צילם: גיא פירסט

השבוע הוזמנתי לערב הופעות ב-Sublime, על שם שיר של Anthrax (אולי) ולמרות העייפות שתקפה אותי באותו יום, הפקקים שכמעט מנעו ממני להגיע תל אביבה ותקלות קלות שהיו במהלכו יצא לי לראות שלוש להקות מעניינות ששתיים מהן זכיתי לראות לראשונה. "קדחת" פתחו עם Heavy Metal ישראלי, לאחריהם הגיעו Pergot ששבו מגלות מוזיקלית ארוכה ובאו לתת בראש במטאל פרוגרסיבי ו Arsenide שמנגנים Melodic Death מודרני ששמעתי אודותיהם רבות ולראשונה יצא לי לראות אותם בהופעה. היה קצר וקולע והשאיר טעם של עוד.
קדחת

לצערי עקב הפקקים החולניים פיספסתי את השיר הראשון של קדחת, אבל הספקתי להגיע בדיוק לאמצע השיר השני בהופעה. קדחת למי שעוד לא הכיר זו להקה שמוכרת בעיקר בזכות הקאברים שעשו ולקראת ההופעה הנ"ל החליטה לעשות סט של חומר מקורי בלבד. זאת הפעם השניה שאני רואה את קדחת והדבר הראשון שבלט אל מול עיני היה שפרט למנהיג ולרוח החיה יונתן גרוסברג כל ההרכב התחלף. החומר המקורי של קדחת נחמד מאוד, אך זקוק עוד לליטוש, בגדול, Hard Rock-Heavy חביב ביותר וכיפי. מוזיקלית כמו שאמרתי מצפה להרכב עוד עבודה אבל יחסית להרכב צעיר הם נשמעו בסדר גמור. גרוסברג הוא חוד החנית, ובנוסף להיותו הרוח החיה הוא גם הדבר הכי בולט בלהקה, השירה שלו שנעה בין צעקות לפלצטים צווחניים נותנת את הטון והצבע ללהקה ומובילה את השירים בצורה נהדרת. במהלך ההופעה הוא ניסה לקרוא לקהל שהעדיף לשבת על הספות במקום להגיע למרכז מה שהיה די מעפן. בנוסף שמתי לב שהיו אנשים שאשכרה היו בחוץ בזמן ההופעה וחיכו להופעות של חברים שלהם שזה בכלל תופעה שנשגבת מבינתי. הלהקה סיימה בשני קאברים לשני קלאסיקות – Breaking The Law שנשמע מעולה ו Paranoid שעם השירה של גרוסברג נשמע קצת כמו הגרסה של Megadeth לשיר וגם נשמע מצוין. הופעת פתיחה מצוינת, והרכב שיושב על נישה מגניבה שעם עבודה קשה יוכל להגיע למקומות מעניינים.

Pergot

האמת שעד להופעה הזאת אפילו לא שמעתי על ההרכב, למרות שלפי מה שהבנתי הוא היה פעיל לפני שנתיים, התפרק, חזר להופיע ואף ארגן את הערב. לאחר סאונדצ'ק והכנות, הוקרן ברקע מין סרטון עם קריינית סינית שמילמלה משהו, ומיד הלהקה התחילה לנגן. על הבמה עלה הסולן שלפי הגודל והחזות נראה כמו מפלצת Death Metal אימתנית, אבל התברר דווקא כסולן קלין ולא כחרחרן. מאוד נהנתי מהברייקים המקפיצים עם צמד גיטריסטים מחוננים ומתופף חובב מצילות עם עבודה מעניינת על הסט, השיר הראשון היה מין מטאלקור קצבי פרוגרסיבי, שהיה נחמד מאוד אבל טיפה מייגע, השיר השני כבר הזכיר קצת את להקת Disturbed עם מין ראפ מטאל. ממה שהלך אח"כ זכור לי לטובה עוד שיר עם ריף פתיחה ברוח קרקס שהיה חביב ביחד עם קאבר לא רע בכלל לשיר machtkampf של Arch Enemy שהיה מצוין אבל בלט בו עקב האכילס העיקרי של הלהקה, הסולן מיכאל. שהוא אומנם סולן לא רע, אבל יחסית לסאונד המאוד מגובש שיש לשאר ההרכב וליכולות של הנגנים הוא מתבלט לרעה ביכולות וואקאליות שלא תואמות את שאר חבריו להרכב. מעבר לזה כמו שציינתי ההרכב זולג לכאן ולכאן ולי קצת חסרה החלטיות מוזיקלית. כל שיר הלך לכיוון אחר וזה קצת הציק. התרשמתי מהלהקה, ולא פחות מהמעריצים הנלהבים שנצמדו לבמה ובקושי נתנו ללהקה לרדת אך גם להם יש עוד עבודה רבה עד לגיבוש מוזיקלי.

Arsenide

אני לא יודע איך ואיפה אבל שמעתי את השם Arsenide כבר כמה וכמה פעמים. ההופעה התחילה או יותר נכון לא התחילה די עקום כשמשהו על הבמה גרם ללהקה לרדת ודרש מעודד הסאונדמן של הסאבליים להתערב מה שקצת פתח את ההופעה בצורה עגומה, והאריך עוד יותר את ההמתנה הדי מיותרת בין ההופעה הקודמת לנוכחית. הדבר הראשון שבלט לי כשהם עלו להופיע היה שלכל חבר בלהקה היה מיתר אקסטרה על הגיטרה, מרכיב חיוני בסאונד של הלהקה שבגסות אפשר להגדיר אותו כ Melodic Death מודרני, או כמטאלקור ברוטאלי. כך או כך למרות שלמראית עין הם נראים ילדים הלהקה יושבת הדוק למדי, התרשמתי במיוחד ממקס הסולן שמוציא קולות מטורפים וגראולים נמוכים וברוטאליים להחריד לצד גראולים גבוהים שגם אותם הוא מבצע לא רע בכלל. גם פה הלהקה פירגנה בקאבר, Domination של Pantera שבוצע לא רע למרות שהמתופף לא כל כך עמד בקצב המקורי של השיר. במהלך השיר הם אירחו חבר של הלהקה מהקהל ששר קצת יותר גבוה ממקס הנובח והוסיף לקאבר. לאחר שקינחו בשיר נוסף לסיום, הם ירדו מהבמה לקול אכזבת הקהל שמחה על הסט הקצר מאוד שנוגן, בהחלט מבין את ההייפ שיש סביב החבורה הזאת גם אם כי אלי הם פחות מדברים.

בשעה 23, מוקדם מהרגיל הסתיימו להן ההופעות ושבנו לבתינו עייפים אך מרוצים, ערב מטאל מעניין שהכיר כמה להקות שפחות על הרדאר, שוב חבל לי על הקהל שלא מצביע ברגליים ותומך במטאל המקומי אבל מקווה בכל זאת לראות עוד ערבי מטאל שכאלו ועוד להקות קצת פחות מוכרות שמרימות ערבי הופעות על מנת שיכירו אותן. כן ירבו.