה לפצח את הקוד של המוזיקה, ובדיוק כמו ב-DNA, לפרק אותה לאבני היסוד שלה. לדוגמא, אם תקלידו את השם Arcturus, האפליקציה תגדיר את המוזיקה של הלהקה לפי קצב, סולם מוזיקלי, סגנון שירה וכדומה. אחרי השמעת שיר אחד שלהם, תיווצר רשימה ויתנגנו שירים עם אותם מאפיינים, כפי שתוארו. נשמע מצוין, לא? עוד לא. הרעיון של פנדורה מעולה לדעתי, ויום אחד אני מאמינה שהנגן יעבור משלב של סטארט אפ לתוכנה שימושית. אבל כרגע, הביצוע לא מספק.

קודם כל, מאגר המטאל שלהם לא מספיק גדול. אולי גם המאגר של שאר סוגי המוזיקה קטן מידי, אבל אני לא יודעת – לא בדקתי. יש להקות גדולות שהוציאו הרבה דיסקים (כמו My Dying Bride) שפנדורה כלל לא מכירה. זה אומר, בין היתר, שהרבה פעמים שירים יחזרו על עצמם בתוך פחות משעה של האזנה. עוד בעיה היא, שההחלטה מה דומה למה הינה סובייקטיבית, ובזמן שאדם אחד יחשוב ששתי להקות הן דומות, אחר לא ימצא קשר בינהן. כך תוכלו להתחיל לשמוע כמה שירים שתאהבו, ואז יושמע משהו שלא יהיה שייך לשם לדעתכם. חסרון נוסף הוא – מהדברים שאף פעם לא אהבתי – לפנדורה יש חוקים. הרבה חוקים. באופן תאורטי, אם מושמע שיר שלא בא לכם לשמוע, אפשר להעביר אותו. אבל יש הגבלה (מסיבות חוקיות) לכמות השירים שאפשר להעביר בכל פעם. בנוסף, פנדורה מאפשרת לחפש מוזיקה לא רק על פי אומן אלא גם על פי שיר אהוב, אבל אז השיר שחיפשתם לפיו לא יושמע.

ובכל זאת פנדורה היא לא רק רעיון יפה, ויש לה כמה נקודות חיוביות: השירות ניתן בחינם ומספר המשתמשים עולה בכל יום. מכיוון שכל משתמש יכול להדריך את פנדורה וכל חיפוש שלא נענה יתווסף בעתיד (לטענתם), המאגר גדל למעשה ומתארגן כל הזמן. בהדרכה, הכוונה היא שאם מתנגן שיר שאינו מתאים לדעתכם לתחנה המסוימת, תוכלו "להעיר" על כך והשיר יימחק מהרשימה הנוכחית. אם אתם אוהבים שיר מסוים במיוחד, זה יילקח בחשבון בהמשך. בפנדורה אפשר לשמוע מוזיקה ב-"Streaming" ואין צורך להוריד שירים. זה שימושי מאוד אם אתם נמצאים בעבודה ושכחתם את הדיסקמן או ה-iPod בבית. איכות השמע טובה מאוד, והנגינה רצופה. והיתרון העיקרי הוא: מידי פעם באמת נתקלים בלהקה טובה ולא מוכרת. וזו בדיוק היתה המטרה.