מרואין: Santiago Dobles, גיטריסט להקת Aghora

למרות של-Aghora כבר יש מוניטין מכובד בקרב אוהבי הפרוג והדת' הטכני למיניהם, הם יוצרים גם לא מעט בלבול. הלהקה קשורה במספר דרכים ל Cynic, להקת הדת' הטכני המיתולוגית, ומצד שני יש המגדירים את המוזיקה שלה כפיוז'ן שאינו קשור למטאל, אם מוסיפים את העובדה שללהקה יש סולנית, הבלבול רק גובר. כדי להבין קצת יותר טוב מי הלהקה באמת, שוחחנו עם המקים והכותב העיקרי בה, סאנטיאגו דובלס.

הי סאנטיאגו, בוא נתחיל עם ההופעות שלכם, איפה הופעתם לאחרונה?

בדיוק ניגנו עם The Absence בשבת, וביום שלישי אנחנו ניגנו עם Necrophagist, Alarum, Arsis, Neuroaxis ו-Into The Moat. אני חושב שזה היה המופע הכי טוב עד היום, כל הלהקות האלו הופיעו לפנינו והן הופיעו עם אנרגיה רצינית, אנחנו נכנסו ופשוט שמנו את הקצפת על העוגה.

מה לגבי האלבום החדש שלכם, Formless? מתי הוא יהיה מוכן?

רובו כבר מוכן, הדבר היחידי שחסר הוא התיפוף של שון ריינהרט ושל ג'יאן. הגיטרות, הבס ורוב השירה כבר נעשתה. בעצם כל הגיטרות כבר נעשו.

איך היית משווה את החומר הנוכחי של הלהקה לזה שבאלבום הבכורה שלכם?

עבורי הוא הרבה יותר בוגר, וכבד יותר. הוא פשוט יותר בהרבה דרכים אבל בדרכו הוא גם יותר מאתגר ליצירה מאשר האלבום הקודם. אני חושב שהחומר החדש נשמע כמו ש-Aghora צריכה להישמע, אני מתחיל לראות את זה כמה שתמיד היה צריך לעשות.

מה הליין-אפ הנוכחי של הלהקה, אתה רואה אותו כליין-אפ קבוע?

כרגע זה ג'יאן רובינו (מתופף), אלאן גולדשטין (בסיסט), דיאנה סרה (זמרת), ואני בגיטרות. זה הליין אפ החזק ביותר והטוב ביותר שהיה לנו עד היום. אני ממש נרגש מכיוון שהאנרגיה בדיוק כמו שצריכה להיות עם כל החברים ועם המוזיקה.

עד כמה החברים לשעבר ב-Cynic מעורבים בחומר הנוכחי?

שון ריינהרט (המתופף) מנגן תופים ב-6 מהשירים.

קצת היסטוריה, איך הכול התחיל?

זה התחיל ב-1996 כשלמדתי בברקלי, תמיד רציתי להקה שהייתה מוזיקלית וגם התקשרה עם החיפוש הרוחני/מיסטי שלי. חיפשתי את האנשים הכי טובים כדי שיהיו מעורבים ובזמנו הם היו שון ריינהרט, אנדי דה-לוקה, אחותי דאנישטה, וצ'רלי אקנדאל. עשינו כמה דמואים שהפכו לאלבום הבכורה שלנו, אותו הקלטנו ב-1999 והוצאנו ב-2000. מאז חיפשנו את האנשים המתאימים כדי לעשות את הלהקה לזהות משלה וכדי להשתלט על העולם!

מה פירוש שם הלהקה – Aghora?

זה מהודו, Aghora הוא שם אחר לגרסא הנקמנית של שיבה. הפירוש הוא "אור פנימי" או "לא מפחיד", במילים אחרות: האספקט הנקמני ביותר של היקום או היוצר הוא להיות מואמץ ומזוהה כדבר יפה. יש עוד הרבה אבל זה ייקח מאמר של 1000 עמודים… עדיף לקרוא את הספר Aghora של רוברט סוובודה.

למה בחרת לעשות שימוש בשירה נשית במקום בגברית, או בגראול?

להקות עם שירה גברית נעשו ונעשו יותר מידי. רציתי שינוי. כמו כן המוזיקה הייתה צריכה משהו שיאזן את כל האנרגיה היאנגית הגברית הראשונית שבה, אני חושב שמלבד להקת The Gathering אנחנו די התחלנו את גל להקות הפרוג מונחות הזמרות. למרות שלהקות רבות ניכסו את זה לעצמן.

עברתם לא מעט שינויים בהרכב, אתה יכול להסביר על כמה מהם ולמה הם קרו?

קשה להיות בלהקה ולעשות את הסגנון הזה של המוזיקה, אין הרבה כסף בזה, וזה דורש הרבה. זה הולך כנגד כל ה-"נורמאלי" והשטויות הצפויות שיש בחוץ שכל אחד והאמא שלו מנגנים ומשמיעים ברדיו, ושחברות התקליטים מממנות. כמעט צחקתי כשחברת התקליטים Century Media אמרו לי שאנחנו נשמעים ומושפעים מ-Lacuna Coil, אני חושב שאנחנו עושים את מה שאנחנו עושים עם השירה הנשית הרבה לפני שהדברים שלהם יצאו, מבלי להעליב כמובן. ללהקה שלנו יש את התמיכה רק של מי שקשור בה, חברי הלהקה, המשפחות, המעריצים והחברים שהיו הבסיס בלשמור את הלהקה בחיים. אלו שעזבו את הלהקה עשו זאת או בגלל שהם רצו לעשות מוזיקה שתביא להם את הדולר הקדוש או בגלל שהם רצו שינוי בחיים.

דאנישטה עזבה בגלל שהיא רצתה ללמד ילדים, ואני מכבד את זה, אחרים או עזבו או פוטרו בגלל שהיה קשה להם לתת את המחויבות הנדרשת. כדי להיות בלהקה אתה צריך לקרוע את התחת, להזיע בחדר החזרות ולנגן עד שהמוזיקה היא כמו דם בעורקים שלך. הרבה לא רוצים לעבוד כל כך קשה או לא יכולים לשהות באותה עיר כדי שזה יקרה, קשה להיות להקה "בשלט רחוק", יכול להיות לך פרויקט ככה אבל לא להקה, אין לי ריב עם מי שעזב, אני יודע שאני לפעמים כאב ראש ודיקטאטור אבל הכוונות שלי הן טובות.

Aghora היא להקה שאו שאוהבים או שעוזבים, אתה בוחר או לגרום לדברים לקרות או להתרחק מאחריות. לצערי רבים באו ולא רצו לגרום לזה לקרות, הם רצו שדברים יקרו עבורם ולא עבור הלהקה. אני מאושר, עם זאת, כי למדתי איך לנהל את הלהקה ולהתמודד עם הדרמה ועדיין שהכדור ימשיך לזוז, אני חושב שסוף סוף הוצאתי את כל הבאגים מהלהקה וגם התגברתי על האגו שלי כך שאפשר לעשות מהלהקה משהו מצליח.

מה המסר שמאחרי המילים של הלהקה?

הגשמה עצמית, שחרור עצמי, מודעות, והמסת האשליות.

איך התחלת להתאמן ביוגה ולהתעניין בפילוסופיות הטיבטיות והטאואיסטיות?

תמיד רציתי להיות נזיר. אני חושב שהמאסטרים העתיקים של Qi Gong, טאנטרה, ו-Dzogchen בחנו את הגבולות של התודעה האנושית כדי להתפתח להגשה אמיתית של הפשטות של היקום. אני חושב שהחיים עובדים דרכך ודרך הפעולות שלך והנשימה שלך. זה הכל קשור. וזה כל מה שאתה צריך. מה שאתה עושה הוא חשוב ומה שאתה לא עושה הוא חשוב באותה מידה. לכל פעולה יש תגובה. מוזיקה היא אותו דבר.

באיזו דרך האמונות שלך מתקשרות עם המוזיקה שאתה עושה?

ב-Aghora יש הרבה כפילויות שהופכות לייחודיות. המוזיקה היא גם קשה וגם רכה. זה גם משהו מאד ראשוני ודמוי האדמה ועם זאת מאד נעלה ומלכותי.

למה לקח לכם כל כך הרבה זמן להגיע לאלבום שני?

בולשיט, דרמה, הסתמכתי על אחרים כדי שדברים יעשו. וגם ההליך של להוציא חברים שלא רצו להישאר ולהוציא את אלו שהיו צריכים כן להישאר. הייתי שמח אם זה היה קורה מוקדם יותר אבל דברים עובדים בדרך שלהם. כרגע הלהקה היא ממש "להקה".
|ENG|Within The Light Of Aghora
By: Alon Miasnikov
Interview With: Santiago Dobles (Guitar), Aghora

Aghora is a name well known to prog fans, a band that combines metal and fusion music seamlessly while using female vocals to add yet another facet to their already complex mixture. With a new album almost done, we sat down with Santiago Dobles, the band's mastermind, to find out more.

Hey Santiago, let's start with current live shows, what shows did the band recently do?

We just played with the Absence last Saturday and on Tuesday we played with Necrophagist, Alarum, Arsis, NeuroAxis, Into the Moat. I think that was the best show so far all those bands went before us and they all laid down some serious jamming and energy, We just came in and put the icing on the cake.

What about a new album? How much of Formless is already done?

Most of it is. The only thing left is Sean Reinert's Drums & Giann's Drums. Guitars and bass and most of the vocals are done. Actually all guitars are done.

How would you describe the band's current material in comparison with the band's debut?

To me its much more mature, and heavier. Its simpler in a lot of ways but its also way more challenging to deliver compared to the last album. I think the new material really sounds they way Aghora has been meant to sound. I am starting to see it as they way it should have always been seen and delivered.

What is the band's current line up and do you see it as a steady one?

Giann Rubio (Drums), Alan Goldstein (Bass), Diana Serra (Vocals), and Myself on guitar. This is the strongest and best line up so far. I am thrilled cause the energy is just right with everyone and the music.

To what extent are the former Cynic people currently involved with the band?

Sean Reinert is playing drums on 6 tracks.

Some history now, how did the whole thing begin?

Its started in 1996 while I was at Berklee. I had always wanted a band that was musical and also somewhat connected to my spiritual/mystic quest. I looked for the best to be involved at that time it was Sean Reinert, Andy Deluca, My sister Danishta , Charlie Ekendahl. We made some demos and that evolved into the debut album which we recorded in 1999 and released it in 2000. Ever since then we have been trying to find the right people to make the band its own entity and TAKE OVER THE WORLD!

What is the meaning of the band's name – Aghora?

Its from India. Aghora is another name for a wrathful version of SHIVA. It means "Within Light" or "Non Terrifying". In other words the most wrathful aspect of the universe or creator is to be embraced and realized as beauty. there is more but It would be a 1000 page essay.. Go get Robert Svaboda's book "Aghora"

Why did choose to use female vocals instead of male, or growled ones?

Male metal vocals have been done and over done. I wanted change. Also the music called for something to balance all the Primal Yang male energy. I think besides the gathering we sort of pioneered the female Metal prog stuff. Although many bands seem to have claimed it as theirs.

You've been through some serious line up changes, can you explain some of them and why they were caused?

Its tough to be in this band and to do this style of music, there isn't much money involved, and its very demanding. It goes against all the "normal" and predictable bullshit out there that everyone and there mother is playing on the radios, and what is being funded and supported by most labels. I almost laughed when Century Media told me that we sound like we really like and are influenced by Lacuna Coil. I think we have been doing this stuff and the "female metal" way before their stuff came out.. No offense to them at all.

This band has had only the support of the people involved (The actual band mates, friends, and the Fans that have been the Key in keeping this alive!). The members that have left have been either cause they wanted to do stuff that would bring them the almighty dollar, or they needed a change in their life. Danishta left caused she never really saw herself as a performer. Also she wanted to be a teacher to kids. I respect that. Others have either left or quit, or have been fired because it was difficult for them to make the Commitments needed to be involved. To be a band you have to bust your ass, and sweat in your rehearsal space and play your asses of till the music is like blood in your veins. Most didn't want to work that hard or be in the same city to make that happen.

You can't have a "Long distance" Band. You can have a project that way but not a band. I have no bad blood with anyone that left. I know I am a pain in the ass and a total dictator but I mean well. Aghora is you either love it or leave it. It's very much like a marriage. It's about choices to be in a band. You choose to either make it happen or you choose to not be responsible. Unfortunately I have seen many come in and out who didn't want to make it happen. They wanted to make it happen for themselves and not the band.

I am happy though cause I have learned how to manage a band and deal with the drama to keep the ball rolling. I think I have finally ironed out all the kinks in the band and also my own ego so I can deal with having a band and making something successful.

Why did your sister, Danishta, quit as the band's vocalist, and why and how did you recruit Diana as her replacement?

She left because she wanted to teach kids music, and didn't want to perform and do what was needed to take aghora to next level.

What is the message inherited in the band's lyrics?

Self Realization, Self Liberation, awareness, Dissolving the illusions.

How did you start practicing Yoga and getting interested in the Tibetan and taoist philosophies?

I always wanted to be a Monk. I think the old masters of Qi Gong, Tantra, and Dzogchen tested the barriers and limits of human consciousness to evolve to the real realization of the simplicity of the universe. I think Life is working through you and your actions and your breath. Its all connected. And it's all needed. What you do is important and what you don't do is just as important. Every action has a reaction. Music is the same way.

In what ways do you your beliefs and philosophies are connected to the music you create?

Aghora has a lot of Duality becoming singularity. The music is both Hard and Soft. It is very primal and Shaman/earth like yet also very divine and majestic like.

Why such a long time making a second album since your debut came out?

Bullshit, Drama, relying on others to get things done. Also Weeding out band members that needed to stay and those that needed to go. I wish it could have been done sooner but thing take their own course. Also the band is now a "BAND".

That's it, thanks for doing this interview!

Thank you very much for the support and putting up with me!