"יש לי חלום", אמר פעם מרטין לותר קינג בנאומו המפורסם. וכמוהו, גם לי יש חלום – שישראל תהפוך ביום מן הימים לשבדיה השניה של עולם המטאל – משמע, יצואנית מטאל משובח, המוערכת ומוכרת בעולם כולו. בכדי שחלום כזה יתגשם צריכים להתקיים מספר מקדמים בסיסיים – הראשון, פריחה ויצירה של להקות מטאל מקומיות, איכותיות, מקוריות ובועטות. השני, יחסי ציבור נאותים, הפצת המוזיקה והופעות בארץ ובחו"ל. והשלישי, ואולי החשוב ביותר, הכרה ודחיפה של קהל, שעיקרו ושורשו מקומי – כי אם אין כל הכרה מקומית, למה שתהיה הכרה בינלאומית.

יש כמובן עוד גורמים, אבל אלו ללא ספק העיקריים שבהם, כאשר השניים הראשונים הם פנימיים וקשורים בעיקר ללהקה עצמה ולאמביציה שלה, והשלישי הוא חיצוני וקשור בכם – קהל המטאל הישראלי. אני בטוח שהחלום הזה, שאולי נשמע הזוי ומופרך בעיני כמה מכם, הוא משאת ליבם של רבים וטובים מיוצרי המוזיקה בארץ בכלל ויוצרי ואוהבי המטאל בפרט. ולכן, בכל אחד ואחד מאיתנו, אוהבי המטאל הישראלים, שהמוזיקה היא ללא ספק חלק בלתי נפרד מחיינו, שתמיד נדחק הצידה אל השוליים ולעולם לא נקבל הכרה נאותה באמצעי התקשורת והמדיה המקובלים, בנו טמונה השליחות האמיתית והזכות לנסות ולהגשים את החלום הזה.

רק דרך ביטוי האהבה שלנו למוזיקה המקומית, מתוצרת הארץ באמצעות רכישת דיסקים, העברת ביקורת עליהם מפה ולאוזן והגעה להופעות, נוכל לממש לפחות חלק מהחלום, ולתת תנופה והכרה למוזיקת המטאל הישראלית. ההקדמה החינוכית הזאת נועדה בעיקר לכל הרבים מכם שלא הגיעו להופעה של Godbelow, 7% Mind Usage ו- Distorted שנערכה ביום חמישי האחרון במועדון הבארבי בכפר-סבא. אז נכון, הגיעו רק כ-120 איש להופעה, ונכון הרבה אוירה וווייב של הקהל לא היה שם, אבל זה לא מנע מהלהקות לתת הופעה מעולה ומלהציג מטאל איכותי.

Godbelow

ראשונים עלו חברי להקת המטאלקור Godbelow שזוהי הופעתם השלישית. מי שעדיין לא צפה בפלא הפורח הזה עד היום ללא ספק הפסיד. הופעתם משתפרת מפעם לפעם וההתלהבות של חבריה על הבמה רק גוברת. דפיילר כהרגלו מוביל את הלהקה לאיכויות גבוהות בגרואלים שלא נופלים מאלו של סולנים הנמצאים בלהקות ותיקות ומוכרות יותר, והחידוש המרענן של מתופפת בדמותה של הדר המקסימה, רק מוסיף נופך יותר מקורי וחדשני ללהקה. הלהקה ביצעה 7 שירים ומתוכם גרסת כיסוי ל-"Laid To Rest" של Lamb Of God, אשר ללא ספק מהווים את ההשראה העיקרית ליצירתה של הלהקה.

Seven Percent Mind Usage

אחריהם עלו ובאו חברי להקת המטאל/קור 7% Mind Usage הותיקה יחסית, אשר כמעט ולא הופיעה במהלך השנה האחרונה עקב עבודתם על ה-EP ועל אלבום מלא. הבסיסט המקורי של הלהקה אסא יריב, חזר לאחר שהות ממושכת בחו"ל וזוהי הייתה למעשה הופעת החזרה שלו ללהקה. מלבד זאת, ציפתה לקהל הפתעה נוספת, כאשר צירפה הלהקה את אביטל, סולנה של בצפר, לביצוע דואט גרולים מרהיב עם טל, סולנה של 7PMU. לאחר הופעה קצרה יחסית אך מרהיבה של 7PMU, שללא ספק הותירה טעם של עוד וציפייה דרוכה להופעת השקת ה-EP החדש שתתרחש בקרוב מאוד, הגיע המופע הראשי של הערב, להקת Distorted.

Distorted

אחרי שהוציאו השנה את Memorial – אחד האלבומים היפים ששמעתי לאחרונה, ביצעו מופע השקה מרהיב אליו הגיעו כ-500 איש, כמעט והופיעו בקיץ עם חברי להקת WASP הותיקה בטורקיה (הופעה שבוטלה עקב מחלתו של הסולן), הגיעו חברי Distorted לתת בראש גם בכפר-סבא. Distorted ידעו להלהיב גם את הקהל המועט שנכח באירוע, ופתחו את ההופעה בסערה עם "Redemption". מירי ורפי, כהרגלם סחפו את הקהל עם השילוב הקטלני של קול סופרן וגרואלים, וסולואי הגיטרה בניצוחו של של בני זוהר רק השלימו את היצירה המופלאה, בייחוד כאשר ניגנו את השיר השלישי בהופעה, "Children Of Fall", אשר בקרוב אף יצא לו קליפ. ההופעה לא הייתה ארוכה במיוחד וכללה הדרן שבו ביצעה הלהקה את "In Your light", השיר הראשון מתוך אלבומם.

לסיום אבקש לחזור לקטע בו פתחתי את הסקירה – המטאל הישראלי התפתח רבות בעיקר בשנים האחרונות. אם בעבר הרחוק היינו צריכים להתברך ולהסתפק במספר מועט מאוד של להקות איכותיות, היום קיימים בארץ הרכבים רבים שיוצרים מטאל שאינו נופל ברמתו מזה שנוצר במדינות מעבר לים. אם אנחנו, הקהל הישראלי שאמור לעטוף באהבה, להוקיר ולהפיץ את השמועה ברחבי העולם בדבר להקות מטאל איכותיות ויצירתיות מתוצרת הארץ לא נעשה זאת באמצעות הגעה להופעות, אז מי כן יעשה זאת?

120 איש בהופעה של 3 להקות מטאל ישראליות משובחות, זה לא יפה ומעט מעליב, לא רק את הלהקות עצמן אלא גם אותנו. יצא לנו שם של קהל איכותי בקרב מדינות רבות בעולם, קהל חם, שעוטף ומעריך את הלהקות שהוא אוהב – אל תהרסו את הכבוד והשם שנוצר לנו, ותגיעו להופעות הבאות בהמוניכם.