לאחרונה הופרכו שמועות על עזיבתו של Maniac, סולנה של להקת הבלאק מטאל Mayhem, שמועות שלא נשמעו דמיוניות מידי לאור היסטוריית הלהקה שהספיקה לצרף אליה 6 סולנים שונים בתקופות שונות מאז הקמתה, תופעה מוזרה ומעלת שאלות. השינויים היו יכולים להראות מקריים ומוסברים ע"י חוסר כימיה בין חברי הלהקה או כל תירוץ אחר המתקבל על הדעת אבל מסתבר שמאחורי התחלופה הכפייתית הזאת עומד הרבה יותר מזה.

בשנת 1983 קמה הלהקה בהרכב שכולל בתוכו את Manheim (תופים), Necrobutcher (בס/שירה), ו-Euronymous (גיטרה/שירה). לאחר הקלטת הדמו הראשון "Pure Fucking Armageddon" שיצא בשנת 1986 מצטרף Messiah ללהקה כסולן זמני ועוזב כעבור שנה כדי לפנות את מקומו ל-Maniac הסולן הנוכחי של הלהקה. עם כי ב-1987 עזב Maniac את הלהקה ביחד עם Manheim ושניהם הוחלפו ע"י Kittil ו-Torben מלהקת Vomit בהתאמה אך גם הם לא שרדו ועזבו זמן קצר לאחר מכן. מאוחר יותר התברר כי שהותו הקצרה של Kittil ב-Mayhem השפיעה עליו רבות כל כך שבסביבות שנת 2002 הוא החליט לעזוב את עולם המוזיקה ולהפוך לנוצרי אדוק שמזהיר אנשים מפני הסכנה הטמונה בהשתתפות בלהקות רוק בגלל התכנים בהם עוסקת המוזיקה. ב-1988 הצטרף Dead ללהקה וכמה שבועות אחריו הצטרף גם Hellhammer האגדי (תופים). וכאן מתחילות הצרות…

לאחר הצטרפותו של Dead השתנה הקונספט מאחורי Mayhem; מג'ינס וטי שירט חברי הלהקה עברו ללבוש שחור, מגפיים וצבעי פנים וכן החלו להשתמש במנהגו המפורסם של Dead שהיה לחתוך את עצמו בזמן הופעה כשהוא מוקף ראשי חיות שחוטות ועל ידי כך קודמה תדמית הלהקה בעולם המטאל ונחשבה ללא חברותית (בלשון המעטה) וקיצונית.

בשנת 1991 שם Dead קץ לחייו ע"י ירייה בראשו וחתיכת שני מפרקיו (כנראה היה לו קשה להיגמל מההרגל). בפתק ההתאבדות שהשאיר לא נכתב שום הסבר למעשהו ולכן השאיר פתח לשמועות רבות אודות סיבות התאבדותו. אחת מהן היא שפשוט נמאס לו מכל סגנון החיים שהוא בעצמו יצר ושהרגיז אותו שאנשים "לכלכו" את סצינת הבלאק מטאל. מותו השפיע על חברי הלהקה בצורות שונות ומגוונות. האלבום "Live In Leipzig" שיצא יותר מאוחר ב-1993, היחיד שבו הספיק Dead להשתתף הוקדש לו. אך בשביל Necrobutcher שהיה חבר קרוב של Dead זה היה הקש האחרון והוא פרש מהלהקה. כנראה שבעיני Euronymous ו-Hellhammer ההגדרה של "חבר" הייתה "קצת" שונה… כאשר מצאו השניים את הגופה של Dead, הם דאגו לקחת ממנה מזכרות; ע"פ השמועות, Hellhammer הכין לעצמו שרשרת מחלקי גולגלתו של חברו שנמצא בזירת ההתאבדות. Euronymous "רק" הסתפק באכילת חלקים ממוחו של Dead, כשמאוחר יותר, אולי כהסבר לכך אמר "זאת שנאה בסיסית לגזע האנושי. אין לי חברים, רק אנשים שאני קשור אליהם. אם החברה שלי תמות אני לא אבכה, אני אנצל את הגופה לרעה", זה יכול להיות מענין…

כעת כששוב נשארה הלהקה בלי סולן ובסיסט אבל עם חומר שמספיק להקלטה, צורף לתקופה קצרה Occultus על מנת שימלא את שני התפקידים, אבל גם הוא הוחלף עד מהרה ב-Atilla כסולן וברוזן (Grishnackh (Vikernes על הבס לצורך הקלטת האלבום "De Mysteriis Dom Santhanas" כשבנוסף צורף Blackthorn להקלטות כגיטריסט שני. בנוסף להיותו סולנה של Mayhem היה Attila אחד ממקימיה של להקת Tormentor שהקליטה את האלבום “Anno Domini” בשנת 1989, והייתה אמורה להוציא אותו דרך חברת הלייבל של Euronymous שנקראת Death Like Silence. אמנם התוכנית לא יצאה לפועל בסופו של דבר (פרטים בהמשך), אך היא לפחות גרמה לצירופו של Attila להקלטות של "De Mysteriis Dom Santhanas" מיוזמתו של Euronymous שכנראה התלהב מביצועיו וביקש ממנו לתרום את קולו לאלבום. כמו כן, Attila השתתף בהקלטה נוספת של Mayhem בשנת 1998, באלבום "Mediolanum Capta Est", ובזאת למעשה הסתכמה תרומתו של Attila ללהקה.

אך בניגוד ל-Attila, צירופו של Vikernes (הרוזן) גרם לתהפוכות רבות בלהקה, שכן בעקבותיו הבלאק מטאל של Mayhem הפך ליותר מאשר סגנון מוזיקה, ולמעשה נהיה לכלי אידיאולוגי וחברתי שדל בשינוי החברה בעלת המשטר המוסרי שאליו התנגד Vikernes אשר דגל בתוהו ובוהו, פחד ושלילת האינדיבידואליזם. אותם רעיונות התנגשו עם אלה של Euronymous והביאו לסכסוכים רבים עד שלילה אחד באוגוסט 1993 מימש "הרוזן" את האידאולוגיה שלו ודקר את Euronymous למוות כש-Blackthorn מואשם כשותף למעשה. גם הפעם נמצאו הסברים שונים לפרשיה, אך הטענה הכללית היא ש-Vikernes לא היה מרוצה מכך של-Euronymous היה מוניטין יותר מרושע משלו… לפחות את זה הוא הצליח לשנות בכך שדקר אותו כ-26 פעמים, מתוכם פעמיים בראש ו-5 פעמים בצוואר… נראה מי יותר רשע עכשיו!

גם כאן, כמו במקרה של Dead, חברי הלהקה נתנו ל-Euronymous "כבוד אחרון" בדרכם המוזרה והמורבידית וכך נגינתו של Vikernes הושארה ב-"De Mysteriis Dom Sathanas" לצד נגינת הגיטרה של קורבנו, כאשר שהאלבום הוקדש לו, למרות הלחץ שהופעל על הלהקה להסיר את תפקיד הבס מתוך האלבום לפי בקשת הוריו של Euronymous. בנקודה זו הביעה הלהקה את הניהליזם שעמד מאחוריה במלוא העוצמה, וחדלה מלהתקיים, אך לא לאורך זמן.

בשנת 1995 Mayhem קמה בשנית בידי Hellhammer ,Necrobutcher ,Blasphemer ושוב Maniac בתור הסולן של הלהקה. מאז החבורה שיחררה עוד מספר אלבומים בינהם Out From The Dark ב-1996, את Freezing Moon ב-1997 את Split 7inch w/ Meads Of Asphodel ב-2002 והאלבום האחרון Chimera שיצא השנה. הסולן נשאר קבוע (בנתיים) וסוף-סוף נראה שהלהקה קיבלה בסיס יציב, אך האם זה יחזיק מעמד? העתיד נראה לא צפוי עבור Mayhem כשהעבר רווי הדם של הלהקה עומד מאחוריה כצל ומנהגיה על הבמה ממשיכים להיות אלימים ואכזריים כמו בימיו של Dead, נראה שהלהקה לא למדה את הלקח מניסיונה הכואב…