כמי שבא מעולם המסעדות אני יכול להגיד שאחד הדברים הכי חשובים במנה טובה ובמסעדה טובה היא שהן משאירות אותך עם טעם של עוד. אתה אוכל מנה, נהנה ממנה ויודע שתרצה שוב. אתה מגיע למסעדה, פותח תפריט, רוצה שם הרבה דברים, מזמין מנה אחת, נהנה ממנה ויודע שאתה תרצה לחזור כדי לטעום גם מנות אחרות, כי החוויה שלך הייתה טובה.

קריאייטור, מוזיקאים ותיקים שאין מדובר ברודיאו הראשון שלהם, ג'ק, יודעים שעליהם להשאיר את הקהל שלהם עם טעם של עוד. שועלי הופעות ותיקים שכמוהם, שהלהבה (תודה ללוציפר) עוד בוערת בהם, יודעים לספק הופעה שמשאירה אותך עם טעם של עוד, ואני חושב שכל אחד שהיה ברידינג ב-15.8.22 יסכים איתי.

היה זה ערב קיץ שגרתי. עבודה, נסיעה לרידינג, המבורגר של לפני הופעה (פריווילגיה של זקנים שלא נכנסים לפוגו וכאלה) ובול בזמן לתחילת החימום, שגם זאת סוגייה. ידעתי שאחת הלהקות האהובות עליי בארץ, קלפסודרה, נבחרה לחמם את קריאייטור, ודי מהר כבר נתקלתי באיזה טוקבק שהציע להקה אחרת דווקא (חסר פואנטה כשזה נעשה מאוחר מדי, טוקבקיסט יקר) יותר קרובה לז'אנר. ויש משהו בזה, שהחימום יהיה מאותו ז'אנר של ההדליינרית, מה שגורם ללהקת החימום שאינה מאותו ז'אנר להצטרך להוכיח את עצמה יותר לדעתי.

Clapsodra

בדיוק בשעה 21:00 עלתה קלפסודרה לבמה, כשאני יודע בערך את כל האלבום הראשון שלהם בעל פה, אבל לא עליו הם באו לדבר כל כך. להקת הדום-דת' הותיקה שעומדת בפני הוצאת אלבום חדש החליטה לנגן בעיקר את השירים החדשים מתוכו, ומה אגיד? זה בגדול הרבה יותר רועש ואגרסיבי מהאלבום הראשון שהיה קצת יותר סנטימנטלי ודומי בעיניי.

ההופעה מתחילה עם מועדון חצי מלא, הלהקה פותחת עם השיר Subjugation החדש והאגרסיבי, עתליה הסולנית מתרוצצת על הבמה, מרימה את הקהל, שרה עם כל האנרגיה וההתרגשות שבעולם וניכר כי הקהל אוהב את מה שהוא שומע.

הלהקה ממשירה עם Lust for power, קצת יותר איטי, אפל וקצת דרמטי מקודמו, אבל האנרגיות של הלהקה נשארות זהות. הנגנים לא מפסיקים לזוז בידיעה שיש להם חצי שעה לעשות רושם ונראה שכל חמשת השירים מהאלבום החדש מצליחים בכך. הקהל מתחמם לאט לאט, מתחיל יותר ויותר להזיז את הראש, להגיב למפעילה הראשית עתליה, שאי אפשר להתעלם מהשילוב העוצמתי שלה עם אבי הסולן/גיטריסט והאיש שמאחורי הלהקה.

כשמגיעים לשיר האחרון, Endless agony, שיר הנושא של האלבום הראשון, הקהל כבר חם, ובתור מי שחולה על השיר הזה, אני מוצא את עצמי מחומם, עושה האדבאנג וצורח את השיר ומחכה בקוצר רוח לסיבה שלשמה התכנסנו הערב. אגב, לכל מי שתוהה לגבי נכונות הליהוק של להקה מז'אנר אחר: ניכר כי בסוף הסט של קלפסודרה הקהל לא היה חם. לא לא, הוא בער.

Kreator

טרם עלייתה של הענקית הגרמנית לבמה אתעכב על משהו שנדיר לדבר עליו בסקירות שכאלה, וזה התיקלוט בין השירים. לא יודע מי אחראי עליו, אבל הבנאדם שם בעיקר שירים של פנתרה, ובאמת שלא צריך הרבה יותר מזה כדי לעשות אותי מאושר, אז תודה לך על זה. אחלה מעבר בין להקת החימום להדליינרים!

The patriarch מתחיל להתנגן, כשברור לי שאחריו יגיע השיר שממנו התחלתי לשמוע קריאייטור, Violent revolution אותו צרחתי עד שהגרון שלי הזכיר לי שאני כבר לא ילד, ואם הייתה דרך לפתוח כל הופעת מטאל, אז כן, ככה עושים את זה.

הלהקה ממשיכה עם Hate uber alles מהאלבום החדש, נראה שהקהל הספיק כבר לשמוע ולהתחבר אליו והאנרגיות במועדון פשוט לא נורמליות. כמה אהבה הדדית. בשיר Phobia כבר התחיל פוגו קטן ונחמד, השטן אמיתי, Hordes of chaos גורם לכל הקהל לצרוח ביחד “Chaos!” ואני בעיקר בהלם ממילה פטרוזה, הבנאדם הבלתי נגמר הזה.

כשסקרתי את האלבום הקודם של קריאייטור דיברתי על השיר שהכי אהבתי מתוכו, Hail to the hordes ההמנוני והמלודי, והוא פשוט סיפק את הסחורה. עד Enemy of god עוברים עוד 2 שירים מלאי פוגו בקהל, מגיע לו Phantom antichrist ואני מבין שיש לנו ביד לא רק הופעה מטורפת אלא גם סטליסט מצוין!

אחריו מילה עוצר את ההופעה ומדבר עם הקהל, כמה הוא אוהב לחזור לכאן, כמה אנחנו חזקים בעיניו ומקדיש לנו את Strongest of the strong. אחריו עוד עצירה קטנה כי בעוד דגל ישראל מונף בשורות הראשונות, מילה אשכרה מביא מאיפשהו דגל ומניף אותו לקראת Flag of hate המעולה. בשלב הזה אני כבר באפיסת כוחות (קומו אתם ב-5 בבוקר!) ואחרי Betrayer ההופעה נחתמת עם Pleasure to kill האלמותי וברצינות, לא חושב שאפשר להגדיר את מה שהלך ברידינג 3 כרחוק משמעותית מאורגזמה.

אז מה היה לנו שם? אחת ההופעות הכי מהנות שהייתי בה בשנים האחרונות, חימום מצוין של קלפסודרה, תיקלוט מצוין באמצע, הופעה פשוט מושלמת של קריאייטור, הפקה שתיקתקה כמו שעון ללא שום תקלה וסלחו לי על זה שאני יותר מדי פולני, אבל יש לי תחושת ניצחון קטנה כשחבורת גרמנים מגיעה לישראל מתוך אהבה והנאה ומבדרת אותנו מול דגל ישראל מתנוסס. ניצחון קטן לעם ישראל בערב שכולו ניצחון לקהל המטאל בארץ.