צילום : טל צבר
מרואיין: LG Petrov, סולן להקת Entombed AD

20 שנה חלפו מאז צמד ההופעות הנוסטלגיות של Entombed, אגדת הדת' מטאל השוודית שהפכה למושא השפעה עבור להקות רבות, במועדון הרוקסן המיתולוגי. מים רבים זרמו בנהר מאז, ולאחרונה זכינו לראות את הלהקה משליטה כאוס על במת מועדון הגגארין, הפעם תחת השם Entombed A.D, עם אלבום חדש בארסנל ובהרכב שונה לחלוטין. חבר הלהקה היחיד ששרד מאז הוא Lars-Göran Petrov, סולנה האגדי של Entombed אשר ליווה את הלהקה לאורך מרבית שנותיה החל מהקמתה. רצה הגורל ואי אילו שינויים בשעות הנחיתה של הלהקה גרמו לחבריה להחיש מהר למועדון הגגארין מבלי שהספיקו לנוח כלל, מה שלא מנע מהם לתת הופעה מטורפת זמן מה לאחר מכן. כשפגשתי את L-G באותו הערב, הוא נראה סחוט לחלוטין, ועל כן הראיון המתוכנן התקצר משמעותית לכדי דקות ספורות ולווה בתשובות לקוניות יחסית מצדו. יחד עם זאת – חרף התשישות, הוא הוסיף להיות ידידותי וחביב, ובאדיבותו התפנה עבור הראיון בין ארוחת הערב לסאונד צ'ק – רגעים מספר לפני שכילה את שארית כוחותיו על הבמה.

לאחר שבע שנים מאז יציאתו של Serpent Saints – The Ten Amendments, שחררתם באוגוסט את אלבומכם האחרון, Back to The Front, שהיה למעשה הראשון שיצא תחת השם Entombed A.D.. לאילו תגובות זכה האלבום עד כה?

התגובות בסך הכל טובות, אחרי הכל – שחררנו אלבום, וזה הדבר החשוב ביותר. שבע שנים זו תקופת זמן ארוכה עד כדי גיחוך. הרבה בולשיט קרה בדרך.

להבנתי האלבום הוקלט כבר לקראת סוף 2013. האם לצרות הכרוכות בשחרורו יש קשר להליך המשפטי סביב הזכויות לשם "Entombed"?

ובכן, כן. הוספנו את ה-"A.D." לשם על מנת שתהיה לנו אפשרות להמשיך לעשות מוזיקה. ליצור אלבומים ואז לשחרר אותם. זה לא כזה מורכב, אתה יודע. *צוחק*

כן. ואז לצאת לסיבובי הופעות ברחבי העולם, ולבקר בין השאר גם בישראל.

כן, זה מה שאנחנו עושים, אתה יודע. *צוחק*

דרך אגב, היכן דברים עומדים ביחס למחלוקת המשפטית סביב השם "Entombed"? האם ישנה איזושהי התקדמות בתהליך?

בשלב הזה אף אחד (מבעלי הזכויות) לא רשאי לעשות בו שימוש. מעבר לכך אינני יודע. אני פשוט מתרכז בליצור מוזיקה.

צליל ה"מסור" הייחודי של הדת' מטאל השוודי זוכה לשבחים עד היום, כאשר אתם למעשה הייתם חלק ממי שעיצבו אותו, עם האלבום ששיקף זאת בצורה הטובה ביותר – Left Hand Path. האלבום יצא בתקופה בה שוחררו אלבומים דוגמת Like an Ever Flowing Stream של Dismember, Where No Life Dwells של Unleashed וכו'. איך למעשה הגעתם לכדי שחרורן של אותן יצירות מופת? האם מדובר בהלך רוח שהיה מקובל בסצינה השוודית של אז?

אני חושב שלא חשבנו על זה הרבה בזמנו. בסך הכל רצינו להיות דת' מטאל, וזה מה שהיינו. עד כמה שאני זוכר, לא תכננו איך זה יצא. זה פשוט קרה. הסאונד וכל הסובב אותו – אלו צירופי מקרים. פשוט אמרנו לעצמנו – "אוקיי, ניקח את המגבר הזה, ונכוון הכל על עשר", וזה נשמע לנו מעולה, ולכן כך הקלטנו את האלבום. בסופו של דבר זה יצא במקום הנכון ובזמן הנכון.

מה דעתך על להקות בימינו שמנסות לחקות את הסגנון שאתם נמניתם על חלוציו?

אני חושב שזה אדיר. אני בסך הכל מבסוט, וזה מעלה אצלי חיוך. זה מראה שהרוח עדיין נושבת במפרשים. אני קצת עייף מדי כרגע מכדי לזכור שמות, אך יש למשל את Entrails, שהם מעולים, ועוד רבות וטובות.

בהמשך הקריירה חתכתם לכיוון מעט שונה עם Wolverine Blues, שכלל ריפים גרוביים יותר וסאונד יותר רוק'נ'רולי. האם גם במקרה הזה זה פשוט יצא כך, או שהייתה לכם איזושהי מחשבה לקחת את הסגנון שלכם למקומות אחרים?

ניסינו להתקדם, כמובן שלא לנטוש לגמרי את הדת' מטאל, אבל כן להוציא עוד אלבום חדש של Entombed, וללכת הפעם על גישה אחרת. זה אלבום טוב. לחלק אמנם היה קשה עם השינוי הזה, אך ככלות הכל מדובר באחד האלבומים המצליחים ביותר שלנו.

מה אתה מחשיב בתור פסגת הקריירה של Entombed?

אפשר לומר שהכל. כל אלבום הוא חוויה נהדרת. שש-שבע שנים זו תקופה ארוכה מדי ביניהם.

האם כבר התחלתם לעבוד על חומר חדש?

יש קצת. בינואר אולי כבר נכנס להקליט.

לא מבזבזים זמן…

ככה זה – עבודה, עבודה, עבודה – זה הדבר היחיד שמשנה. עובדים על מוזיקה בזמן שמנגנים מוזיקה. זה משהו עקבי, נצחי שלא עוצר אצלנו אף פעם. הפעם נדאג שלא יחלפו שבע שנים עד האלבום הבא! *צוחק*

אני בהחלט מקווה!

לפני כשנתיים לקחתם חלק בספליט מעניין ששוחרר עבור Sweden Rock Magazine, בו אתם ו-Candlemass ביצעתם גרסאות כיסוי אחד של השני. מה הוביל אתכם לשיתוף הפעולה יוצא הדופן הזה?

הרעיון של לשחרר סינגל שכזה הגיע מ-Sweden Rock Magazine, אנחנו היינו בעניין, ורק נכנסנו לאולפן להקליט את החלק שלנו, עת ש-Candlemass הקליטו את שלהם. לא יצא לנו להקשיב לשירים אחד של השני עד שהם שמעו אותנו מבצעים את הגרסה שלנו במופע משותף בו ניגנו. ביום שלאחר מכן שמעתי את הסינגל. הוא יצא ממש טוב. Candlemass מצוינים. נהיינו חברים מאז. לעתים, במקרים בהם המתופף שלהם לא יכול להופיע מסיבות שונות, Olle Dahlstedt, המתופף שלנו, ניגש במקומו.

בתור דמות אייקונית בעולם הדת' מטאל, יצא לך להתארח בשירים של לא מעט הרכבים, דוגמת Amon Amarth, Rotten Sound ו-The Project Hate MCMXCIX בין השאר. זה משהו שאתה נהנה לעשות?

כן, זה תמיד כיף כשאנשים פונים אליך בכדי לקחת חלק. אם אני אוהב את מה שמוצע לי – אני עושה את זה. כשהיינו בסיבוב הופעות עם Amon Amarth הצטרפתי אליהם גם על הבמה.

מסר אחרון לקוראינו?

נהדר להיות כאן שוב. אנחנו נהנים להגיע לכאן. לא יוצא לנו להופיע בישראל בכל יום, זה לא כמו באירופה, ששם יותר פשוט להגיע ממקום למקום, מה שמאפשר לנו להופיע שם כל הזמן. אנחנו מצפים בקוצר רוח להופעה, ומקווים לחזור לכאן שוב! זה היה קצת קיצוני הפעם עם חוסר השינה בנסיעה הזו.

כן, טוב. ב-Graspop ראיתי אותך מופיע שיכור, אז אני משוכנע שתסתדר.

אני מניח שכן.

תודה רבה לך על הראיון!

תודה לך!