שאגת האנשים בקהל הרימה את המקום כאילו דרכה בו מפלצת ענקית, ורק כעבור דקה (שנראתה כמו נצח) הם הבינו למה הם נכנסים. מצד שמאל של הבמה החל להיווצר מעגל של אנשים שהחלו דופקים ראש בכוחניות, כאשר מצד ימין, חבורה אחרת של ילדים ניגנו על Air-Guitar כאילו הם אלו אשר מבצעים את השיר. לפתע כל האנשים במקום, כישות אחת, החלו באחד מרגעי הפוגו האימתניים שראתה ארצנו… באמת הגיע הזמן שמישהו ינגן להם את הסינגל החדש של אבריל לאווין בתיקלוט.

אך אם נניח לרגע את התיקלוט בצד – כי יהיה זה לא אובייקטיבי מצידי להלל את עצמי ואת עמיתי אורן בלבוס [Eternal Gray] על סט השירים המובחר שרק אנשים עם מתת אל יכולים לשים באירוע שכזה – נראה כי הערב הזה יהיה אחד מהמשובחים שראתה ארצנו מזה זמן מה. גם אם יש כאלה שיגידו שאין להשוות בין "הוודקה הפולנית" לבין "כוס הלטה-מוקה-צי'נו" שקיבלנו בהופעה של מרטי פרידמן לפני פחות משבועיים, אני יכול לומר, שמשקה אלכוהולי חזק יכול להרטיט לך את השיער ואת החושים לא פחות מקפאין מתקתק – שלא לדבר על כך שהוא יגרום להתעלפות מהירה.

זו היא הפעם השנייה שחברי להקת Behemoth מבקרים אצלנו בארץ ונראה, כמו ש-Nergal הסולן (שבעצם מבקר פה בפעם השלישית) דייק לציין, כי מאז אותה הופעה בפסטיבל מטאליסט 2004, לגיונותיהם של מעריצי הלהקה רק גדלו עם השנים וזאת אולי בזכות האלבום האחרון של הלהקה, Demigod, שעם שיר הנושא שלו נפתחה ההופעה. רק האינטרו הפריד בין הרגעים האחרונים שלפני האפוקליפסה לבין התופים של Inferno האימתני החלו לפעול במלוא העוצמה, בזמן ששאר חברי הלהקה נכנסו להילוך גבוהה ושאגותיו של Nergal נבלעו איי שם בין הרעש לבין נגינת הדת' האגרסיבית.

אם זו תקלה טכנית כלשהי, או בסה"כ הכאוס שמלווה את תחילתה של הופעה מסוג כזה, לקח ללהקה ולקהל איזה שיר או שניים לתרגל, עד שנוצר איזון של אנרגיה בין כולם שלא הפסיק לזרום לכל אורך המאורע הכואב. מעגלי פוגו מצד ימין, הדבאנגרים מטורפים מצד שמאל, ואני באמצע מנסה להחליט מה בא לי לעשות יותר – וזאת תוך כדי שהלהקה מספקת מנה אחר מנה של נגינת דת' מטאל אגרסיבית כמו שרק חבורה פולנית מטורפת יכולה לעשות. ממש קשה לתפוס איך הם מסוגלים לנגן בכזו מהירות – העולה לפחות פי 2 על זו שבאלבומים שלהם – בלי לשבור לעצמם את היד, הרגל או פשוט להתפרק על הבמה.

כל אחד מחברי הלהקה התפרע כאחוז דיבוק, מה שלא רחוק מהאמת אם מסתכלים על איפור הסמי-קורפס-פיינט שעל פרצופם. Orion הבסיסט נשמע טוב מתמיד – לפחות בקטעים שהיה ניתן לשמוע אותו בין כל הבלגן – וכן Seth, שמלווה את הלהקה כבר זמן-מה כגיטריסט נוסף, הרביץ על הכלי שלו ללא רחמים. מאות האנשים שהיו במקום לא הפסיקו את התפרעויותיהם לרגע ולעיתים היה נראה כי לאיפה שלא תזוז, אתה תיגרר לאיזה Pit עצבני במיוחד ומסריח לא פחות (בחיית, לא אמרנו שנשארים עם חולצות?), של אנשים שבאו לבחון מי יצא על אלונקה בהקדם.

אני מניח שאותן הפסקות ש-Nergal לקח כדי לדבר אל הקהל, לספר סיפורים ומעשיות, לקלל נוצרים או סתם לצאת גבר-גבר, עזרו לו, לחברי הלהקה וגם לקהל לתפוס נשימה או שתיים – אבל גם זה לא עזר מי יודע מה כשכל שיר שהגיע רק הגביר את הרצון לעוד. בין אם אתם מהמעריצים הוותיקים של הלהקה, אלו שאוהבים אותה בתקופת "הבלאק מטאל" שלה, או בין אם אתם יותר בקטע של "הדת'-בלאק מטאל" העכשווי שלה, Behemoth סיפקה מענה לכולם עם שירים המתוארכים לימיה הראשונים של הלהקה, מהדמואים שיצאו מ-92' ועד 94', או האלבומים היותר מוכרים כמו Thelema.6 ו-Satanica שקיבלו אזכור נכבד בהופעה.

אבל גם הפתעות לא היה חסר בהופעה, כשהראשונה הגיעה בדמות שיר מתוך האלבום החדש של הלהקה שנקרא The Apostasy. השיר, שנכתב לאחר הביקור של חברי הלהקה בירושלים העתיקה (ואני כמעט בטוח שבהשראתי), נתן לנו טעימה קלה, קטלנית, בניחוח דת' המנוני, מתוך מה שאנחנו הולכים לשמוע בחודש יוני כשהאלבום ישוחרר לעולם. ההפתעה השנייה לעומת זאת, אמנם שמרה על הצביון ההמנוני, אך בספק אם מישהו בקהל היה מוכן בשבילה, במיוחד כשהמילה "I Got Erection" ע-מ-ד-ה במרכזה. הביצוע הזה לשיר שבמקור שייך ללהקה ספק-רוק-ספק-גיי-אוריינטד נורבגית בשם Turbonegro בהחלט הלהיב את כולם – או לפחות את הגברים.

עם השיר הזה, ועם רצון עז לעוד רעל ברוטאלי (ולבחורה שתחזיר אותי לדרך "הישר"), נגמרה למעשה ההופעה כמו שהתחילה, וזאת לאחר שעה ו-20 דקות בלבד – למרות שהקהל נשאר עומד באקסטזה לפחות עוד איזה רבע שעה רק כדי להירגע – ובהחלט היינו צריכים להירגע. יש שיגידו שההחלטה של הלהקה לנגן "סט קצר" שכזה היא שגויה, אבל בואו נגיד ככה, 15 שירים ממש לא הולכים בקלות, ואני רוצה לראות איזו להקה שמנגנת בכזו אינטנסיביות הייתה מצליחה להחזיק מעמד במשך שעתיים על הבמה בלי לצאת לאשפוז. מצד שני, יכול להיות שזה היה תרגיל עוקץ כדי להשאיר אותנו עם טעם של עוד… כי בהחלט נשארנו והגרון עוד לא הספיק להתייבש – לפחות עד צאת האלבום החדש.

הסט-ליסט של ההופעה:
01. Demigod
02. AntiChristian Phenomenon
03. From The Pagan Vastlands
04. Conquer All
05. The Act Of Rebellion
06. Summoning Of The Ancient Ones
07. Christians To The Lions
08. Transylvanian Forest
09. New Song From The Apostasy
10. Decade Ov Therion
11. As Above So Below
12. Slaves Shall Serve
13. Chant For Eskhaton
14. Pure Evil And Hate
15. I Got Erection – Turbonegro Cover

לגלריית התמונות המלאה מההופעה #1…
לגלריית התמונות המלאה מההופעה #2…
לגלריית התמונות מטיול הלהקה בישראל…