טומי ואנס הוא ללא ספק אחד מהאנשים שהיתי נותן להם פרס של מפעל חיים עבור קידום המטאל לאורך שנים רבות כ-DJ, שדרן רדיו ומנחה בטלויזיה. לאורך שנות פעילותו דחף אמנים רבים כגון Iron Maiden ,Rage against the Machine ורבים אחרים לקדמת הבמה וחיפש ללא הרף אחר ה"דבר הבא". אם נרצה נוכל לכנות אותו כגרסה הגברית למודל אותו התוותה ונסה וורוויק האגדית שעשתה את אותו הדבר ברשת ה-MTV, רק שטומי היה שם עוד הרבה לפניי כן.

ואנס נולד בעיר אוקספורד כ-Richard Anthony Crispian Francis במהלך מלחמת העולם השניה ובגיל 16 עזב עם משפחתו לארה"ב. לאחר שעבד בהתנדבות לילות שלמים בתחנות רדיו בסיאטל התקבל טומי ל-2 תחנות רדיו שונות במרחק של כ-100 קילומטר אחת מן השניה. באחת קרא לעצמו Rick West ובשניה קרא לעצמו Richard Hopeweston על מנת למנוע מצב שבו לא יאפשרו לו לשדר בשתי תחנות בעת ובעונה אחת. בתחנות אלה היה משמיע טומי בעיקר אלבומי דמו שהיה מקבל מדיי יום ביומו וצבר אהדה רבה על עצם היותו תומך בהרכבים צעירים ומוכשרים מהסביבה.

תופעה זו לא חמקה מעיניה של תחנת רדיו גדולה בוושינגטון שבדיוק באותו זמן פרסמה ג'ינגלים לתוכנית חדשה באותה מתכונת עם שדרן העונה לשם "טומי ואנס" אך נתקלה בקשיים עם השדרן מעט לפניי עלייתה של התוכנית והחליטה להציע את התוכנית להוגה הרעיון המקורי וכדי למנוע מצב בו צריך להסביר לקהל המאזינים שטומי ואנס לא ישדר את התוכנית החליט השדרן הצעיר לאמץ את השם טומי ואנס לעצמו ולשדר תחתיו את התוכנית. בעצם עד היום חי וקיים לו בארה"ב טומי ואנס האמיתי.

לאחר מספר שנים התנדב טומי לצבא האמריקאי ועבר לשדר בתחנת רדיו בכירה בלוס אנג'לס. מעטים יודעים שטומי ואנס חתום על 8 אלבומים אותם הקליט בתקופה בה התערבב עם התעשייה המקומית של הוליווד. האלבומים שוחררו כולם תחת שמות שונים ועם נגנים שונים והוחתמו על ידי חברות ענק כ-Sony Records ו-Cher records אך לא זכו להצלחה ונשכחו.

באותה תקופה פרצה מלחמת וייטנאם וכמו בהגרלת לוטו נבחר מספרו האישי של טומי להשתתף במלחמה אך טומי סירב בכל תוקף והשתמש בדרכון הבריטי שעוד היה ברשותו על מנת לברוח בחזרה ללונדון בעודו משאיר מאחוריו את כספו, רכושו ואישתו. בחיפושיו אחר עבודה הגיע טומי אל ספינה ששידרה שידורי רדיו פיראטיים, השמיע להם הקלטה של תוכנית שלו מרדיו לוס אנג'לס והתקבל מייד לעבודה בעבור סכום נכבד של כסף ואף שידר זמן קצר בלוקסמבורג לשם הגיע על מנת להתאחד מחדש עם אישתו סטלה שהשאיר בארצות הברית שנה קודם לכן.

המפנה הגדול של טומי ואנס הגיע כאשר התקבל לשדר בתחנת הרדיו של רשת ה-BBC אותה הוא מציין כדבר המדהים ביותר שקרה לו בחיים. ואנס שידר לצידו של שדרן מנוח נוסף , John Peel שהלך לעולמו לפני מספר חודשים. ברדיו בי בי סי נולד השם האגדי Friday Rock Show, תוכנית רדיו אותה הגיש במשך 15 שנים רצופות וגידל דורות שלמים על ברכיה עד שקיבל הזדמנות להפיק ולהגיש תוכנית זהה בערוץ הטלויזיה הבריטי VH1 משם בעצם פרץ לתודעת שאר העולם. בנוסף הגיש טומי תוכניות גם בערוצים 4 ו-5 הבריטיים. לטענתו של טומי ואנס: "בגלל השעה המאוחרת יחסית של התוכנית אני מרגיש חופש מלא ליצור תוכנית יותר אוונגרדית, ללבוש בגדים כהים ולשים משקפי שמש כהים כמו שאני נראה בעצם כל חיי."

מעטים אמני ה-NWOBHM (הגל החדש של ההווי מטאל הבריטי) שלא חייבים לטומי ואנס את הצלחתם, אם אלה Judas Priest ,Saxon או Dio שכולם בעצם קיבלו את נקודות הפריצה שלהם והדחיפה המשמעותית בתוכנית המהפכנית שלו. במהלך שנותיו ראיין ואנס כ-10,000 אורחים וביניהם גם הנסיך צ'ארלס בנוגע לגישתו לרוק, להקת Rolling Stones ועוד רבים וטובים. ואנס סיים את דרכו בעולמינו בגיל 63 לאחר התקף לב והשאיר אחריו שני ילדים ואישה, מאות הרכבים ומליוני אנשים שחינך על ברכיו.

Rock on Tommy