המלחמות בדרום ובצפון נתנו את אותותיהן גם על סצנת ההופעות בארץ. אחרי ש-Dissection החליטו שיותר מדי מסוכן פה, וסולנם העדיף לדפוק לעצמו כדור בראש מאשר לבוא ולמות פה מאיזה קטיושה או קסאם, הגיע גם גל ביטולי הופעות ה-"מיין סטרים" הגדולות שתוכננו לחודש האחרון. אבל מלבד Dissection, את הלהקות האחרות שנמצאות בשוליים הרחבים מאוד של עולם המוזיקה זה לא כל כך מעניין, בייחוד את שאר המטאליסטים הקשוחים מארצות אירופה הרחוקות שהחליטו שמלחמה או לא, הם באים!

זה התחיל עם Aborted ו-Emeth שכיבדו אותנו בנוכחותם בהופעה נותנת בראש במועדון הקולטורה הקטנטן. והמשיך עם Dismember הענקיים שבאו לסגור לנו את הקיץ בבארבי עטור בעיות הסאונד (כמה ימים אח"כ גרג דולי וה-Twilight Singers כיבדו אותנו גם כן בשתי הופעות מדהימות אבל זה כבר נושא למקום אחר…). עצוב לראות, שעם כל הכבוד הגדול שהעניקו לנו Dismember, קהל המטאליסטים לא טרח להגיע בהמוניו, ובהתחשב בעובדה שחלק ניכר מהקהל הזה נמצא כרגע בחופש גדול, ולא טחון במילואים בכפר שכוח אל אי שם בלבנון, הייתי מצפה שיגיעו אף יותר מהרגיל.

אבל, וכאן האבל הגדול, עם כל הבעיות, גם הקהל המצומצם יחסית שהגיע נתן את הכבוד המגיע לענקי הדת' מטאל משבדיה ולא פסק להרעיף אהבה על הלהקה שהייתה המומה מכמות האהדה שקיבלה. Dismember נוסדה בשנת 1988 והייתה אחת מלהקות הדת' מטאל הראשונות שהגיעו משבדיה. הלהקה הוציאה עד היום כ-7 אלבומים מלאים וכשלושה EP / דמואים. המוזיקה שלהם אמנם יחסית פרימיטיבית ולא ניחנה בהרבה מלודיה כפי שמאפיין רבות מלהקות הדת' מטאל הסקנדיביות (סולואי הגיטרה המעטים שמעטרים את השירים שלהם וההרמוניה יותר שואפים לכיוון הט'ראש מטאל מאשר לדת' המלודי), אך עדיין ניתן להרגיש את הכוח והאנרגיה של הדת' הסקנדינבי בוער בעורקי שיריהם, בייחוד כשהם על הבמה.

את רצף ההופעות בבארבי של ליל ה-29.8 פתחו חברי Godbelow הטריים בהופעה, שאם יורשה לי להשתמש בביטויים סטייליסטים: "לפנים". דפיילר נותן את כל כולו על הבמה ומוביל את חבריו ללהקה במטאל סוחף שללא ספק חימם טוב מאוד את הקהל שהגיע לבארבי. שיא ההופעה היה כאשר ביצעו קאבר מעולה לשיר של Lamb Of God. אני מודה ומתוודה שזאת הפעם הראשונה שאני רואה הופעה של Godbelow ולאחריה לא נותר לי אלא להסכים עם כל הביקורות ולומר שהמתופפת שלהם (שאת שמה איני יודע, עימך הסליחה…) לא נופלת באיכותה מהרבה מתופפים גברים, ומהווה אכן חידוש מרענן ואיכותי לסצנת המטאל בארץ. כן ירבו!

בהמשך הערב עלו ובאו חברי Eternal Grey שנתנו הופעה פושרת יחסית בעיקר בגלל בעיות סאונד שנתגלו במהלכה. הלהקה ביצעה שירים מוכרים מתוך Kindless ושירים נוספים שככל הנראה יופיעו ב-EP החדש המשמש ובא של הלהקה: Deeds of Hate.

לאחר שגם Eternal Grey נתנו חימום לא רע והטמפרטורות בבארבי החלו לעלות, הגיעו הגדולים מכולם (תרתי משמע אם מסתכלים על הסולן) Dismember. מוזר לראות שלהקה מפורסמת יחסית כמו Dismember שמופיעה ברחבי העולם מגיעה ללא אנשי במה, ללא סאונדמנים ואפילו ללא מצילות! (כמו שהבנתי המתופף Fred Estby היה צריך להשאיל את המצילות מהמתופפת של Godbelow). אולם כל זאת ובנוסף לכך בעיות הסאונד שהתגלו בתחילת ההופעה, לא הפריעו ללהקה לתת שואו אדיר לקהל שחיבק אותם והרעיף עליהם אהבה ענקית.

ההופעה הייתה מדהימה ומלאת אנרגיות, חברי Dismember עומדים ונראים טוב על הבמה ויודעים להלהיב את הקהל גם בשירה וגם בנגינה. משעשע מאוד לראות להקת דת' מטאל שיש לה פה ושם ריפים מלודיים (Never Was) מבצעת העמדה של שלושת הגיטרסיטים בשורה כמו שבדרך עושות להקות הבי מטאל למיניהם. בתחילת ההופעה טרח Matti Karki הסולן לידע את הקהל הישראלי שלאורך כל התקופה בה Dismember קיימת, סגנונה לא השתנה לעולם. ההצהרה הגיע כנראה בכוונה בתחילת הערב כי לאורך המשכו הצליחה הלהקה להוכיח את דבריו.

בדרך כלל להקות שקיימות כל כך הרבה זמן, עייפות מהחומר הישן שלהן ומעדיפות להציג בהופעותיהן בעיקר חומר מהאלבום האחרון (במקרה של Dismember אלבומה האחרון: The God That Never Was), אולם מסתבר ש-Dismember לא עייפים בכלל, ואף להיפך. מתוך 17 השירים שהציגה הלהקה בהופעה רק שניים מתוכם היו מתוך האלבום החדש. כל שאר השירים היו מתוך שאר ששת אלבומי הלהקה. רגעי השיא בהופעה היו כאשר הלהקה ניגנה את "Tragedy Of The Faithful" המקפיץ ומיד לאחריו את "Casket Garden" שבו הקהל הצטרף בצרחות רמות עם שירתו של Matti, ב-"Bleed For Me" ואיך לא, ב-"Dreaming In Red"

ההדרן כלל שני שירים שאת הראשון הלא מתוכנן לא זיהיתי ו-"Dismembered" שרק הלהיב יותר את הקהל שדרש כמובן עוד (רבע שעה אחרי סיום ההופעה עוד עמד מעריץ נלהב שלא האמין שזה נגמר והמשיך לצרוח דיס-ממ-בר, עד שצעקו לו להפסיק).

אסיים בביקורת על קהל המטאל בארץ שכבר רמזתי עליה בתחילת הסקירה: השמועה בעולם על הקהל המטורף והעוטף בארץ רק הולכת וגוברת גם דרך להקות שכבר ביקרו פה וגם דרך האנשים שלנו מחו"ל שיצאו החוצה ומפיצים את השמועה. אם אתם רוצים שיגיעו עוד להקות ולהמשיך את רצף ההופעות מחו"ל שלא פסק בגלל המלחמה, אתם חייבים להגיע להופעות! אל תביישו את השם של הקהל הישראלי ותתנו כבוד לאנשים מאחורי הקלעים שרואים מזה יותר כשליחות לאומית מאשר כסף.

הסטליסט של ההופעה (לא לפי הסדר):
Override of the overture
Trendkiller
I Saw Them Die
Shadows Of The Mutilated
Skinfather
Tragedy Of The Faithful
Casket Garden
Bleed For Me
Of Fire
Autopsy
Misanthropic
Skin Her Alive
Collection By Blood
Soon To Be Dead
Pieces
Dreaming In Red