בוקר חורפי, קריר ומעונן בעיר התחתית של מיאמי. כל רחובות העיר סגורים בגלל אירוע של המשטרה המקומית, ואני והשותפה שלי לטיול מחפשים דרך לנמל, שם תצא ההפלגה המטאל הגדולה בעולם – פסטיבל70,000 Tons of Metal. הדרך לנמל ארוכה ומייגעת, אבל בכל פינה בעיר התחתית מצאנו אנשים לבושי חולצות מטאל מדברים בשפות שונות ומגוונות, איתם העברנו שעה וחצי של הליכה לתוך הנמל עם המזוודות והתיקים. 2038 מטאליסטים מ-48 מדינות בעולם עלו באותו בוקר על ספינת הנופש הענקית "Majesty of the Seas" יחד עם 42 להקות מטאל בינלאומיות. למקום הגיעו אנשים מכל קצוות העולם – יפן, דרום אפריקה, הפיליפינים, כל המדינות הסקנדינביות, יוון, ניו זילנד, ואפילו ערב הסעודית – אם כי מרבית הקהל הגיע מארה"ב, גרמניה, קנדה ואוסטרליה. על הסיפון – רק שני ישראלים. תכף עמדו להתחיל 4 ימים ו-4 לילות של הופעות, שתיה, בריכה, שמש, ועוד כל כך הרבה. על הספינה, של חברת "רויאל קאריביאן", נבנו 3 במות בזמן קצר מאוד של 6 שעות. אחת הבריכות שעל הסיפון הוסבה לבמה חיצונית, ושתי במות נוספות נבנו מתחת לסיפון – אחת באולם ההופעות המקורי של הספינה, ואחת נוספת בתוך אחד הבארים. לו"ז ההופעות היה צפוף מאוד, ורוב הזמן ההופעות התקיימו ב-2 במות במקביל. למקרה שמישהו פספס הופעה בגלל הופעה אחרת, שיכרות, או כל סיבה אחרת, כל להקה הופיעה במהלך הפסטיבל פעמיים. כך, מי שהיה מעוניין בכך, היה יכול לראות את כל 42 הלהקות שהופיעו על הספינה.


בונים את הבמה

אחד היתרונות הגדולים של פסטיבל ייחודי שכזה, הוא ההזדמנות הנדירה של מעריצים לפגוש את הלהקות האהובות עליהם, ולשבת איתם על בירה בבאר, לרבוץ איתם בבריכה, או סתם לפטפט. מלבד מפגשי המעריצים המאורגנים שתוכננו, היו אירועים ספונטניים ויוצאי דופן, ולפעמים משעשעים למדי. לדוגמא, מי שהגיע בשעות הנכונות של הלילה לבר הקריוקי זכה לראות את סולן Amon Amarth שר System Of A Down (שאחר כך הפך להשראה שלהם להקליט כקאבר בגרסת אולפן), סולן Iced Earth שר Lynard Skynrd (לפני שהכריז שהוא עוזב את ההרכב), חברי Tyr ו-Ensiferum מבצעים את Take On Me אותו להיט בלתי נשכח משנות ה-80 של A-Ha, וביצוע סוחף במיוחד של Bad Romance של לא אחרת מ-Lady Gaga על ידי עשרות מטאליסטים בלילה האחרון.


הוקי שולחן עם סאבאטון

עוד לפני שהפליגה הספינה מנמל מיאמי, באי הפסטיבל צרכו כמות יותר גדולה של בירה ממה שבדרך כלל נמכרת על הספינה במהלך הפלגה שגרתית של שבוע שלם. ההופעות התחילו ב-19:00, עם עזיבת הספינה את הנמל, ונמשכו עד 4 לפנות בוקר.


לאחר 6 שעות של שקט (יחסי) על הספינה, החלו ההופעות ביום השני כבר ב-10:00, ונמשכו לתוך הלילה. כשרוב האנשים קמו בבוקר של היום השלישי, הספינה עגנה כבר במקסיקו, באי קוזומל. האי קטן, מכיל עיר קטנה שדומה לאילת, וכמה איזורים תיירותיים. אפשר היה לצאת לרבוץ על החוף, לטייל בהריסות העתיקות של בני המאיה, או לעשות ספורט ימי. במשך 8 שעות, פלשו המטאליסטים לאי והיה מצחיק לראות איך מדריכי הטיולים והמוכרים בחנויות מגיבים לקהל כה שונה מהרגיל. ממש טיול שנתי למטאליסטים.


מטאליסטים בהריסות בני המאיה

בפאב המרכזי בנמל של קוזומל, Senior Frogs, התקיימה מסיבה שנמשכה כל היום. שם חגגו חברי הלהקות והמעריצים יחד, והרימו כוסיות עם צוות הבאר. לקראת 18:00, שעת ההפלגה ממקסיקו, נהיה תור ארוך של מטאליסטים שמחכים לעלות על הספינה. ממול לספינת המטאל עגנה גם ספינת נופש "רגילה", עם נוסעים "רגילים". נוסעי ספינה זו לא יכלו להישאר אדישים למתרחש מולם. חלק מנוסע הספינה ממול השתעשעו וכמובן שחלקם הזדעדעו.


מסיבת המטאליסטים ב-Senior Frogs

אחרי שכל המטאליסטים חזרו לספינה, שמחים, שיכורים, ועייפים, החלו שוב ההופעות. כל הלהקות שהופיעו לפני מקסיקו, הופיעו שוב, רק בסדר אחר. ההופעות נמשכו מאותו ערב, במשך יום וחצי, עד הבוקר שבו הספינה עגנה חזרה במיאמי. עייפים, שיכורים, עצובים, אך מאוד מרוצים, ירדו מהספינה לטרמינל ולביקורת הדרכונים. עוד כמה שעות של שיחות עם אנשים, החלפת אימיילים וטלפונים, והביתה, כל אחד בדרכו. עד לשנה הבאה, בתקווה שיצטרפו גם עוד הרבה ישראלים הפעם.

אירועים בלתי נשכחים שיש ציין :

המתופף של Iced Earth מדווח על ההתרגשות הגדולה של שיחה בת שתי דקות עם Nicko Mcbrain מ-Iron Maiden אי שם בעבר.

Testament, כמו רוב הלהקות, גיוונה בהחלט בין שני הסטים בהופעות – בהופעה הראשונה ביצעה את אלבומה הראשון The Legacy במלואו – ובשנייה את The New Order אלבומה השני.

חוויה חד פעמית שבה כל סצינת המטאל האמריקאית באה להתפקד כקהל מעריצים הייתה הופעתו של Uli John Roth , ממייסדי ז'אנר המטאל הניו קלאסי וגיטריסט ה Scorpions לשעבר, חברי הלהקות התנהגו כאילו היו חלק מרוכשי הכרטיסים לפסטיבל הייחודי בעצמם, ובעצם מילאו את הרחבה עד תום.


חוזרים הביתה

הלהקות שהופיעו:

Agent Steel, Amon Amarth, Arsis, Blackguard, Blind Guardian, Circle II Circle, Cripper, Dark Tranqulitiy, Death Angel, Destruction, DuskMachine, Ensiferum, Epica, Exodus, Fear Factory, Finntroll, Forbidden, Gamma Ray, Iced Earth, Korpiklaani, Malevolent Creation, Marduk, Moonspell, Nevermore, Obituary, Rage, Raven, Sabaton, Sanctuary, Saxon, Sodom, Sonata Arctica, Swashbuckle, Testament, The Absence, Trouble, Twilight of the Gods, Týr, Uli John Roth, Unleashed, Voivod, Witchburner

לגלריית התמונות הראשונה
לגלריית התמונות השנייה