ב- 2020 היו אמורים Swallow The Sun, להקת הדום מטאל מפינלנד, לצאת לסיבוב הופעות ארוך לחגוג 20 שנות יצירה. כמובן שהמגפה גרמה להם לשנות את התוכניות ולהסתגר בבתים. בנובמבר 2021 יצא האלבום השמיני שלהם, Moonflowers, שנראה שלולא המגפה היה יוצא בזמן מאוחר יותר.

לאחר שנאלצו לבטל הופעות רבות, עם יציאת האלבום הם יצאו לסיבוב הופעות בצפון אמריקה ובאירופה, ויגיעו גם להופעה בארץ ב- 21/05 במועדון הגגרין.

לקראת ההופעה, שתהיה הרביעית שלהם בארץ, העניק Mikko Kotamaki סולן הלהקה, ראיון למגזין "מטאליסט" בו הוא דיבר על החזרה להופיע, ההתפתחות שלו כסולן, וגם על שיתוף הפעולה שלו עם Tomorrow’s Rain שיתארחו בהופעה שלהם בארץ.

היי מיקו, נעים להכיר, אני שמחה מאוד לקיים את הראיון הזה איתך. ברכות על האלבום החדש, "Moonflowers" שיצא לפני 6 חודשים. הוא אלבום מעולה לדעתי, וממה שאני מתרשמת הוא זכה לשבחים ולפידבקים חיוביים.

תודה, הפידבק היה טוב עד כה. אני לא יכול להתלונן.

מניין הגיע הרעיון לשלב את נגניות כלי המיתר Trio NOX בכל האלבום? איך הייתה העבודה איתן?

זה הגיע די משום מקום. מאז ש Aleksi, הקלידן הקודם שלנו, עזב את הלהקה, התחלנו להשתמש בכלי מיתר כדי להחליף את הקלידים בחלקים מסוימים, גם באלבום הקודם וגם באלבום הנוכחי.
כבר הקלטנו איתן את הכינורות והצ'לו לאלבום הנוכחי, אז Juha (Raivio, גיטריסט הלהקה והכותב הראשי – ע.ג.) העלה את הרעיון שמכיוון שכבר הקלטנו אותן, למה שלא נקליט באותו הזמן גרסאות אינסטרומנטליות מלאות לשירי האלבום.
היה קל לעבוד איתן. הן מאוד נחמדות ומוזיקאיות מאוד מקצועיות. לפעמים זה היה יותר קל מאשר לעבוד עם הלהקה שלנו.

אני באופן אישי מאוד אוהבת את השילוב של כלי מיתר במוזיקת מטאל בגלל האפקט הדרמטי שכלי המיתר מוסיפים למוזיקה. איך זה יישמע בהופעה?

אני מסכים. כלי נגינה אמיתיים נשמעים הרבה יותר טוב מאשר הוספת מוזיקה בצורה אלקטרונית, הוספת סימפולים או יצירת אפקטים בקלידים. הם נשמעים יותר טבעיים וחמים. בהופעה נשתמש בהקלטה של כלי המיתר, אז זה אמור להישמע אותו הדבר בדיוק.

האם ההחלטה לשלב כלי מיתר גרמה לכך בסופו של דבר שהאלבום יהיה מלודי יותר? או שהיה אלמנט או גורם אחר שהשפיע על הכיוון המוזיקלי הנוכחי שלכם?

זה לא השפיע, כי מה שהוביל את כתיבת השירים באלבום היו קודם כל הגיטרות. המוזיקה שלנו תמיד הייתה מלודית, וכן, החומרים החדשים הם מלודיים אפילו יותר, אבל אין לזה קשר לכלי המיתר. זה יותר כמו התפתחות טבעית של המוזיקה שלנו.

האם מגפת הקורונה השפיעה על כתיבת האלבום? האם היא השפיעה על הטקסטים באלבום?

כן, כנראה שקצת השפיעה. Juha הגיטריסט הוא הכותב הראשי של השירים, והוא גר באמצע יער. כשהתחילה המגפה הוא לא יכול היה לצאת מהיער במשך כמה חודשים, אז היה לו יותר מידי זמן להרהר על כל מה שקורה בחיים. הגיוני שזה השפיע עליו בכתיבת האלבום ובכתיבת הטקסטים.
נאלצנו לבטל הרבה הופעות, אז הדבר החיובי בזה הוא שהיה לו הרבה זמן לכתוב.

לולא המגפה, האם האלבום הזה היה יוצא בזמן אחר?

בהחלט. לולא המגפה היינו אמורים להעביר את 2020 בטור לכבוד 20 שנים ללהקה. נכון לעכשיו נאלצנו לבטל יותר מ- 150 הופעות שהיו מתוכננות. נראה שאלמלא הביטולים, האלבום הזה כנראה היה אמור לצאת מאוחר יותר השנה או בשנה הבאה. אבל מי יודע, זה קרה.

יש להקות שעם השנים משנות את הסגנון המוזיקאלי שלהם. זה נשמע שנשארתם נאמנים לסגנון שלכם מההתחלה. איך המוזיקה שלכם התפתחה עם השנים? איך אתה באופן אישי התפתחת כסולן?

אני חושב שאנחנו נשמעים כמו אותה הלהקה שהיינו בהתחלה, אבל כמובן שעכשיו אנחנו מבוגרים יותר ב- 20 שנה. אנשים משתנים ב- 20 שנה ואני חושב שאנחנו מוזיקאים הרבה יותר טובים היום.
אני לדוגמא, הייתי בן 18 כשהקלטנו את האלבום הראשון ולא יכולתי לשיר. אני מרגיש היום זמר טוב יותר ועם הרבה יותר ביטחון, מה שמאפשר לי לשיר יותר בשירה נקייה. זה כנראה הדבר היחיד שבאמת השתנה. הבסיס המוזיקאלי נשאר אותו הדבר.
אולי המוזיקה קצת יותר רכה היום, אבל זו עדיין מוזיקה כבדה. לא הפכנו ללהקת פופ.

נראה שפינלנד היא אימפריית מטאל. איך אתה מסביר את הפופולאריות בפינלנד של מוזיקה שנחשבת בלא מעט מקומות בגלובוס כאקסטרימית?

מוזיקת מטאל הייתה באמת מוזיקת מיינסטרים בפינלנד במשך שנים רבות. כשהייתי ילד היה קל מאוד להיחשף למוזיקת מטאל, כי השמיעו אותה בכל מקום. היה אפשר למצוא מוזיקת מטאל בטלוויזיה וברדיו. אני לא יודע למה, אבל זה השפיע על מה שהאזנו לו.

אני לא יכול לחזות מה יהיה בעתיד, כי נראה שהילדים היום שומעים בעיקר היפ הופ. אני לא חושב שהילדים היום מאזינים לרוק ומטאל, אז רוק ומטאל הפכו להיות ז'אנרים שמאזינים להם בעיקר אנשים מבוגרים. אפשר לראות עדיין צעירים שמגיעים להופעות רוק ומטאל, אבל לא כמו שהיה לפני 20-25 שנים. הזמנים משתנים.
למרות זאת, אני עדיין חושב שמוזיקת המטאל נמצאת במקום טוב בפינלנד. יש לנו פסטיבלי מטאל, אלבומי מטאל תמיד מופיעים במצעדי אלבומים ועדיין אפשר לשמוע אותה בתחנות רדיו.

לאחר יציאת האלבום הייתם בסיבוב הופעות בצפון אמריקה. איך זה הרגיש לחזור שוב להופיע?

מאוד מוזר. לא האמנתי שזה הולך לקרות עד שהייתי על המטוס בדרך לשם. זה הרגיש מדהים אחרי שהיינו צריכים לבטל הרבה הופעות ולדחות את סיבוב ההופעות בצפון אמריקה מספר פעמים.
כמובן שזה היה שונה, כי היינו צריכים להיות מאוד זהירים לא להידבק בקורונה. היינו צריכים לעבור את הגבול של ארצות הברית עם קנדה מספר פעמים, ובכל פעם היינו צריכים לבצע בדיקה. זה היה יכול להיות ממש רע אם מישהו היה מתגלה כחולה קורונה. אבל הצלחנו לעבור את זה בשלום.

היה נראה שאנשים מאוד שמחו לראות להקה מאירופה שמגיעה לאמריקה אחרי הפסקה כל כך ארוכה. אני חושב שאנחנו בין הלהקות האירופאיות הראשונות שהגיעו לשם מאז שהחלה המגפה.
נהניתי מאוד מהטור הזה.
היינו גם בטור קצר באירופה, ובקרוב נגיע לישראל. המצב נראה טוב יותר עכשיו ואני מקווה שהוא גם יישאר כך.

איך אתה מעביר את הזמן בין הטורים?

עושה בעיקר את אותם הדברים שעשיתי בשנתיים האחרונות, שום דבר שונה או מיוחד.
אני כמובן גם דואג לכל הסידורים האחרונים לקראת ההופעות הקרובות, כמו לדאוג למרצ', קידומים של ההופעות וראיונות.

זו הולכת להיות ההופעה הרביעית שלכם בישראל. איך הייתה הפעם הקודמת שלכם כאן?

ההופעה הייתה טובה מאוד והיה כיף להיות בתל אביב. מזג האוויר תמיד טוב והאוכל בתל אביב מעולה.
אני מאוד שמח לחזור לשם. בפינלנד עוד יהיה חורף, וזו הזדמנות בשבילנו להנות מקצת שמש וממזג אוויר חם יותר

Tomorrow’s Rain יהיו להקה אורחת בהופעה שלכם פה. אתה התארחת באלבום שלהם ששוחרר ב- 2020. ספר לי על שיתוף הפעולה הזה. מה חשבת על האלבום שלהם?

אני מכיר את ישי (שוורץ – ע.ג.) מאז שהגענו לתל אביב בפעם הראשונה ב- 2010, ומאז אנחנו חברים ונשארנו בקשר.
לפני כמה שנים הייתי בתל אביב לחופשה וישי ביקש ממני להתארח בשיר באלבום ואסף אותי בדרך לאולפן, וככה הקלטתי את השירה. ריבריו (פרננדו, סולן להקת Moonspell שהתארח באותו השיר באלבום – ע.ג.) הקליט את החלק שלו בזמן אחר, כנראה כשהיה בישראל עם Moonspell.
האלבום נשמע מדהים, מאוד אולדסקול, אבל בצורה טובה. עדיין יוצא לי לשמוע אותו כשאני נוהג ואני מאוד נהנה ממנו.

לסיום, יש משהו שאתה רוצה למסור למעריצים בישראל?

קנו כרטיסים, בואו לראות אותנו בהופעה ולהגיד שלום. אני מאוד מקווה שאנשים יגיעו להופעות שלנו. כולנו עברנו תקופה קשה מאוד בזמן המגיפה ואני מקווה שעכשיו, כשהופעות חוזרות להתקיים, אנשים יגיעו להנות מהן.