עשיתי את דרכי בערב מחיפה להרצליה במיוחד כדי לחוות את החוויה הזו של מטאל בעברית, ברגע שבני המשפחה שלי שמעו שאני נוסע למרכז צירפו אלי את האחיין שלי בן ה 5 – בעז,כדי שאקפיץ אותו למרכז, ובמקום להתחמם בדרך עם מיטב שירי הלהקה, מצאתי את עצמי שומע את "האוטו שלנו גדול וירוק" , "אבא שלי הוא הכי בעולם" ושאר פנינים, הורדתי אותו אצל הוריו ,שמתי לי במערכת את הדיסק של אפאטיקה (בקרוב הסקירה המלאה), ונסעתי לפאב הראשונים 7. המקום נראה דווקא נחמד לערב מטאל, קטן עם מלא גיטרות על הקירות. הוא היה מואר כל כך נחמד באירוניה מדהימה לזמן שבו המצלמה שלי אושפזה לתיקון. הלהקה עלתה ועשתה כיוונונים אחרונים לפני ההופעה. הדינמיקה של הלהקה מצויינת, הם מנגנים קצת יחד. מתעצבנים ביחד על הסאונדמן ומקפידים על כל פיפס, הלהקה מחוזקת במתופף מתן שמואלי (אורפנד לנד) שהצטרף אליהם זה מכבר ונותן ללהקה הרבה מהנסיון המצטבר שלו. הקהל מתחיל לזרום פנימה וכמעט כל אדם שני ניגש לחברי הלהקה לברך אותם אישית, הרבה מהקהל הם חברים של חברי הלהקה ושל אור(הסולן) מהצבא, אני מניח שלפחות שליש מהאנשים שהיו שם הם חברים של אנשיי הלהקה והיו שם משהו כמו 50- 60 אנשים סה"כ, חלקם סתם באו לשתות בירה ונקלעו להופעה, הסיבה אגב היא השקה של הסינגל –"פלא אדמוני" מתוך האלבום הראשון של הלהקה שאמור לצאת באפריל השנה.

הערב מתחיל בוידאו ארט מושקע, צריך לראות אותו כדי להבין. אבל בגדול זה סרטון קטן שבו רואים את אור יושב בתא סגור ומנסה לפרוץ החוצה, הוא חורט על הקירות, מכה ומנסה לשבור את דרכו החוצה. בזמן שהסרטון מתנגן אור שואג על אנשי הסאונד, מסתבר שהם הכניסו את החלק הלא נכון של הסרטון בהתחלה והוידאו שראינו היה אמור להיות מוצג בחלקו רק באמצע ההופעה. עם סיום הארט הלהקה פורצת לבמה ומתחילה לנגן, הבמה נמוכה והקהל נמצא ממש בגובה העיניים עם הלהקה, זה יכול להיות כיף גדול או מביך במיוחד, אם אף אחד לא מתקרב אליה אבל אור הסולן יודע להלהיב את הקהל והקהל נצמד לבמה בזמן שהלהקה מנגנת את כיבוי אורות עוד שיר מהאלבום המתקרב שיש לו גם קליפ. השיר הבא נפתח בקריאה "תותבת לפני המיטה" – ואם פספסת את העובדה שהסולן עומד על פרוטזות, אז פה כבר תשימו לב, הח'ברה האלה עובדים בהרמוניה מדהימה, הבסיסט שלהם חזק ועוצמתי, פשוט מתופף על הבס, את השיר מלווה ריף גיטרה אדיר וממכר. וזהו השיר היחיד באלבום שתמצאו בו כמה מילים באנגלית. אור יודע להזיז את הקהל ומתקשר בצורה מעולה, ואין כשרון חשוב מזה לסולנים,לדעתי. פלא אדמוני, הסינגל שלשמו התכנסו להופעה הוא בלדת רוק מצויינת, שתי דקות ועשרים, שקטות לחלוטין, שבקלות הייתם יכולים לחשוב שהן שיר רגיל שגלגל"צ ינגנו בכיף ואז בדקה האחרונה של השיר, מגוייסת לה גיטרה מייללת , תופים חזקים ומקסימום רגש.

מיד לאחר מכן אנחנו מקבלים את "פרח בר", קטע מטאל משובח שמחבר סאונד מזרחי לחלוטין עם תופים עוצמתיים של מתן, בסים חזקים של שי וגיטרה חזקה וחותכת של טל ואור. הקצב שלו לא נשמע כמו שום דבר שיצא לי לשמוע במטאל, זה שיר מעולה שפשוט הייתי שמח לשמוע יותר שירים מסוגו. ככה נשמע מטאל ישראלי, חיבור בין המוזיקה המזרח תיכונית שלנו לסאונד המטאל שאנחנו כל כך אוהבים. ההופעה זורמת והרבה מאוד קטעים שונים מנוגנים, הח'ברה מפתיעים בקאבק שקט יחסית ל Darkness Within של Machine head, הם מצליחים לקחת את זה למקום אחר, הימנון רוק מלודי לחלוטין, אבל עוצמתי מאוד בשקט שלו, כמו גחל בוער שמאיים לפוצץ את גזע העץ מבפנים, בסוף השיר אור נופל על הרצפה, נותן עוד גוון מקאברי לשיר הקשה הזה. לחלק האחרון של ההופעה הח'ברה מתיישבים ומנגנים את צלילי מיתר, שיר ההתאבדות האופטימי של הלהקה, אחד הדברים הטובים בלשמוע מטאל בעברית, זה שהרבה יותר קל (לי לפחות) להבין את המילים ולהתחבר אליהן. אמנם לא חשבתי שאוכל להתחבר לעניין, אבל זה בא לי בקלות.הח'ברה נותנים עוד קאבר ל"שאריות של החיים" של עידן רייכל, בחיים לא שמעתם כזה ביצוע מעולה, פשוט ביצוע מטאל לשיר, בסים חזקים, גיטרות מכסחות ויופי של עיבוד, שי הבסיסט שר את השיר הזה, ועושה את זה לא רע בכלל.

לסיכום, היו לי לא מעט חששות לגבי ההופעה, מכיוון שיצא לי לשמוע את האלבום לפני כן והקול של אור הוא אמנם טוב מאוד, אבל הוא נשמע לעיתים על סף שבירה ומכיוון שאני יודע שבאולפן משתמשים בהרבה טריקים לשיפור קול, הייתי בטוח שזה לא יחזיק הופעה, אבל אור מחזיק הופעה מעולה ונשמע טוב בדיוק כמו באלבום, יש לו קול מיוחד וחזק גם אם אין לנו פה גראולים, יש לנו בסיסט מצויין וגיטרה מלווה משובחת, ועל מתן שמואלי אני לא צריך להרחיב, הוא כשרון גדול וידוע לפני כן. חברים, מטאל בעברית זה לא משהו שאני רגיל לשמוע, אבל אני מבטיח להתרגל אם זה ישמע כמו של אפאטיקה, נכון, הם לא הכי מכסחים בעולם, הם לא שוחטים חתולים על הבמה ויש להם לא מעט בלדות, אבל יש להם עוצמות ויכולת לרגש כמו שהרבה זמן לא חוויתי. תנו להם הזדמנות ותקשיבו להם.