חברת התקליטים הבריטית Sanctuary לקחה לאחרונה צעד שהמשיך את הדרך שבה היא נקטה מאז הקמתה – הוצאה מחודשת ומושקעת לאלבומי עבר של להקות רוק ומטאל גדולות. בשנים שעברו החברה הוציאה אלבומי אוסף של להקות ה-NWOBHM מוכרות יותר ופחות, ועכשיו הגיע תורה של אחת מלהקות ההארד-רוק \ מטאל הגדולות בכל הזמנים – Motörhead. ארבעה מהאלבומים הקלאסים ביותר של הלהקה זוכים לטיפול עשרת אלפים שכולל הוצאה מהודרת ומושקעת, את האלבום המקורי הקלאסי ודיסק נוסף שכולל קטעי בונוס, קטעים בהופעה, סינגלים נדירים ועוד. מלבד שני הדיסקים ההוצאות המחודשות כוללות גם חוברת נאה שבה מסופר סיפורו של כל אלבום.

קצת טריוויה

לפני שנסקור את ארבעת האלבומים – החל מהאלבום השני של הלהקה Overkill ועד האלבום החמישי Iron Fist – חשבנו לתת כמה עובדות שאולי לא ידעתם על הלהקה ועל הסולן המיתולוגי שלה, Ian Fraser "Lemmy" Kilmister, שחגג בשבוע שעבר את יום הולדתו ה-63 (מזל טוב!): Lemmy נולד ב-1945, אביו – כומר בצבא הבריטי – עזב קצת לאחר מכן את הבית; הכינוי Lemmy נובע ככל הנראה מאהבתו לשנורר כסף מחבריו לבית הספר עם המשפט "Lemmy a quid" ("תלווה לי לירה"); את הרצון לנגן קיבל Lemmy בהופעה של להקת ה-Beatles האגדית; Lemmy היה הבסיסט של להקת Hawkwind והיה אחראי ל-"Silver Machine" – הלהיט הגדול שלה.

Lemmy ניגן עם להקת הפאנק The Damned תקופה מסוימת; Lemmy התארח במספר רב של סרטים ותוכניות, כולל בסדרות "נישואים פלוס" ו-"המופע של דרו קארי" ובסרטים לצד מעריצים כגון Adam Sandler בין השאר; לשיר הקלאסי "Ace Of Spades" של Motörhead יש גרסה בהולנדית בשם "Schoppen Aas"; ע"פ טענות מסוימות Lemmy שכב עם למעלה מ-2,000 נשים; Lemmy ידוע באוסף פרטי מזכרות הנאצים שלו ממלחמת העולם, אך הוא מכחיש כי מדובר באהדה אליהם, הוא מתאר עצמו כ-"אנרכיסט"; Motörhead זכתה בפרס הגראמי בשנת 2005 על הביצוע שלה לשיר "Whiplash" של Metallica מתוך אלבום הקאברים Metallic Attack.

ההוצאות המחודשות

Overkill (מ-1979) – האלבום השני של הלהקה מכיל את אחד השירים הגדולים שלה, שיר הנושא, שהפך להיות אחד המזוהים ביותר עמה ושיר קבוע בהופעות הלהקה. האלבום כולל גם את "Tear Ya Down", אחד השירים הראשונים שהוקלטו לאלבום ואחד האהובים עלי של הלהקה. הגרסה המיוחדת של האלבום כוללת בין השאר את הסינגל המצליח "Louie Louie" – קאבר של הלהקה לשיר של Richard Berry, שהופיע רק כסינגל, ולא כחלק מהאלבום. כאן כלולות לא פחות מ-3 גרסאות לשיר, לצד גרסאות נוספות לשירים אחרים מהאלבום, שיר נוסף מסינגל שלא נכלל באלבום המקורי, הופעה של הלהקה באולפן ב-BBC מ-1978, והופעה נוספת ב-BBC מ-1979.

Bomber (מ-1979) – האלבום השלישי של הלהקה יצא מיד לאחר Overkill תוך שהוא נשען על ההצלחה של הקודם לו. האלבום אמנם נחשב מאד עד היום בקרב מעריצי הלהקה, אך הוא לא תפס מבחינה מסחרית, כשמלבד שיר הנושא אף שיר לא הופך לסינגל או מוכר יותר מידי. השירים "Stone Dead Forever" ו-"Lawman" נחשבים לכמה מהשירים הכבדים והטובים של הלהקה. בגרסה המיוחדת נכללות שוב גרסאות שונות לשירים מהאלבום, וכן עוד כמה בהופעה חיה.

Ace Of Spades (מ-1980) – האלבום הרביעי של הלהקה הוא אחד המצליחים ביותר שלה מבחינה מסחרית. השיר "Ace Of Spades" הפך להיות הלהיט הגדול ביותר של Motörhead, והשיר המזוהה ביותר עימה מאז ועד עכשיו. ע"פ Lemmy, אחד השינויים באלבום היה שהמפיק Vic Maile הכריח אותו לשיר יותר, ולצרוח פחות. האלבום מכיל שירים גדולים אחרים כמו "Jailbait" ו-"(We Are) The Road Crew" האלמותי, אבל הוא תמיד יזכר בזכות שיר הנושא עצמו. הדיסק הנוסף מכיל מבחר של גרסאות שונות למספר רב של שירים מהאלבום, חלקן נשמעות שונות מאד מהמקור, וכן השיר "Dirty Love" שלא נכלל באלבום, פלוס מספר שירים בהופעה.

Iron Fist (מ-1982) – האלבום יצא באותה שנה שבה יצא The Number Of The Beast הנצחי של Iron Maiden, והלהקה מצאה את עצמה בסביבה שונה מאד מבחינה מוזיקלית, כשהמטאל הפך להיות כבד יותר. Motörhead בחרה לעבוד שוב עם המפיק Vic Maile, אך הגיטריסט Eddie Clarke לא היה מרוצה מהתוצאה והחליט להפיק את האלבום בעצמו, מה שהוביל את Lemmy לתאר את האלבום אחרי כמה שנים כ-"האלבום הכי פחות טוב שעשינו". זה גם היה האלבום האחרון עם Clarke. אני אישית בהחלט מחזיק בדעה חיובית יותר על האלבום מזו של Lemmy, שיר הנושא הוא אחד הגדולים של הלהקה, "I'm The Doctor" הוא עוד אחד מהטובים ובכלל מדובר בהמשך ראוי ל-Ace Of Spades, גם אם לא בדיוק באותה רמה. הפעם כוללת ההוצאה סינגל שלא נכלל באלבום והופעה חיה שלמה של הלהקה משנת 1982.

לסיכום, כל מי שרצה לדעת למה הלהקה הזו ניצבת שם למעלה עם Black Sabbath כאחת הלהקות החשובות ביותר בתחום המטאל, יכול פשוט להאזין לארבעת האלבומים האלו ולהבין. מי שהוא מעריץ של Motörhead ומעוניין בגרסאות המיוחדות האלו כדי להרחיב את האוסף גם יוכל להעריך את ההשקעה, אבל לדעתי כל אוהב מטאל מסורתי שאין עדיין בבעלותו את האלבומים הוא הראשון שצריך להשיג אותם, כשההוצאות האלו מהוות ככל הנראה את הגרסאות הטובות ביותר שלהן יזכו האלבומים האגדיים.