תם ונשלם הסיפור של להקת הבלאק מטאל השוודית Mörk Gryning. פתאום קם אדם בבוקר ומרגיש שנגמר לו ומחליט ללכת.

כבר זמן רב שג'ונאס ברנדט שנקרא לו בקיצור ג'ונאס, מראה סימני מצוקה ורוויה מהמוזיקה אותה מנגנת להקתו. ג'ונאס הוא למעשה הלהקה כולה. בשנת 1993 החל ג'ונאס בכתיבת חומר בתקופה בה הבלאק היה הז'אנר השולט בסקנדינביה והתפשט במהירות למדינות אירופה השכנות ואף חדר בעוצמה לישראל.

מאז ועד היום, 12 שנים אחרי, ניתן היה להבחין בתהליך המיתון של הלהקה באופן הדרגתי. אחת ההצהרות של ג'ונאס היתה ש-"בלאק מטאל של המאה העשרים ואחת לא צריך יותר גימיקים כדי להרשים" והסביר את זה בכך שמבחינתו אפשר גם להפסיק להגדיר את הלהקה כבלאק מטאל כי בלאק מטאל מתמקד ברגשות כדוגמת "שנאה, כעס ועצב" והמוזיקה שלהם זקוקה להגדרה רחבה הרבה יותר.

להקת מורק גריינינג, אשר פירוש שמה אומר "שחר אפל", למעשה התחילה את דרכה כפרוייקט צד של ג'ונאס בעודו מנגן כבאסיסט בלהקת הפאוור מטאל השוודית Wyvern. תקופת הגדרתה כפרוייקט צד נמשכה לא פחות מ-6 שנים עד שג'ונאס הבחין בפוטנציאל הגלום בהרכב ואסף אליו נגנים והתחיל לקיים הופעות. מורק גריינינג אף פעם לא הופיעה המון הופעות אך ג'ונאס תמיד העיד על עצמו כחובב הופעות מושבע וכאחד שיוצר מוזיקה בעיקר כדי להנות מהזכות להופיע. הוא אהב בעיקר במות גדולות שבהן הוא יכל לרוץ ממקום למקום ולרגע היה נדמה שאוליי עדיף שישאר ב"פאוור" או שיעבור לגלאם מטאל… שם קורים הדברים האלה.

שלוש הלהקות האהובות עליו ביותר היו Alice in Chains, Queens of the Stoneage ו Tool ולמרות שכל הראיות קושרות אותו לניתוק מוחלט מעולם המטאל, הוא זכה להופיע עם מורק גריינינג בפסטיבל וואקן.. אלוהים (אלוהים?) נותן אגוזים למי שאין שיניים.

מורק גריינינג הוציאה במרוצת השנים ארבעה אלבומים מלאים, כולם דרך חברת No Fashion Records. במשך כעשור היה Peter Nagy הידוע בכינויו Draakh Kimera, שותפו וחברו הקרוב של ג'ונאס ליצירה. השניים הכירו בתחילת שנות ה 90 כאשר ניגנו בלהקת דת' מטאל אלמונית ולאט לאט עברו יחדיו את כל השלבים האבולוציונים החל מהכניסה לעולם הבלאק מטאל ועד ללהקת הפאוור מטאל אשר גם בה ניגנו יחדיו. בסיומו של העשור פרש לו נאג'י ממעורבות כלשהי בלהקה וככל הנראה שבר בכך את האיזון וגרם לג'ונאס תוך זמן קצר לאבד עניין סופית ולסיים את הסיפור על ידי כך שהוא מצהיר כי אבד לו הניצוץ הדרוש כדי להנות מדת' ובלאק מטאל.

סביר להניח שתרומתה של Mörk Gryning לא תימחק מן התודעה בקלות ויש לי הרגשה שהשניים עוד לא אמרו את מילתם האחרונה אך ספק רב אם היא תהיה במגרש המשחקים המטאלי.

MÖRK GRYNING
1993 – 2005