מרואיינים: Dino Cazares

ללהקת פיר פקטורי יש שתי סיבות לחגוג השנה. הוצאת האלבום Genexus בחודש אוגוסט לראשונה דרך Nuclear Blast וציון 20 שנה להוצאת האלבום האגדי Demanufacture עם הלהיטים Bias Self Resistor, Demanufacture, Replica ועוד. לכבוד החגיגות הם יוצאים לסיבוב הופעות שבמהלכו הם יבצעו את Demanufacture בשלמותו. הפעם גם לנו יש סיבה לחגוג כי סיבוב ההופעות עובר בארצנו הקטנה. לכבוד ההופעה דיברנו עם דינו קזרס כדי לגלות מה לקח להם כל כך הרבה זמן לבוא לפה, מסתבר שהוא לא יודע, אבל הוא בטוח שזו תהיה הופעה בלתי נשכחת.
הי דינו, אייל מישראל.

הלו.

איפה אני תופס אותך?

אני בלוס אנג'לס ברגע זה.

בבית?

כן, מחר אנחנו עוזבים לרוסיה לפני שנטוס לתל אביב.

נתחיל בראיון?

אוקי.

לאחרנוה הוצאתם אלבום חדש, Genexus, מה הקונספט של האלבום?

שם האלבום Genexus הוא הכלאה בין המילים Genesis (בריאה) ו- Nexus (קשר). המשמעות היא שאם פעם אדם ומכונה היו נפרדים, היום חל שינוי והם הפכו לאחד, הטכנולוגיה (החיבור) והאדם (יצר הבריאה) הפכו לישות אחת. האלבום הזה הוא ממשיך עם הקונספט שמלווה אותנו עוד מהאלבום הראשון שלנו Soul of the Machine של אדם וטכנולוגיה.

ואיך במקור התחיל אצלכם הקונספט של האדם והטכנולוגיה?

כנראה שזה בעיקר בגלל שהיינו מעריצים גדולים של מדע בדיוני כגון Star Wars ו- Star Trek וקראנו הרבה ספרים על האח הגדול. כשהקמנו את Fear Factory רצינו לשלב את הנושאים האלה, שילבנו אותם במילים, במוזיקה עצמה ובעטיפות וזה יצא נהדר.

3 חודשים מאז שהאלבום החדש יצא, האם אתה מרוצה ממה שיצא?

בהחלט, אנחנו מאוד גאים מאוד ממה שיצא, השירים מושמעים הרבה ברדיו פה בארצות הברית והולך לנו ממש טוב.

אתם מושמעים ברדיו?

ובכן, לא בתחנות רדיו רגילות אלא בתחנות רדיו כגון Liquid Metal (תחנת רדיו לווינית א.ו.), אז הולך לנו מאוד טוב עד עכשיו ואנחנו מופיעים הרבה מאז שהאלבום יצא, ועכשיו נגיע לתל אביב.

סיבוב ההופעות הנוכחי הוא לכבוד 20 שנה להוצאת Demanufacture, זה לא גונב את אור הזרקורים מהאלבום החדש?

לא, זה לא בהכרח גונב את אור הזרקורים. אנחנו משלבים בהופעות, בנוסף לשירים מהאלבום Demanufacture ומספר שירים ישנים, גם מספר שירים מ- Genexus.

Genexus הוא האלבום הראשון שמופק על ידי אנדי סניפ. אתה יכול לתאר את העבודה איתו?

הוא איש ענק שהפיק אלבומים רבים ואני מעריץ של העבודה שלו. בחרנו לעבוד איתו כי הוא מאוד טוב בלייצר את הסאונד שאנחנו אוהבים, בעיקר עם התופים והגיטרות. הוא מומחה ביצירת סאונד אורגני ואווירה אורגנית. ביקשנו ממנו ליצור הכלאה בין סאונד אורגני לאלקטרוני והוא עשה את זה נפלא ואנחנו מאוד מרוצים מהתוצאה. זה היה כבוד גדול בשבילנו שאדם עסוק כמוהו הצליח למצוא את הזמן לעבוד איתנו.

טוב, בוא נעבור לדבר על Demanufacture. איך ההרגשה לנגן את כל האלבום?

זה מרגיש נהדר, כי את חלק מהשירים אנחנו אף פעם לא מנגנים בהופעה. למשל New Breed, a therapy of pain, Body hammer. אז זה מגניב ממש שסוף סוף יוצא לנו לנגן אותם, כי הם שירים מעולים.

בהחלט. מה אתה חושב שגרם לאלבום להיות אגדי?

אני חושב שהלהקה היתה בשלה יותר מהאלבום הראשון בכל המובנים: הכתיבה, השירה, הגיטרה והתופים בשילוב הקלידים והאלמנטים האינדסטריאליים. אחד הדברים שגרם לנו לבלוט הוא השירה של ברטון בל והשילוב של השירה הכבדה והנקייה. אני גם חושב שההפקה והמיקס הם נצחיים. האלבום עדיין נשמע מדהים גם היום.

אילו סגנונות השפיעו עליכם ביצירת האלבום הזה?

יש הרבה סגנונות שהשפיעו עלינו. דת' מטאל, גריינדקור, ספיד מטאל, מוזיקה אינדסטריאלית ואלקטרונית, טכנו וגרוב. כל הסגנונות השפיעו על יצירת פיר פקטורי ועל המוזיקה שאנחנו כותבים עד היום.

אתה מאזין ללהקות חדשות?

בטח, אני מאוד מעודכן בסצינת המטאל כיום, אחת הלהקות האהובות עליי שכבר קיימת מספר שנים ויש לה כבר מספר אלבומים היא להקת Born of Osiris. בנוסף שתי להקות שהיו איתנו בסיבוב הופעות שאני אוהב הן The Bloodline ו- Once Human של לוגן מיידר ממשין הד. אז יש הרבה חומר חדש מעולה.

זו ההופעה הראשונה הראשונה שלכם בישראל, מה לקח לכם כל כך הרבה זמן?

שאלה טובה! אני לא יודע. אבל אנחנו מאוד מתרגשים להגיע בפעם הראשונה לישראל. לפגוש את כל המטאלהדס הישראלים.

אתם מתכננים לטייל בישראל?

לא, לצערנו יש לנו רק יום חופשי אחד. אנחנו נוחתים, יום חופשי, מופיעים ויום אחרי אנחנו ממריאים להמשך סיבוב ההופעות.

מסר אחרון לקהל הישראלי?

אני רוצה למסור לכל המטאלהדס שיתמכו באמנים שהם מעריצים כי בתכל'ס בלעדיהם לא נוכל להגיע לישראל. אז אנחנו מודים להם שהם קנו כרטיס ושהם באים להופעה שלנו. אני מת כבר להגיע אליכם, עוד לא יצא לנו להיות בישראל וממש מעניין אותי כבר להגיע. נראה אתכם בשישי הבא ללילה של מטאל תעשייתי!