צילום: גיא פירסט
קל מאוד לנגח להקות רוק ומטאל ששרות בעברית. יטען מי שיטען שבכל מקרה אף אחד לא יקשיב לזה בחו"ל, שזה לא קליט, שזה לא יושב טוב, שלא לזה זה נועד… ומה לא. אצל להקות פאנק זה קורה יותר ובמטאל הקיצוני יש להקות בודדות שהתנסו בכך, כמו Bartholomeus Night או Magor. קין והבל 90210 היא לא להקה שנכנסת לאף אחת מהקבוצות האלו, ודאי לא עושה חשבון לאף אחד – וכאן סוד הקסם שלה. השם יגרום לכם לחשוב שהחברים לא לוקחים את עצמם ברצינות. גם שירים כמו "מאסטר יהודי" מהאלבום הראשון שנקרא "מסע הכזבים של קין והבל" או "אפרים המשובח" מהאלבום החדש שנקרא "וידאודרום" יעבירו את אותו מסר שגוי.

ברגע שתגבירו קצת את הווליום תוכלו לגלות בקלות שהלהקה לא סתם מגדירה את עצמה "הארדקור פרוג-סטונר בעברית". כל רגע הוא בליל מופרע של כל אלו ויותר ובהופעת ההשקה לאותו אלבום שני שהזכרתי, שנערכה ממש לא מזמן, אפשר היה לראות את זה בא לידי ביטוי בשטח. בעידן שבו להקות על מחו"ל עם ותק של 20 או 30 שנה, מוכרות בערך כרטיס על כל שנה שהן קיימות ומבטלות את הופעתן בבושת פנים – היה תענוג לראות את הבארבי מלא במאות מעריצים אדוקים. בשביל להקה עם שני אלבומים לא בדיוק מלאים, הופעה של למעלה משעה עם שפע אורחים היא לא עניין של מה בכך.

פתיחת הערב עם ביצוע לקלאסיקה הישראלית "שיר השכונה" של "התרנגולים", כשחברי ההרכב מחופשים שלושתם, כבר הקפיצה את מצב הרוח. שאר הערב היה מלא בלהיטי הלהקה – ואפשר להודות כבר בפה מלא שללהקה יש לא מעט כאלו – כמו "מלחמת אחים" בעל הקליפ הידוע לשמצה שהקפיץ את כל הנוכחים בקריאות נלהבות של "אנחנו קין והבל!!!!!!!!111". השיר החדש "לקח זמן" הציג את שיאי הכבדות החדשים של הלהקה, מאפיין שתמיד היה לה ויחד עם השירים בעברית עדיין נותן לה את הייחוד שלה. קין והבל 90210 באו לפוצץ לכם את האוזניים ולגרום לכם להגיד תודה אחר כך.

שאול לוריא, המשמש כבסיסט וסולן הלהקה, היה אנרגטי מהרגע שעלה לבמה ועד שעזב אותה, ובחיבור שלו למוזיקה ולקצב שלהב את הקהל ושלח את פוקדי האירוע להשתלח זה בזה במעגלי פוגו גדולים. על יונתן השילוני, גיטריסט הלהקה שצריך היה למצוא את מקומו בין ההפגזות של חטיבת הקצב, אין מילה רעה לומר – בכל שיר ושיר הוא התבלט כאשר היה בכך צורך ונתן את הצד שלו לשירי הפאוור-טריו מבלי ללכת לאיבוד, משימה לא קלה בכלל.

כל החברים באו לשמוח באותו ערב עם קין והבל 90210. ב-"אפרים המשובח" תרמה מקולה תמר "קוקי" אריאל, היום ב-IDDQD ופעם ב-MESS, לא רק בצרחות אלא באופן מפתיע גם בשירה "רגילה" ונקייה שעשתה את הביצוע למסקרן. בהמשך עלו חברי להקת האלטרנטיב "לילי פרנקו" לבצע את "מאסטר יהודי" האהוב ואת "ערפל סגול", חברי Great Machine" ביצעו את "מכונה מופלאה" באופן די צפוי (ובהחלט משמח) וטוב מכל אלו – חברי Megason עלו לביצוע משותף של שיר הנושא מהאלבום החדש, "וידאודרום". באף אחד מאלו, חברי להקת הבית לא עזבו את הבמה והסאונד באופן יחסי נותר יציב. אחד משיאי הערב היה שיתוף הפעולה והתיאום המוחלט על התופים, בין איתמר לוי מ"קין והבל 90210" לרועי חן מ-"Megason". אחד מהרגעים החביבים היו צירופו של הסטנדאפיסט ירמי שיק בלום לשיר "זה בא מלמעלה" שצבע את כל העסק בגוון התל-אביבי שלו, ואי אפשר להגיד שאין קצת מזה בכל אחד מאיתנו לפעמים…

הפעם הקודמת והראשונה שראיתי את קין והבל הייתה בהופעת חימום ל-"בוא לבר", שהתקיימה גם היא במועדון הבארבי לפני מספר חודשים. אמנם כבר אז אפשר היה לומר שחברי קין והבל 90210 הספיקו לצבור ניסיון דרך הרגליים, אבל כשהאלבום השני כבר בחוץ, לא היה בכלל מה להשוות. רמת המקצוענות של הלהקה התבטאה בתכנון המוקדם, בשילוב הנכון של החבר'ה שבאו לתגבר, בבחירת סדר מתאים לרשימת השירים – המהירים מצד אחד והכבדים מצד שני ובסאונד שהיה לא רע בכלל. בסך הכל הייתה זו חוויה מרשימה מצד חבורה מוכשרת, שלא מתפשרת לרגע ועדיין מצליחה לשמור על שאיפותיה צנועות, במובן החיובי ומעורר האהדה של המילה.