צילום: דני אחירון

את Kutná Hora לא הכרתי לפני ההופעה ובארסנל השירים שלי היה רק את השיר Path Above Hell ששמעתי כשבוע לפני ההופעה. כמובן שהשיר הזה הספיק בשביל ליצור לי ציפיות גבוהות. בדיקה קטנה מראה ש – Kutná Hora הינה להקה שנמצאת בסצנת הבלאק המקומית כבר שנים, ונעלמה בשנתיים האחרונות לצורך הפקת E.P. ששמו Assign The Rebels שלכבוד השקתו הם התכנסו ביחד עם Dim Aura, Eretz, אנוכי ועוד כשמונים בלאקרים חמורי סבר במועדון הלבונטין הקטן והאפל.

אני מאמין שכבר הספיקו לטחון את נושא האיחורים בהופעות לאבקה ואז המשיכו לפירוק לאטומים, אבל גם אני אתחיל בלקטר על העניין. להופעה הגעתי בשעה המדויקת מתוך ציפיה שיהיה איחור קל ואז הכל יתחיל. מה שלא לקחתי בחשבון הוא שישאירו את כולנו בחוץ באמצע אוגוסט. כנראה שלפני ששומעים שירים מהגיהנום צריך לספוג קצת מחום הגיהנום. אז לאחר זמן שנראה כמו נצח (בגלל החום, לא בגלל האנשים), שבו קיבלתי סקירה על כל החומוסיות באיזור גוש דן והתרומה הצנועה שלי לשיחה היתה שלדעתי צבר יותר טעים מאחלה (אני לא מקבל משכורת מצבר), נכנסנו פנימה. כמובן שלאחר שנכנסנו עדיין לא הכל היה מוכן, אבל המזגן פיצה על כל הקשיים. אחרי שהורדתי את זה מהחזה אפשר להתחיל לדבר על מוזיקה (פלוס עוד כמה קיטורים מינוריים).

Eretz

ההופעה הראשונה היתה של פרוייקט סולו שנקרא Eretz. בבלאק מטאל יש הרבה פרוייקטי סולו, אז לא הופתעתי מכך ש – Eretz הוא פרוייקט סולו, מה שהפתיע אותי שזוהי גם היתה הופעת סולו. כאמור, לבמה עלה בחור עם גיטרה ואיפור מינימלי של פנטגרם על פניו והתחיל לשיר ולנגן ביחד עם פלייבק. ההופעה היתה די מאכזבת, קודם כל הסאונד היה יותר מידי מלוכלך והשירה יותר מידי צורמנית. לא שיש לי בעיה עם צליל מלוכלך או שירה צורמנית, אני מעריץ של החומר של בורזום, אבל ליצור שירים כאלה ושלא יישמעו כמו סתם רעש זו אומנות (שלא לדבר על להופיע איתם), והפעם זה לא עבד. הבעיות הגדולות יותר היו שהזמר התבלבל בנגינה ואיבד סנכרון עם הפלייבק, כך שרוב הזמן הוא הסתכל על הגיטרה ועשה פרצופים של "שיט, שוב פעם התבלבלתי" ולא הראה שום ביצועי במה. מצד שני הריפים היו לא רעים ונשמע שמתחת לכל הבעיות יש פוטנציאל לבלאק אטמוספרי טוב. לי הוא השאיר רושם שיש לו עוד הרבה מה להשתפר לפני שהוא יוכל לחזור לבמה, להפתעתי הרבה כשעה אחרי הבנתי שטעיתי בגדול, אבל את זה נשמור להמשך הסיקור.

Kutná Hora

לאחר ש – Eretz ירד מהבמה, הגיע הרגע שעבורו התכנסנו, ההופעה של Kutná Hora והחגיגות של הוצאת ה – E.P.. לצערי המעבר להופעה היה איטי והתחיל סידור ארוך ומייגע של הבמה עם עמודים שעליהם נרות, שרשראות וחתיכת בשר משופדת על עמוד (אומנם זה לא ראשי הכבש כמו אצל גורגורות' אבל גם זו התחלה). בסוף הסידור עלוKutná hora לבמה. הלהקה הייתה כולה מאופרת כמיטב האופנה של להקות בלאק, פרט לזמר שלאורך כל ההופעה לבש גלימה, פניו היו מכוסות בברדס, בידו המטה עם העיטורים והצלב ההפוך, ועל צווארו צלב הפוך ענקי. בהתחלה הקהל נראה משועמם, אולי כי כבר הספקנו להתקרר מהופעת החימום של Eretz, אבל זה לא מנע מהלהקה לתת הופעה מעולה עם שירים ברוטליים ולא מתפשרים ושירת בלאק איכותית של הזמר Zelazo. כשהצצתי קצת באתר שלהם לפני ההופעה ראיתי שהם מתגאים בהיותם בלאק מטאל ללא הרמוניות או מלודיות ושאינם בלאק מטאל קליט. ההופעה הוכיחה שהם עומדים מאחורי המילה שלהם, וקיבלנו הופעה של בלאק עצבני וכועס ישר לפנים עם סיסמא ברורה אחת, אין אלוהים. מבין חברי הלהקה, Zolazo והגיטריסט Munchen היו בעלי נוכחות מרשימה וכבר בשיר השני הצליחו להלהיב את קהל הבלאק הנוקשה והתחילו לראות ניצנים של ידיים שעולות למעלה וגם קצת Head Banging ובשיר האחרון שכמובן היה Path Above Hell אפילו היה קצת פוגו של מספר אנשים מצומצם. אני לא יודע כמה הופעות Kutná hora הספיקו להופיע, אבל רמת ההופעה שלהם היתה גבוהה. רואים שלחלקם עדיין חסר קצת ביצועי במה, אבל בסה"כ היתה הופעה מעולה ושירים מעולים. אני מההופעה יצאתי עם ה – E.P. שלהם שמתנגן אצלי בנגן נונסטופ מאז ההופעה ועד לכתיבת מילים אלה.Kutná Hora בהחלט רכשו מעריץ חדש.

זוכרים שהבטחתי לכם הפתעה לגבי Eretz? בסוף ההופעה, הוריד Zelazo את הברדס מראשו ומסתבר שהוא – Eretz. כמובן שבאותו רגע הייתי אוכל את הכובע על מה שחשבתי על ביצועי הבמה של Eretz אם היה לי כובע. כנראה שבפרוייקט הסולו הוא ניסה משהו שכרגע גדול עליו, אבל אחרי שראיתי את Kutná Hora אז אני מוריד את הכובע (שאין לי) בפני Zolazo, הוא זמר מעולה ובעל נוכחות במה מעולה.

Dim Aura

בהמשך ההופעה זכינו בכבוד לראות את להקת הבלאק מטאל הישראלית Dim Aura שקמה ב – 2010 ומאחוריה כבר E.P., אלבום והופעות רבות בחו"ל. הלהקה חזרה לאחר כשנה בחו"ל לישראל ולאחרונה הופיעה בפסטיבל Steelfest לצד Dark Funeral, Unleashed, Satanic Warmaster ועוד ענקים רבים. את Dim Aura אני מכיר טוב והיה ברור לי שנקבל מופע טוב עם ביצועי במה המתאימים ללהקה מקצועית. אחד הדברים שאני אוהב בסגנון שלהם הוא שזהו בלאק לא מתפשר המכיל מקצבי פאנק, שמאפשר להשתולל ולהנות (סליחה, בבלאק לא נהנים, אנחנו קשוחים מידי) מבלאק מהיר ואיכותי.

גם כאן לקח זמן עד שעיצבו את הבמה עם הצלבים והנרות ובובת החזיר הענקית לפני שהם עלו להופיע, ובשעה מאוחרת זו של הלילה אנשים כבר נהיו חסרי סבלנות. כהמלצה לעתיד, אולי פעם הבאה ילכו כל הלהקות יחדיו לכנסיה ולהום סנטר הקרוב לביתיהם, ייקנו יחד את הצלב, הפמוטים ושאר התפאורה הנחוצה להם, יעצבו את הבמה בהתחלה, וככה נקבל רציפות בהופעות.

בכל מקרה, המופע היה מקצועי מאוד, הם היו נינוחים על הבמה, נראו כאילו הבמה זה המקום הטבעי שלהם ושהם מוכנים לפרק ולהתפרק. הזמר חיים, הנקרא גם H, השפריץ לאורך כל ההופעה על עצמו מיץ דמוי דם מבקבוק ויסקי ונראה מרושע כתמיד. לאחר שעלו לבמה הם ישר הפציצו עם Pissed and Infernal. לאחריו הורידו קצת הילוך עם השיר האפל Golden Tombs ואז העלו 2 הילוכים עם השיר Dark Eternal. בהמשך ההופעה נוגן שיר חדש שיצר אצלי ציפיות לאלבום חדש ולאחריו בא השיר Black Aeon. לבסוף קינחו עם Black Metal Genocide ו- Seven Cut Wounds המהירים, והצליחו לסחוף את הקהל איתם. יכולות הבמה של Dim Aura היו פשוט מעולות ומרשימות, קשה לעמוד בהופעה כזאת ולא להיסחף לטירוף ולמקצבים המהירים. לי כאב הצוואר בסיום ההופעה שלהם, כואב אבל מרוצה.

כל שנותר לאחל זה מזל טוב ל – Kutná Hora על ה – .E.P. היה אירוע מעולה שמראה שסצנת הבלאק, האחות הקיצונית של סצינת המטאל, עוד יכולה לבעוט ולהוציא מתוכה מוזיקה איכותית שאינה יורדת ברמתה מלהקות ענק מחו"ל. ועם כבר בלהקות ענק עסקינן, השילוב של Kutná Hora ו- Dim Aura כלהקות פותחות למרדוק בדצמבר נשמע כמו ערב בלאק רצחני ומושלם. מי יודע, אולי פעם הבאה.