מרואיינים: Miri Milman מ-Distrotred ו-Sven de Caluwe מ-Aborted

אם יש דבר מה מפתיע למצוא בעולם מוזיקת המטאל, במיוחד בצד האלים יותר של הספקטרום, הוא רומנטיקה. למרות כל זאת, הצליחו Sven de Caluwe (מעכשיו, סוון), סולן להקת הדת' מטאל הבלגית Aborted ו-Miri Milman (מעכשיו, מירי) סולנית להקת המטאל הישראלית Distorted למצוא עצמם זה בזרועות זו. לכבוד הופעת החתונה של השניים, שתתקיים ממש בקרוב, החלטנו שזה יהיה הולם ונכון לשאול כמה שאלות שעלו לרובנו בראש, כמו על המשך הקריירה המוזיקלית של השניים, שיתופי פעולה עתידיים וכמה פרטים על חתונת המטאל הגדולה בארץ, אם לא בעולם כולו.

שלום לכם, מירי וסוון! קודם כל, מזל טוב לרגל חתונתכם ההולכת וקרבה!

שלום לכולם, תודה רבה על כל הפרגון והאיחולים, זה באמת מרגש!

וכעת לקצת שאלות אישיות ומקצועיות, לשניכם. כיצד נפגשתם ומתי הגעתם אל ההבנה שנועדתם זה לזו, ושלא מדובר בזוגיות ברת חלוף? אנא שתפו במלוא הפרטים בכל אחד מצדדיו של הסיפור (לא רק עבור המגזין, אלא עבורי, על מנת שאכתוב את רומן המטאל הראשון בהיסטוריה, מוהאהא…).
מירי: ההיכרות שלנו הולכת כמה שנים אחורה, בשנת 2003 להקת Distorted (בארגונו של רפי) הביאה לארץ 2 להקות להופעה מיוחדת במועדון הבארבי, Amon Amarth ו-Leng Tch'e. באותה התקופה, סוון היה מתופף בלהקת Leng Tch'e ואנחנו הכרנו למחרת במסיבת הבריכה שנערכה בשביל החבר'ה השבדים והבלגים! מאז היינו בקשר די הדוק דרך המסנג'ר ונהגנו להפגש כשהיה מגיע ארצה… בשנת 2006 הגיעו Aborted להופעה השלישית שלהם בתל אביב והפעם במהלך מלחמת לבנון השניה. חלק מחברי הלהקה פחדו להגיע ארצה בגלל המלחמה ו-Aborted נשארו מחוסרי בסיסט ומתופף. באותה התקופה מתן שמואלי (כיום המתופף ב-Orphaned Land ו-Stella Maris) תופף איתנו וגישרנו בינו לבין Aborted בכדי שלא יאלצו לבטל את ההופעה שלהם. הפעם Aborted שהו בארץ יותר מיומיים ובילינו יחד כל השבוע. קשריי עם סוון התהדקו, אך לא יכלנו לממש את הקשר שלנו עד לאחרי השנה החדשה, כאשר הבנו שאנחנו בעצם מאוהבים ולא יכולים עוד להתעלם מכך. מאז היינו על מסלול בלגיה-ישראל כשנה עד שסוון הציע לי נישואין והחליט שהוא עובר לגור איתי בישראל.

אני מבין כאמור שסוון עבר לגור בארץ ואתם חולקים דירה בבת ים. איך אתה, סוון, מתכוון להמשיך לעבוד עם להקתך Aborted בהמשך הדרך?
מירי: אין כמו בת ים!

סוון: עם Aborted זה דיי פשוט למען האמת. Aborted היא להקה בינלאומית כבר כמה שנים, החברים בהרכב גרים בכל רחבי אירופה אז כשיש טורים או הופעות כולם גם ככה טסים ונפגשים בבלגיה כמה ימים לפני לעשות חזרות, לכן זה מסתדר לי מעולה.

איך קיבלו החברים הקרובים והמשפחה את העובדה שאתם מתכוונים לחלוק את חייכם ביחד? אני מבין שהמשפחות שלכם הכירו כל אחד מכם זה זמן רב, אבל להינשא זה לזו – כאשר אתם אפילו לא דוברים את אותה שפת האם, האם כל זה התקבל בברכה?
סוון: המשפחות מאוד תומכות בקשר שלנו. הם ראו את המאמצים הגדולים וההקרבה שעשינו בכדי להיות יחד והרי אנחנו כבר לא ילדים שנחפזו לתוך קשר וכל זה לא קרה בין לילה, זהו קשר מבוסס היטב על חברות ואהבה ולכן המשפחות שלנו והחברים שלנו רואים את זה ותומכים בנו ככל האפשר.

מירי: מבחינת השפה, יש לנו מבחר שפות לבחור מהן. אני מדברת עם סוון אנגלית, צרפתית ועברית (עדיין רק בשלב הקללות). סוון מדבר צרפתית עם המשפחה שלי, כי זו השפה ששולטת אצלי בבית ואני מדברת באנגלית עם המשפחה שלו. מבחינת התרבות, ישנם פערים גדולים שלפעמים יוצרים מצבים מוזרים ומצחיקים יחד, אך שנינו מקבלים אותם בהבנה ובהומור ומסגלים לעצמנו תרבויות חדשות ומהנות, הרי כל זה חוויה אחת גדולה וכל יום לומדים משהו חדש.

מה חושבים חברי ההרכב שלך אודות הנישואין (כולל העבודה שסוון עבר לגור בבת ים)?
סוון: הלהקה מאוד תומכת בי, הם מכירים את מירי כבר המון זמן והם רואים כמה שאנחנו מאושרים יחד וכמה שבעצם זה הכי חשוב, כל חבר מאחל לחבר הטוב שלו שיהיה מאושר וכן גם הלהקה…

מירי: Distorted כמובן מאוד תומכים בכל צעד שלי, כולם ממש אוהבים את סוון ואוהבים את את מה שאנחנו עושים יחד, אם לצאת לטורים ביחד עם Aborted, להקליט שיר עם סוון ובכלל לשבת ולכסח אחד את השני בפלייסטיישן.

איש מכם לא מצטייר בעיניי בדיוק בתור האדם או העלמה אשר נמשכים אל עבר הדת. בכל זאת, טקס הנישואין הינו טקס שמטבעו עקרונותיו דתיים, והינו דורש כמה הבנות רוחניות והתחייבות למסורת. איך הצלחתם לגשר על הפערים האלה?
מירי: כמו שציינת פה, שנינו לא אנשי דת ולכן לא משנה מאיזה רקע אנחנו באים, יש לנו את האמונות שלנו בעצמנו, במה שאנחנו עושים וזה משתלב מצוין יחד. חתונה לעומת זאת, זה טקס שיותר משמח את המשפחה מאשר את בני הזוג. הזוג הרי לא צריך טקס גדול או ניירת בשביל להוכיח את האהבה, אבל יש בזה משהו מאוד קסום שחוגגים יחד עם המשפחה והחברים. במקרה שלנו יש כמה חתונות, אחת מהן תתקיים במועדון הבארבי ב-6 לנובמבר.

רק בראייה רטרוספקטיבית ניתן לקלוט בעצם שמירי הודתה לבעלה ברשימת התודות באלבומה האחרון של Distorted הלא הוא Voices From Within. לא היה בזה מאין סוג של עין הרע, להכריז על אדם כבעלך עוד לפני החתונה הממשית?
מירי: סוון עוד נחשב כבעלי מהרגע שהוא הציע לי נישואין, ידעתי שלא יהיה דבר שיעמוד בפנינו או בפני היעדים שלנו ולכן הרשתי לעצמי לכתוב את גורלי בתודות של האלבום. לפעמים כשאתה כותב משהו ומצהיר עליו בטרם עת, הדבר מתקבל כאילו כבר היה קיים וכך הרגשתי.

באלבום זה, סוון הציג שיתוף פעולה איתן עם ההרכב. מעבר לעבודה הגרפית המרהיבה, הדואט (טוב, בעצם הטריפלט, הכולל גם את השירה של רפי) בשיר "Reveal My Path" היה למעשה שיתוף הפעולה המוזיקלי הראשון שלכם. האם שיר זה נועד מבעוד מועד להתבצע על ידי שני צדדיו של הרומן המדובר, או האם במקרה יצא וקרה שזהו "השיר הכבד באלבום" – ועובדה זו לבדה גררה עימה את חיזוקו לעבר הדת'-מטאל בזכות השירה של סוון?
מירי: השיר נועד בשביל סוון עוד מהרגע שהוא נכתב, הכל כבר היה מתוכנן. ידענו היכן ישתתף כל זמר וזמר ותכננו את זה מראש. השיר נכתב כבד יותר משאר השירים באלבום, אך כשסוון הקליט לו שירה הוא הפך מיידית לכבד אפילו יותר.

האם צפויים לנו עוד שיתופי פעולה מוזיקליים, כדוגמת השירה של מירי באלבומה של Aborted?
סוון: אנחנו בהחלט מתכוונים לשתף פעולה יחד בעתיד (הקרוב), אך זה לא יהיה עם Aborted מכיוון ש-Aborted היא להקת דת' מטאל קיצונית ולא יהיו בשירים שלנו שירת קלין! בנתיים, אני ומירי עובדים על פרוייקט מוסיקלי משותף יחד ובקרוב כולם ישמעו עליו.

אודות ההופעה ההולכת וקרבה, איך קיבלתם את הרעיון לביצוע ההופעה ביחד כזוג נשוי, ושל מי היה רעיון זה?
סוון ומירי: שנינו חשבנו על הרעיון וזה היה אפילו דיי ברור מבחינתנו. שנינו מטאליסטיים שמתחתנים, שנינו במקרה גם זמרים בלהקות מטאל, שתי הלהקות כבר תרו יחד באירופה, כולנו חברים ומסתדרים היטב יחד. חשבנו שיהיה נחמד לשתף גם את הקהל פה בארץ בשמחה שלנו וליצור ערב קצת שונה, באווירה מאוד שמחה ומיוחדת ולכן התחלנו לחשוב בקפידה על הרעיון שמאחורי הפלייר – החמסות, הבאבא סאלי והאפיפיור. רצינו להביא משהו מאוד עממי שיתאים לשנינו וגם יצחיק. אנחנו עוסקים באותו המקצוע (עיצוב גרפי) והרבה פעמים עבדנו יחד על עיצובים והפעם פשוט שיתפנו פעולה מרמת התכנון ועד הביצוע ולדעתנו זה יצא ממש נפלא.

האם אתם מתכננים להמשיך לגור בבת ים, או בישראל באופן כללי, או האם אתם שוקלים לעבור לאירופה על מנת להתמסר יותר לסיבובי ההופעות, ברגע שתסופק לכם רשת הביטחון הכלכלית המתאימה?
מירי: בינתיים אנחנו מאוד נהנים לגור בישראל ובכלל בבת ים. אין כמו האוכל בישראל, אנחנו גרים ממש ליד המשפחה, אנחנו מטייילים הרבה ליד הים כשתמחשק לנו, בת ים גם קרובה לת"א ויש לנו הרבה חברים בסביבה, אז נכון לעכשיו כיף לנו. אם יגיע היום שנצטרך לעזוב או שתהיה לנו הצעה שלא נוכל לסרב לה, בהחלט נשקול גם להגר למקום אחר בכדי לנסות, הכל פתוח.

לאחרונה ראינו את מרבית חברי Distorted מרחיבים את משפחתיכם ומקימים כאלה (הולדת הצאצא של בני, חתונתו של רפי וכו'). לא עלה בדעתכם שגדלתם יותר מדי מכדי להמשיך ולהתעסק במוזיקת מטאל?
מירי: אין סיכוי! למטאל אין גיל. מוסיקה זאת אהבה שאין לה קץ ואין לה מגבלות של גיל, מראה או צבע. "מוסיקה עושים באהבה או לא עושים בכלל". נכון, כמעט כולנו התחתנו ואפילו בני כבר אבא, אבל זה הכל חלק מהחיים… אנחנו כבר לא צעירים כמו שהתחלנו, יש אבולוציה טבעית שכולנו עוברים, אך הדבר היחיד שנשאר בכולנו זה האהבה לנגן יחד על הבמה ובפני הקהל החם והאוהב שיש בארץ שלנו!

אם תוכלו להצטרף לסיבוב הופעות אחד של שתי להקות גדולות, אילו להקות אילו יהיו?
סוון: Behemoth ו-Britney Spears.

מירי: Slipknot ו-Beyoncé.

מירי, מה הוא השיר האהוב עליך של Aborted, וסוון, מה השיר האהוב עליך של Distorted?
מירי: וואו זאת שאלה קשה, למה תמיד צריך לבחור רק אחד?! השיר שהכי עושה לי את זה הוא "The Inertia". לדעתי יש חן מסויים במילים כמו: "You Are So Beautiful Lit Disgust to My Eyes at Dusk, Your Are So Pitiful You’re Face Tainted and Deformed".

סוון: אני בכלל לא אוהב את Distorted, אני חושב שהם מריחים רע מבית השחי, אבל השיר שאני הכי אוהב שלהם זה "One Last Breath". יש בו אווירה מענגת של משהו אפל וחמים יחד…

מה יבדיל את הופעת החתונה שלכם משאר ההופעות של Aborted ו-Distorted, והאם יש לכם מסר מסוים עבור קהל הקוראים?
סוון ומירי: תבואו להופעה ותגלו! תודה רבה שהקדשתם לנו מהזמן שלכם! חפרנו אתכם ואנחנו באמת מעריכים את זה.

האיחוד הלא קדוש: