צילום: אלכס ימפולסקי
סערת ברקים ליוותה את הדרך שלי להופעה של Scardust ו-Orpheus Blade במועדון "האזור" שבדרום תל-אביב בשבת האחרונה, וזה היה סימן לבאות. "האזור" נבנה על גופתו של מועדון ה"ברזילי" שהיה זכור לי לטובה מהימים שהייתי פוקד אותו, ולכן הגעתי להופעה עם ציפיות מעט גבוהות יותר מהרגיל בכל הנוגע למועדונים בסדר הגודל הזה. לשמחתי גיליתי ש"האזור" שמר על האינטימיות והסאונד הסולידי שהיה בימי "הברזילי" ושדרג את המקום מבחינת גודל ונראות כללית. התחושה שמועדון מעביר תורמת לא מעט להנאה מההופעות שמתרחשות בו וזה אכן היה המקרה.

הערב נפתח עם החימום של Orpheus Blade – פרויקט מוזיקלי של היוצרת עדי ביטרן, שעלתה לבמה עם הרכב מוזיקלי מלא ומגובש. Orpheus Blade היא אחת מלהקות המטאל היותר מעניינות בישראל כרגע, בעיקר לאחר אלבום הבכורה שלהם, Wolf's Cry, שיצא מוקדם יותר השנה והציג מוזיקת פרוגרסיב מטאל יצירתית וכתובה היטב. מדובר בהרכב מתחיל, אבל הגיבוש שלהם על הבמה הורגש באותו ערב. כל אחד מהמוזיקאים נראה כאילו הוא נהנה להופיע ולנגן את השירים מהאלבום, ולאף אחד מהם לא חסר כישרון.

בנוסף לכישרון הנגנים, הסולנית עדי ביטרן הפתיעה את הקהל כשהיא עלתה לבמה בהריון – דבר לא פשוט לכל הדיעות. ההופעה שביטרן הגישה לקהל היתה מלאה ברגש ומחויבות. היא שרה נהדר ובעלת מנעד רחב ותפקידי שירה מגוונים. המוזיקה כתובה כך שהיא מאפשרת לה לזרוח מבלי להשתלט על החוויה הכללית. Orpheus Blade הם חזון של אמנית שקם לתחייה על הבמה, והוא מהנה לצפייה והאזנה בכל שיר ושיר. נקודות בולטות במיוחד בהופעה היו השירים "The Finest Art of Feeding" ו-"Because He's Made of Flesh". הראשון שיר פרוגרסיב אפי וגרנדיוזי בו ביטרן חלקה את עמדת המיקרופון עם יוחאי דוידוף, איש Prowlers, והשני הוא פצצת גרוב וכחוניות עליה מנצח תיפופו המרשים של אור בנוזיו. גם מקהלת הליווי שכללה שלוש סולניות ברקע תרמה להגשה הדרמטית של ההופעה. Orpheus Blade הם הרכב נדיר בארץ, וכדאי לשים לב אליהם.

אחרי שחברי הלהקה ירדו מהבמה הגיע התור של האירוע המרכזי- הופעתה של Scardust. מלבד יום ההולדת שנחגג באותו יום לסולנית ומנהיגת הלהקה, נועה גרומן, המופע קודם כחוויה אפית שהקהל לא ישכח בקרוב. את Scardust תפסתי ממש לאחרונה כלהקה שפתחה את פסטיבל ה-Melodic Alliance שארגנו חברי להקת Desert. כבר אז הלהקה בלטה לטובה ושמחתי לחזות בהופעה מלאה שלהם כמופע מרכזי הפעם. ההבטחה למופע אפי מתמיד קוימה כבר בתחילת המופע כשמקהלת נזירים עלתה לבמה לצד חברי הלהקה. להרים מופע עם מקהלה מלווה בסדר גודל כזה הוא לא דבר טריוויאלי, בעיקר בעידן בו אפילו להקות וותיקות יותר לא תמיד מצליחות לקיים הופעה כזאת בגלל מחסור במשאבים.

הסאונד היה מצוין לאורך המופע כפי שהבמה היתה בדיוק בגודל המתאים כדי להכיל את העומס עליה. מאמץ הארגון אכן השתלם והמקהלה העניקה נפח ויזואלי ומוזיקלי שלא אפשרי להחלפה. בהמשך המופע נועה גרומן שדרגה את התלבושת שלה, שקושטה בכנפי עורב. הקהל הגיב בחום ללהקה לאורך כל ההופעה והכיר את מילות השירים – דבר שמוכיח כמה הכרחי לבנות קשר עם הקהל ולארגן הופעות מקוריות, דבר ש-Scardust היו טובים בו כבר מימיהם כ-Somnia. הסאונד המוצלח במועדון עזר למקד את תשומת הלב למוזיקה הלא פשוטה של הלהקה ולחבורת הנגנים המוכשרים. התיפוף הקצבי של יואב וויינברג בלט במיוחד לצד הסולואים המלודיים והטכניים של הגיטריסט ידין מויאל.

שירים כמו "Tantibus" הפכו ללהיט בקרב הקהל והוא בוצע נהדר באותו ערב. היכולת של Scardust לשלב בין מלודיות, טכניקה וכובד מטאלי מוחץ מרשימה. בדומה לנגנים, גם גרומן מחליפה תפקידים בקצב מסחרר בין שירת פאוור-סימפונית לגראולים הלקוחים היישר ממחוזות הדת' מטאל. הלהקה השקיעה גם בגזרת האורחים. יותם "Defiler" אבני מ-Prey for Nothing התארח באחד השירים היותר מעניינים מוזיקלית של הלהקה והעיף את אטמי אוזניים לכל עבר עם שאגות וגראולים מלאי עוצמה. גם קובי פרחי, איש Orphaned Land, התארח בגזרת השירה בשיר חדש ומסקרן שכנראה נשמע עוד הרבה בהופעות הבאות. חברי Scardust חולשים על ז'אנרים רבים אבל מצליחים להעניק טאץ' אישי לכל דבר שהם נוגעים בו, מה שגורם להם לייצר סאונד ייחודי משלהם והם מתייחסים ברצינות תהומית לכל הופעה שהם מפיקים. יחסית ללהקה שאפילו לא הוציאה לאור אלבום באורך מלא זה יותר ממרשים. אני ממליץ בחום לתפוס את Scardust בהזדמנות הראשונה שתוכלו.