ביום זה לפני 13 שנים, ה-12 באפריל 1991, נמצאה בנורווגיה גופתו המתה של אדם בשם Per Yngve Ohlin, כאשר בידו הוא מחזיק רובה שאיתו, ככל הנראה, ירה לעצמו בראש. Per Yngve Ohlin היה מוכר יותר בעולם הבלאק מטאל תחת השם Dead, סולן שמהווה עוד אחד ממגוון הסיפורים המורבידיים שאופפים את להקת הבלאק מטאל המפורסמת Mayhem.

Dead הצטרף למייהם בשנת 1988, לאחר עזיבתו של Maniac, סולנה המקורי של הלהקה (ששר במיני-אלבום הראשון שלה, Deathcrush, ולימים גם הפך שוב לסולנה הקבוע של הלהקה). לפני מייהם שר Dead בלהקה השוודית Morbid בה היו חברים גם LG Petrov ו-Uffe Cederlund, שלימים הפכו לסולן וגיטריסט – בהתאמה – של Entombed. עדויות מסוימות של חברי מייהם ושל הסובבים את Dead באותה התקופה מצביעים על כך שהוא היה שרוי בדיכאון רציני. מעבר לכך שהדיכאון היה כנראה סוג של מצב תמידי אצל Dead, נראה היה שגם שהותו בנורווגיה העיקה עליו במיוחד, כיוון שמעצם היותו שוודי היו לו קשיים להסתגל לשפה.

למרות, או בעצם, בגלל אופיו הבעייתי של Dead בתקופת חייו, הוא הצליח להביא את מייהם למימדים חדשים של קיצוניות. דבר זה התבטא בראש ובראשונה בשירתו החולנית. Dead נחשב אצל פוריסטים מסוימים לסולן הבלאק הטוב ביותר אי פעם, אך גם בהתנהגותו הקיצונית על הבמה. Dead נהג לחתוך את עצמו על הבמה, אקט ששימש תקדים לכל תעלולי הבמה המטורפים שמייהם עסקו בהם מאז כגון ראשי חיות משופדים על הבמה, כריתת ראשי חיות באמצע הופעה חיה, ומנהג ההתעללות העצמית, שמונהג גם בימינו ע"י Maniac המטורף שנוהג לחתוך את עצמו על הבמה בקביעות. המנהג הזה הגיע לרמת קיצוניות כזו שלאחר הופעה אחת נזקק Dead לאישפוז בגלל אובדן הדם החמור אליו הובילה התנהגותו באותה ההופעה. אחד הציטוטים הקלאסיים של Dead, שמעטר גם את עטיפתו האחורית של הספר המפורסם Lords of Chaos, עוסק בנושא הזה בדיוק: "משהו שאני חוקר הוא תגובותיהם של אנשים כאשר הדם שלי זורם בכל מקום".

בשנת 1990 יצאה מייהם לסיבוב הופעות קצר בגרמניה. בסיבוב זה הוקלט אלבום ההופעה הקלאסי של הלהקה, Live in Leipzig, שהוא אלבום ההופעה הרשמי היחיד בו ניתן לשמוע את Dead. עם זאת, הופעותיו של Dead תועדו בעוד אלבומים פיראטיים רבים, שהמפורסם בהם הוא Dawn of The Black Hearts, שידוע בשל התמונה השערורייתית שעל עטיפתו (פרטים על כך בהמשך). Dead השתתף גם בהקלטת אולפן אחת בלבד עם מייהם, תקליט התמונה (Picture Disc) הנדיר Freezing Moon / Carnage. זוהי הקלטת האולפן היחידה בה ניתן לשמוע את ההרכב הקלאסי ביותר של הלהקה: Dead על השירה, Euronymous על הגיטרה,Hellhammer על התופים ו-Necrobutcher על גיטרת הבס. למתעניינים, בימינו אפשר להשיג סוף סוף את ההקלטה הזו גם על גבי דיסק. הלהקה הוציאה את שני השירים האלה ב-Split CD יחד עם הלהקה הבריטית המוסלמית הקיצונית (למישהו יש עוד סמיכות להוסיף כאן?) The Meads of Asphodel. הדיסק נקרא Freezing Moon/Jihad, והוא יצא בשנת 2002 בחברת Supernal Music הבריטית. מעריצי מייהם הישראליים עלולים למצוא את עצמם בהתלבטות האם לקנות את הדיסק הזה או לא, כיוון שתמונת העטיפה שלו (מצדם של הבריטים) כוללת תמונה של מחבל, ושמות השירים כוללים פנינות כגון Assasins of Allah או Tanks in the Holy Land.

התאבדותו של Dead זוכה ברטרוספקטיבה למעמד של בלגן במימדים היסטוריים. Hellhammer האשים את Euronymous בכך שדחף את Dead למעשה, טענה שלא נשמעת מופרכת מדי לאור העובדה שלאחר ההתאבדות ניצל אותה יורונימוס לקידום שם הלהקה ותדמיתה הקיצונית. כאשר מצא יורונימוס את Dead, לפני שהזעיק את המשטרה, הוא דאג לקחת מצלמה ולצלם את זירת ההתרחשות. תמונה "מלבבת" זו עיטרה מאוחר יותר את אלבום ההופעה Dawn of The Black Hearts. עוד אגדות שאמינותן מוטלת בספק מדברות על מעשים אחרים שעשו חברי הלהקה עם הגופה הטרייה שמצאו. אגדה אחת טוענת ש-Hellhammer עשה לעצמו מחרוזת מחלקי גולגולת של Dead שמצא בזירת ההתאבדות!

למרות אופיו הקיצוני של Dead, הוא ייזכר לעד גם בשל חוש ההומור המורבידי והיבש שלו, שהודגם בצורה אולטימטיבית בהתאבדות עצמה: Per Yngve Ohlin הביא את שם החיבה שלו לכדי מציאות בעוד שהוא לובש חולצה שמכילה את הסיסמה I Love Transylvania, ובפתק ההתאבדות שהשאיר כתב בפשטות "Excuse all the blood".