כמה רגעים לפני שדלתות הגגרין נפתחות, המקום מתמלא בחבורת ארוכי שיער שצמאים לרעש שיעזרו ויחליטו מי ייצג אותנו השנה בפסטיבל המטאל הגדול בעולם ותחרות ה Wacken Metal Battle שלנו יוצאת לדרך, הכנו לכם את כל מה שצריך לדעת לקראת התחרות כדי שהקול שלכם ילך למי שהכי ימצא חן בעיניכם ובעיני האוזניים שלכם. ביחד עם קליפים טריים של הלהקות שצולמו לכבוד התחרות וראיונות שביצענו איתם, אנחנו מציגים לכם את המדריך המקיף לקראת התחרות:

Magor
ז'אנר: Melodic Black Metal
להקות דומות: Emperor, Agathodaimon, Catamenia

Magor מחזיקים בותק של יותר מעשור, עם ניסיון הופעות עשיר ואלבום שלם מאחוריהם, אחרי כמה דמואים וסינגלים לאורך השנים. החמישייה מתעקשת למהול במוסיקה שלה, שבעיקרה נשענת על יסודות ה-Black Metal המלודי, גם מעט השפעות גותיות, טקסטים בעברית, וחזון מוסיקלי אחיד לאורך השנים. לאחר הופעת השקה מוצלחת לאלבום Drawn To The Dark רק לפני כמה חודשים – תנסה Magor להוכיח את עצמה גם בפני כל מי שלא משוגע על Melodic Black Metal ולהוכיח שהם הבחירה הנכונה ביותר למלאכה.

יתרונות: ותק אדיר של הופעות עם ניסיון במה עשיר, אמירה מיוחדת משלהם במוסיקה שבולטת גם למי שמתקשה למצוא הבדלים בסגנון, סגנון מוסיקלי שנחשב הימור בטוח כלפי חלק גדול מהאירופאים, כמו כן, חלק מהרפרטואר אשכרה בעברית.

חסרונות: ה-Black Metal המלודי הוא הבן החורג במשפחת המטאל, חובבי ה-Black הכבדים לא מתייחסים אליו ברצינות כי לדעתם הוא מלוקק מדי, אך חובבי המטאל העדין יותר חושבים שהוא רועש וקיצוני מדי. כמו כן, חלק מהרפרטואר אשכרה בעברית.

הידעת? אביב הדרי, גיטריסט וסולן להקת Magor, גם ניגן תקופה מסוימת עם להקת ה-Melodic Black Metal הישראלית המיתולוגית Bishop Of Hexen.

מסר מהלהקה לקוראים: ״הקרב מתחיל עוד יומיים אבל אנחנו כבר עכשיו רוצים להודות לכל מי שתמך והראה לנו שמה שאנחנו עושים שווה את כל דם יזע ודמעות אנחנו לא נאכזב אותכם וניתן לכם את הופעה חיינו״

לראיון וידאו עם הלהקה
לצפיה בלהקה מנגנים שיר לקראת התחרות

Matricide
ז'אנר: Groove Metal / Hardcore
להקות דומות :A Life Once Lost, Eighteen Visions, Full Blown Chaos

Matricide היא להקה שנולדת מחדש כל פעם, עוד מלפני עשור, וכעת בגלגולה הנוכחי היא נוטה חזק אל כיוון ה-Hardcore הפשוט אך המעניש. הלהקה שהייתה חמישייה עד צאת אלבום הבכורה שלהם השנה, When Random Turns To Fate, נפרדה מגיטריסט ומייסד הלהקה יוגב סיטון, לשלום – ובאה להתנפל על התחרות המטאל-באטל ללא רחם. הלהקה הוציאה EP ב-2008 שנקרא We Are Alive שפצח את הציפייה המיוחלת לאלבום מלא ויצר קהל מאזינים נרחב בארץ.

יתרונות: ניסיון הופעות עשיר במיוחד, הכולל סיבוב הופעות באירופה כלהקת החימום של Orphaned Land, ותק ושפשוף עם החומר המוסיקלי שהוכיח את עצמו מול עשרות אם לא מאות אנשים בארץ ובעולם, אוריינטציה ברורה להתפתח מוסיקלית ולא לקפוא על השמרים.

חסרונות: אובדן חבר להקה מייסד משאיר על הכתפיים של חברי הלהקה הנותרים את הספק ואת חובת ההוכחה שעוד "יש להם את זה." התמודדות עם מציאות חדשה בה גיטרה אחת מחליפה תפקיד של שתיים.

הידעת? רן אליהו, סולן הלהקה, התחיל את הקריירה שלו כמתופף בלהקת ה-Mathcore הישראלית Seven Percent Mind-Usage.

מסר מהלהקה לקוראים: "אנחנו מאוד מתרגשים להשתתף בתחרות המטאל באטל השנה . החלטנו להשתתף השנה ולשמחתנו הגענו לפיינל פייב. זכיה במטאל באטל יכולה להקפיץ את הלהקה הזו בכמה רמות, במיוחד אחרי שהשקנו את אלבום הבכורה שלנו , יצאנו לסבב הופעות אירופאי. פסטיבל וואקן ירים את הלהקה שלנו למקום שהיא באמת צריכה להיות בו בעולם. אנחנו קיימים כבר יותר מ 10 שנים, יוצרים את המוזיקה הזו מכל הלב, הלהקה היא חיינו ואנחנו עובדים קשה כל הזמן. תבחרו בנו להיות שגרירי המטאל שלכם בגרמניה, כך נוכל לייצג את ישראל בכבוד ולתת בראש בכל הכוח. בהצלחה לכל הלהקות המעולות ולסצנה הישראלית שהולכת וגודלת !support your local metal scene!"

לראיון וידאו עם הלהקה
לצפיה בלהקה מנגנים שיר לקראת התחרות

Chugun
ז'אנר: Death/Thrash Metal
להקות דומות : Sodom, Ripping Corpse, Cancer

Chugun היא ההפתעה האמיתית של השנה. מעמדה אנונימית לתשואות מפי כל חובב אולדסקול, הרביעייה הקטלנית באה לשדר שילוב בין Thrash Metal ל-Death Metal בטעם של פעם, אבל עם המהירות של היום. חמושים במתופף קטלני, מספר השירים הבודדים ששוחררו כטבילות אש מהווים קרקע פורייה לאהדה פתאומית, והם הצליחו לשכנע אותנו שהם בהחלט מתמודדים ראויים לייצג את ישראל בוואקן. העובדה שיש להם זמרת שעושה גראולים מהשאול היא לא גימיק, היא נספח לנתונים המתכתיים של הלהקה הזו בכל מקרה.

יתרונות: מטאל מכסח ומהיר, בדיוק כמו שהגרמנים אוהבים, שילוב מרענן ונדיר בין Death Metal ל-Thrash Metal שנשמע גם מנותק מהזמן ממנו נלקח וגם בן-אלמוות. אנו מניחים שהעובדה שבחורה כריזמטית נמצאת על המיקרופון ונשמעת כמו השטן, זה גם מוסיף.

חסרונות: חסרי ניסיון לעומת רוב הלהקות המשתתפות, עם מוסיקה שלא תדבר לכל מי שחייב מלודיה כל הזמן במטאל שלו.

הידעת? משמעות השם צ'וגון הינה "ברזל יצוק" ברוסית

מסר מהלהקה לקוראים: "אין להקה מתחרה השנה שהיא לא מעולה. מוזיקה מעניינת? לכולם יש, יכולת ביצוע מעולה? לכולם יש, שואו ונוכחות במה? לכולם יש! אז מה מבדיל אותנו מהאחרות? זו האנרגייה המטורפת והחיות של המוזיקה שלנו, אנרגיה של מחבש שרומס ומשטח הכל בדרכו! אותה האנרגיה שסחפה המונים לדפוק את הראש ולכסח במוש פיט בתחילת שנות ה80 וממשיכה להניע גם את המטאליסטים של היום, ואנחנו כאן עם כל האנרגיה והכוח הזה בשביל לרסק את וואקן בשבילכם!"

לראיון וידאו עם הלהקה
לצפיה בלהקה מנגנים שיר לקראת התחרות

Shiver
ז'אנר: Groove Metal
להקות דומות : Chimaira, A Dozen Furies, Throwdown

מכל משתתפי המטאל-באטל, ל-Shiver יש את הניסיון הכי גדול עם Wacken, כאשר עדי המתופף נסע ב 2009 לייצג אותנו כאשר היה חבר ב Ferium שזכו בואתה שנה. אבל גם אם שאר הלהקה עוד לא היו בגרמניה, הם אינם טומנים ידיהם בצלחת כשהלהקה מכילה עוד שמות חזקים מסצנת המטאל הצפונית. המטאל שהם מביאים לתחרות הוא מטאל עמוס בגרוב, אפשר לקרוא לזה מטאלקור אבל ההארדקור שולט פה סגנונית באופן די ברור, סאונד רזה, כוחני ועם טאץ' של גרוב מדבק שמרחף מעל הכל בגאון.

יתרונות: נסיון במה עשיר, ופרונטמן סוחף שמובילים מטאל מודרני ומדויק והרבה כוחניות שכל כך באה בטוב בסגנון וברוק הכבד בפרט. בנוסף בניגוד ללהקות אחרות שמנגנות, סגנונית מה שמנגנים חברי Shiver הוא מטאל שאינו דורש הכרות מוקדמת עם הז'אנר או תשומת לב מיוחדת – אלא ישר ולפנים.

חסרונות: עם כל הנסיון של ההרכב, בסופו של דבר עדיין מדובר בלהקה טריה ויחסית ללהקות אחרות שמשתתפות יש להן עוד מקום להשתפר כהרכב מגובש. מעבר לכך הסגנון שלהם יכול לבוא לרעתם במידה ולא כולם יתחברו סגנונית למוזיקה שלהם, שנושקת לא מעט להארדקור.

הידעת? עקב פציעה של בסיסט הלהקה, החבר'ה הביאו את איגור גיטריסט Katastrof כשחקן חיזוק על הבס.

מסר מהלהקה לקוראים: "אנחנו Shiver , ואנחנו מתכוונים להוציא כל טיפת אנרגיה שיש בנו על הבמה במטאל באטל ונדאג שלא תצאו משם בחתיכה אחת! הגיע הזמן להוכיח שהמטאל החזק ביותר מגיע מהצפון. נתראה ביום שבת, בהצלחה בלהישאר שלמים""

לראיון וידאו עם הלהקה
לצפיה בלהקה מנגנים שיר לקראת התחרות

Mechanigod
ז'אנר: Groove/Progressive Metalcore
להקות דומות : Gojira, Meshuggah, Lamb of God

Mechanigod הספיקו המון בזמן קצר. למרות שש שנים מתחילת הפעילות הראשונית וחמש שנים מגיבוש ההרכב הקבוע (שהפסיק להשתנות מעט), מאז שהעלתה הלהקה הילוך קיימה הופעות רבות, הקליטה אלבום מלא בשם Realms ושחררה אותו חופשי לרשת ובסכום סמלי למעריצים שמעריכים את המוצר הפיזי. אם המטאל של אמצע שנות התשעים והלאה הוא כוס התה שלכם, אתם בוודאי תיהנו מנציגות ישראלית זו בז'אנר ובאחת להקות המטאל הטכני היותר מרשימות שישנן כיום בארץ.

יתרונות: רפרטואר יחסית עשיר ללהקה צעירה, כימיה טובה בין חברי הלהקה, ביצועים מדויקים, יכולות טכניות מעוררות השראה, סגנון פופולרי והערכה רבה של הנגנים ללהקות הבולטות בז'אנר, שבהשוואה לכל אחת מהן, לוקחת Mechanigod תוספת מאחת אחרת ועושה את העסק למעניין.

חסרונות: סגנון מטאל שדורש מאמץ גדול כדי להציג אותו היטב על הבמה ומורכבות שעד כמה שהיא מרתקת, לעתים היא דורשת את הריכוז שלכם. שאלת הרלוונטיות של הסגנון תרחף גם בתחרות עצמה שכן יכול מאוד להיות שהמטאל הטכני של הלהקה יהיה טכני מדי עבור השופטים.

הידעת? אלבום הבכורה של הלהקה עבר הליכי מאסטר אצל לא פחות מ-Jens Bogren באולפני Fascination Street השוודיים.

מסר מהלהקה לקוראים: "השנה יש מתחרים מעולים במטאל באטל, חלקם עושים מוזיקה מודרנית יותר וחלקם מסורתיים יותר, אבל מכאניגאד, בניגוד לשאר המתחרים, מביאה איתה בדיוק את האמצע משתי העולמות והופעה שעוד לא ראו כאן בארץ יחד עם זה נאתגר את האוזן של המאזינים כאן וגם בוואקן! בהצלחה לכל המשתתפים!"

לראיון וידאו עם הלהקה
לצפיה בלהקה מנגנים שיר לקראת התחרות

צוות המגזין מאחל לכל המשתתפים בהצלחה בתחרות, May The Force Be With You All And My The Best Band Win!