מרואיינים: Heri Joenson

ענקית הויקינג-מטאל Týr פשטה על ארצנו הקטנה לפני שלוש שנים, אבל בניגוד לרוב פשיטות הויקינגים, הקהל הישראלי נשאר בחיים ועם טעם לעוד. וכעת Týr מממשים את האיום ומגיעים להתקפה נוספת שתערך ביום שישי הקרוב במעדון ההאוונה קלאב. הצטרפו אלינו לשיחה עם מנהיג הלהקה על מיתוסים סקנדינביים עתיקים, מוזיקה פיראטית והשראה.
היי Heri, מה קורה איתך בימים האחרונים?

אנחנו סגרנו כמה הופעות לתקופה הקרובה, ובין לבין אני מתכנן לכתוב כמה שירים ולחשוב על העתיד המוזיקלי שלנו.

יש לכם תוכניות להקלטות? אתה יכול לספר לנו לאיזה כיוון תלכו באלבום הבא?

אנחנו התחלנו לעבוד על אלבום חדש ואנחנו מתכוונים לקחת את המוזיקה שלנו בכיוון מגוון מתמיד בגלל שחילקנו את הכתיבה בצורה שווה יותר בין Terji, Gunnar וביני. לכל אחד יש יותר חופש ביטוי הפעם.

עבר די הרבה זמן מאז שהאלבום האחרון שלכם, Valkyrja, יצא. במבט לאחור- איך אתה מרגיש לגביו ואיך המעריצים מגיבים לחומר הזה עם הזמן?

כן, הוא באמת יצא עוד ב-2013 ואני מאד מרוצה ממנו. לדעתי, זה בקלות אחד האלבומים היותר טובים שלנו. הוא ללא ספק האלבום שהתקבל הכי טוב מכל מה שהוצאנו כלהקה ומכר יותר עותקים בהפרש די משמעותי. אין לי סיבה לא להיות מרוצה.

אם כבר הזכרת את עניין המכירות, להיות להקה בעידן הפיראטיות באינטרנט יכול להיות קשה. איך אתה מתמודד עם העניין ומה דעתך על הנושא?

אני חושב שללהקות מטאל יש תומכים מאד נאמנים. בסופו של דבר, אם אנשים יאהבו את המוזיקה שלנו הם יקנו אותה אם הם יוכלו להרשות לעצמם אחרי שהם שמעו את האלבום באופן פיראטי, או שהם יגיעו להופעות ויקנו את המרצ'נדייז הרשמי שלנו. כל זה בסדר מבחינתי. הדיעה האישית שלי היא שהורדות לא חוקיות זה לא עניין תקין, אבל מה הדיעה שלי משנה? אנשים בלי כסף אמורים פשוט לוותר על מוזיקה? זה לא יקרה.

אני יודע שלמדת ג'אז ושאתה מאד מושפע ממוזיקה קלאסית. איך אתה מתמרן בין אלה לסאונד היותר מסורתי של המטאל?

בתיאוריה, זה תקף לגבי כל סגנונות המוזיקה- הכל עניין של מידה וגישה. כשאני נכנס לעומק של הכתיבה, הגבולות מתחילים להיעלם לאט לאט ואני מקבל את התחושה שהכל אפשרי.

הרבה מהסיפורים מאחורי המוזיקה שלכם שואבים השראה ממיתולוגיה ופנטזיה. מאיפה אתה מקבל את הרעיונות הכי טובים לשירים כאלה?

מפוליטיקה בינלאומית ופנימית. אני לוקח את הנושאים האלה ומלביש אותם על קונספטים של מיתולוגיה עתיקה.

מה הסיפור הכי גדול שעדיין לא יצא לך לעבד במוזיקה של הלהקה?

זה קשה, ואולי בלתי אפשרי, להתאים סיפורים גדולים לאלבומי מטאל. אני חושב הרבה על הסיפור מאחורי סאגת ניאלה (Njals Saga). אבל לדעתי הסיפור הזה פשוט מורכב מדי בשביל אלבום מטאל, אתה יכול להתאים רק חלקים ממנו לאלבום מוזיקלי. אבל אולי גם זה בסדר.

אז המתופף שלכם עזב את הלהקה ואתם ניצלתם את ההזדמנות להחזיר את Waltteri Vayrynen שהיה המתופף שלכם בעבר. איך זה ישפיע על סגנון ההופעה שלכם?

זה בוודאות יהיה שונה עכשיו. שניהם מאד שונים בתור מתופפים ואנשים. אבל בסופו של דבר מכלול ההופעה נקבע בעיקר בידי החבר'ה שבפרונט, אז אני לא חושב שלרוב הקהל ההבדל יהיה ברור כמו שהוא ברור לנו. Waltteri הוא מתופף נהדר והוא היה הבחירה הראשונה שלנו כש-Amon עזב.

מה העיצה הכי חשובה שאתה יכול לתת לפרפורמר?

תלמדו מפרפורמרים שאתם אוהבים ותמיד תחשבו על דרכים לשפר את המופע שלכם. תיכנסו לגישה המתאימה ולסטייט אוף מיינד הנכון לפני שאתם עולים להופיע מול הקהל שלכם. תאמצו שגרת "חימום" לעצמכם לפני ההופעה שתורכב מדברים שיעזרו לכם להיכנס למצב הרוח המתאים.

הופעתם בהרבה מקומות. מכל אלה- איפה הופעתם וחשבתם שמעולם לא תזכו להגיע למקום?

סיביר! זה היה חלום ילדות שהתגשם וכנראה נחזור לשם אחרי שנוציא את האלבום החדש. יש לי הרבה מזל בכל מה שקשור לזה.

אתם ידועים בתור להקה שעשתה הרבה גירסאות כיסוי שונות. מה השיר שהכי אהבת להקליט מכל אלה ולמה?

האהוב עלי היה משהו שמעולם לא יצא לנו להקליט. נהגנו לנגן הרבה את "Whiskey in the Jar" של Thin Lizzy, אבל התבססנו על הקאבר של Metallica. אני נורא אוהב לנגן את השיר הזה! הרגשתי שעשינו לו צדק ושיצא לי חיקוי טוב של Hetfield.

עבר כמעט עשור מאז שהוצאתם את האלבום Ragnarok. יש לכם תוכניות לחגוג את זה?

לא חשבתי על זה עד ששאלת. אז אני מניח שלא נעשה שום דבר מיוחד.

מה כל כך מיוחד במיתולוגיה של Ragnarok לדעתך?

כל הסיפור הזה כל כך אפי ואפל בו זמנית. זה סיפור על חוסר תקווה אבל בכל זאת מלא באומץ ומעשי גבורה. זה סיפור שתופס אותך, בצורה נורא אפלה.

הרבה מהמיתוסים סובבים סביב אומות שמנסות להרוויח את מקומן בעולם הזה ולעמוד על שלהן. העולם שלנו לא השתנה משמעותית במובן הזה בגלל שיש לא מעט עמים שעדיין נלחמים על העצמאות שלהם. מה אתה חושב על המצב בעולם היום? אתה חושב שאנחנו חיים בעולם פוסט-רגנרוק או שהרגנרוק עומד להתחיל?

לדעתי לרגנרוק יש סיכוי להתחיל היום מאשר לפני עשור. הפילוג בין ארצות-הברית ורוסיה בולט מאד לאחרונה והאיחוד האירופאי מראה סימנים של חולשה. יש הרבה מהגרים ופליטים בחברות מערביות כרגע והאסלאם הקיצוני ממשיך לצבור תאוצה. הדברים יכולים להתדרדר נורא מהר מכאן. ולמרות הכל אני בוחר להאמין שיש מספיק טוב בעולם הזה ושיש לנו פוטנציאל לשקם את עצמנו כאנושות. אני שומר על גישה חיובית אבל קצת מודאג ממה שקורה בעולם היום.

מה אתה זוכר מההופעה הקודמת שלכם בתל-אביב? קיבלתם הזדמנות לטייל בארץ?

לצערי לא ממש. קיבלנו סיור קצר בתל-אביב. Gunnar ואני עשינו קורס צלילה מזורז אבל חוץ מזה ניצלנו את הזמן הפנוי כדי לנוח ולאגור כוח להופעה. תל-אביב נראית כמו עיר ים תיכונית מאד נחמדה ואהבתי את האווירה שלה. אני מצפה לחזור אליכם שוב.

יש לכם תוכניות מיוחדות להופעה הקרובה?

בעזרתה של Infy המקומית אנחנו נבצע את "The Lay of Our Love". זה שיר שלא יוצא לנו לנגן לעיתים קרובות ולכן זה יהיה פינוק לקהל וגם עבור הלהקה.

תרצה למסור מסר למעריצים שלכם כאן?

תודה לכם על כל התמיכה. תבואו בבקשה לראות אותנו, ותקנו את המוזיקה שלנו בדוכן אם תוכלו. ניפגש בקרוב!