צלם: גיא פירסט
אז ביום חמישי שעבר מצאתי את עצמי מתהלך מיוזע ומבולבל ברחובותיה של תל אביב, במטרה להבין איפה לעזאזל נמצא פאב "הרוגטקה". כשסוף סוף עליתי על הטריק והלכתי בעקבות הסירחון מצאתי את עצמי במקום ההוא, זה שרבות דובר עליו, אם בשבח ואם בגנאי, כדי להיות חלק מהקהל בהופעה של Black Sachbak, להקת Thrash Metal די מגניבה, שטרחו להזמין אותי להופעה שלהם, שכביכול היתה אמורה להשיק איזה קליפ או משהו כזה. כבר מראש אודיע כי היה איזה בלבול אידיוטי שקרה באשמת מי יודע מי, שבגללו פספסתי את ההופעה האחרונה לאותו הערב, אבל על כך ועוד בכתבה שלפניכם:
Dedsin

אז לאחר שסוף סוף הגעתי למועדון, ואחרי שירדו עלי בכניסה כי אני ממטאליסט, חיכיתי להופעה כשבידי בירה צוננת שקניתי בעשרה שקלים, מתענג על המראה המופלא של הירקות החתוכים בבאר. כשראיתי את להקת Dedsin עולים לבמה, ניסיתי לשוות בנפשי את אשר יקרה בהמשך. למרות שבהקלטה ששמעתי לפני כן, הצליחו חברי הלהקה להוכיח שיש להם מה להציע בתחום, גילם הצעיר גרם לי לחשש מה מפאת העובדה ששילוב של פאשלות קטנות וקהל לא מפרגן עלולים לדכא את הדחף של החבר'ה האלה להמשיך הלאה, אך ההופעה היתה מצויינת וכלל לא הושפעה מגילם הצעיר של הנגנים.

אז אמנם את שלושת חברי הלהקה הצעירים ב – Dedsin אינני מכיר, אך את המתופף שלהם, רועי כהנא, אני מכיר היטב מלהקת Shredhead. אין לי מושג כיצד התבצע החיבור ביניהם, אך כלהקה, ברור שה – Mind State של כולם אחיד מאד: ליצור Heavy Metal/ Hard Rock לעניין שמתבסס על מקצבים מהירים ונגינה עוצמתית של רועי, נגינה בלוזית משהו של ניצן בר, הגיטריסט המוביל (שלפי זיכרוני גילו הוא 14 בשנים, וזה לכשעצמו ממש מגניב) ושירה גבוהה ומרשימה מצידם של הבאסיסט אורן וירדן הגיטריסט השני. כן, ב – Dedsin טמון כישרון רב, ונכון לעכשיו, לא נראה כי הם בחרו את הפרונט מן שלהם, משום ששני העוסקים במלאכה טובים למדי. הסאונד המחורבן של "הרוגטקא” מנע ממני לשפוט כראוי את המוזיקה שלהם, משום שבחסותה של הגברה לא טובה במיוחד נאלצתי לנסות לפענח את הצלילים שנדחקו בין הלמות התופים, ולמרות שכן קיבלתי איזה מושג לגבי מה שהולך שם, לא קיבלתי את המינון הראוי לצורך שיפוט עמוק יותר. ירדן ניסה לשעשע את הקהל בין השירים והבעיות הטכניות, אך אין לו את השנינות המתבקשת בכדי לעשות זאת. אולי כדאי לדבר פחות ולתת גם לשתיקה המביכה את הכבוד שמגיע לה.

בכל מקרה, נראה ש – Dedsin יכולים להמשיך בגאון הלאה. לפי הפלאייר, זו היתה ההופעה הראשונה שלהם בעיר הגדולה ולמרות שזה לא הקהל שמחפש את המוזיקה הזו, ולמרות שהיו בעיות שהעיבו במקצת על ההרגשה הכללית, אני צופה שעם עקשנות ראויה, תגיע Dedsin למעמד מרשים אף יותר, כמו לחמם את בואלבר או משהו מטורף כזה. שיהיה בהצלחה.

Total Komplet

Total Komplet עלו לבמה וכנראה דאגו להתקשר לכל החברים שלהם שיבואו, משום שהמועדון היה מפוצץ לחלוטין בקהל תומך שנראה כמו שקהל להקת Street Punk אמור להיראות. שוב, בזכות הסאונד המזעזע של המועדון, הצלחתי בקושי רב להבין איזה רעש אמור להיות מוזיקה ואיזה רעש הוא סתם פידבאק מהמיקרופון. עדיין, נדמה שבניגוד לסטיגמה הרגילה שרווחת בקרב המטאליסטים, Total Komplet הם אמנם פאנקיסטים, אבל גם נגנים מצויינים. התקשורת שלהם עם הקהל היתה מעולה, ולמעשה האטרקציה המרכזית מבחינתי היתה הקהל עצמו, שהתנהג באופן שראוי להתנכל לו במקרה ואתה מעפן. פוגו אלים בטירוף שהורכב מגברים מכוסי זיעה ושאריות של מזון טבעוני בקנה מידה די גדול ריסק את ה"רוגטקא" לחתיכות( לא שזה כזה קשה, כן?). אני, כמובן, צפיתי מהצד. היתה לי נסיעה על הבוקר וכאבי גב ועוד כמה תירוצים של כוסיות שהצדיקו את הצפייה הפאסיבית הזו, אי שם בירכתי המועדון, מזיע בין המוני מזיעים ( ברוגטקא יש מיזוג אויר שעובד בעיקר בעיניים, ופחות על החום) חש מעט מבולבל מהסערה הזו. עוד לא ראיתי הופעת חימום שמצליחה להיראות כמו ההופעה המרכזית בערב, שמתגברת על כל מיני בעיות טכניות בלי שום קושי, שהלהקה בה מצליחה להיות כבדה ומטורפת למרות שחבריה נראו כאילו בדיוק קמו מהמיטה, באמת, הפתעה, לא בטוח שנעימה, אבל בהחלט הפתעה.

Black Sachbak

אז הנה, הגענו לסיבה שלשמה יצאתי מהבית – Black Sachbak עלו לבמה, כשהם מורכבים משני חברים חדשים ושניים ותיקים וכביכול גם משיקים את הקליפ שלהם לשיר Fuck the Law. ל – Sachbak יש מעיין גישה מעניינת, ללכת על התפר שבין Hardcore Punk ל – Thrash Metal, מה שנקרא Crossover Thrash Metal ולעומת שתי הלהקות הקודמות, נראה שהם לא ממש לוקחים את עצמם ברצינות. לבושים באופן לא חגיגי בעליל עלו חברי הלהקה כשהם מפגינים את ההומור הגרוע שלהם ביחד עם המוזיקה האנרגטית והמגניבה. במהלך השירים, שנדמה לי שהנושא הכללי של כולם הוא "קומוניזם זה אחלה", דאג הסולן אלירן בללי לרדת מהבמה. אלירן איננו הסולן המוכשר ביותר, או היפה ביותר, אך הוא בהחלט מצליח להחזיק את ההופעה על כתפיו הרחבות באמצעות התזזות ראוותנית בשטח שמול הבמה. כן, נדמה שאין הבמה גדולה מספיק בשביל להכיל את האישיות שהיא מר בללי, אבל נו שווין, לפחות זכיתי לראות גבר מבוגר בשורטס מעיף אנשים תוך כדי זימרה לא רדיופונית במיוחד לכל עבר. את Sachbak ראיתי בהופעה בעבר, ונראה שהם השתפרו מאז.

צליל הבאס שלהם בולט מאד יחסית ללהקות אחרות, כנראה מכיוון שישנו רק גיטריסט אחד בלהקה, וכדי לשאת בנטל דואגים שגם מר שרעבי הבאסיסט יהנה מרגעי התהילה שלו. למעשה, היות שהסאונד ב"רוגטקא" בעייתי בלשון המעטה, הבאס נשמעה הרבה יותר טוב מהגיטרה וקיבלה נוכחות מרשימה יחסית. הנגינה של דור השמן, אותו אדם שמחזיק בגיטרה, איננה רשלנית ואיננה וירטואוזית, אין זה אומר דבר על יכולותיו כגיטריסט, אלא שזו פשוט המוזיקה של Black Sachbak, אמנם מהירה, אמנם רוויה בליקים של גיטרה, אבל ממש לא מגרה את המוח. זוהי מוזיקה עצבנית שנועדה להוצאת עצבים, השירים לא ארוכים ( Sachbak נינגנו פחות מ – Total Komplet, שהיתה להקת החימום שלהם) וההומור היבש הוא הקו המקשר בין השירים. מה שנקרא, מהיר, עצבני וזהו זה.

את הקליפ לא זכינו לראות על המסך שהורם באחורי הבמה (ואמנם נפל, אבל היה גם היה!), ונראה שהסיבה העיקרית להופעה הזו היתה ש – Sachbak ממש אוהבים להופיע. זה אחלה לגמרי, ואני מודה ומתוודה שאכן נהנתי בהופעות כולן.

העניין האמיתי הוא עם הארגון של סדר עליית הלהקות. כמקובל, כשלהקה מסדרת לעצמה חימום, היא האחרונה להופיע. אלא שדווקא כאן התחוור לי שלאחר שירדו Black Sachbak, עלתה הלהקה מרמרה סטרייסנד שמנגנים Hardcore Punk בשילוב מוזר של כינור להופיע. אלא שבגלל המוסכמה שהזכרתי קודם לכן, הייתי בטוח, יחד עם עוד רבים לצידי שההופעה נגמרה, ולכן לא יכולתי לסקר דווקא את הלהקה הזו, שנדמה שאמורה להיות המעניינת ביותר לפי הנתונים היבשים. ראוי לזכור להבא שאם חורגים מהכלל הלא כתוב הזה, לפחות שיהיה ברור שעוד לא היתה ההופעה האחרונה.

אם אסכם את כל הערב, אני די מרוצה בסה"כ. ראיתי להקה צעירה עם עתיד מעניין, להקת פאנק שהיתה הראשונה שזכיתי לראות בהופעה (כן, אני לא הלכתי להופעות פאנק לפני כן, תהרגו אותי) ולהקה מוכרת שמצליחה לשחק אי שם על קו התפר שבין הרציני לדבילי ועדיין לשכנע שהם פה כדי להישאר. למרות המבוכה הקלה עם מרמרה סטרייסנד, אני דווקא מצפה להמשך מצד כל אלה שראיתי.