מרואין: עידו לדרמן, סולן להקת אמסטפ

להקת אמסטפ היא זן נדיר בארץ, להקת נו-מטאל ששרה בעיברית, ומשלבת גם היפ-הופ בתוך הריפים הכבדים. ביום חמישי הקרוב הלהקה תעלה על בימת מועדון ה-"ג'ה פן" בתל באביב, לאירוע שהוגדר כ-"מהפכת הרוק מתחילה", עם מספר רב של אורחים מכובדים, ביניהם אורן בלבוס, סולן להקת הדת' Eternal Grey. לכבוד האירוע שוחחנו עם סולן הלהקה, עידו לדרמן, על ניו-מטאל, היפ-הופ, ומה שביניהם.

הי עידו, בוא נתחיל מההופעה הקרובה, תן לנו קצת פרטים עליה.

ההפקה הכי גדולה שלנו אי פעם שבאה מתוך הרצון לעשות משהו גדול באמת מצד הסגנון המוסיקלי שלנו ולייצר רעש ברמה לאומית! והתוצאה: ערב ניו מטאל מתוקשר ומסוקר, שאותו יפתחו שלישיית סקרצ'רים במופע של חצי שעה, כאשר בזמן ההופעה שלהם מתרחש ברחבה דמו של סקייטרים בשילוב רמפות ומיתקנים! אחריהם ההופעה שלנו, שתכלול 14 קטעים המשלבים אורחים מתעשיית ההיפ-הופ (קוואמי, קאשי, סיקס), המטאל (אורן בלבוס) והקלאסי (4play כלי מיתר) + שילובים מפתיעים ביניהם – הערב הזה כולל הרבה דברים שעוד לא קרו בארץ ושהחלטנו להטביע עליהם את החותמת שלנו! אני מאוד ממליץ לא לפספס את הארוע הזה!

הבנתי שהלהקה ביחד כבר שלוש שנים, אתה יכול לתת פרטים על הקמתכם ועל חברי הלהקה?

אמסטפ קיימת שלוש שנים אחרי נסיונות של שנה בערך להקים הרכב ניו בריד בישראל (כשזה עוד היה חם גם בארה"ב), אפשר להגיד שפשוט הגעתי בסופו של תהליך לאנשים הכי טובים שיש פה לסגנון שאנחנו מנגנים, סביב כל אחד יש את הסיפור המיוחד שלו – אחרי ג'ינו חיזרתי תקופה ארוכה עוד כשהיתה לו להקת פאנק מטאל בשם "קיוביקל 21", את רועי ה- dj ועופר המתופף מצאנו אחרי חיפושים ואודישנים מפרכים, אבל הסיפור המדהים הוא מאחורי ההצטרפות של דוש הגיטריסט – ידענו שאין הרבה גיטריסטים בארץ שחיים ונושמים את הסיגנון, אבל שמענו שפעם היה אחד כזה שגר בהוד השרון , אבל עבר לגור באיטליה עם ההורים שלו, כשהמשיכו לספר לי עליו, הבנתי שהוא, הוא הגיטריסט של אמסטפ ולא יעזור, הרמתי לו טלפון לאיטליה ושלחתי לו לינק לאתר שבו היו שני שירים שלנו, הוא שמע והיתלהב, תוך כמה שבועות הוא הגיע לארץ כדי להיצטרף ללהקה .

למה החלטתם על אמסטפ כשם הלהקה?

חיפשנו שם שלא רק שהוא תופס אלה שאחרי זה הוא גם לא עוזב! היה ברור …

איך היית מגדיר את הסגנון שליכם, ואת ההשפעות העיקריות עליכם?

כל אחד בלהקה מושפע מדברים קצת אחרים וכמובן שיש השפעות הדדיות בתוך הלהקה, אבל בעקרון מה שמאחד אותנו זה האהבה ל-"גרוב" ולסאונד של המטאל, מ-"רייג'" ועד "סיסטם", דרך "סנופ – דוג" ועד "מטאליקה" ו"קורן"..

מכיוון שאתם מוגדרים בגדול כניו-מטאל, אך זה מתיישב עם השירה בעברית?

ניו-מטאל זה סיגנון שפרץ הרבה מחסומים וחוקים, בגלל זה הוא מקבל גם הרבה ביקורת. לשיר באנגלית הייתה הדרך הקלה לעשות את זה וככה באמת זה התחיל, אבל מהר מאוד הבנו שאם אנחנו נחושים להכיר לקהל הישראלי את הסגנון ולפתוח את האזניים שלו למטאל בכלל! אנחנו חייבים לעשות את זה בעברית למרות הקושי ושוב… הביקורת.

מכיוון שאתם שרים בעברית, זה אומר שפניי הלהקה הן לא לחו"ל?

איך אומרים "Never Say…", כמו שאמרתי בתשובה הקודמת, התחלנו מאנגלית ואנחנו עושים את זה די טוב (שפת אם וכאלה..), אבל נכון לעכשיו אנחנו מתרכזים בלהעביר את המסר שלנו ולהחדיר את המוסיקה והסאונד שלנו למקום שבו אנחנו, המשפחות והחברים שלנו חיים!

באיזו דרך נעשית הכתיבה בלהקה?

בהתחלה אני הייתי כותב את רב הטקסטים והלחנים ומביא אותם לחדר החזרות לעיבוד של הלהקה, אבל אחרי כמה זמן קרה ללהקה את הדבר הכי טוב שיכול לקרות וזה שהחלטנו להיפתח מבחינת ראש מוסיקלי ומהמקום הזה התחילה לפרוץ הכתיבה של ג'ינו ולאט לאט גם של דוש כך שהיום אין חוקים בלהקה, מי שמביא שיר טוב, עובדים עליו! הייתה תקופה שניסינו לעשות סקיצות בבית ורק אז להיכנס לסטודיו, אבל מהר מאוד הבנו שה"קסם" קורה הכי טוב כשחמשתנו בחדר עם הכלים!

מי כותב את הטקסטים של הלהקה, ובאילו נושאים הם עוסקים?

כיום מי שכותב את רב הטקסטים זה ג'ינו ותצטרך לשאול אותו לגביהם, אני כותב בעיקר על מה שמעצבן אותי, שזה צביעות, נאיביות ,אנשים שחיים בסרטים ועוד ועוד…


מהפיכת הרוק של אמסטפ

ספר לנו קצת על ה-EP שלכם שיצא לפני כמה חודשים.

מה עוד לא נאמר, ה-EP "אזרחות זרה" כולל חמישה שירים שעבדנו עליהם במשך תקופה לא מבוטלת ומסמל את השלב הראשון בחייה של אמסטפ, החלטנו לעשות ep ולא אלבום מלא כי ידענו שלא נוכל להתפשר על איכות התוצאה של כל שיר, עד עכשיו (טפו טפו) זה הצדיק את עצמו והביקורות שאנחנו מקבלים אומרות שעשינו משהו מהפכני שעומד בסטנדרטים הכי גבוהים, גם בחו"ל! הדיסק נמצא כבר ברב החנויות ואנחנו חייבים להודות שהמכירות שלו הפתיעו גם אותנו!

מה לגבי אלבום מלא? יש חומר לאלבום?

בהחלט כן ושוב , העובדה שאנחנו לא מוכנים להתפשר על הסטנדרטים הכי גבוהים מביאה אותנו להתעכב לא מעט בהקלטת האלבום המלא, התקציב הנדרש להפקת האלבום של אמסטפ כמו שאנחנו יודעים שהוא יכול להישמע, הוא לא קטן בכלל, בוא נגיד, שכרגע אנחנו במגעים לגבי מי שיעמוד מאחריי הפרויקט הזה מבחינה פיננסית, ברגע שנסגר על זה, ההתקדמות תהיה מהירה כי אנחנו מאוד סגורים על איפה ואיך אנחנו עושים את האלבום הזה. התכנון הוא להוציא אותו לקראת הקיץ, תחזיקו לנו אצבעות!

אם הייתה לך האפשרות לבחור מפיק בין לאומי לאלבום, על מי היית הולך ולמה?

תשובה די בנאלית אבל ריק רובין, אין מה לעשות לבן אדם יש את מגע הקסם או יותר נכון מגע מיליון הדולר, הוא פשוט האחד שמסוגל להביא להקה לשאוף לשיא היכולת שלה ולכן הוא ממצה מכל מי שהוא עובד איתו את הטוב ביותר שלו – זה מפיק זה.

עשיתם קאבר לא מזמן לשיר של אומן ישראלי ידוע, מהו, ולמה בחרת לעשות אותו?

עשינו קאבר לשיר של פורטיסחרוף "אין קץ לילדות" ,שזה השיר הישראלי הכי "קינקי" שאני מכיר. יש המון סיבות למה בחרנו את השיר הזה, אבל החזקה ביותר היא שגם אם תקשיבו לביצוע המקורי שפורטיס שר, תבינו שזה פשוט שיר הניו-מטאל הישראלי הראשון!

השיר התלבש עלינו כמו כפפה והעיבוד הושלם בחזרה הראשונה. אני רק מזכיר שהשיר הוקלט והושמע ברדיו לפני שנתיים וחצי, מאוד שמחנו לראות שהוא היווה השראה ללהקות אחרות לקחת שיר ישראלי מוכר, לעשות לו בתים ראפ ופזמון ניו מטאל… שמחנו גם לראות שבתוספת יחסי ציבור מושקעים, הקונספט שלנו עובד.

אתם מגדירים עצמכם כקרובים יותר לסצנת המטאל הישראלית, או לרוק ישראלי?

אנחנו מעדיפים לא להגדיר ולא "לגדר" מי שרוצה לקרוא לזה רוק שיקרא לזה רוק ומי שרוצה לקרוא לזה מטאל שיקרא לזה מטאל. מה שכן, אני חייב לציין שאנחנו מעריכים מאוד את להקות המטאל הישראליות וחושבים שמגיעה להם במה לא פחות גדולה מלהקות הרוק המצליחות בישראל, כולנו תקווה ואמונה שיום אחד זה יקרה ואם לא, "פאק ד'ם" גם ככה "בצפר" הראו לכולם מה זה לשים זין על הרוק הישראלי "המצליח"…

ההופעה הקרובה נקראת "מהפיכת הרוק" אבל היא כוללת גם 3 ראפרים, ו-DJ וכו', אך זה מסתדר עם עניין הרוק או המטאל?

מהפכה מדברת על להביא משהו שונה וזה בדיוק זה, אני מבטיח לכל מי שיהיה באירוע הזה שבסופו הוא יצא עם תשובה לשאלה!

מה בדיוק יעשה בערב אורן בלבוס, סולן Eternal Gray?

קודם כל כבוד גדול לאורן שהוא סולן אדיר ובן אדם פיצוץ! דבר שני כבוד לאיטרנל, אחת הלהקות האהובות עלי בארץ ואלה שפתחו אותי לסגנון שלהם, דבר שלישי, אורן הוא איתנו בראש של לפרוץ ולנסות ולפתוח את הראש. בערב הזה אורן יעשה מה שאף סולן להקת מטאל לא עשה לפניו בארץ ופה אני אשאיר מקום לסקרנות ולדמיון שלכם ושוב… תשובה מלאה ביום חמישי.

מסר אחרון לקהל?

תעשו את מה שאתם אוהבים ותאהבו את מה שאתם עושים! לנו זה עובד פיצוץ!!!