אף אחד לא הצליח להסביר את זה לעומק, אבל אין ספק שז'אנר הפולק-מטאל הפך להיות כנראה הז'אנר החזק ביותר בקרב אוהבי המטאל המקומיים בישראל. להקה אחר להקה האולמות מלאים בהמוני ישראלים שמחים, שיכורים, וויקינגים לפחות לערב אחד.

אחרי שהפולק-פסט הקודם של חברת Progstage נחל הצלחה ענקית, כבר לפני חצי שנה הוכרז על הפיכתו של האירוע לאירוע שנתי קבוע – והנה מגיע לו החלק השני, בכיכוב הסקוטים הפיראטים Alestorm, והרכב הוייקינג ההולנדי Heidevolk.

יומיים לפני שהבלגן הגדול מתחיל, דלתות האלכוהול נפתחות והרידינג 3 יהפוך למרכז אירופה בתקופה קדומה למשך לילה אחד, ישבו שגב רום ובן אסטרכן לספר לנו על שני ההרכבים שמגיעים:
בן אסטרכן – על הויקינגים

כמו שכולנו כבר שמנו לב, ה-Folkfest השני קרב בצעדי ענק! ויקינגים יש, פיראטים יש ואפילו דוברי יידיש… אבל אם להיות כן, אני מתחבר בעיקר לשביעייה ההולנדית. מאז 2002 Heidevolk פיתחה את הטוויסט הייחודי שלה לפולק מטאל, שבאופן משונה למדי, נותר ייחודי רק לה עד כה: שימוש בשני סולנים, האחד לשירה גבוהה והשני לקולות הבס הנמוכים ואף לגראול מדי פעם. יחד הם שרים על איזור הולדתם Gelderland, המחוז הגדול במדינה וספציפית, על הדוכסיות הקדומה של Guelderland. אם כמוני, לא הכרתם את המקום ואפילו לא טרחתם לחפש פס כדי לשים פס על הקטע הזה, אני בראש שלכם. מבחינה מוזיקלית זה בכלל לא משנה ואם אתם עד כדי כך סקרנים, זו לא בעיה מיוחדת לתרגם את מילות השירים, שעוסקות בשפע של סיפורי גבורה ויקינגיים.

בואו נתקדם למוזיקה עצמה… הנה השיר האהוב עלי של הלהקה, “Saksenland” (המולדת הסקסונית) הלקוח מתוך האלבום השני Walhalla Wacht (ולהאלה ממתין). הפתיח, שיכול להתאים לסרט מלחמה אפי אם לא לדבר האמיתי, מתפתח לשיר קצבי ומהיר שגובל בפאנק ששב וחוזר אל הפזמון הקליט. בהחלט שיר פולק נהדר בסך הכל.

להאזנה לשיר

“Dondergod” (אל הרעם) מתוך האלבום Uit Oude Grond (מאדמות קדומות) הוא אחד משירי הלהקה שהם ממש כמו להוסיף גבינה להמבורגר. זה מושלם, תואם בדיוק את כללי האצבע הבסיסיים בתחום ומיישם את המרכיבים הייחודיים של Heidevolk עד לקבלת תוצאה רעננה. זהו גם השיר הראשון שגרם לי להפסיק לחפש באקראי ולנבור בצורה מסודרת ביתר החומרים של הלהקה.

להאזנה לשיר

שום רשימה המסכמת את פועלה של Heidevolk לא תהיה שלמה ללא “Vulgaris Magistralis” מתוך האלבום הראשון De Strijdlust Is Geboren (תאוות הקרב באה לעולם), להיט מצויין לשירה בציבור. זהו למעשה קאבר ללהקה ההולנדית האימתנית Normaal (שאינה נורמלית כלל וכלל…) שמתעלה על המקור בכל מובן אפשרי והפך לפריט חובה בכל הופעה של הלהקה. לנוחיותכם, מצורפת גם הגרסא המקורית.

להאזנה לקאבר
להאזנה למקור

שגב רום – על הפיראטים

אחח, סקוטלנד… שכנתה ההררית של אנגליה מצפון, שלקראת סוף השנה ייתכן ותיפרד מהאיחוד הבריטי בעקבות משאל עם, היא מדינה מלאת תעלומות. לא מעט מילידי המדינה, אמיתיים כבדיוניים, השאירו חותמם על האנושות באינספור תחומים. המפורסם שבהם הוא כנראה המצביא William Wallace שהיווה השראה לבמאי מל גיבסון (אז עדיין שחקן ונטול עוינות מוצהרת ליהודים) וללהקה הגרמנית Grave Digger כאחד. כמוהו גם מדענים רבים ובהם ממציא מכונת הקיטור James Watt ואף להקות לא מעטות, מאגדת הרוק Nazareth ועד Cerebral Bore בדת' מטאל. עובדה נוספת שלעתים נסתרת מעיני רבים היא שסקוטלנד, בתרבות הפופולרית, היא כר פורה לדמויות של… פיראטים!

מהדמות ההיסטורית של John Paul Jones שלימים הקים את הצי האמריקאי (בדיוק כמו שם הבמה של בסיסט Led Zeppelin) ועד Will Turner והספק-תמנון Davy Jones מסדרת "שודדי הקריביים", רבות הן הדוגמאות. איפשהו באמצע תוכלו למצוא להקה אחת חביבה בשם Alestorm שמאמינה עמוק בפנים שמקומה הוא בין הדמויות האלו שצוינו לעיל. הלהקה הוקמה ב-2004 תחת השם Battleheart על ידי הגיטריסט Gavin Harper והסולן/קלידן Christopher Bowes. בשנתיים הראשונות פעלו בחדר החזרות בלבד ובמסגרת זו, הקליטו ב-2006 EP ראשון הנושא את שם הלהקה בביתו של Gavin. בהמשך השנה יצא EP שני בשם Terror on the High Seas עם הצטרפות הבסיסט Dani Evans (שעבר מאז לגיטרות). עם כל הוצאה התגבשה הרלוונטיות של הלהקה לתחום הפולק מטאל ודמיון ללהקות מצליחות ובהן Korpiklaani ו-Turisas בא לידי ביטוי.

אחרי שהשיר “Set Sail and Conquer” נכלל באוסף של המגזין הנחשב Metal Hammer, זכתה הלהקה לחוזה בחברת התקליטים האוסטרית Napalm Records, ואז גם שינתה את שמה ל-Alestorm. אם אתם שואלים את עצמכם למה, ישנן שתי גרסאות: לפי האחת, סברו החברים כי השם לא משקף עוד את טיב המוזיקה; לפי השנייה, התבקשה הלהקה לשנות את שמה לאור הדמיון ל-Battlelore, להקה קיימת בחברה. בתחילת 2008 זרחה השמש וחשפה את אלבום הבכורה Captain Morgan’s Revenge, אשר שיר הנושא שלו זיכה את הלהקה בשבחים ופעם נוספת בנוכחות באוסף התקופתי של Metal Hammer.

צפו בביצוע השיר “Nancy the Tavern Wench” מתוך Captain Morgan’s Revenge בפסטיבל Wacken 2008

האלבום השני Black Sails at Midnight, הכולל אותו, יצא לשוק באמצע שנת 2009. שירי הלהקה החלו לתפוס כיוון כבד ולהציג מקורות מטאליים השואבים כל אחד משורשיו. לראיה, מעידה Alestorm על עצמה ש-Bal-Sagoth ו-Primordial הן מההשפעות העיקריות עליה. בשלב זה, כשללהקה שנים בודדות של ניסיון מאחוריה, פקדה את הבמות הנחשבות ביותר שיכולה להקת פולק-מטאל לבקש לעצמה: תוך זמן קצר חלקה Alestorm במה עם Suidakra, Finntroll, Týr, Eluveitie ו-Heidevolk (שתופיע איתה בת"א) במסגרת ה-Paganfest, ה-Heidenfest ואירועי ענק כגון פסטיבל Wacken 2008 הבלתי נשכח.

צפו בקליפ לשיר “Keelhauled” מתוך Black Sails at Midnight

האלבום השלישי Back Through Time בקע לאוויר העולם בקיץ 2011 והוסיף לכל הישגי העבר הופעות לצד Turisas, Arkona ואחרות וכן על סיפון האונייה הכבדה בתבל: 70,000 Tons of Metal, הפסטיבל הצף החביב על כולנו. אירוע נוסף שבלט בסיבוב ההופעות של האלבום הוא חג ה-Halloween בשנת 2012, אז חטפו באטמן, רובין, הג'וקר וביין את חברי הלהקה והעלו את Christian Balestorm להופיע במקום במסגרת תחפושת מוצלחת במיוחד.

צפו בקליפ לשיר “Shipwrecked” מתוך Back Through Time

הלהקה קיימת כבר עשור שבמהלכו הספיקה לפקוד פסטיבלים מ-Metaldays הפסטורלי ועד Rockstad:Falun הקטן והביתי וכך לגולל בקטן לקהל ספציפי, את מה ש-Running Wild עשתה פעם בענק. האלבום הרביעי במספר, Sunset on the Golden Age, "יתעלה על הציפיות שלנו ויהיה קליט והמנוני", על פי הבטחת הלהקה. על ההצלחה של ההרכב בתחומי הז'אנר קשה לחלוק ואירוע הפולק-פסט השני יביא לקהל הישראלי את החוויה המרשימה שתועדה ב-DVD הרשמי מהשנה שעברה, Live at the End of the World.

צפו בביצוע לשיר “Wenches & Mead” מתוך אלבום הבכורה, הלקוח מתוך ה-DVD הרשמי