מרואין: Joe Tal, גיטריסט להקת Silverpill

אתה לא יכול להיות מטאליסט בלי להכיר את Black Sabbath, אתה לא חייב לאהוב את מה שהלהקה עשתה (למרות שגם זה רצוי), אבל אתה לא יכול לדעת מה המוזיקה שאתה שומע ומאיפה היא באה, מבלי לפנות לשורשים, והשורש המרכזי ואולי החשוב ביותר, כנראה הלהקה שהמציאה את הז'אנר, היא Black Sabbath, השבת השחורה, אותה להקה בריטית שחשיבותה המוזיקלית ניצבת מעל מרבית הלהקות בז'אנר.

את ההתחלה הצנועה עשתה הלהקה המיתולוגית בעיר ברמינגהם אשר באנגליה, תחת השם המוזר והלא אטרקטיבי Polka Tulk Blues, השם אינו מפתיע, הרבה מהיסודות של המוזיקה של הלהקה אכן באו מהבלוז השחור שקדם לה, מה שעד היום מהווה השפעה גדולה על המוזיקה. הלהקה שינתה שמה לבסוף ל Earth ויצרה גרסא מוקדמת של הארד רוק, השינוי בשם הלהקה והתדמית שלה בא עם שיר שכתב בסיסט הלהקה, ג'יזר באטלר, שנקרא Black Sabbath בעקבות אהבתו לספרי הכישוף השחור של הסופר האנגלי דניס וויטלי, וגם כנראה בהשפעת סרט אימה קלאסי של הבמאי האיטלקי מריו באווה תחת אותו שם. משם- התחילה היסטוריה.

הלהקה, כשהסולן אוזי אוסבורן בראשה, כבשה את מצעדי המכירות גם אם תמיד זכתה ללעג מצידי המבקרים השונים, לאחר שנסתיימה תקופתו של אוסבורון כסולן, ב 1979, הלהקה פנתה לסולן לא פחות אגדי בשם רוני ג'ימס דיו, ששר לפני כן עם הלהקות Elf ו Rainbow, אך בעיני מרבית המעריצים הוותיקים של הלהקה, אותם אלבומים שעשה איתם אוסבורן – הם התקליטים האמיתיים והמייצגים של ההרכב.

להקות מחווה ל Sabbath יש לא מעט, וגם הרבה מאוד להקות חשובות שכיסו שירים של ההרכב, אחד הרגעים החשובים בתולדות הלהקה התרחש דווקא לא מזמן, כשסולן מטאליקה ג'ימס הטפילד, ומתופף הלהקה לארס אולריך, היו אלו שהציגו את הכנסת הלהקה להיכל הכבוד של להקות הרוק בטקס מרגש שבו מחו לא מעט אנשים דמעות. אחת מלהקות המחווה, וכזו שעוסקת בתחום כבר לא מעט זמן, היא להקת Silverpill, הרכב במקור ישראלי שכיום פועל דווקא בהולנד, כדי לברר עוד פרטים על ההרכב ועל ההופעה הצפויה לו בקרוב בארץ, שוחחנו עם ג'ו, גיטריסט הלהקה:

האמת היא שכמו אינדיאנה ג'ונס, גם השם הזה הוא אחרי כלב של חברים מהקיבוץ אבל בעקיפין. כלב ענק עם פרווה כסופה ואוזניים ענקיות ומפה פיל כסוף, ככה שהפיל הוא למעשה בעברית. כלבה למעשה. הכלבה הזאת, תמיד רציתי לגשת אליה וללטף אותה ותמיד פחדתי שהיא תינשך אותי. הרבה מהשירים שלנו נכתבו על כלבות שנשכו אותי בדרך זו או אחרת. בשבילי זה סמל למשהו שאנחנו רוצים מאד אבל מפחדים לקחת כי אנחנו יודעים שהתוצאות יהיו הרסניות.

מה הסיפור מאחרי הקמת הלהקה?

מאחורי הקמת הלהקה אין יותר מדי. בערך מגיל 12 ניגנתי עם הרכבים כאלה ואחרים ובתיכון התחלתי לכתוב חומר משלי. אף פעם לא הבאתי את השירים לאף להקה ובכל ההרכבים בהם הייתי תמיד ניגנו קאברים. אחרי הצבא היו שני דברים שרציתי : חתול ולהקה. האחד לא כ"כ רלוונטי ובנוגע לשני אני אתחיל בלהודות לאח שלי – תום. כשהשתחררתי (מהצבא, כן?) תומי חיבר אותי עם יותם טל. אם אני לא טועה, יותם היה בן 16 ובאף אחד מהדיסקים אצלי בבית לא שמעתי גיטרה כמו כשהוא מנגן. די הייתי בשוק איך זה שכזה גיטריסט פה בקיבוץ ואף פעם לא ישבנו לנגן ביחד. עדיין היה חסר לנו מתופף (או כמו שאומרים תופאי!), ופה ארז נכנס לתמונה. ארז הגיע מכפר-רופין לעבוד אצלנו בקיבוץ כמדריך נעורים. האמת היא שיותם היה אחד הילדים שהוא הדריך וגם פה המון תודה לתומי שחיבר בינינו. ככה התחלנו לנגן קאברים עד שיום אחד החלטתי להביא את החומר שלי ללהקה ומשם המשכנו הלאה.

אך הגעתם לאירופה ולמה?

*הגענו לאירופה אחרי תקופה של הופעות בארץ והקלטה של דמו אצל "רעש" וכל מי ששמע את החומר ייעץ לנו לצאת מהארץ. לא כ"כ בגלל המוסיקה, כמו שבגלל שאני כותב רק באנגלית וזה בגלל שזו שפת אב וכל המוסיקה שאני שומע היא באנגלית. למה ספציפית אירופה? בגלל שגם לי וגם לארז היו באותו זמן חברות פה.

מאיפה הגיע הרעיון לעשות קאברים ל-Black Sabbath?

הרעיון לנגן קאברים הגיע אחרי תקופה של 3 שנים שהלהקה קיימת רק אצלנו בלב ויותם בארץ וכל אחד במקום אחר. כשסופסוף התארגנו ביחד אז היה לנו הרבה חומר אבל לא מגובש וגם רצינו לרחיב את ההרכב ולהביא בסיסט. לנגן קאברים זה דרך טובה להתחבר ביחד, כי קל להתחבר למשהו שכולם מכירים. יותם הציע שננגן סבת' מאחר וזו להקה אחת שמשותפת לכולנו בנוף שלנו כמוזיקאים.

איזו תקופות של Black Sabbath אתם מבצעים?

אנחנו מבצעים סבת' מתקופת אוזי . מההתחלה ועד שדיו בא.

עד כמה אתם מנסים להישמע כמוהם? מדיוק ככל האפשר?

לנגן חומר של מישהו אחר, לא משנה עד כמה שתאהב אותו, לא תהיה שם את אותה הגשמה שבביצוע חומר מקורי. סבת' עיצבו אותנו כמוזיקאים, אבל מאז הגיעו כ"כ הרבה להקות נוספות שבאו והשפיעו עלינו וסיגנונית, טראש מטאל זה סגנון שטבוע חזק אצלנו. אנחנו באים לתת את הפירוש שלנו לחומר של סבת'. לרוב (במיוחד מבחינת מבנה) שמרנו על השירים כמו שהם. יש קטעים שאתה חייב לבצע אחד לאחד כי כל מי שאוהב סבת' מחכה להם, אנחנו רק הכנסנו את הטאץ' שלנו. שמענו הרבה מאנשים שזה סבת' כמו שמגדת' היו מבצעים.

מה לדעתם הוא הדבר ב Sabbath שעדיין יוצר כל כך הרבה עניין אצל אוהבי הז'אנר?

קשה לדבר בשביל כולם, כל שכן במוזיקה שהיא דבר כ"כ אישי, שכל אחד המתחבר אליה אחרת. יש המון סיבות. לקהל המבוגר יש כמובן את הנוסטלגיה, אבל יותר מזה, סבת' זו להקה שהיתה חלוצה בתחום המטאל. הם קבעו רף מסויים ונכנסו לפנתיאון הקלסיקה. כמו הריף של smoke on the water, מדובר פה במשהו שלא משנה לאן תתפתח, אם אתה הולך בדרך המטאל – זה הבסיס שלך. מפה אתה מתחיל, לכן גם הדור החדש וגם אלו שיבואו תמיד ידעו במי מדובר ותמיד יהיה את הקסם הזה שיש כשאתה מסתכל על איך שדברים התחילו וחושב "איך הם חשבו על זה?". אני בטוח שכל אחד היה רוצה לחזור בזמן ולנגן ראשון את הריפים האלה ולהשפיע על כל העולם, אבל הם עשו את זה ופה הקסם שתמיד יתפוס.

איזה שיר, ואיזה אלבום של הלהקה אתם מעדיפים באופן אישי?

אצלי, התקליט שלהם שהכי הרבה הקשבתי לו ותמיד מעניין אותי הוא הראשון, בעיקר בגלל האופי האילתורי שלו. זה מטאל בגילגול הבסיסי ביותר שלו על גבול הבלוז והסאונד כ"כ אפל שם. זה נפלא. השיר שהכי מדבר אלי הוא "Snowblind". ליותם זה "Megalomania" מ-Sabotage. הוא אוסף של מצבי רוח שכולם קיצוניים.

מה מבחינת חומר מקורי שלכם? איפה דברים עומדים בלהקה?

אחרי כ"כ הרבה שנים של התנסויות והתפתחות בלהקה יש לנו כ-14 שירים שעומדים ואנחנו שלמים איתם מספיק בשביל לדחוף אותם קדימה. נכון לעכשיו אנחנו עושים הכל, מתקשרים למקומות , רודפים אחרי אנשים, מחפשים לייבל וניהול. אנחנו בשלבים סופיים של הקלטות ל-EP עצמאי שיראה אור באוקטובר. הקלטנו המון בבית, אבל מדובר פה על פרוייקט ששמנו בו הכל ומשם נמשיך. החומר משלב בתוכו את כל הדברים שהשפיעו עלינו כמוזיקאים : מטאל, גראנג' וטראש. יש שאומרים גם פרוג, אבל אנחנו לא רואים את זה, בכלל כל הנושא הזה כ"כ פתוח לדיון וכל אחד מגדיר דברים קצת אחרת.

מה צפוי מבחינת ההופעה בארץ? אך התחושה לבוא ולהופיע בארץ המקור?

ההופעות בארץ יהיו מחווה לבלק-סבת'. אנחנו לא ננגן חומר מקורי. בכלל אנחנו לא רוצים לקשר את השניים.למרות שיש הרבה השפעה מסבת', אי אפשר לתת את הבמה לשניהם. כל מי שאוהב מטאל בכלל וסבת' בפרט, צפוי לו ערב של כיף. אנחנו תמיד נותנים את המקסימום (להתחיל הכי מהר ואח"כ לאט לאט להגביר את הקצב), וכמה מוצלח יהיה זה תלוי גם בפידבק מהקהל. כולם אומרים שהקהל בארץ הכי טוב, אנחנו גם מתכוונים לזה. מגנוס לא יכל להגיע ולכן תומי יחליף אותו על הבס. זאת לא פעם ראשונה שלנו איתו והוא בהחלט נוכחות על הבמה. כמו שרגילים במזה"ת – יהיה פיצוץ.