מרואיין: Paul Dianno

פול דיאנו, לטוב ולרע – הוא אגדה. הוא האדם שאיתו Iron Maiden הגיעה לראשונה להצלחה, עם הסינגל Running Free, הוא זה שאחראי לכמה מהקלאסיקות הגדולות שלה, והוא זה שעשה את שני האלבומים הראשונים של הלהקה לייחודיים – שני רגעים יוצאי דופן לגמרי בקריירה הארוכה של הלהקה. אז ווקאלית הוא אינו זמר אופראי כמו דיקינסון, הגישה שלו הגיעה יותר מפאנק מוקדם מאשר מהפרוג רוק שממנו צמחו Steve Harris ו Dickinson, אבל זה דווקא היה חלק ממה שעשה את שני האלבומים הראשונים של הלהקה לכבדים, אגרסיבים וייחודים בנוף של סצנת ה NWOBHM בתחילת שנות השמונים. אחרי פיטוריו היודעים לשמצה מהלהקה, הוא פתח בקריירה ארוכה ופוריה שלא רבים מכירים לעומק – והוציא עשרות אלבומים עם הרכבים מצויינים כמו Di'Anno, Battlezone, Killers ואחרים, אבל לנצח הוא יזכר כמי ששר שירים כמו Wratchild, Murders In The Rue Morgue, Remember Tommorow ואחרים.

במהלך השנים הבריטי הצנום הפך לבריון גדול מימדים, מקועקע ומפחיד – אבל נראה שדווקא בשנתיים האחרונות, לאחר שצמצם את השימוש שלו באלכוהול, קולו חזר לחלק מהאיכויות הישנות שלו, מה שמוביל לביצועים מרשימים לקלאסיקות שכל כך מזוהות איתו.

11 שנה אחרי שהיה בישראל בפעם ראשונה, הוא חוזר – פיכח יותר, בוגר יותר, והרבה יותר נחמד – כדי לבצע בשישי הקרוב את מיטב שירי Maiden המוקדמים. להלן הראיון המלא איתו לקראת ההופעה:

אהלן פול, לאחרונה הוצאת אלבום ודיוידי בשם The Beast Arises, מה תוכל לספר על ההוצאה הזו ?

חבר טוב שלי מפולין אחראי להוצאה הזו, גיטריסט בשם קליף אוונס. זו בעצם הופעה שלנו בפולין מסיבוב ההופעות האחרון שלנו.

האם יש לך תכניות להוציא חומר חדש ?

כן. אני נכנס לאולפן הקלטות בגרמניה בפברואר הקרוב ביחד עם להקה בשם .Architects of Chaoz
לא מדובר בפרוייקט סולו שלי, אלא בהרכב פעיל ומלא – יש לנו כבר חומר כתוב ומוכן. מתוכנן לנו סיבוב הופעות בגרמניה בהמשך חודש דצמבר עד ערב חג המולד ובמהלך סיבוב ההופעות כבר נקליט דמו של כל החומר החדש. התכנון כרגע הוא להוציא את אלבום החדש במאי 2015.

חומר חדש שלך..חדשות טובות !

כן..הגיע הזמן (צוחק)

אז מה בעצם קורה עם ההרכבים שלך כרגע – אתה הרי מופיע עם הרכבים מקומיים ברחבי העולם (בארץ יופיע דיאנו עם ההרכב המקומי Prowlers)

ההרכב Architects of Chaoz הוא ההרכב הקבוע שלי בגרמניה בערך מזה 8-9 שנים, הם חברים מאוד טובים שלי ולאחרונה הצטרף להרכב גיטריסט חדש . עוד מידע ניתן לקבל בפייסבוק שלנו. ברחבי העולם ניגנתי עם הרכבים מקומיים להופעות שרובן חומר של Iron Maiden, מן הסתם מצפים ממני לבצע שירים של מיידן בהופעות, אז אני עדיין מופיע עם הרכבים מקומיים שונים, אבל ברגע שייצא האלבום החדש שלנו אני מתכוון להתרכז בשירים החדשים לצד הקלאסיקות של מיידן.

אני מניח שתמיד תהיה מזוהה בתור הסולן הראשון של Iron Maiden, מה היחס שלך לגבי זה? היית מעדיף שייתיחסו אליך כאל אומן סולו ? אני מניח שזו לא הפעם הראשונה ששואלים אותך…

כן..נשאלתי על כך בערך מיליון פעם..למעשה לא הייתי הסולן הראשון, היו שניים לפניי , אבל אני הייתי הראשון שהקליט עם מיידן. אני מאוד גאה בשני האלבומים שעשיתי עם מיידן והיות ומצפים ממני לבצע חומרים מהאלבומים האלה אין לי שום בעיה לבצע את החומרים הישנים.

אתה עדיין בקשר עם שאר חברי Iron Maiden ?

לא לא ממש לא. כל אחד נמצא בקצה אחר של העולם. גם לא עם Dennis Stratton איתו ניגניתי במשך תקופה לאחר שעזבתי את מיידן.

לפני מספר שנים היו דיבורים על הופעה משותפת שלך ושל מיידן בברזיל – זה נכון ?

לא..אני חושב שאלה שמועות שנבעו מכך שברוס דיקינסון היה בסאו-פאולו.
ראיתי את מיידן בהופעה בפסטיבל Rock in Rio . פסטיבל שגם אני לקחתי בו חלק כאומן אורח, אבל לא בהופעה של מיידן.
אין ביני לבין שאר חברי מיידן שום מריבות או משהו דומה, זו פשוט תקופה ששמתי מאחוריי ואני לא רואה שום סיבה שנופיע יחד כיום.

הופעת קצת עם Blaze Bailey. אתם עדיין בקשר? מופיעים יחד ?

הופענו קצת באוסטרליה ובאירופה מספר הופעות מצומצם אבל מבחינתי זה נגמר, אין לנו כרגע תכנון של פרוייקט משותף או משהו דומה.

ההופעה האחרונה שלך בישראל הייתה ב 2004 .איך התרשמת מישראל ומהקהל הישראלי ?

הקהל הישראל הוא פנטסטי. מאוד נהנתי מההופעה הקודמת שלי בישראל. חבל שיש לכם את כל הבעיות הפוליטיות כרגע, אבל יש לי רק זכרונות טובים מהביקור שלי בישראל.

בדיוידי שהוצאת לאחרונה התייחסת לרוסיה ולישראל שהופכים ל״נאצים החדשים״… אני אפילו לא יודע מה לשאול על זה

לא לא לא – ההתייחסות שלי הייתה לגבי האבטחה המוגברת במדינות האלה בהופעות, חלק מזה נחתך ב DVD, לזו הייתה הכוונה, אנשים אומרים דברים רעים לגבי ישראל ללא הצדקה – דברים שלא בהכרח נכונים. אני מאוד אוהב את ישראל ומצפה להופעה אצלכם.

אתה עדיין מתגורר בברזיל?

כן אני עדיין גר שם, אבל מחלק את חיי למגורים שם ולמגורים באנגליה, אנגליה היא עדיין המקום שאני הכי שייך אליו.

הילדים שלך גם הם פונים לתחום המוזיקלי?
הבן הצעיר שלי חי באמריקה עם אישתי, בן 14, מנגן קצת ולהפתעתי קצת פאנאטי לגבי הקריירה שלי… קונה חולצות ומרצ׳נדייז שקשורים לאבא׳לה.
לאיזה להקות/זמרים אתה אוהב להאזין?

אני עדיין אולדסקול..שומע פאנק ישן שעליו גדלתי Clash , Sex Pistols, Ramones, The Damned… לא ממש מתחבר למוזיקה חדשה שעושים היום. יצא לי לראות הופעה באנגליה של Korn שאהבתי. אגב איך המוזיקה בישראל ?

לטעמי המוזיקה בישראל שיש כיום היא נוראית בד״כ . המוזיקה המזרחית שולטת כרגע בישראל ובאופן אישי אני לא מתחבר אליה – הטקסטים נוראיים: ״ אני אוהב אותך..למה עזבת אותי..רוצה שתחזרי״ – זה פחות או יותר מה שיש כרגע.

(צוחק)..אני זוכר שהיה לכם מגזין מטאל האמר לפני כמה שנים

אכן היה לנו מגזין מטאל האמר לפני כמה שנים שנסגר

כן אני זוכר..הגעתי כאורח של המגזין כשרק נפתח..אופייני לצערי שמגזין כזה נסגר…אפילו זוכר שהייתי בבת-ים בתקופה ההיא. אני ממש נרגש לקראת הביקור הקרוב שלי בישראל..לא הספקתי להסתובב מספיק בישראל..יש במשפחה שלי דם יהודי -אז הביקור שלי אצלכם ממש מיוחד בשבילי.

מה שמזכיר לי שהייתה שמועה לגביך שאתה מתכוון להתאסלם?!

מאיפה לעזאזל מגיעות השמועות האלה? בולשיט מוחלט… זה ממש מכעיס אותי שכתוצאה מראיון שעשיתי מגיעים לשמועות כאלה-זו הסיבה שאני לא נוהג להתראיין הרבה.

מקווה שהראיון הזה יסגור כמה פינות לגבי שמועות שהיו לגביך..

(צוחק) אני באמת מקווה… אם הייתי מתאסלם המשפחה שלי כנראה הייתה מגרשת אותי ולא מדברת איתי גם בעוד מיליון שנה במיוחד לאור העובדה שיש יהודים במשפחה שלי. ממש שונא את blabbermouth (מגזין מטאל פופולרי ב.ב.ל. ). אין לי מושג מאיפה הם מגיעים לשטויות שהם כותבים.

השם Di’anno מאיפה הוא הגיע ?

זה השם של אבא שלי למעשה. השם Andrew שבדרך כלל מצורף לשם שלי הוא השם של האבא החורג שלי איתו התחתנה אימי. הייתי מאוד צעיר וגדלתי עם השם Andrew בשביל לשנות אותו. אבא שלי מת ממש לפני שנולדתי – מאוחר יותר אימצתי את השם Di’anno כשהתחלתי להופיע , למרות שמעולם לא החלפתי את השם ל Di’anno בתעודת זהות באופן רשמי.

קשה לי להמנע מעוד שאלה בנוגע ל Iron Maiden, מה לדעתך הפך את שני האלבומים הראשונים שלהם לקלאסיקה בעולם המטאל ?

ממ… היינו כל כך שונים יחסית למה שהיה קודם. לא נשמענו כמו שאר הלהקות שהיו אז, היינו מין שילוב בין מטאל לפאנק. ניגנו מוזיקה מהירה שלא דומה ממש לפאנק ולא ממש לת׳ראש מטאל. אם הייתה לי תשובה ממש מדויקת לשאלה הזו אני מניח שהייתי איש מאוד עשיר…

תודה רבה על הראיון – עוד משהו שתרצה להוסיף לקראת ההופעה הקרובה בתל אביב?

תודה לך. אני כל כך שמח להגיע שוב לישראל. הלוואי והייתי יכול להגיע להופעה אצלכם כל שנה.

ישראל היא באמת מקום נהדר לבקר בו , לצערי אני מגיע רק ליום אחד וכנראה לא אספיק לבקר בעוד מקומות בישראל כמו ירושלים, אבל תודה שאתם מארחים אותי ואני אשתדל להפיק את המקסימום מהביקור הקצר ולפגוש כמה שיותר אנשים. יש לי אפילו חברים שעברו מניו יורק לישראל שאשמח לפגוש. בכלל התחושה של לבקר בישראל עושה קצת תחושה של ״להגיע לבית״ בגלל הדם היהודי שיש אצלי במשפחה ואני ממש מצפה לביקור הזה.

תודה ושלום!