צילום: טל צבר
השמועה אומרת שהופעות המחווה כבר יצאו מכל החורים. מהרכבים ישראלים שעושים הופעות מחווה שוב ושוב לאותן להקות, ועד ללהקות מחווה שמגיעות במיוחד מחו"ל ונראה שהפסיקו לעניין כבר מזמן את קל המטאל הישראלי. כנראה שאת השמועה הזאת לא סיפרו למעריצי Tool הישראלים, שעובדים כבר חודשים ארוכים על מופע מחווה שהוא פשוט מחווה אמתית ללהקה האהובה כל כך. אבל היופי בכל הסיפור, היו הקהל שהפריח את השמועה לחלוטין והגיע בהמוניו כדי לשמוע חבורת נגנים מוכשרים מנגנים באקסטזה אל תוך הלילה מטאל אלטרנטיבי, פרוגרסיבי, כאן מולם על הבמה.

מועדון הפאפאיתו הקטן היה מהר מאוד מלא עד אפס מקום בקהל לבוש חולצות של טול, כזה שלא נצפה בהופעות מטאל בארץ לעתים קרובות. על אף שהפלאייר הודיע על פתיחת דלתות מוקדמת יחסית, ההופעה התחילה רק כשעה וחצי לאחר מכן. השעה שעשויה הייתה להיות קשה אלמלא הקהל היה נרגש כל כך למחווה, ומוכן כל כך למה שמצפה לו. למזלם של ההרכב, הקהל הגיע מוכן להופעה ארוכה ולביצוע מיטב להיטיהם של להקת Tool האמריקאית, והחזיקו מעמד עד לסוף ההופעה המאוחר. הערב נפתח באינטרו ומיד לאחריו השיר "Stinkfist". את המיקרופון תפס רן אליהו מMetricide בפנים צבועות בלבן ועם מגפון בידו, כמו שנוהג הסולן של Tool בעצמו, אכן זה מה שנדרש כדי לתפוס את הסאונד המיוחד הזה. הקהל המיוחד שמילא את הפאפאיתו ויתר, שלא במפתיע, על ההדבאנג והפוגו הנהוגים בדרך כלל בעולם המטאל לטובת נענוע עדין של הראש ושירת כל המילים כולן יחד עם הזמרים שהתחלפו לאורך הערב. כן, מי שאוהב את המוזיקה נהנה ללא ספק, אך הערב הזה היטיב גם עם אלו שאינם חלק מקהל המעריצים הקבוע של Tool. הצוות המוזיקלי שעמד על הבמה ניגן את המוזיקה הזאת כאילו הייתה שלהם עצמם ועשו זאת בצורה מצוינת.

לשיר 46&2 הצטרף סולן ההרכב, דור אגאיאן בפעם הראשונה הערב. הקהל שאג למשמע הריף שסימל את אחד מלהיטיה הגדולים של הלהקה, מאחד האלבומים החשובים ביותר שלהם, Ænima. השירה האפאטית של דור הייתה מתאימה לסאונד אותו ניסה להשיג, והשאירה מספיק מקום גם לכלים האחרים, החשובים לא פחות. אחד הדברים החשובים ביותר במחווה לTool, אם לא החשוב ביותר, הוא הבאס. הריפים והסולואים של הבאס הם אלו שמחזיקים את הכל יחד חזק, את השירים שמאיימים כל רגע להתפרק. דניאל אבישר המוכשר ניצח על כולם בגבורה והחזיק את הליינים הלא פשוטים כלל בכישרון ואיכות. השיר הבא, "The Pot", נפתח עוד לפני נפלאות הבאס, בשירה עוצמתית של הקהל שנראה כנהנה עד כלות נשמתו למשמע כל צליל שיצא מחברי ההרכב ששלטו בשירים ובבמה עצמה בכישרון רב.

אווירה קוסמית מורכבת מנאום רדיופוני, תאורה אדמומית עמומה וקרקושי גיטרות פתחו את היצירה האינסטרומנטלית "Eon Blue Apocalypse", ומיד לאחר מכן בהמשך ישיר לשיר "The Patient" בשני קולות של אגאיאן ודניאל ווליך, סולן 01E-Motion. החבורה על הבמה, ובמיוחד דן מאור על הגיטרה, הצליחו כאילו בלי מאמץ לנגן את המוזיקה עתירת האפקטים בדיוק וניקיון שהיו עשויים להיראות כחוטאים למטרה, שהרי היא לנגן מוזיקה של להקה שכל כולה בלגן אחד גדול. היו נראים, אלמלא היו מלאים ברגש עד להתפקע, רגש שהפך את כל מה שניסו לעשות לטוב פי כמה. הקהל הריע ברוב קולות לשיר שביקשו עוד קודם, ולקרקורי הצפרדע מהגיטרה שפותחים את השיר "Prison Sex". השיר המקפיץ הרים את הקהל לגבהים חדשים, שהמשיך להשתגע ככל שההופעה התקדמה עמוק אל תוך הלילה.

אין ספק שהנגינה המצוינת של החבורה על הבמה הפכה לחזקה פי עשרות מונים בזכות הקהל שהתמסר כל כולו למוזיקה שהם אוהבים כל כך כשזאת מנוגנת בכישרון על הבמה. ההרכב, כמובן, לא נשארו חייבים ונתנו לקהל את מה שרצו. מלבד ביצוע משכר למוזיקה הלא קלה כלל, הם הופיעו עמוסי אנרגיות ואהבה למה שניגנו. האנרגיות הלכו וטיפסו לשחקים, ובשיר "Schism" האקסטזה על הבמה הייתה מהפנטת. הקהל ליווה את הלהקה במחיאות כפיים בדיוק לפי הקצב, ובסיומו מחאו כפיים בצעקות אושר, אין ספק שהביצוע שנתנה החבורה על הבמה היה מרגש ומטריף עבור כל הקהל כולו, שהתמסר לשיגעון על הבמה שנעטף במסכת עשן סמיך וריח בירות.

השיר "Parabol" השקט היפנט את הקהל, אבל כשנכנס, "Parabola", המשכו הישיר, ברעש עוצמתי, הקהל לא הצליח להחזיק את התרגשות. הלהקה והקהל קפצו ונהנו בדרך שמוכרת רק להם, לאלו שנושמים את Tool. לא רק הגיטרות והשירה, גם התופים המסובכים לאין שיעור שרדו בזכות ארז שהחזיק אותם ואיתם את הערב כולו ביד רמה. הקצב, הריפים, האפקטים, התחושות והאנרגיות באוויר הפכו את המחווה הזאת לערב מיוחד באמת.

ההופעה כולה לוותה בוידאו-ארט מתקדם במיוחד שהתאים למוזיקה כמו כפפה ליד. הפאפאיתו ריחף באוויר, מה שהרגיש כמו שיא ההופעה של להקה גדולה מאוד, ולא סופה של הופעת מחווה לכזאת. החיבור בין חברי הלהקה, בינם לבין עצמם וישירות אל הקהל, הרגיש טבעי וטהור כל כך. היה אפילו טבעי כשפרצו כולם בהדבאנג לטובת השיר הכבד "Hooker". לא ברור האם היה זה הסאונד המצוין של הפאפאיתו, האנרגיות בקהל או פשוט ההופעה עצמה, אבל כל שיר נשמע כאילו בכישרון רב החבורה לקחה והגבירה את הסאונד של Tool למקסימום עד שהדיסטורשן השתלט כמעט כל המוזיקה, אך לא מספיק כדי לפגוע בביצוע המעולה.

ההופעה התקרבה לסיומה כשהקהל ליווה במחיאות כפיים על פי הקצב של "Lateralus", שיר הנושא של אחד מאלבומיה החשובים של הלהקה, ואחד לפני האחרון שהוציאו. לאחר שאגות הגיטרה, הקהל לא הסתפק במחיאות הכפיים והוסיף גם בשירה. למורת רוחו של הקהל, הערב הגיע לקיצו בשיר "Aenima", שיר הנושא של עוד אחד מאלבומיהם החשובים, שיצא לפני 20 שנים בדיוק. בכך סגרו את כל הערב כולו באריזה מתוקה ורועשת של כיף ובלאגן בחסות הרכב Mastool. שם, אגב, שמתאר בצורה נהדרת את הקהילה המעופפת, ה"טול"ית הזאת שמסתובבת בינינו.

ההופעה הערב לא הייתה חגיגית או מיוחדת, זה לא היה ערב מחווה לציון משהו או אירוע שאין שני לו. זו הייתה הופעה מצוינת, של נגנים מעולים, במינון נכון וביום שציונו ניטרל את המשקל הכבד של השעה המאוחרת, הרי כולם גם ככה ממשיכים מכאן לחגיגות סיינט פטריק'ס דיי. כל המרכיבים הללו יחד, בנוסף לכמה שהקהל ציפה להופעה כזאת, גרמו לאנשים להצביע ברגליים ולהגיע. הבית החם שסיפק הפאפאיתו לאירוע נראה שלא גרע אלא רק הוסיף לערב הנהדר הזה. היה זה ערב מיוחד, עשוי בטוב טעם, וכל כולו באווירה חיובית ועילאית, כיאה ל Tool.