מרואיינים: anders jacobsson מלהקת Draconian

במהלך כמעט 20 שנות קיום, להקת Draconian השבדית הפכה לאחת המובילות בז'אנר הדום לצד ענקיות וותיקות יותר כמו My Dying Bride ו Paradise Lost הבריטיות. הלהקה, שמשלבת גם אלמנטים גותים ושירה נשית – הפכה בהדרגה לאחת מלהקות המטאל האירופאיות האהובות ביותר על הישראלים, ובעוד שבוע היא חוזרת אלינו שוב.

Anders Jacobsson הוא הקול, והפנים של Draconian מהאלבום הראשון, הלהקה מזוהה עם שירתו ולא פחות מכך עם המילים שמייחדות את ההרכב, לקראת ההופעה בישראל ביום חמישי הבא תפסנו אותו לשיחה מעניינת

בפעם האחרונה שהופעתם בישראל השנה היתה 2009, לפני כן היתה לכם הופעה בתל אביב עם Therion ב 2007, מה אתה זוכר מההופעות האלו?

בעיקר את הקהל, הקהל היה משהו שלא ציפינו לו, חם, אוהב ועוטף, בהופעה הראשונה ראיתי בשירים נסויימים אנשים עם דמעות בקהל, זה היה מטורף, אהבה מסוג שלא הכרנו, התשוקה שלהם היתה מרגשת, בהופעה ב 2009 זה ממש בלט כי הופענו רק אנחנו, וזו היתה אחת ההופעות הטובות ביותר שלנו עד היום בעיני, אחת ההופעות שאני הכי זוכר.

זוכר את המפגש עם הקהל, את סשן ההחתמות, כל החוויה היתה מרגשת.

אתם מגיעים הנה עם אלבום חדש SOVRAN, עברה בערך שנה מאז שהוא יצא, איך אתה מרגיש כלפיו במחשבה לאחור? רואה אותו כסוג של אלבום קאמבק במובן מסויים בגלל ההפסקה של כמה שנים שהיתה בינו לבין קודמו?

כן, בעיני זה סוג של אלבום קאמבק, אני אוהב את השירים בו ויכול במקביל לומר שמצפה מאד לחומרים החדשים שיגיעו באלבום הבא, האלבום נכתב והוקלט בתקופה מאד מבולבלת וקיצונית בחיים האישיים שלי, כך שגם אם אני חושב שהוא אלבום נהדר אני מייחל לעצמי חיים יותר רגועים ופחות כאוטים בפעם הבאה…, אנחנו מאד אסירי תודה על כל התגובות המצויינות שקיבלנו מאז שהאלבום יצא. זה נותן לנו מוטיבציה ודלק להמשיך, אין ספק בזה.

כש Draconian פרצה לשוק באלבום הבכורה Where Lovers Mourn ועוד יותר באלבום שבא אחריו Arcane Rain Fell סגנון ה Doom Metal היה בתקופת שפל יחסית, נכנסתם בדיוק במקום המתאים למלא את החלל, אך ב 5 שנים שעברו לפני SOVRAN ועד היום, הסגנון האווירתי חזר לעניינים, להקות כמו Swallow The Sun, Tribulation ו Alcest כל אחת בדרכה מצליחה להפיח חיים ולהביא המון קהל שמתעניין בהן, ולהקות כמו Paradise Lost הביאו קאמבק אדיר וגם Tiamat למשל חזרו לנגן ולהופיע, איך כל זה משפיע עליכם?

לא יודע כמה הדברים האלו משפיעים עלינו, על הקהל בטוח שזה משפיע, יש לנו גרעין מאד נאמן של מעריצים שנצמד אלינו מההתחלה ולא נעלם, אנחנו מאד אסירי תודה על כך.

אכפת לי יותר מה הקהל שלנו אומר על האלבום החדש מאשר מה העיתונאים והביקורות אומרים, קראתי אולי 5 ביקורות על האלבום החדש והפסקתי, מעניין אותי מה האנשים עצמם חושבים.

לגבי ההרכבים האחרים והמגמות האלו בשוק, זה דבר נהדר בעיני אבל לא בטוח שזה משפיע על היצירה או העבודה שלנו.

שיר מהאלבום החדש שישר תופס את האוזן זה Rivers Between Us, הוא שונה מכל מה שיצרתם עד כה, יותר מלודי אבל בלי ספק שיר נהדר, האם זו תחילתה של מגמה שנשמע ממנה יותר בחומרים החדשים שלכם?

אני מקווה ורוצה שכן, שוחחתי עם יוהן (גיטריסט הלהקה) על כך לאחרונה ושנינו הרגשנו שזה מקום מוזיקלי שאנחנו רוצים ללכת אליו, להגדיל את הנגיעות של הרוק הגותי, זה היה חסר קצת באלבום האחרון, לי בכל אופן, אני מאמין שזה יקרה בחומרים החדשים, אני מרגיש שאנחנו יכולים לפתח את הצד הגותי והרוקי בחומר ועדיין להשמע כבדים ומטאלים, לתת למאזין לצלול לתוך ים של רגשות, מערבולת כזו, עם השיר.

מאמין שזה יפתח אותנו להמון עומק ומימדים ואני מאד מצפה לחומרים החדשים.

לישראל אתם מגיעים עם Lisa שתעשה את השירה הנשית, היא הופיעה כסולנית ההרכב גם ב Doom Over London השנה והופעות עתידיות שמתוכננות יהיו אתה גם כן, מה קרה עם Heike?

Heike היא אזרחית דרום אפריקה שחיה בשבדיה ומחכה לאישורי ההגירה שלה, בגלל זה היא לא יכלה לצאת ללונדון ולקבל את הניירת, אנחנו נמשיך להופיע עם Lisa כל עוד המצב הזה יימשך כי כרגע Heike לא יכולה לעזוב את גבולות שבדיה, אז על הבמה אנחנו מופיעים במהלך השנה הקרובה עם Lisa ואני מקווה מאד שהמצב הזה ישתנה כי אני יודע שזה מתסכל את Heike מאד להשאר רק בשבדיה, בפעם הראשונה ששמעתי את Lisa זה היה באלבום של Helevorn שמאד אהבתי, לא הכרתי את האלבום האישי שלה, השירה שלה נעצה לי סכין בתוך הלב ומאד התרשמתי, היא נשמעת איתנו מושלם לדעתי, מאד מקצועית ומתאימה למה שאנחנו עושים, קיבלנו תגובות מעולות עד כה. ואני ממליץ לכולם לבדוק עליה ואת החומרים שהיא עושה בעצמה כאמנית סולו.

כמי שנמצא בלהקה מתחילת הדרך איך אתה רואה את ההבדל בין הימים של אז בניינטיז ל 2016?

מצד אחד דברים יותר קלים ופרקטים היום והכל רץ דרך האון ליין אבל מצד שני הכל פחות נאיבי ואנחנו נאלצים להתמודד עם קשיים אחרים כמו לבטל המון הופעות שנקבעו לנו ל SOVRAN בגלל בעיית האשרת הגירה של Heike , זה היה לפני שמצאנו את Lisa ולא היה לנו פתרון לבעיה, מצד אחד יש לך אפשרות להפיץ את המוזיקה שלך בקלות בעולם ומצד שני אנשים לא הכי קונים אותה ונותנים לה הרבה פחות תשומת לב מאשר בשנות התשעים כי כמות הלהקות היא עצומה בגלל שזה קל לשחרר מוזיקה, לכל מטבע יש שני צדדים, אני מרגיש שכרגע המופע הזה בתל אביב שקורה בשבוע הבא פותח לנו במובן מסויים כבר את השנה הבאה שאני יודע שתהיה עם כמות הרבה יותר גדולה של הופעות וצורה יותר עקבית של עבודה מבחינת להביא את האלבום לבמה ולנגן במקומות חדשים בעולם.

אז מצד אחד קל לומר שפעם היה יותר טוב וכל זה אבל אני לא בטוח שזה באמת המצב, יש דברים שלא יכלנו להשיג ולעשות בעבר שהיום מאד קלים.

בשנה האחרונה התחתנת, איך אתה מרגיש שזה משפיע על הכתיבה והיצירה שלך אם בכלל?

השירים שלי תמיד מושפעים ממה שאני מרגיש בלב, בכל האלבומים זה כך, אני בהחלט מייצר רומנטיקה מהחושך, כותב על זה, מרגיש את זה, זה עוטף אותי אומנותית, במקביל אני כן נוגע בראליזם ובבעיות של העולם בכתיבה שלי, אבל מצד שני אני מחפש כיום בכתיבה יותר את היופי ופחות את הכיעור, יותר את העדינות, החיים שלי עדיין בבלאגן ויש ימים שאני האוייב הכי גדול של עצמי, חוויות קשות, כרגע מרגיש לי כמו שקט לפני סערה, בכל פעם שאני נכנס לתקופת כתיבה זה משפיע עלי מאד, מצד אחד הרומנטיקה של החושך ומצד שני יש הרבה Gnosticism בתיבה שלי ותמיד היתה,

מה אתם מתכננים להופעה בישראל?

שאלה רצינית?

טוב ברור…:-) אתם הפכתם פופולרים בישראל הישר מההתחלה ב Where Lovers Mourn ואז הגיע Arcane Rain Fell והיה הצלחת ענק כאן בארץ, מה גרם לזה לדעתך שהקהל כאן הגיב לכם כל כך יפה?

בעיני ולטעמי Arcane Rain Fell זה האלבום הכי טוב שלנו, אני לא אשקר ואגיד "כולם שווים" וכל החרטא הזה שאמנים וחברי להקות אומרים, זה לעולם לא האמת ואני אדם כנה.

באלבום ההוא נשמענו הכי טוב לטעמי מבחינת הכתיבה והקונספט, ההפקה קצת חירבנה שם את העניין אבל המוזיקה מעולה, אותו סיפור עם אלבום הבכורה דרך אגב, הפקה טובה יותר היתה מטיסה את האלבומים האלו עוד יותר קדימה ונותנת להם להשמע באמת כמו שמגיע להם כי השירים מצויינים שם, רק ב Turning Season Within קיבלנו הפקה כמו שצריך, אני חושב שהעתיד שלנו לא פחות יעניין מהאלבומים הראשונים, דברים מאד מעניינים הולכים לקרות עם ההרכב.

וכמובן רוצה להודות לקהל שלנו אצלכם שמלווה אותנו מאז ולכל מי שהצטרף במהלך הדרך, נראה את כולכם בשבוע הבא !