מי מכם מנגן בהרכב? אל תתביישו, תרימו ידיים. אפשר לראות אתכם תודות לטכנולוגיה מטורפת שהוכנסה לאתר. אנחנו יכולים לצפות בכם כשאתם קוראים את הכתבות באתר. נשבעים, קבלו הוכחה – כרגע שלושה מכם מעקמים פרצוף ואומרים "פאק, איזה בדיחה לא מצחיקה". רואים, אמרנו לכם. בכל מקרה, מי מכם מנגן בהרכב? ומי מכם חולם לעמוד על במה מול אלפי אנשים ולתת בראש? שלא לדבר על כמה מכם חולמים על לנצח ב"קרב להקות" בגרמניה, על במה של Wacken Open Air, אחד מגדולי הפסטיבלים בעולם המוזיקה, המוקדש כולו למטאל.

בקיצור, כמעט כולכם חולמים על הרגע הזה. עזבו כולכם – כולנו, כולל כתבי האתר. בשנה שעברה, להקת The Fading הישראלית הגשימה חלום, זכתה בתחרות "קרב הלהקות" המקומית – בחסות חברת OnTour ובשיתוף עם Ynet – וטסה לגרמניה, לפסטיבל Wacken, שם ניצחה בקרב הלהקות העולמי. כמובן שבארץ אף אחד לא יודע על זה כלום, אבל כמעט ואין אחד בקרב חובבי המטאל הישראליים שלא יודע על הזכייה ההיסטורית של להקה ישראלית בתחרות מכובדת וגדולה שכזו. אז נכון, אף אחד לא קפץ ראש לבריכה בכיכר רבין, ולא נרשמו ציטוטים במבטא אמריקאי עילג שאנחנו על המפה ואנחנו נשארים על המפה, אבל אין ספק ש-The Fading עשו היסטוריה.

בימים אלו נערך "קרב להקות" חדש, כשהמטרה היא אותה מטרה, להקה ישראלית צעירה אחת, שאינה חתומה על חוזה בחברת תקליטים, תזכה בפרס הראשון, שהוא יוקרתי ונחשק לכל הדעות – השתתפות בפסטיבל Wacken Open Air הגרמני (החוגג 20 שנים להיווסדותו בתחילת חודש אוגוסט) והתמודדות מול הרכבי מטאל משאר העולם על חוזה בחברת תקליטים עולמית, והמון כלי נגינה. ובל נשכח – כבוד גדול, אגו טריפ ענקי וכיף לא נורמאלי.

השבוע ייערך הגמר הגדול של "קרב הלהקות", במועדון ה-"בארבי" בת"א. בגמר ינגנו חמש הלהקות שהגיעו למעמד המכובד, כל אחת מהן תתן סט של רבע שעה, כאשר לבסוף תתארח גם The Fading, שאמורה לנגן כחצי שעה ולחשוף חומר חדש שיופיע באלבום הבכורה שלה, שהוקלט בינואר האחרון בשבדיה. אז למי שחושב שהפרס הראשון ב-Wacken הוא פיקציה, להלן ההוכחה. באקט מפתיע ומבורך, פאנל השופטים שיחליט מי מהלהקות תטוס לייצג את ישראל בגרמניה אינו כולל רק אנשי מטאל מקומיים, אלא גם את Sven De Caluwe, סולן להקת Aborted, ואת יזהר אשדות, מוזיקאי ענק ויוצר ישראלי, שכל קשר בינו לבין מטאל, על הנייר לפחות, מקרי בהחלט.

אור ברנע, כתב המטאל הרשמי של Ynet מסביר שמר אשדות בעצם מטאליסט בסתר. ואם כבר ישבנו לשיחה עם ברנע, שמביא בשיטתיות את המטאל למיינסטרים של תקשורת האינטרנט, אז בואו נשמע מה יש לו לומר על תחרות הלהקות, והמטאל בישראל בכלל. ברנע מציע מודל לפיו "בעוד עשר שנים מהיום נמצא את עצמנו רואים שהמטאל הישראלי היא סצנה בת שלושים שנה, וזה מדהים, אם נמשיך בקצב הזה." מה זה הקצב הזה בעצם, אני תוהה… "יש לנו את Orphaned Land ,Betzefer ,Salem ו-The Fading – להקות שמופיעות בחו"ל, מוכרות אלבומים בחו"ל. האלבום הבא של Orphaned Land הולך להיות רב מכר בעולם. זה מצב מדהים, אבל עדיין נישתי, ואולי טוב שכך. מטאל הוא לא מיינסטרים, ואולי המקום שלו הוא לא להיות במיינסטרים, אבל אין ספק שהמטאל הישראלי במצב טוב מאד, ואם ימשיך ככה, אנחנו עוד נשמע ונראה המון דברים טובים קורים בארץ."

ברנע גורס כי חברות הבוקינג הממוסדות בארץ יכולות ללמוד דבר או שניים מלהקות מטאל ישראליות, ואפילו להקות פאנק כגון Useless ID, שחורשות את הארץ והעולם בשיטתיות. ומה לגבי כמות החשיפה שהמטאל זוכה לו בישראל? אני מתעקש. "עצם העובדה שבאתר תקשורתי מוביל כמו Ynet יש מדור המוקדש למטאל, זו התקדמות עצומה." טוען ברנע, "ההתגייסות לטובת סגנון מוזיקה שאינו מיינסטרים (לא רק מטאל, גם ג'אז, רגאיי) מבורכת, והיקף הגודל שהמטאל מקבל כרגע ב-Ynet הולמת את רמת העניין שהקורא הממוצע אמור לגלות במטאל. אין ספק שככל שירבו אירועים חשובים בסצנה הישראלית, כך יגדל היקף הסיקור. מה שבטוח, הוא לא יקטן." הוא מכריז בחיוך, שלמרות שהיה דרך הטלפון, אפשר היה לחוש אותו.

אז בשנה שעברה היה לנו קרב להקות שהביא איתו מנצחת עולמית, The Fading. ומה יש לנו השנה?

Phantom Pain היא להקה צעירה בת ארבעה חברים, ששיחררה לאחרונה EP חדש בשם The Hypocrite ועושה דת' מטאל שנע בין המלודי לברוטאלי. "אם בארץ אנחנו לא משאירים שום דבר עומד, אז בגרמניה אנחנו הולכים להפיל את כולם" הם טוענים. Buzzer היא עוד להקה בת ארבעה חברים, מנגנת מטאל אמריקאי דרומי, אולד סקול ואולד פאשן במהותו, למרות שכל קשר בין חברי הלהקה לבין לואיזיאנה זהה בערך לקשר שבין יזהר אשדות למטאל, שוב – על הנייר בלבד. Buzzer הם יוצאי הדופן מהלהקות המתחרות, בכך שהם לא מנגנים מטאל פופולארי (קרי, שיבוטים של ת'ראש, דת' וכיו"ב), אלא מטאל שמערב השפעות נויז, סטונר איכותי משנות השבעים, עם המון Feel אולדסקול.

Dark Serpent מציגה ת'ראש שמזכיר במהות ובביצוע להקות כמו Slayer, Sepultura ולפרקים Megadeth. הלהקה קיימים כבר שש שנים (אחת עשרה בברוטו, לפי ההגדרה של חברי הלהקה), ומקווה להמשיך לנגן כמה שיותר מהר ועצבני, רצוי על במות הפסטיבל הגרמני. Ferium היא להקה צעירה במלוא מובן המילה, כל חבריה עוד מעט חוגגים 18 ומריחים את סיום התיכון. הם אולי עוד ילדים, אבל בטח שלא פראיירים – הם מהירים, הם אגרסיביים, ויש להם סיכוי סביר בהחלט (כמו כל אחת מהלהקות) להגיע למעמד המיוחל. הם רוצים לפרוק כעסים מהתיכון, לפי ראיון קצר שנערך עימם, והם מבטיחים שב-Wacken הם יראו לקהל מה זה טירוף.

Godwrath היא עוד להקה שמציגה גימיק, שלא באשמתה (ובטוח שלא במכוון) – במקום זמר יש להם זמרת, ועוד אחת שלא מפחדת לתת בראש – נראה שהלהקה לא מחפשת לקחת שבויים בדרך לבמה הגרמנית. בכלל, כל ההרכבים מבטיחים לתת לכם בראש השבוע, וטוענים שבמידה ויגיעו לפסטיבל Wacken, הם יוכיחו לעולם שבישראל יש עוד כמה דברים חוץ מגמלים, מדבר ופיגועים. כאמור, ביום רביעי הקרוב ייערך הגמר, ורק אז נדע איזו להקה ישראלית צעירה וטרייה תנסה לשחזר את הזכייה ההיסטורית משנה שעברה. בינתיים, נחזיק לחמשת ההרכבים אצבעות, וככה, בשביל הכיף, נרביץ איזה הד באנגינג קטן. בשביל הפטריוטיות, אתם יודעים.