מרואינת: Marcela Bovio, סולנית להקת Stream Of Passion

הגיטריסט והמלחין Arjen Anthony Lucassen נחשב לגאון בעיני רבים, מבחר האלבומים שיצר תחת השם Ayreon בנוסף לפרוייקטים השונים בהם לקח חלק, הם נכס צאן ברזל של נקודת ההשקה שבין המטאל לפרוגרסיב. אמנם זו לא הפעם הראשונה בה Arjen מקים פרוייקט שמבוסס על קול נשי, אך הפעם מדובר בהרכב מלא וחדש, שבראשו הסולנית המקסיקנית המוכשרת מרסלה בוביו שגם כותבת מילים ואחראית על צלילי הכינור בלהקה. Stream Of Passion משלבת בין הפרוגרסיביות של Ayreon לבין נגינה קלאסית ומלנכולית ולכבוד צאת אלבום הבכורה של ההרכב, שוחחנו עם הסולנית הצעירה, שהתגלתה גם כבחורה חביבה.

הי מרסלה! אך היו התגובות הראשוניות לאלבום, Embrace The Storm?

התגובות היו אדירות, מכל העיתונאים שאיתם דיברתי שמעתי רק דברים טובים על האלבום ועל השירה שלי בו, מה שבהחלט היה נעים מאד.

הטקסטים באלבום הם שלך, או של אריין, שכותב אותם במרבית ההרכבים שלו?

הם שלי, אלו טקסטים שעוסקים בעיקר במערכות יחסים, בעניינים יותר רגשיים, אני כותבת על מה שמעניין אותי, וזה בהחלט לא בכיוון היותר מדע דמיוני שעליו בדרך כלל כותב אריין.

הבנתי שאת משלבת גם טקסטים בספרדית באלבום.

נכון, מכיוון שזאת שפת האם שלי זה בא לי באופן טבעי, אבל האמת היא שזה היה הרעיון דווקא של אריין עצמו, הוא רצה שזה ייתן עוד תוכן מיוחד לשירים, והאמת היא שזה היה מאד נוח לי לשיר בשפה, והשילוב עבד נהדר לדעתי.

מעבר לשפה, יש גם השפעות של מוזיקה ספרדית בלחנים?

כן, לא יותר מיידי. בהרכב מנגן על הפסנתר Alejandro Millán, שגם הוא מקסיקני, אז אני מניחה שכל זה טבע איזה ניחוח ספרדי במוזיקה, אבל זה בהחלט לא מוזיקה לטינית או ספרדית, זה פרוגרסיב מטאל בגדול, פשוט עם כל מיני נגיעות שונות.

כרגע השוק העולמי מוצף בלהקות מטאל עם סולניות, כמו Within Temptation או Epica למשל, במה את חושבת שאתם שונים מאותן להקות?

אנחנו ממש לא בכיוון המוזיקלי, הדמיון היחידי הוא שגם אנחנו עם שירה נשית, אבל בשעה שאותן להקות לוקחות יותר מוזיקה גותית או סימפונית כבסיס, אנחנו בהחלט עושים פרוג, זה הדבר שבא הכי טבעי לאריין, זאת המוזיקה שהוא כותב. אני באמת לא חושבת שאנשים ימצאו הרבה דמיון בינינו לבין אותן להקות.

בואי נחזור קצת להתחלה, איך הגעת בכלל לכל זה?

הכל התחיל כשאריין רצה זמרת נשית לא מוכרת לתפקיד באלבום האחרון של Aryeon, והוא פרסם מודעה באתר האינטרנט שלו, שזמרות שמעוניינות מוזמנות לשלוח לו הקלטות להולנד. אני מעריצה של המוזיקה שלו כבר הרבה זמן ושרתי בלא מעט הרכבים במקסיקו, אז החלטתי לנסות ושלחתי לו קטע שירה, הוא אהב את זה וכתב לי במייל, ואחרי חלופה מסוימת של הקלטות ואי-מיילים נסעתי להולנד לעשות את ההקלטות לאלבום. במהלך האלבום הסתדרנו ממש טוב, ואז גם צץ לו הרעיון ליצור הרכב שמבוסס סביב הקול שלי, על טהרת השירה הנשית.

את רוב האלבום כתבנו בשלט רחוק, הוא בהולנד ואני במקסיקו, שלחנו הקלטות דרך האינטרנט אחד לשני, ואז גם הקלטנו את הרבה מהקטעים השונים בכל מיני מדינות שונות שבהם מתגוררים שאר המוזיקאים, שחלקם גם נבחר ע"י אריין דרך תחרות באתר האינטרנט שלו, ולבסוף התאחדנו בהולנד ושם סגרנו הכל, וצילמנו קליפ לשיר Passion.


Stream Of Passion – הסופה מתקרבת

זה היה מוזר עבורך לפגוש ככה להקה שהקלטת איתה כבר אלבום שלם?

מאד! כולנו מאד התרגשנו מהפגישה, סוף סוף ממש ראינו אך כל אחד נראה, זה היה די מוזר…

מה בעצם עשית לפני העבודה עם אריין, אמרת ששרת במקסיקו?

כן, הייתי 4 שנים עם הרכב אחד, שאיתו הקלטתי שני אלבומים, זה היה טוב ונכון מבחינתי אז, אבל תמיד חלמתי על הרכב רציני יותר, וכמובן שכל הפגישה עם אריין הייתה חלום גדול מכל מה שיכולתי לצפות לו!

אילו זמרות היית אומרת שהשפיעו עליך במיוחד?

לא מעט, בעיקר מחוץ למטאל, זמרות כמו קייט בוש, והרבה זמרות ג'אז שונות ומשונות.

מה בעצם התכנון שלכם עכשיו, כשהאלבום יצא כבר לחנויות?

אנחנו נעשה עוד קליפ, אני לא יודעת לאיזה שיר ומתי, עשינו סיבוב הופעות לא קטן באירופה מאז, אבל יש תוכניות גם לסיבוב יותר גדול, החל מינואר אנחנו יוצאים לסיבוב די גדול, שאותו יחמם הסולן דמיאן וילסון, שגם עבד בעבר עם אריין על Ayreon.

את גם מנגנת בכינור באלבום, לא?

נכון, אני לא נגנית כינור גדולה, למדתי כמה שנים אבל אני רחוקה מלהיות ברמה של נגן תזמורת או משהו, אבל אני מנגנת בכמה אינטרואים לשירים, זה בעיקר כדי ליצור אווירה, אני לא ממש תורמת למוזיקה עצמה.

מה מבחינת הוידיאו ל-Passion? איך היה תהליך העשייה שלו?

כמו שאמרתי, מה שבעיקר היה מגניב היה לפגוש את כל הח'ברה מהלהקה, נורא שמחנו ודיברנו שעות אחד עם השני, מעבר לזה, זה היה הליך די פשוט, בלי לעשות יותר מיידי מבחינתנו, הצטלמנו כשאנחנו מבצעים את השיר, וזהו.

אך בכלל זה מרגיש כל מה שעובר עליך עכשיו, לשיר בלהקה בסדר גדול שכזה, עם אדם כמו אריין?

זה מדהים, די מוזר לי.. באופן כללי אני נרגשת מההזדמנות הזאת וזה די מרגיש כמו חלום כרגע, כזה שלא הייתי רוצה שיפסק פתאום *צוחקת*.

איך בכלל אריין כאדם, וכמוזיקאי שעבדת איתו?

מעבר להכל הוא אדם חביב מאד, לא ידעתי הרבה על צורת העבודה המקצועית שהוא כבר עוסק בה לא מעט שנים, אבל אין ספק שאני לומדת דברים חדשים כל הזמן. בכל מקרה זאת תקופה מופלאה בשבילי, ואני נהנית מכל רגע.